Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

GFX ( Zelia )

#1
Sunt inca incepatoare in Photoshop, deci nu va asteptati la cine-stie-ce. Le pun aici cu speranta ca voi primi critici constructive ^^ '
Here they are :

1.[Imagine: cute-a10.jpg]
[Imagine: cute-s10.jpg]

2.[Imagine: jai-ho10.jpg]
[Imagine: jai-ho11.jpg]
Setul acesta l-am facut ascultand melodia Jai Ho din filmul Slumdog Millionaire (e genial filmul, vi-l recomand )

3.[Imagine: love-a10.jpg]
[Imagine: love-s10.jpg]

4.[Imagine: prince11.jpg] [Imagine: prince12.jpg] [Imagine: prince13.jpg]
[Imagine: prince10.jpg]

5.[Imagine: lovely10.jpg]
[Imagine: lovely11.jpg]

Opinions ?
Zelia on: DeviantArt & MAL

[Imagine: fiveofusweremeanttobeby.jpg]

#2
Primul set:
ar trebui sa nu te bazezi chiar asa mult pe text, plus ca pare inestetic acolo si nici nu e pezitionat corect. Incearca sa folosesti un efect de text care sa se potriveasca. Culorile sunt dragute, chiar se asorteaza cat de cat, dar partea aceia alba ar trebui indepartata.

al doilea:
Iar aceias problema: textul. Incearca sa-l faci in asa incat sa nu acapareze totul si sa nu iasa chiar asa mult in evidnenta, fiindca renserul trebuie sa iasa cel mai mult in evidenta, nu textul. Foloseste niste efecte si pentru sig si pentru text.

al treilea:
Textul ala rosu acolo sta mai mult inestetic, incearca sa-i foferi sigului o marimea corecta, Incearca sa nu mai folosesti culori care nu se asorteaza deloc.

al patrulea:
puteai sa renunti la textul ala de acolo si sa te concentrezi mai mult pe prelucrarea sigului. Mai trebuie modificat si ajustat, ai nevoie de niste efecte.

poti incerca sa pastrezi o marime la siguri, sa scoti mai placut in evidenta renderul, sa nu folosesti asa de multe culori tipatoare, luminoase etc, incearca sa modifici si sa aplici textul unde trebuie, poti incerca tutoriale de pe www.deviantart.com gasesti o gama larga de tutoriale sau poti incerca google.
aici este dragut, dar ar trebui sa scoti mai bine renderul in evidenta
-

#3
acum ca am aflat si eu (dupa ce am apucat sa ajung la scoala -_-' ) ca nu facem prima ora...tre' sa-mi ocup timpul cu ceva ^_^
nu comentez avatarele >.<"

1) Nu e bine cum ai combinat culorile si imaginea folosita. Incearca sa mai sterg anumite parti din layerele alea cu [,] culorile. Fa in asa fel incat sa para mai "real".
Ai o clitate slaba si vad ca ai salvat si jpg. Formatul asta iti amesteca px de obicei si tu deja ai o parte din marginea florilor "amestecata".
Textul are prea mult blur, dar imaginea pare a avea mult sharpen o_o". Exceptand asta, imi place cum te-ai descurcat cu textul.

2) Ai contrastul prea mare. Se vede la marginea textului si la culorile tipatoare din stanga.
Nici aici n-ai reusit sa rezolvi cu [,] culorile.
Imi place cum te-ai descurcat in general cu sig-ul. Simplu, dar destul de reusit.

3) Si aici ai contrastul mare, doar ca aici ai si sig-ul intunecat si n-ai prea mult lumina. Arata aiurea >.<". Ai fi putut sa faci "cercurile" si liniile de pe fundal mai luminoase, ar fi aratat ceva mai bine.
N-ai pozitionat prea bine textul si rosul acela nu se potriveste.

4) Aici puteai folosi contrastul 22. Incearca sa amplifici lumina si umbra, in setul asta chiar ai fi mers. Din sig-ul asta ai fi putut face foarte usor ceva asemanator unui profesionist (continuand de la ideea ta).
Nu-mi place cum ai pozitionat textul.

5) Lovely Boy (suna bine 71)
Iar ai acoperit prea mult cu acea culoare (HA! n-am mai avut nevoie de " [,] " 15 ) Iti sare prea tare in ochi si acopera mult si nu chiar ce trebuie din sig.
Textul arata urat acolo. Puteai da un crop la sig, cam in dreptul capului tipului, si textul il puneai in partea stanga a sig-ului. Nu se potriveste mereu in cel mai gol spatiu.


sfat: incearca sa te semnezi intr-un colt al sigului, sau cel putin nu asa mare.

#4
Va multumesc mult pentru comentarii. Sunt foarte utile sfaturile si le apreciez, dar nu inteleg de ce trebuie pus textul intr-un colt. Eu cred ca este o parte importanta din set, transmite un mesaj... Cat despre tutoriale... Am incercat dar a iesit un dezastru. Am sa pun inca cateva imagini lucrate in Phostoshop, sper ca sunt mai bune ^^

[Imagine: explos11.png] [Imagine: eyes-s10.jpg]
[Imagine: fashio10.png] -are nevoie de text o.o'
[Imagine: sad-s_10.png]
[Imagine: sleep-10.png]
[Imagine: frog-s11.png]
[Imagine: fantsy10.png]
[Imagine: rose10.png] -prima tentativa de acest gen x.x'
Zelia on: DeviantArt & MAL

[Imagine: fiveofusweremeanttobeby.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)