Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

GFX Collection [INCEPATOR]

#1
Deci, aici e colectia mea de GFX-uri, stiu, sunt urate, sunt putine, dar voi mai pune
PS: Lucrez de 1 zi in GIMP
[Imagine: codegeassw.jpg]

[Imagine: geassavatar.jpg]

[Imagine: legacyofthehokage.jpg]

[Imagine: ryuuk.jpg]
stiu ca am pus cam aiurea textul acolo in colt, dar asta e...

[Imagine: sasukeee.jpg]
'hope you like 'em!
[Imagine: codegeassz.jpg]


Lelouch vi Britannia commands you,
Obey me World!
----------Or-----------
Lelouch Vi Britannia commands you,
Die!

#2
Am incercat sa folosesc niste bursh-uri, dar nu stiu ce a iesit 22
In PhotoShop nu o sa fac never-ever.. E prea complicat si nu-mi place 4

[Imagine: sasuke2k.jpg]
Cam aiurea, dar mie imi place!

[Imagine: alucardk.jpg]
Asta chiar imi place!

#3
Citat:In PhotoShop nu o sa fac never-ever.. E prea complicat si nu-mi place
Asta am zis si eu cand m-am apucat de gfx si acum lucrez cam de doi ani cu photoshop. E complicat, dar dupa ce inveti efectele o sa fie foarte folositor.

Cat despre incadrarea renderului , textului si a altor chestii in fundal...nu e chiar greu. Adica, stiu ca esti la inceput si pentru cineva care lucreaza de o zi-doua e de ajuns sa ... uh, uitasem ca eu stiu doar photoshop. Oricum, ideea e ca poti sa pui brushes sau c4d peste render (dar nu foarte mult peste el, nu stiu cum sa explic >.<" ) sau sa dai aceleasi nuante la toate layerele (sper ca astea se numes la fel in toate programele ), aceeasi luminozitate, acelasi contrast. Cred ca ai inteles ideea. Cat despre text, ai timp sa inveti, dar instaleaza mai multe tipuri de fonturi.
De exemplu aici http://img153.imageshack.us/img153/1986/ryuuk.jpg . Daca ai ceva gen gothic (sau ce e Ryuk) si textul tot in genul ala trebuie sa fie.
Ai putea folosi texturi ( eu le recamand, dar le urasc ! T_T ) si c4d (yay! pe astea le iubesc , dar nu cred ca te intereseaza asta) atat pentru fundal, cat si pentru efecte. Ceva gen astea (sunt doar c4d-uri , pentru ca eu asta folosesc):
http://i603.photobucket.com/albums/tt117...soad2K.jpg
http://i603.photobucket.com/albums/tt117...iniMan.jpg
http://i603.photobucket.com/albums/tt117...dition.png
http://i603.photobucket.com/albums/tt117...a_Zero.png
Daca "bagi" cateva efecte la ele pot fi foarte folositoare, iar daca pui una din ele ca "baza" la fundal va fi mult mai simplu sa lucrezi. Dar era doar un sfat si linkurile sunt doar niste exemple, sunt sigura ca te descurci.

#4
Am mai facut ceva, dar nu stiu cat de bune sunt
[Imagine: byakuya.jpg]
La asta nu am gasit si pace, efectul ala cu care sa pun petale 22 am caudat la brush-uri pe Google, dar nimic 22
Daca are cineva, sa ma anunte!(Merg si cele de PS)

[Imagine: deaththekid.jpg]
Asta e facuta din plictiseala.Sincer sa fiu, Nu-mi place!

[Imagine: vastolorde.jpg]
"Release you Inner Hollow"
Asta chiar imi place 4

PS:Am incercat sa potrivesc si textul

#5
Daca incercai pe deviant art ai fi dat de brushes in forma de petale foarte usor. Aici: http://ephedrina-stock.deviantart.com/ar...1-36004568 . Eu cred ca seamna cu cele ale lui Byakuya.

Fundalul si renderul au aproximativ aceleasi nuante, e bine. Ai facut o treaba buna si cu textul, desi mai ai de lucrat.
Seamnaturile sunt in continuare simple, dar cred ca va dura ceva timp pana sa te obisnuiesti cu programul.
Ah, incearca sa stergi semnaturile celor care au facut renderele sau ce folosesti sau incearca sa nu incluzi in sig-uri acele locuri.
Am citit ce a scris chaosed, dar cred ca ar fi mai bine sa nu depasesti cu mult 400x150 px (si aceste dimensiuni sunt destul de mari)

#6
haha 4 Danke!

Am facut si una cu Death Note, fiind printre primele mele anime-uri

[Imagine: kiradeathnote.jpg]
Stiu ca am mai folosit font-ul acesta, dar se potriveste 4

PS:Am incercat si chestia aia cu brush-uri pe render Smile, si a iesit ceva

#7
Ma bucur ca te-am putut ajuta.

Aici chiar ai reusit sa integrezi bine renderul in fundal ^_^ .
Ar fi o idee sa incerci sa insisti mai mult la fundal. Ca sa se vada textu trebuia sa folosesti o culoare deschisa, pentru ca ai fundalul negru. Dar daca ai culoare deschisa pe negru iese textul prea mult in evidenta si distrage atentia de la render. Deci cred ca ar trebui sa lucrezi mai mult la fundal. Tutoriale sunt multe. Acolo o sa vezi foarte bine cum sa folosesti efectele ca sa iasa ceva bun.
Citat:Stiu ca am mai folosit font-ul acesta, dar se potriveste
Nu-ti fa griji pentru asta. Sunt gfx-eri profesionisti care folosesc aproape mereu acelasi font. Nu conteaza de cate ori l-ai folosit atata timp cat se potriveste cu fundalul.

Sincer, te descurci mai bine decat ma asteptam ^_^ .

#8
Pai ... se vede ca esti incepator si mai ai de lucrat, asta se vede. Poti sa incepi cu textul, pentru inceput, fa-l mai mic si mai aproape de personaj, si poti folosi mai multe culori si font-uri la el. 10
Apoi ar fi culorile sig-ului, nu trebuie sa folosesti o singura culoare * in cazul ultimului sig, rosu* ci mai multe, sa para mai bogata, mai vie si sa para ca nu ai stat doar 5 minute la el.
Apoi... cred ca ar fi un lucru bun daca ai folosi PhotoShop, mie mi se pare mai usor, si cum poti sa spui ca e greu sa lucrezi in Photoshop daca nici macar nu ai incercat ?
Oricum, poti incerca sa lasi deoparte renderele si sa incerci sa folosesti si imagini normale, adica non-render.
Ma rog, te vei perfectiona cu timpul, deci succes.
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#9
Inca una...Cam simpla, dar mie imi place 4

[Imagine: kuroinokishidan.jpg]

E prima semnatura in care folosesc doua rendere 4

#10
Nu e un început rău, dar consider că ar fi bine să iei totuşi în considerare şi varianta photoshopului. Mulţi ne-am speriat de el la început, era mare şi feroce şi nu înţelegeam nimic din el, dar i se dă de cap pân' la urmă, no worries.
Deocamdată e bine că te axezi pe încadrarea renderului, văd ca ideea ai prins-o în principal. Textul ala nu e indispensabil în siguri, cum îşi fac mulţi ideea, dar dacă ţii aşa mult, fă-l ceva mai mic, în multe din cazuri merge ceva mai apropiat de focal point, şi să încerci ceva efecte şi pe el.
De asemenea, să te concentrezi şi pe partea culorilor, să nu amesteci prea multe în bg, şi textul cu o alta diferită - de la primul post şi până acum ai mai mediat asta văd, dar e bine de ţinut minte.
În rest, try some more brushes and stuff, şi joacă-te mai mult cu ele până te obişnuieşti. Despre restul efectelor and shit nu prea e de zis de pe acum, şi nu mai ştiu pe unde sunt chestiile situate în gimp ca să ajut 21 Good luck, and btw, te rog să te limitezi la un post pe zi în threadul tău. *has to make some rules for this section evetually*



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  My collection of creations ^^' Melancholy 7 3.890 18-07-2008, 03:15 AM
Ultimul răspuns: Melancholy
  GfX de incepator case 10 6.603 20-05-2008, 10:26 PM
Ultimul răspuns: nibbles


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)