Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Foc si Gheata - Non omnia possumus omnes

#1
Lumea ei de Gheata devenise dezolanta. I se parea deprimanta de-a dreptul si trebuia sa faca ceva in aceasta privinta. Nu credea sub niciun chip ca Lumea de Foc este rea, ca acolo nu ti se poate intampla nimic bun.

Freya se plictisea de-a dreptul in acea lume incremenita, unde nimic din jur nu “vibra” viata… Decisa sa paraseasca acea lume incremenita, ea nu statu prea mult pe ganduri, ci parasi palatal unde traia si pleca spre granite dintre cele doua lumi.

Strabatuse cale destul de lunga si nu-si inchipuise niciodata ca vanturile reci erau atat de puternice, ca frigul putea sa-ti patrunda in madulare… Granita nu se vedea inca si vremea se inasprea cu fiecare pas pe care-l facea. Tremura de frig si de nemancare, caci impulsul de a pleca fusese atat de mare, incat nu se pregatise suficient de mult sa infrunte vremea aspra a lumii in care traia…

Nu mai vedea aproape nimic in fata ei, caci ochii nu o mai ajutau. Era ca ai cand o panza de paianjan s-ar fi pus peste ochii ei. Epuizata din cauza frigului si a nemancarii, Freya se prabusi, nestiind ca mai erau doar cativa metrii pana la granita…

Incerca sa deschida ochii, dar vantul se inteti brusc si viforul incepu sa-i acopere trupul, asa ca lesina si nu mai stiu nimic de ea.

ooc : Urmeaza cineva care si-a inscris deja personajul.
Nihil sine Deo - Nimic fara Dumnezeu !

[Imagine: 6.jpg]

#2
Reusise! Meilin scapase din palatul in care fusese tinuta de tatal si de guvernanta ei in sfarsit! Indreptandu-se spre granita a trecut cu cativa metri de ea in tara de foc. Aici a observat o tanara in zapada cea rece. A inceput sa-si foloseasca puterea pentru a incalzi ce era in jurul ei sperand ca-si va reveni.
OOC: Aveqetura de preferat sau cine vrea
[Imagine: semnatura_zps4673586a.png]
"You don't give people hope...You take it away..."
My yaoi blog ^.^

#3
Simtea o caldura binefacatoare in jurul ei, care-i incalzea madularele ei aproape degerate. Cu mare efort deschise ochii uitandu-se in jurul ei si observand o persoana ce incerca s-o ajute. Nu putea vedea clar inca si nu stia daca era barbat sau femeie, dar facand un efort urias, ridica o mana si adunandu-si puterile striga :

\"Ajutor ! Ajuta-ma, te rog !\" si lesina din nou.

ooc : Amaya sau cine mai vrea.
Nihil sine Deo - Nimic fara Dumnezeu !

[Imagine: 6.jpg]

#4
Am vazut ca traia doar era slabita!
-Te voi ajuta, stai linistita!
Am ridicat-o usor de pe suprafata pamantului si am zarit o pestera la doar cativa metri. Am luat-o si am intrat cu ea in acea pestera. Am facut un foc cu ajutorul puterior mele si am invelit-o cu o patura din rucsacul meu. Speram ca se va trezi , nu! Trebuia sa se trezeasca!
OOC:Aveqetura sau cine vrea
[Imagine: semnatura_zps4673586a.png]
"You don't give people hope...You take it away..."
My yaoi blog ^.^

#5
Cersetorul scruta cerul cu privirea. traise bine pana acum si ii placura noptile ploioase mai ales. In timp ce se uita la norii cei albi isi aduse aminte de copilaria lui, de aventurile lui, dar mai ales de patima lui pentru ciocolata de casa. Se uita in jur. Nimic nu il facea sa denumeasca locul in care era: \"acasa\", asa ca se gandi ca lumea toata e casa lui. Si, pana la urma, mai avea de trait! Asa ca-si lua cateva merinde si se pregati de drum. Soarele, ca in orice zi, se razboia cu pamantul impungandu-l cu lanci aurii. Dar nu conta caci batranul se obisnuise cu ele. Dupa ce se facu noapte, batranul pleca spre necunoscut.


OOC: Urmeaza cne vrea
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#6
Caldura incepea s-o patrunda, dar burta incepuse sa dea semne de revolta, caci nu mancase de mult prea multa vreme. Incetul cu incetul Freya isi reveni treptat.

Deschise ochii si vazu focul din fata ei. Se uita in jur, observand ca se afla intr-o pestera si ca alaturi de ea era o tanara. Nu stia cine era tanara aceea si intreba :

“Cine esti ? Unde ma aflu acum ?”


ooc : Amaya sau cine mai vrea din cei inscrisi la rpg-ul asta.
Nihil sine Deo - Nimic fara Dumnezeu !

[Imagine: 6.jpg]

#7
Privesc la fata ce deschise ochii. In sfarsit. Ma bucuram asa tare!
-Ma bucur ca te-ai trezit. Sunt Meilin Ly. Incantata sa te cunosc. Tu cum te numesti?
La un moment dat mi-am adus aminte:
-O! Cred ca ti-e foame! Am cateva sandviciuri in ruxac.
OOC: Aveqetura de preferat sau orcine mai e inscris
[Imagine: semnatura_zps4673586a.png]
"You don't give people hope...You take it away..."
My yaoi blog ^.^

#8
Freya o privi pe Mailin si se gandi ca are un nume ciudat. se forta sa zambeasca si spuse :


"Sunt Freya. Multumesc pentru ajutor."


Incerca sa se ridice in capul oaselor si sa stea in fund, sprijinindu-si spatele de peretele rece al stancii. cand auzi de sandwich-uri, Freya spuse :

"Multumesc. As vrea unul. Nu am plecat pregatita. N-am crezut niciodata ca lumea mea poate fi atat de aspra."

Se intrista putin, apoi privind-o pe tanara ce era cu ea intreba :
"Suntem singure aici ? Stii cumva din intamplare daca mai e mult pana sa ajung in Lumea de Foc ?"

ooc : Amaya sau altcineva. Indrazniti ! Nu va "mananca" nimeni !
Nihil sine Deo - Nimic fara Dumnezeu !

[Imagine: 6.jpg]

#9
Cand aud de lumea de foc zambesc apoi ii dau unul din sadvisuri fetei in timp ce vorbesc:
-Ei bine eu vin din lumea de foc..Deci crede-ma ca nu mai este mult pana la granita. Doar cativa metri
OOC: Aveqetura sau orcine mai e inscris
[Imagine: semnatura_zps4673586a.png]
"You don't give people hope...You take it away..."
My yaoi blog ^.^

#10
Miranda :

Merg usor prin zapada rece, nicio figura nu isi face veacul prin fata ochilor mei, albul pur al fulgilor de nea imi deschid o cale lunga in care sensurile nu exista. Frigul aprig nu ma loveste, cand am plecat stiam ca as ava fi, deci m-am imbracat gros, dar oboseala exista si ma apasa.

Ochii mei incep sa straluceasca, iar in fata mea se arata de nicaieri o oglinda dreptunghiulara formata din gheata. Ma uit in ea si vad o pestera din care iese caldura, iar doua fete stau si vorbesc, dar nu le pot vedea inca fatele.

Ma indrept alergand in directia aceea, ajung si spun cu sfiala:

"Buna"

Occ: cine vrea.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Foc si Gheata Aveqetura 5 3.831 27-07-2011, 05:17 PM
Ultimul răspuns: Himisoara.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)