Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Formatii preferate / Solisti(e) preferati

#1
Nu am vazut un asemenea topic,insa daca un moderator considera ca nu-si are rostul poate sa-l inchida.

Scopul acestui topic este sa ne impartasim unui altuia preferintele noastre legate de muzica,anume: formatii preferate,solisti preferati ai unor formatii sau pur si simplu solisti care au o cariera proprie.

ATENTIE: Evitati sa realizati posturi care sa nu cuprinda descrierea de mai sus a topicului,posturi care nu au rost cu subiectul dat.Prezentati-va parerea in mod civilizat si ordonat,fiecare isi va descrie parerea personala fara sa faca atac la persoana si fara se amestece in parerile celorlalti user'i.Cel mai im portant este ca postul sa aiba cel putin trei randuri intregi scrise

In opinia mea personala,formatiile care imi plac cel mai mult sunt After Forever,Altaria,SOAD,Disturbed,In This Moment,To-Mera,Epica,Arch Enemy,Nightwish,Within Temptation,Forgotten Tales,Lacuna Coil si Chalice.
Majoritatea formatiilor apartin genului numit Symphonic Metal si au cate o solista cu o voce de soprana exceptand Epica a carei soliste este o mezzo-soprana si Arch Enemy care o are ca solista pe Angela cu o voce scream.

Cele mai bune soliste dupa parerea mea sunt:
Floor Jansen - fosta solista a trupei After Forever care a incetat sa mai debuteze pe scena in 5 februarie 2009.Se remarca prin melodia After Frever - Yield of Temptation si After Forever - Emphasis prin momentul 02:16 - 02:56,unde poate canta mai multe octave deodata.

Simone Simons - o tanara mezzo-soprana ce debuteaza ca solista a trupei Epica inca din anul 2003.Se remarca prin toate melodiile formatiei,mai ales prin melodia Epica - Sensorium.O voce desavarsita <3 .

Tarja Turunen - o renumita soprana finlandeza,a debutat ca solista a formatiei Nightwish de la infiintarea formatiei pana i nanul 2005.De aproximativ 2 sau 3 ani si-a inceput o cariera solo scotand un album intitulat My Winter Storm.Se remarca in ytoate melodiei formatiei dar si prin melodiile albumului solo.

Cristina Scabbia - solista a formatiei Lacuna Coil inca din anul infiintarii formatiei pana in prezent.Se remarca prin melodia Lacuna Coil - Heaven's a Lie.Pentru mine vocea ei seamana cu vocea po pa lui Floor Jansen.

Maria Brink - solista a formatiei de alternativ metal In This Moment,printre putinele soliste care combina vocea pop cu cea scream intr-o melodie.Scream-ul nu este chiar atat de complex si profund insa este buna in orice caz.Se remarca prin melodiile In This Moment - Next Life si In This Moment - Circles.

Angela Gossow - actuala a formatiei Arch Enemy,ea este o solista aparte doarece nu are o voce caracteristica unei femei,anume deopera ci una unui barbat,adica cea de scream.Se remarca prin toate melodiile formatiei,mai ales prin cea mai renumita Arch Enemy - Nemesis.

Jukie Kiss - are o voce asemanatoare cu cea a lui Simone Simons,insa nu este atat de puternica.Face parte din formatia engleza,ungureasca To-mera.Se remarca prin melodia To-Mera - Blood

Astept sa vad ce formatii si solisti(e) preferati voi : - )

#2
Hm, drăguţ :]

Formaţii preferate ... ar fi Iron Maiden, Alice in Chains, Blind Guardian, Battlelore, Moonsorrow, Ensiferum, Eluveitie, Korpiklaani, Bathory, Shape of Despair, Borknagar, Evergrey, Iced Earth, Crematory şi Celelalte Cuvinte. În principal ador sound-ul specific fiecărei formaţii, dar şi versurile care, în general, sunt elaborate la fiecare melodie. În ultimul timp, au început să-mi placă o grămadă de formaţii folk/viking/melodic black/black, însă, deşi ador genurile enumerate anterior, cu siguranţă că formaţiile acestea vor fi, în opinia mea, cele mai bune pentru mult, mult timp.

Solişti(e) preferaţi(e):

Kaisa Jouhki - este solistă într-o formaţie pe care o ador nu numai prin riffurile puternice ale tuturor melodiilor, ci şi prin versurile inspirate din scrierile lui Tolkien [ <333 ], numită Battlelore. Este, în opinia mea, una din cele mai bune soliste de metal, pentru că are o voce moderată, nici prea joasă, nici prea ridicată, caldă şi frumoasă :] O melodie foarte bună, unde cântă singură, neacompaniată de Mykknen, celălalt solist al formaţiei, sau Mennander, fostul vocalist, este Elves of Lva, unde transmite prin cântec imaginea minunată a elfilor tolkieni <3 .

Patrik Mennander - a? vrea s?-l trec mai �nt�i pe Mennander, deoarece el a c�ntat ?i melodiile care m-au f?cut s? ascult Battlelore, ?i anume Journey to Undying Lands - unde a fost o oarecare antitez? �ntre vocea sa ?i a lui Jouhki; a good one, tough, ?i de?i te-ai fi a?teptat s?-i fie mai soft vocea, partea scream a fost ?i ea minunat? <3 -, The Curse of The Kings - unde, omfg, �mi venea s? strig pe strad? MORDOR RULZ! The Nazguls RULZ! :3 - ?i, desigur, Sons of Riddermark - unde c�nt? singur, BWAHAHAH!; mi s-a p?rut ca desprins? de pe plaiurile Rohanului xD It was just too rohirrim-ish <33.

Tomi Mykk�nen - alt solist al forma?iei Battlelore, dup? cum am mai spus; �l ador din mai multe motive: o dat? pt. vocea sa <3, ?i o dat? pentru c? intr? �n antitez? cu vocea elf-ish a lui Jouhki, a lui fiind ca desprins? din Mordor. �ns? c�nt�nd �mpreun?, �?i d? o cu totul alt? imagine asupra lucrurilor din carte. A c�ntat unele din cele mai bune melodii, cum ar fi Guardians, Exile the Daystar, Gh�n of the Woods, Gwaith-i-M�rdain, Storm of the Blades ?i Trollshaws.

Hansi K�rsch - solist �n trupa Blind Guardian. �n primul r�nd ador caracterul de epoc? al tuturor melodiilor forma?iei, iar acest lucru se datoreaz? �n mare parte ?i vocii sale. Superbe sunt melodiile Bard's Song, A Past and Future Secret ?i Another Stranger Me; am fost �ntr-at�t de �nnebunit? dup? melodiile din urm? �nc�t le-am ales ca titlu pentru fic-uri x3

Marco Hietala - unul din soli?tii trupei Nightwish. �n principal, ador melodiile �n care c�nt?, poate ?i pentru c? are o voce cald? ?i incredibil?. Cea mai bun? melodie �n care el c�nt? este The Islander, �n care �mbin? at�tea emo?ii, �nc�t nici nu mai ?tii la un moment dat ce s? sim?i.

Tom Englund - o alt? voce puternic? ar fi cea a solistului trupei Evergrey. Clean but heavy, powerful but yet so soft <3 Dark Waters ?i As I Lie Here Bleeding sunt dou? dovezi ale puterii vocii sale :] De?i, Dark Waters-ul este chiar una din cele mai bune melodii de la ei, iar sentimentele transmise sunt minunate <33 Sorrow and despair, and yet there is still so much hope. Warum so tief? ar fi exact �ntrebarea de baz?, �ns? probabil acesata ar fi exact cea caracterizatorie pentru forma?ie.


Ediiiiiiiiiit, dacă tot am timp să adaug :3

Chrigel Glanzmann - evident. Eluveitie dispune de o voce superbă, probabil una din cele mai bune ale formaţiilor de folk metal. 'Rough' snd still so soft. Primordial Breath, Inis Mona şi Tegernako sunt doar câteva din superbele melodii semnate Eluveitie, unde vocea lui Glanzmann întregeşte spiritul celtic şi melodic death <3

Layne Staley - fostul solist Alice in Chains, care a murit în 2002. În primul rând pot spune că ajunge la gradul de legendă şi-l pot chiar alătura numelor mari din istoria rock-ului. În al doilea rând, Alice in Chains nu va mai fi niciodată ce-a fost fără Staley. Cantrell pur şi simplu nu-i de-ajuns, nimeni nu se va ridica la nivelul lui Layne ;_; I mean, totuşi, a fost doar baking-ul în perioada de glorie AiC şi deşi păstrează puţin din stilul vechi ... no way in hell, Staley IS the AiC voice legend [deşi dacă-l dau afară pe Cantrell chiar că AiC ajunge la baie rău de tot ;_; 'cause he's one of meh fav guitarists]. Nutshell-ul devine astfel una din cele mai bune balade din istorie, with incredible instrumental and sensible lyrics, însă întregită de vocea 'snarl-to-a-scream' a lui Staley, armonizată cu cea a lui Cantrell <3 As well as for Would ? and Rooster. Însă probabil că nu sunt singura care consideră Man in The Box o capodoperă [unde deşi nu poţi să nu remarci instrumentalul - care este demenţial! - pur şi simplu face o punte între chitări, tobe şi voce, punându-le în egală măsură în valoare pe primele două, însă ceea ce o face într-adevăr bună este ... *drums* ... of course, Staley 78 plus backing vocals-ul lui Cantrell].

ICS Vortex, cunoscut şi pentru vocalele la Dimmu Borgir - backing vocals pentru Borknagar, o voce superbă pentru viking metal [I mean ... nu doar superbă, vine 'mănuşă' la stilul Borknagar x3] Probabil cea mai bună melodie evăr de la ei ar fi Gods of My world [note: se pune şi mai jos la Vintersorg ._. kthx], unde, iar, vocea face toţi banii [I have smthg with the vocalists; probabil unde formaţia e ceva mai nasoală mă face să zic: "nhoes, if vocalistu' iz nasol, then just lasă the instrumental to get above, goddamnit" but that isn't the case with dis one :3]

Andreas Hedlund, cunoscut şi ca 'Vintersorg' - o voce superbă, rough just as Borknagar needed :3 Vocea sa şi a lui Vortex se armonizează mai mult decât minunat, fiind puntea între instrumental şi Vortex, exact ceea ce trebuia pentru ca melodiile să capete fluiditate. The Genuine Pulse ar fi exemplul perfect [yeah, tot o melodie de pe Epiricism x3 ce să-i fac dacă ador albumul ...]

Fron Ensiferum: Jari Mäenpää este fostul solist Ensiferum şi totodată cel care m-a 'convins' să ascult melodiile lor :3 Probabil una din cele mai bune voci de viking metal. Windrider este cu siguranţă cea mai bună melodie a lui Mäenpää. Petri Lindroos este unul din puţinii vocalişti care reuşesc să reîntregească vechiul stil a unei formaţii. Lady in Black, un cover după Uriah Heep, este pur şi simplu o capodoperă, întrecând-o pe cea originală ! Wanderer, pe de altă parte, e probabil cea mai bună melodie a lui Lindroos. Şi normal că-i voi reaminti şi pe Sami Hinkka şi Markus Toivonen :]

Hai gata că-i de-ajuns.

Înă un edit:
"si in vocea sa exista un fel de " artificiu" care-l diferentiaza de altii, cu greu ai putea confuda vocea lui cu a altcuiva" [quote de la OverTheRainbow - mi-e lene să pun tagu' pt. quote .-. ] - adică-i efectuită la greu. mă întreb oare cum o suna live ._. [live, nu prostii de playback-uri. LIVE. cred că-i ca la Simplu 24 ]

#3
ah, pai ca formatii preferate * dau de tot * ar cam fi : Brujeria, Marilyn Manson, Mudvayne ( noua mea obsesie XD), Sepultura, Epica.
ma pot lauda ca nu stiu numele solistilor de la trupele de mai sus, pentru ca pe mine m-a interesat muzica lor, nu cum ii cheama, si la ce sunt alergici O_O.
deci,
Brian ( aka Marilyn Manson)- mm ce pot sa spun despre el, mi se pare un tip chiar interesant, si in vocea sa exista un fel de " artificiu" care-l diferentiaza de altii, cu greu ai putea confuda vocea lui cu a altcuiva * in persoana mea*
Solista Epica - vai are o voce excelenta, imi palce cum combina, muzica cu influente metal, cu orchestra si cor, e un concept interesant, iar meritul sau este 50% vocea solistei
In rest nu pea am solisti preferati, Brian si solista Epica, sunt singurii care-mi plac mai mult decat trupa-n sine, in rest nu stiu, nu pot delimita restul trupei de solist * habar n-am de ce * O_O
[Imagine: john5.jpg]
< Yeah, ador Nirvana >
Brian ( MM) za witch
[Imagine: omega3.jpg]
[Imagine: MMwitch.jpg]
"Contra todo Hoy BRUJERIZMO pa tí satanismo!
BRUJERIZMO! Cura joto " ( Brujeria- Brujerizmo)





#4
Formatii preferate: Three Days Grace, Nightwish, Epica, Within Temptation, Thousand Foot Krutch, Skillet.

Solisti/Soliste:

1. Adam Gontier - Este magnific, este mirobolant, are o voce absoluta, il ador, este superb din toate punctele de vedere. Este solistul trupei TDG si canta senzational, imi place mult de tot de el.

2. Marilyn Manson - tipu e tarte. Are melodii de calitate, linia melodica se potriveste versurilor lui superbe, are un stil interesant, daia imi place de el.

3.Sharon den Adel - este o mezzo-soprana, canta la WT, iar faptul ca are o voce asa angelica ma face si mai tare sa ador trupa.

4.John Cooper & Korey Cooper de la Skillet, sot si sotie, fiind, ei au niste versuri frumoase, de exemplu la melodia 'the last night' imi place foarte mult cum vocile lor se intrepun.

cam asta ar fi ^^
-

#5
deci 10

1.Children of Bodom - prima formatie de metal cu care am tricou si prima formatie de metal adevarat pe care am scultat-o. Au melodii foarte faine si grele din punct de vedere muzical si asta imi place la ei.

2.Trooper - pentru mine una dintre cel la bune formatii de rock romanesc. Au niste melodii care de ating profund la suflet.

3.Iris - nu cred ca mai are rest sa zic ceva.

4.Sonata Arctica - imi plac foarte mull. au niste melodii foarte faine si imi place la ei ca folosesc si vioara din cand in cand si pianul.

5.Vama Veche - Imi plac din totdeauna. Pur si simplu vocea lui tudor chirila ii absolut minunata. si versurile melodiilor cu o insemnatate foarte mare.

6.Vita de Vie - Il ador pe Despot!!! :perv:

Cam atat ar fi formatiile preferate. Imi plac si altele dar mi lene sa le scriu 4
[Imagine: 20080626090306.jpg]

Imi aprind visatoare o tigara. Fumul trece lenes si nepasator prin fata mea, formand niste spirale demne de admiratia unui artist..



#6
Ce formatii preferate, solisti preferati ?... Hmmm, sa incepem.

Kings of Leon . Imi place foarte tare felul lor de a canta o melodie, instrumentala, ritmul, vocea... Cam tot...

Pink. Fara sa pun la socoteala personalitatea, care ma face s-o idolizez , Pink are respectul meu si datorita felului in care traieste versurile cu optimism si ia in ras cam orice este posibil.

Eluveitie. Hard rock cu influiente folk :X . Instrumentala este de nota 20+ . Cimpoaiele acelea.

Three Days Grace . Imi plac cam toate melodiile lor si ascult innebunita la mp4.

[b] Robert Pattison [b]. Voi ati ascultat melodiile lui ? Tipul are o voce de m-a dat pe spate.

etc

#7
Within Tempation-este trupa mea favorita,din prima clipa in care am ascultat aceasta formatie,
si a fost intamplator,mi-a placut si am inceput sa ascult cat mai multe melodii pana ma fermecat cu totul.Este formatia mea preferata:X.

Lifehouse-este o formatie destul de buna,ador stilul lor de a canta,imi plac multe melodii,
ca de exemplu "You and me","Everything","Broken"...si multe altele.In concluzie ador fomatia:X.

Evanescence-super formatie,mai bine de atat nu se putea.Imi place totul la aceasta formatie,si stilul de a canta,si partea instrumentala,vocala,totul.Este o formati minunata care a castigat foarte multsi va castiga in continuare.

Sharon Del Adel-doamne...cantareata asta nu inceteaza sa ma uimeasca,imi place la nebunie,
mi se pare ca este cea mai buna21,are o voce extrem de angelica,este.....este nemaipomenita,imi place la nebunie:X

Jason Wade-o voce care imi place cu adevarat,este tare simpatic si foarte talentat:X.
[center][Imagine: 517p75.jpg]
When I Get Home.[/center]

#8
Formaţii : Slayer, Katatonia, Bullet For My Valentine, Breaking Benjamin, Evanescence.

Nu vreau să încep să caracterizez fiecare trupă-n parte, mi-e lene.Evident, mai sunt trupe care-mi plac, dar le-am ales pe acestea prin 'tragere la sorţi'.Slayer, Katatonia, BFMV şi BB cântă metal, deşi fiecare diferite tipuri de metal (thrash metal, gothic metal, heavy metal, alternative metal) şi ascult fiecare trupă în funcţie de starea mea.Cât despre Evanescence, cântă gothic rock şi deasemenea, depinde de starea-mi.De la toate trupele menţionate mai sus, am discografiile următoarelor trupe : Katatonia, BFMV, BB şi Evanescene (mai am şi alte discografii gen Nirvana sau Paramore
De pe vremea când eram fană disperată
).De la Slayer am 4 albume şi o să mai iau când o să mă satur de actualele albume.
Alţi solişti buni ar mai fi, care nu cântă metal sau rock şi-mi plac, sunt : Sting, Soko, Alizee.
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#9
Trupele mele favorite sunt: Breaking Benjamin, Linkin Park, Escape the Fate si The Rasmus. Bine mai sunt si altele precum :Nickleback, Poets of the Fall, Placebo, Paramore, Evanescence, Sum41, etc. Dar cele 4 mentionate mai sus sunt preferatele mele, deoarece indiferent de starea mea pot asculta orice melodie de la ei si ma simt mai bine. Iar cantecele lor ma linisetesc de fiecare data (in special BB si LP). De la Breaking Benjamin am toate albumele, 4 la numar(Phobia, We are not alone, Saturate si cel mai recent, Dear Agony) si mai am si alte melodii care nu sunt pe niciun album. De la Linkin Park, nu stiu cate albume integrale am, dar stiu ca am vreo 100 de melodii de la ei (+ cateva melodii live :X), dar cred ca am cam urmatoarele albume : Hybrid Theory, Meteora, Reanimation, Minutes to midnight, Underground si Collision course. De la Escape am 2 albume (This war is ours si Dying is your latest fashion). Iar de la The Rasmus am Hide from the sun, Dead letters si Black roses.
Daca as recomanda cateva melodii ar fi:
Breaking Benjamin: The Diary of Jane, Breath, Evil angel, Dance with the devil, Saturate, So cold, Anthem of the angels, Crawl, Fade away, Hopeless, I will not bow, What lies beneath, Without you.
Linkin Park: One step closer/One step closer(remix), Numb, A place for my head, Breaking the habit, What I've done, Crawling/Crawling(live), From the inside, In pieces, My december, Valentine's day, In the end, One step closer, Points of authority, New divide, Wish(live-9 inch nails cover).
Escape the Fate: Cellar Door, Dragging Dead Bodies In Blue Bags Up Really Long Hills, The webs we weave, My apocalypse, Chariot of fire, Harder than you know, As you're falling down, There's no sympathy for the dead, We won't back down, The ransom, The guillotine, Situations.
The Rasmus: In my life, Shot, Back in the picture, The one I love, Last generation, Lucifer's angel, Ten black roses, Guilty, Justify, Night after night, Keep your heart broken, Ghost of love, Living in a world without you, Dangerous kind, Dancer in the dark.
Astea ar fi o mica marte din melodiile lor. 4
[Imagine: akv4ok.png]
So sacrifice yourself, and let me have what's left.
I know that I can find the fire in your eyes.
I'm going all the way, get away, please.

#10
Guns N' Roses-Este formatia mea favorita,din prima clipa in care fratele meu mi-a pus o melodie de la ei de pe telefon,asta fiind asta vara,m-am indragostit pur si simplu de vocea lui Axl si de felul sau de a canta,insa m-am intristat cand am aflat ca el si Slash s-au certat si nu mai este cum era pe vremuri,cu toate astea pentru mine GN'R este tot cu Duff,Steven,Izzy,Axl si Slash.The best band ever!.

Slash-Este cel mai bun chitarist ce a calcat vreodata pe acest pamant,ador stilul sau de a se imbraca,are niste solo-uri geniale(mai ales cand era in GN'R),
ca de exemplu in "Sweet Child O' Mine","November Rain","Don't cry"...si multe altele.In concluzie,nimeni nu il va egala vreodata.

Miley Cyrus-Super cantareata/actrita,chiar daca unora nu le place,e cum vrea ea sa fie.Imi place si inainte,dar si acum,isi scrie multe dintre piese singura,joaca bine,e draguta,si isi iubeste fanii.Este o cantareata foarte buna care,trecand peste partea ca a avut probleme cu familia si cu drogurile etc,si-a dat seama ca nu e bine ce a facut si si-a cerut scuze <3.She Rocks :].

Michael Jackson-Doamne..are o voce de inger,si e si dragut,felul lui de a dansa este unic si nimeni nu il va intrece vreodata,mi se pare ca vocea sa suna cel mai bine pe albumul HIStory,dr vede ca punea suflet in ceea ce facea,este...un geniu cum rar mai gasesti in ziua de astazi.

Fergie-Tipa este foarte talentata si mi-a placut enorm de mult cantecul ala care l-a cantat cu Slash,ar trebui sa mai colaboreze,pentru ca amandoi sunt niste genii xD.
Pentru iubire nu se multumeste, in consecinta, n-o sa-ti multumesc nici eu. Doar te iubesc sublim si nebuneste, atat de pur, total, nepamantesc.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce piese/trupe preferati? tattva 9 3.915 04-01-2014, 06:44 PM
Ultimul răspuns: DreamGirl


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)