Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Cum credeti ca va fi Sakura dupa intalnire?
Se va indragosti de Sasuke si o sa intervina o schimbare radicala in viata ei!
73.33%
22 73.33%
Ii va spune lui Sasuke "larevedere"si isi va continua viata ei plictisitoare!
26.67%
8 26.67%
Total 30 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Floarea Renaste! [+16]

#1
Nu detin nici un personaj din manga/anime-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestora.

Buna....sunt noua pe acest forum si e prima data cand postez un fan fic......asa ca daca gasiti greseli vreu sa mi le spuneti pentru a le remedia.Multumesc!

Capitolul 1:Ceva neasteptat!

Liniste.....Liniste.....Este inca liniste........De ce este atata liniste?!......Incerc sa imi deschid ochii,dar pleoapele imi sunt foarte grele......Totusi reusesc sa mii intre-deschid.Totul in jurul meu este negru,de parca eu as fi doar un pumn de molecule in mijlocul unui abis intunecat.Ma uit la corpul meu si vad ca sunt intinsa si paralizata parca pregatita pentru o interventie chirurgicala.Ma mai uit o data in jur si nu vad nimic......Ia stai putin!.....Adica eu ma aflu in mijlocul unui nimic???!!...Dintr-o data apare o usa mare din lemn foarte vechi si cu un fel de energie ciudata invizibila sunt impinsa catre usa.Usa se deschide si din interiorul ei se vede o lumina orbitoare care imi apasa pe pleoape sa le inchid.Pentru cateva secunde am crezut ca o sa am nevoie de ochelari......Sunt impinsa de acea energie din ce in ce mai repede pana cand sunt azvarlita in interiorul usii.....
-Aaaaaaa!!!....stai putin!?.....asta a fost doar un vis amarat???......si eu care am crezut ca voi muri sau ceva de genu.
Somnoroasa ma ridic cu greu din pat,dar nici nu m-as fi ridicat daca nu trebuia sa ma pregatesc pentru scoala.O!Am uitat sa ma prezint....Scuze......Ma numesc Sakura Haruno....Am 15 ani si invat la Liceul Konoha.Sunt o persoana comunicativa(uneori) si imi place sa imi pied timpul citind,iesind cu prietenii si uitandu-ma la TV.Pai....cam atat despre mine.....Nu e ca nu as mai vrea sa va mai spun dar mai am exact 10 minute sa nu fiu data afara din clasa.V-am pupat!!!....ne intalnim la scoala.
O ora mai tarziu,in clasa.......
-Hei prieteni!Care e treaba??spuse un baiat inalt,aratos dar cam prostut si nu prea mobilat la mansarda,daca intelegeti ce spun,blond(pe cat e blond in cap,pe atat e blond si la minte).
-E....pai...mai nimic.....ca de obicei linistea dinaintea furtunii!!spuse o fata la fel de blonda ca tipul de mai sus si cam rebela.
-Offf!!...Doamne!...de ce ar fi trebuit sa se inventeze Matematica????....adica nu stiu la ce ne trebuie.Mie personal nu imi trebuie la nimic.....sau ba da......sa numar pantofii pe care ii cumpar de pe rafturile de la mall!!spuse o tipa aparent foarte timida dar daca ajungi sa o cunosti te poate surprinde.Are parul negru spre albastru inchis lung pana la fund si ochii, ca de sticla, de o culoare albastru deschis spre mov.
-Off!...Naruto,Ino,Hinata.....de ce va plangeti atat de mult de matematica???...Adica vreau sa spun nu este asa de rea.....doar ca voi v-ati pus ambitia asta prosteasca sa nu invatati la aceasta materie......ce spun eu....defapt voi nu invatati la nici-o materie!spun eu.
-Ok,ok....sa ne calmam....haideti sa nu vorbim despre scoala chiar daca ne aflam in scoala.....eu zic sa barfim!..Deci??.....are cineva dintre voi o noua barfa de analizat???....
Se lasa o liniste asurzitoare.Nici unul nu spune nimic.Ok.Imi voi face curaj si voi distruge linistea asta cu noua mea barfa,care cred ca va fi una BOMBA pentru Ino.
-OK baieti.....cred ca am eu o barfa.....spun eu.
-Tu Sakura???....dar parca tie nu iti placea sa barfesti...spune Naruto.
-Chiar nu imi place sa barfesc dar aceasta barfa este despre mine....ok....fiti atenti.Il stiti pe baiatul ala Sasuke parca il cheama...Si intervine Ino repede:
-O da!!!.....dragutul,adorabilul,musculosul,frumosul,inteligentul si minunatul Sasuke....Ahhh!
Fetita asta are probleme cu P mare nu gluma...
-Mda....si cum ziceam....vad ca il stiti pe Sasuke.....si cum se vede cam de la un timp il stie toata scoala si il plac toate fetele din scoala.....in fine....sa revenim.De cateva zile incoace se uita in timpul orelor la mine foarte insistent....ceea ce e cam neplacut pentru mine.....ma saluta cand trece pe langa mine chiar daca suntem in aceeasi clasa.....si cand am nevoie de ajutor el ma ajuta bucuros!Ce credeti ca inseamna asta??
Un moment de tacere cam enervanta.Lui Ino si Hinata le-a cazut falca de un metru si lui Naruto i s-au inmuiat genunchii.
-Tu vorbesti serios,Sakura???spune Hinata.
-Da de ce??....e de rau??....vrea sa ma bata?? spun eu.
-Nu prostuto.....tu chiar nu sti ce inseamna aceste semne??spune Ino.
-Nu...haideti spuneti-mi o data nu o mai lungiti.
-Ok....deci....cu parere de rau pentru celelalte fete...trebuie sa marturisesc ca lui Sasuke ii place de Sakura.
Eu mai aveam unpic si faceam infarct.Adica pe mine nu m-a placut niciodata un baiat deoarece "cica" eu sunt genul de fata potolita,tocilara si respingatoare(uneori) si baietilor le plac fetele rebele.Dar nu pot sa zic ca nu arat bine.Am un corp 100% natural si foarte bine conturat.Dar chiar si asa tot nu s-au apropiat baietii de mine si acum vine Sasuke asta care este zeul fetelor si ma place pe mine???....pe mine???....din o mie si ceva de fete din scoala???....
-Nu se poate! spun eu.
-Cu asta sunt de acord!spune Naruto.Ceva este in neregula.Adica decand ii plac lui Sasuke tocilarele???
-Lui Sasuke nu ii plac tocilarele cap sec!spune Ino.Defapt nici nu stim ce fel de fete ii plac pentru ca pana acum nu i-a placut nici una si nu a stat cu nici una.
-Ei bine.....o sa aflam!spun eu.Eu ma duc la biblioteca cat mai tine pauza,daca este ceva acolo ma gastiti ok?
-Ok!spun toti.
Biblioteca,"raiul" elevilor.....
-Hmmmm!!Sa vedem ce avem pe aici!spun eu plimbandu-ma printre rafturile ruginii si prafuite cautand urmatoarea victima(carte)pentru a o devora.Ma plimb eu si ma uit printre carti cautand-o pe cea potrivita,cand deodata....
Zbeng!!....ma izbesc de cineva....
-Auu!spun eu apasat.Imi pare rau,cred ca eram cu capul in nori si nu am vazut pe unde merg si.....
Un tip bine facut era jos langa mine si ma privea.Parea ca nu la durut deloc izbitura.Era Sasuke!!!....Mda Sasuke cel care tot insista cu privirea!
-Nu-i nimic,se mai intampla!spune Sasuke.Te simti bine?ma intreaba el in timp ce se ridica dupa jos.Lasa-ma sa te ajut!
-Mda, ma simt bine mersi de intrebare si nu am nevoie de ajutor!spun eu ridicandu-ma.Imi revin in fire si ma pregatesc sa ii spun vre-o doua ca sa ma lase in pace o data pentru totdeauna cand intervine el cu un zambet dupa care mor toate fetele cu exceptia mea.
-Sti iti sta foarte bine in uniforma asta!spune el analizandu-ma cu o privire din aia de parca s-ar uita la o pictura nonfigurata.
-Mda...pai....asta e uniforma scolara.Toate fetele din scoala poarta asa ceva daca nu ai observat!spun eu pe un ton de plictiseala.
-Serios?...nu am observat....oricum tu arati de o mie de ori mai bine decat celelalte fete din scoala in uniforma asta.Carourile se potrivesc cu ochii tai.
Nu am inteles ce vroia sa spuna cu "Carourile se potrivesc cu ochii tai"(ceea ce nu este adevarat evident, pentru ca eu am ochii verzi iar cariurile de pe fusta uniformei sunt albastre)dar oricum cauta replici cu care sa ma dea pe spate.Ei bine domnule,eu nu ma las asa de usor manipulata....daca vrei sa ma seduci va trebui sa te chinui mai mult de atat.
-Ei bine.....lasa vrajeala si spune odata ce ai de spus pentru ca nu am toata ziua la dispozitie.Trebuie sa caut o carte foarte importanta pentru mine si trebuie sa ma grabesc ca sa nu itarzii la cursuri.Si asa va trebui sa faci si tu!!spun eu pe un ton respingator si destul de clar.
-Ok,ok!.....nu trebuie sa te enervezi.O sa iti spun.Sti....ma intrebam.....doar daca ai vrea si tu......sa mergem doar noi doi......sti tu,......la un film dupa ore....Ce zici??!!zice el foarte increzator pe sine dar la felul cum a spus-o ma indoiesc.
-Stai putin!...vrei sa spui ca ma intrebi daca vreu sa merg cu tine la o intalnire?cam asta cred ca a zis dupa toata balbaiala aia pe care a scos-o pe gura.
-Da!!....ti-ar placea??
-Hmmm!?....pai...(ma gandesc sa il tin unpic in suspans)...mda.....mi-ar placea!(am facut-o intentionat ca sa le las masca pe Ino si Hinata)
-Grozav!...ne vedem dupa ore....vin sa te iau la 19:30.....te-am salutat!bye!
Dupa cursuri le-am spus si prietenilor despre intamplarea de la biblioteca.Si ce credeti ca mi-au raspuns???.....lucruri gen "O vai draga crezi ca ne aburesti pe noi asa??".....sau...."Nu cred asta va trebui sa vad cu ochii mei!".Ei bine o sa vada cu ochii lor atunci cand Sasuke va veni la mine sa imi reaminteasca despre intalnire.
Acum dupa cate s-au intamplat intre mine si Sasuke credeti ca m-am indragostit si eu de el.Ei bine nu!Eu sunt o fata care are nevoie de dovezi si afectiune din partea unui baiat.....nu o simpla si banala intalnire.Ha!puteam la fel de bine sa ma intalnesc cu un caine si tot intalnire se numea.Ma aflu in campus cu prietenii mei si sunt gata sa le arat dovada care se indreapta tocmai spre mine.....
-Fiti atenti!le spun eu mandra...
-Buna Sakura!spune Sasuke pe un ton de parca ar spune "Buna iubito!".
-Buna Sasuke!....deci cum am stabilit la 19:30 vi sa ma iei si mergem la film....ok?
-Ok....numai ca este o problema.....nu stiu unde stai!
-Nu-i problema....uite!....ti-am scris pe o foaie adresa.Si inca ceva.....sa nu intarzii!...bye!
-Ok....bye!
-Si invatati de la mine!....le spun eu prietenilor mei plecand.
Ma indrept spre casa(si apropo eu stau la casa nu la bloc.Si daca va ganditi ca stau intr-o casa derapanata la tara va inselati.Stau intr-o casa foarte luxoasa intr-un cartier care merita fotografiat.Nu ca ma laud dar asta este purul adevar!)gandindu-ma oare cum va decurge intalnirea si cu ce ochi il voi mai privi pe Sasuke dupa intalnire.Ei bine voi afla curand......
În această lume, vampirul e doar un zeu întunecat, un copil al întunericului. El nu poate fi altceva. Iar dacă uneori el exercită o anumită fascinaţie asupra minţii oamenilor, este numai din pricina faptului că imaginaţia omenească e un loc tainic, plin de amintiri primitive şi dorinţe nemărturisite.
http://media.photobucket.com/image/sakur...t.jpg?o=57
http://media.photobucket.com/image/sakur...2.jpg?o=67[Imagine: 1721.jpg?o=172]

#2
Poi...din primul capitol nu prea am inteles mare lucru incat sa iti las un comentariu exact.
In principiu e bine...nu prea vad greseli.
Ii voi lasa pe ceilalti sa te ''critice'' mai mult pentru ca eu nu prea am facut asta.
Astept next-ul si succes in continuare!

#3
Titlul fic-ului este interesant. Capitolul nu este nici scurt, nici lung. Ideile tale sunt clasice. Sasuke este un băiat popular, se întâlnește cu Sakura și se îndrăgostesc. Totuși ideile tale sunt dezvoltate bine. Ai imaginație.

În fic, nu mai scrie în paranteză. Dacă vrei să precizezi acele lucruri poți să pui virgulă și să scrii ce dorești, sau spui la sfărșitul fic-ului.
După un cuvânt pune space. De exemplu – „ … imi place să îmi pied timpul citind, ieșind cu prietenii si uitându-mă la tv. ” Nu arată mai bine dacă spui „ îmi place să-mi petrec timpul citind, ieșind cu prietenii și uitându-mă la televizor ” ?
Scrie cifrele cu litere - zece ; șapte jumătate / nouăsprezece jumătate.
Dacă vrei să pui puncte de suspensie, pune decât trei.

Cu puțin exercițiu la așezarea în pagină, îți vei îmbunătății fic-ul. Dacă primești critici dure, să nu renunți. Nici eu nu scriu fic-uri bune, am avut un fic de trei capitole, care seamănă cu un oneshot ...

Spor la scris, așteptăm capitolul următor.
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#4
Buna! am revenit cu noul capitol.Am citit comentariile voastre si o sa tin cont de ele sper.Oricum sunt abia la inceput si este greu sa capeti experienta repede dar oricum puteti sa ma criticati pentru ca vreau sa ajung sa fac ficuri pe placul vostru.

Capitolul 2:O intalnire fara cuvinte!

Ajung acasa.Imediat ma duc val vartej spre camera mea direct la dulapul cu haine,cautand o tinuta adecvata pentru o intalnire la film!
-Pffff! chiar daca nu mor dupa Sasuke tot trebuie sa arat destul de bine si asta nu o fac pentru el ci pentru mine!spun eu luand dulapul de haine la perchezitionat.
-Offff! de ce eu??......dintr-un dulap cat peretele de mare ai zice ca am cu ce sa ma imbrac dar nuuuu!!!Dulap idiot ce esti!....Acum am inceput sa jignesc mobila, cred ca imi pierd mintile.
Mama din partea cealalta a casei aude vaicarelile mele si urca pana la etaj in camera mea sa vada ce se intampla.Cand ma vede cum ma stresez sa gasesc ceva de imbracat cat de cat "sexy", isi da imediat seama ca este vorba de o intalnire cu un baiat.
-Ohhh! draga mea, este vorba de un baiat nu-i asa?? Ei bine, si eu am fost o data ca tine!....Prima mea intalnire a fost cu tatal tau.Si cu el am ramas!mama incepe sa rada putin iar apoi se aseaza pe pat dand mormanul de haine la o parte si pregatinduse pentru a spune o intamplare pe cand era ea in liceu.
-A fost acum cinsprezece ani!incepe ea.L-am cunoscut la scoala,l-am placut si mi-a dat o intalnire.Cand am auzit m-am inrosit toata si era sa lesin.M-am dus acasa si neavand atat de multe haine ca tine pe vremea aceea si fiind in criza de timp am improvizat.Am luat o perdea din casa si am inceput sa o retusesc unpic pana a devenit o rochie.Era destul de draguta.Iar tatal tau a venit impracat in clown, deoarece el lucra in piata orasului ca, clown si atunci statuse pana tarziu si nu mai avusese timp sa se imbrace decent.A fost cea mai ciudata intalnire din viata mea!mama a inceput sa rada si eu la fel.
-Mda mama. Cred ca ai dreptate,oricum baiatul asta cu care ma intalnesc se crede asa de tare si crede ca poate avea toate fetele la picioare.Ei bine pe mine nu ma are.Spun eu.
Mai avem la dispozitie doua ore pana sa vina Sasuke si trebuia sa ma grabesc.Dupa o ora de cautare mi-am gasit ceva chiar dragut!O fusta mini de blugi stramta cu un maieut tip corset care se strange la spate cu bretele si o jachetuta de blugi care sa se asorteze cu fusta, apoi niste opincute tot de blugi.Mi-am lasat parul desfacut, mi l-am aranjat putin am aplicat dupa aceea machiajul si gata.Chiar la tanc!Sasuke tocmai sunase la usa.Am coborat jos si el era imbracat in niste blugi stramti cu lanturi, niste adidasi Nike si o bluza cu alb si albastru in dungi.Arata atat de sexy dar tot nu ma indragosteam de el.
-Buna Sakura!spune el privindu-ma.
-Buna Sasuke! deci ce mai asteptam? sa mergem.spun eu si ne caram de acolo spre cinema.
Ajungem la cinema.Sasuke ia doua bilete la un film horror si intram in sala.Era intuneric si abia vedeai pe unde mergi.Parca locul ala era facut specific filmului de groaza.Ne asezam si incepe filmul.Eu sincer am vazut la viata mea prea multe filme horror ca sa ma sperii acum.Dar Sasuke crede ca sunt ingrozita si ma ia in brate si zice niste vorbe acolo gen "Nu iti face griji,sunt langa tine, sa nu te sperii."Oh boy! este exasperant.Apoi imi pune mana pe picior si mi-l mangaie urcand tot mai sus pana cand ii zic...
-Oooo!!! stop! zona restrictionata.Daca ai chef de mangaieri in zone intime ai in dreapta ta o fata singura si care arata destul de bine.Poti sa mangai pe oricine vrei tu dar de mine nici sa nu ma atingi.Ok?
-Dar draga mea,acum esti la intalnire cu mine.Oficial esti iubita mea si am voie sa iti fac orice imi pofteste inima!spune el pe un ton calm de parca ar fi ceva obisnui sa ma atinga pe mine. Adica,cum adica eu sunt o jucarie sa te joci cu ea cand iti casuna tie?? Si cum adica sunt prietena lui oficial? pe mine nu m-a intrebat nimic daca vreau sau nu....cine se crede??
-Hei prietene! cum adica sunt iubita ta? de cand? si auzi sa sti ca eu nu sunt o fata obisnuita ca toate celelalte.Cand zambesti tu la mine crezi ca ma dai pe spate.Ei bine nu! asa ca asculta la mine.Nu ma vei avea niciodata.Asta este doar o simpla si inofensiva intalnire intre prieteni.
-Nu....ai inteles totul gresit! si da stiu deja ca nu esti o fata obisnuita.Esti speciala si de aceea te plac atat de mult!spune el apropiinduse de mine,eu incremenind nestiind ce vrea sa faca in fata a zeci de oameni care nu se uita la noi dar ar putea-o face.El cred ca incearca sa ma sarute si chiar o face!!!Dar nu un simplu sarut.Ci cu limba!Eu nestiind sa sarut am improvizat lundu-ma dupa el.
O doamne! are buzele atat de dulci si saruta atat de bine.Sakura ce spui tu nu il placi pe tipul asta.Inima incepe sa imi bata atat de tare ca am crezut ca imi va iesi din piept si ma inrosesc la fata ca o rosie!Ce penibil!
Sasuke se opreste din sarutat si ma intreaba....
-Sakura esti bine? esti toata rosie la fata, ai cumva febra?
O doamne ce penibil!
-Aaa! nu Sasuke sunt bine!spun eu ceea ce nu este adevarat deoarece de la sarut imi vine unpuc ameteala.
-Aha! e bine deci sa continuam...spune el ranjind.
-Defapt!spun eu repede,vreau sa ma uit la film ok?am inventat eu o scuza repede ca sa nu ma mai sarute pentru ca daca o mai facea sigur lesinam acolo.Off! pentru o fata cu un temperament de nemiscat,in momentul acele al saruului pentru o clipa imi pierdusem firea.Eram ca o leguma!Pfff! sper sa nu se mai intample asa ceva.Peste o ora se termina filmul.Ceasul era douazeci si unu si cinsprezece seara.Eu deabia asteptam sa ma duc acasa sa scap de toate lucrurile astea amoroase pe care mi le facea Sasuke,dar nu am avut noroc.....
-Hei Sakura,ai vrea sa mergi pana la mine acasa? nu este departe e la doi pasi.Spune Sasuke tocmai cand ma pregateam sa plec acasa.
-Pai nu pot veni! i-am promis mamei ca o ajut sa curete acoperisul......spun eu.O doamne! ce scuza penibila si fara sens am mai spus.Tampita!tampita!
-Aha! cum spui tu.Dar hai ca sunt singur acasa si o sa fie distractiv!spune el luandu-ma de mana si tragandu-ma dupa el.
Eu nu mai spun nimic.Ce se poate intampla intr-o casa pustie doar eu si cu el? cred ca nimic.Dar nu aveam de unde sa stiu ce ma astepta acolo.....
Ajungem intr-un cartier destul de dragut, cu,case mari si luxoase la fel ca in cartierul meu si se pare ca si casa lui este foarte luxoasa.Asta demonstreaza faptul ca si el face parte dintr-o familie educata si cu o pozitie financiara destul de ridicata.Intram in casa si prima impresie despre acest loc este chiar foarte buna.Nici prea modern locul,nici prea clasic....e perfect!Ma asez pe o canapea din sufragerie iar el se duce la bucatarie.Cand vine, aduce doua sticle de vin si una de sampanie cu niste pahare.
-Scuze,eu nu beau.Si mai ales la ora asta,daca nu te superi as vrea sa ma duc acasa intreaga daca intelegi ce vreau sa spun.Spun eu unpic timida ceea ce nu imi sta in caracter.Adica vreau sa spun ca daca va aflati si voi intr-un loc total strain cu o persoana pe care abia o cunoasteti sigur erati si voi timizi.
-Nu spune prostii! hai incearca o sa vezi ca o sa-ti placa.Incearca el sa ma ispiteasca si totusi i-au o gura de sampanie, deoarece este mai putin alcolica decat vinul.
Dupa o ora el bause cinci pahare de vin iar eu decat unul.Se facuse ora douazeci si doua iar el era deja manga de beat.Imi facea avansuri ma tot atingea pe maini pe picioare pe spate si eu ii mai trageam cate una dar tot degeaba.Apoi brusc m-a luat in brate si a urcat scarile pana in dormitorul lui.Am crezut ca va cadea cu mine dar nu a cazut slava domnului!M-a aruncat in patul lui si apoi sa pus peste mine incepand sa ma sarute pe buze si pe gat coborand din ce in ce mai jos....
-Ce vrei sa faci??? strig eu.Sasuke asculta-ma lasa-ma sa plec!!!strig cat ma tin plamanii dar el parca nu ma aude.
-Nu-ti face griji Sakura nu o sa doara deloc!mormaie el ceva pe acolo dar la cat de teapan se misca ai zice ca nu este beat.La cat de mult m-ai excitat la film trebuie sa ma potolesc cumva.....defapt trebuie tu sa ma potolesti cumva!
O doamne! nemernicul asta a planui totul din clipa in care m-a invitat la intalnire! nu vroia altceva decat sa faca sex cu mine.El ma desface la fusta apoi urac mai sus ma saruta din nou si de data asta tinand mana pe sanii mei!
-Deci gata nu mai suport! Sasuke lasa-ma in pace!!! trsig tot mai tare si la un moment dat imi fac curaj si ii dau un picior la oua si cade jos de durere.Ma ridic imi pun fusta pe mine ma inviorez putin si plec!
-Jur ca nu mai calc in casa asta niciodata! si tu Sasuke nu mai i ce discuta cu mine punct!ii spun eu plecand val vartej din casa.
Peste o jumatate de ora ajung acasa toata un car de nervi!Trantesc toate usile din casa plus pe cea de la dormitorul meu si o incui.Mama vine la usa si ma intreaba ce am patit si cum a mers intalnirea iar eu ii raspund.....
-Prost!prost!prost!....Nu vreau sa vorbesc despre asta!!!....nu ma mai lua si tu la rost lasa-ma in pace!strig eu la mama.
-Ok draga mea!.....nu te mai deranjez...te las in pace.
Si uite asa asta a fost aproape cea mai rea zi din viata mea!Ma schimb in pijamale si ma asez in pat odihnindu-ma si gandindu-ma ce ii voi spune maine lui Sasuke cand il voi intalni.......[posturi unite]
Scuze daca o sa gasiti greseli gramaticale!.....imi mai scapa cate un deget gresit pe tastatura:d
În această lume, vampirul e doar un zeu întunecat, un copil al întunericului. El nu poate fi altceva. Iar dacă uneori el exercită o anumită fascinaţie asupra minţii oamenilor, este numai din pricina faptului că imaginaţia omenească e un loc tainic, plin de amintiri primitive şi dorinţe nemărturisite.
http://media.photobucket.com/image/sakur...t.jpg?o=57
http://media.photobucket.com/image/sakur...2.jpg?o=67[Imagine: 1721.jpg?o=172]

#5
Hristos a'nviat!:*

Păi o să cam am de muncit ;)
De ce foloseşti aşa de multe puncte de suspensie?Ai o boală cu ele?:)) Arată foarte inestetic ;)
Ideea este aproape aceeaÅŸi la toate fic-urile cu naruto
Adidaşi Nike?Mi se pare puţin de coca
Nu-mi place estetica...Este foarte urâtă din cauza acelor puncte de suspensie şi după un semn de punctuaţie lasă şi tu un mic spaţiu(apeşi pe space,bara aceea lungă...)
Ai câteva greşeli de tastare[Corectează şi tu capitolul înainte să îl postezi] Eu tot am ceva cu punctele alea de suspensie:))
Ai avut şi câteva repetiţii..
Ba scrii la trecut ba scrii la viitor.Decide-te!
Scrie cu litere anii.Nu îi mai scrie cu cifre..
Şi in al doilea capitol am văzut ca a zis sa se învioreze...Nu trebuia sa fugă? că poate imediat se scula Sasuke şi o prindea :)) Ai grijă la exprimare ;)


Spor la scris şi sper sa ţii cont de sfatul meu :)

Ja'ne >:D<
Un băiat şi o fată se întâlnesc,
se iubesc ÅŸi se iau.
- Mihail DrumeÅŸ

[Imagine: tumblr_l62y3awKTQ1qbcrgio1_500.png]

Cortina a căzut pe ultimul act al tragediei.
Dar noi, care am rămas după el, ce vom face? -
Mihail DrumeÅŸ


Claustrofobie

#6
Scuze pentru greseli......dar imi mai scapa degetele gresit pe tastatura pentru ca eu cand scriu ma grabesc......iar in legatura cu punctele de suspensie nu am boala pe ele...numai ca imi place mie sa pun puncte de suspensie deoarece mi se pare ca da un aer mai real ficului.....adica in viata reala oamenii cand vorbesc, nu vorbesc asa fara oprire......ei se mai framanta....isi mai lasa loc de respirat.....se mai balbaie...si de aceea am vrut ca ficul sa para mai real...si punctele de suspensie tin loc pentru toate lucrurile astea.....asa cum am pus si semnele intrebari si exclamarii.....oricum v-am spus ca sunt abia la inceput si incercati sa nu faceti misto si sa ma criticati in batjocora......incercati sa o luati mai usor cu mine si sa vb frumos...ok?....va pup...bye!
În această lume, vampirul e doar un zeu întunecat, un copil al întunericului. El nu poate fi altceva. Iar dacă uneori el exercită o anumită fascinaţie asupra minţii oamenilor, este numai din pricina faptului că imaginaţia omenească e un loc tainic, plin de amintiri primitive şi dorinţe nemărturisite.
http://media.photobucket.com/image/sakur...t.jpg?o=57
http://media.photobucket.com/image/sakur...2.jpg?o=67[Imagine: 1721.jpg?o=172]

#7
Well ...

Nu te criticăm pentru că suntem mari critici. Noi te sfătuim, ca să-ți îmbunătățești fic-ul. Nici eu nu am un fic grozav, dar iți dau niște sfaturi ce mi-au fost date și mie, ca să-ți fie de folos.

Capitolul nu este nici scurt, nici lung. Ai câteva greșeli de tastare, dar se mai întâmplă. Poate când ai scris capitolul ai fost mai obosită și ți-au scăpat.
„ Bună Sakura ! ” Este mai bine să pui virgulă după cuvântul bună, pentru că este o exclamare și trebuie să desparți subiectul de restul propoziției.
„ Am crezut că va cădea cu mine dar nu a cazut slava Domnului. ” După cuvântul mine pune virgulă. Domnului se scrie cu d mare, iar tu in capitol ai scris cu d mic.
„ Deci gata nu mai suport. ” După cuvîntul gata, pune virgulă.
După semnele de punctuație apasă pe space, ca să lași puțin spațiu între cuvinte.
unpuc - un pic.

Capul sus. Să nu spui că nu mai continui fic-ul dacă primești un comenatriu ma dur. Trebuie să-ți îmbunătățești fic-ul.
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#8
Ok,ok! Cand am zis ca voi imi criticati la misto ficul nu m-am referit chiar la voi.M-am referit in general.Oricum voi continua ficul! bye!:bye:

Capitolul 3:

A doua zi:
Soarele cu razele lui ca niste crengi de copaci incerca sa ma trezeasca, mangaindu-mi fata obosita si nervoasa.Era ora sapte si un sfert dar nu imi pasa ca voi intarzia la scoala primind absente sau un sut in fund afara din clasa.Gandul meu zbura numai la ce s-a petrecut aseara.Totusi, cu toata ura si dispretul pe care il purtam pentru Sasuke, parca o farama din mine s-a indragostit de el.Ceea ce nu imi pot imagina dupa cate a incercat sa imi faca aseara.El vazandu-ma pe mine o fata mai cuminte si educata a crezut ca isi poate bate joc de mine.Ei bine, la cum s-au derulat lucrurile aseara se poate spune ca nici un baiat nu se poate apropia de mine fara permisiunea mea! Incerc sa ma ridic din pat totusi, ca sa ajung la scoala la timp.Adica, o absenta sau un sut in fund afara din clasa imi poate strica reputatia de eleva model.Ma duc la baie,in zig-zaguri,somnoroasa,neavand chef de nimic.Dupa 15 minute sunt gata.Se facuse ora sapte treizeci si cinci si eu inca mai trebuia sa ma imbrac.Ei bine mi-am pus uniforma pe mine si am tulit-o la scoala,pe jos.La scoala,in clasa:
-Buna, baieti! spun eu plictisita.
-Buna, Sakura! Dar ce s-a intamplat cu tine? Adica vreau sa spun ca tu niciodata nu ai venit atat de tarziu la ore.Sigur ti s-a intamplat ceva! spune Ino foarte mirata.Adica oamenii mai intarzie si ei.Dar la mine nu era cazul.
-Stiti ce, baieti?! Uitati care e treaba.Aseara am avut cea mai groaznica noapte din viata mea! Si nu prea am chef sa discut despre asta in momentul asta.Va voi spune dupa ce trece ora de limba si literatura japoneza.Ok?
-Mda, bine! Cum zici tu! spun toti deodata.
In ora de japoneza, eram total paralela cu ce spunea Doamna Tsunade care mai era si Directoarea Liceului.Ce spunea ea in capul meu era doar pe fundal.Eu nu imi ascultam decat gandurile care tot despre Sasuke imi vorbeau.Imi intorc pentru o clipa privirea spre dreapta unde statea Sasuke, foarte calm, lejer cu o mana pe spatarul de la scaun ca la bar si cu picioarele cracanate pe suportul de la banca, lipsit de griji.Pe cand eu aveam o mie de draci si nu mai stiam cum sa-i scot din mine!
Mai era o jumatate de ora pana cand sa se termine ora iar eu nu mai puteam sta fara sa imi descarc tot ce am pe suflet.
-Doamna, Tsunade!spun eu ridicand mana.Pot sa ma duc la baie? am o problema! defapt nu era chiar o problema fizica.Ci una psihica.
-Sigur, da-i drumul! spune Doamna Tsunade si eu am iesit normal din clasa ca sa nu isi dea nimeni seama, apoi dupa ce am inchis usa am luat-o la fuga de parca ma urmarea cineva.Ma duc in baie si intru intr-o cabina fara sa incui usa.Ma asez pe closet si incep sa ma amagesc.Plang si strig si iar plang si tot ma gandesc la Sasuke, dar nu stiu de ce!
In clasa, se pare ca Sasuke nu era chiar atat de calm si fara griji cum credeam eu ca este.In adancul inimii lui avea si el o intepatura care il deranja.
-Doamna, Tsunade! As putea sa merg si eu la baie, va rog, este o urgenta!spune Sasuke punand mana intre picioare si prefacanduse ca, chiar ii vine sa faca pipi!
-Ok, ok! Offf! tinerii din ziua de azi.Au intotdeauna nevoi! spune Doamna Tsunade.Iar Sasuke iese repede din clasa ca si cum chiar ar fi o urgenta majora.Apoi, dupa ce inchide usa incetineste pasul mergand normal cu mainile in buzunar.El defapt plecase din clasa nu ca ii venea lui sa faca pipi, ci sa vada daca sunt eu in regula.Se plimba el ce se plimba si intra in baia fetelor, unde accesul baietilor era interzis dar, in momentele astea lui nu-i pasa.Aude niste plansete venind din cabina a trei-a, eu nestiind ca cineva tocmai a intrat in baie continui sa plang pana cand Sasuke deschide usa cabinei si incremenesc.Fata mea era toata rosie si plina de lacrimi.
-S-s-Sasuke, ce faci aici!!?? il intreb eu putin speriata.Ce? ai venit sa ma violezi in baie? spun eu pe un ton apasat si dispretuitor, in timp ce ma ridicam dupa closet.
-Sakura, stai linistita, nu iti fac nimic! am venit doar sa vad ce faci.Eram ingrijorat pentru tine! spune el, luandu-ma de maini.
-Aaaahhhh!!!?? Ce?? stai putin, tu cred ca nu sti ce vorbesti.Cum adica erai ingrijorat pentru mine? cand tu aseara m-ai tratat de parca eram curva ta! si acum vi la mine cu fata ta de catelus nevinovat spunandu-mi ca esti ingrijorat pentru mine? cat de patetic poate suna asta!! spun eu mirata si total confuza.
-Nu! uite, aseara am fost un prost! un mare prost! ok? oricum, eu nu am stat cu nici o fata pana acum si nu am stiut cum sa ma comport mai bine cu tine.Am facut si eu niste chesti pe care le-am vazut in filme.Oricum, chiar daca vei tipa la mine sau ma vei bate mar, sa sti de acum ca eu m-am indragostit de tine.Si nu o zic la misto, cum crezi tu.Eu chiar m-am indragostit de tine, Sakura te iubesc, ceea ce este un lucru ciudat pentru ca eu nu am mai iubit o fata vreodata! si azi dimineata, in timp ce eram in pat si priveam tavanul, am realizat ca nu pot trai fara tine, cum nu poate trai pamantul fara apa.Se usuca, se dezhidrateaza, nu mai este fertil.Si la fel nu voi mai fi nici eu fara dragostea ta! spune Sasuke.El chiar cred ca vorbea serios.Discursul lui m-a emotionat.Am ramas cu gura cascata.Nu mai aveam cuvinte.Si stiu ca nu a spus toate acele cuvinte la misto, pentru ca in timp ce vorbea avea o privire serioasa si ce reiese din gura lui, inseamna ca el chiar ma iubeste.
-S-s-S-s-Sa-su-ke! ma balbai eu de parca nici nu as sti sa vorbesc.UaaU! tu chiar nu ai glumit cand ai spus toate astea, nu? ii spun eu privindu-l cu multa sinceritate.Si parca prin tot ce a spus el, mi s-a luat o piatra de pe inima.Parca, cuvintele lui mi-au luat toata durerea din suflet cu mana.Imi sterg lacrimile de la ochi, ies din cabina si imi stropesc fata rosie cu cateva picaturi de apa.
-In viata mea nu am fost mai serios de atat, Sakura! spune el raspunzandu-mi la intrebare.Apoi, parca atmosfera tensionata din baie, devine una calma si linistita.Apoi imi amintesc de ceva:
-Sasuke, vreau sa te intreb ceva! daca tu nu ai placut pana acum nici o fata si daca nu ai stat pana acum cu nici o fata, de unde sti tu sa saruti atat de bine? spun eu putin curioasa.
-Pai, cum sa iti spun eu, am vazut si in filme cum se saruta cuplurile si am jucat si adevar si provocare si atunci am invatat sa sarut! spune el rosind in obraji.
-Aha! pai sa iti marturisesc ceva.Pana aseara, eu nu stiam sa sarut.Dar cand m-ai sarutat tu, am improvizat si nu stiu chiar daca am facut cum trebuie! spun eu intorcandu-mi privirea putin in jos si rosind in obraji.
-Hmmmmm! sa ma gandesc.Ca sa spun sincer, nu mi-a placut deloc cum ai sarutat.Defapt, glumesc, mi-a placut la nebunie! si acum sti sa saruti! spune el apropiinduse de mine, lipindu-ma de el cu un sarut usor, lin si incet.Apoi, terminam sarutul si ne indreptam spre clasa.
-Cred ca am stat cam mult la baie! Doamna Tsunade o sa ne omoare! spun eu chicotind.
-Mda, oricum daca intreaba de ce am stat asa de mult am eu o scuza buna! spune Sasuke ranjind.Deci, Sakura, dupa cate s-au intamplat intre noi, si vrea sa stai cu mine?
-Sasuke, eu chiar daca m-am lamurit cat de cat, tot nu sunt foarte sigura de sentimentele tale pentru mine.Am nevoie de timp de gandire.Ok? spun eu calma incercand sa aleg cu grija cuvintele, ca sa nu il ranesc.Ajungem la usa clasei, intram si?
-Pe unde ati umblat atata timp??? tipa Doamna Tsunade la noi ca din gura de sarpe.Mai sunt cinci minute si se suna, iar voua nu v-am explicat lectia deloc!
-Aaaahhh!! pai Doamna, cum sa va spunem, nu am mai avut hartie igienica la toaleta si a trebuit sa fugim prin toata scoala cu pantalonii in vine, cautand-o pe femeia de servici sa ne dea hartie igienica! spune Sasuke, framantanduse, dar ceea ce a spus a fost de groaza! Asta era minunata lui scuza?? Oricum toata clasa a inceput sa rada si putin si Doamna Tsunade.Iar in legatura cu lectia o s-o luam de la colegi, nu va faceti griji! o clameaza Sasuke pe Domana Tsunade.
-Exact, aaahh, cum a spus Sasuke! incerc sa fiu pe aceeasi lungime de unda cu Sasuke.Mergem la locurile noastre si ne asezam, cand suna clopotelul de iesire!
In pauza, toti prietenii casuna pe mine cu intrebari, iar eu le spun sa se calmeze si le povestesc totul de la intalnirea de aseara pana la momentele tensionate din baie si pana acum.Lor le cazuse fata de un metru cand auzisera toata povestea mea.Dar pana la urma, m-au crezut, m-au inteles si au incercat sa ma sprijine dandu-mi sfaturi pentru urmatorile intalniri cu Sasuke....
În această lume, vampirul e doar un zeu întunecat, un copil al întunericului. El nu poate fi altceva. Iar dacă uneori el exercită o anumită fascinaţie asupra minţii oamenilor, este numai din pricina faptului că imaginaţia omenească e un loc tainic, plin de amintiri primitive şi dorinţe nemărturisite.
http://media.photobucket.com/image/sakur...t.jpg?o=57
http://media.photobucket.com/image/sakur...2.jpg?o=67[Imagine: 1721.jpg?o=172]

#9
Of..M-ai dezamagit.. Sincer pana la capitolul 3 a fost totul bine si ok. Ai folosit niste chestii siropoase rau de tot, sau nustiu cum ti s-au parut tie. Cred ca le-ai folosit mai mult ca sa dea un aer de timiditate intre cei doi (Sasuke si Sakura) dar au fost dea dreptul gretoase. Mai mancam si biscuiti..Sa imi vina rau nu alta. Ar trebuii sa dezvolti ceva ceva mai matur ideea si sa faci ceva mai original, ca povestea asta am intalnit-o pe toate drumurile.
Sa fiu corecta, in primele doua capitole m-ai surprins.Mi-a placut la nebunie..Povestea, ideea..Etc.Ai avut si suspans..Dar aici cam scartaie.
(Bine inafara de greselile de tastare si de exprimare care predomina. Punctele de suspensie ma enerveaza si pe mine. Am observat acum ca repeti de prea multe ori subiectul, defapt il repeti mai in toate propoziitile. Gen: " El vazandu'ma pe mine[..] a incercat sa isi bata joc de mine..Etc, nu stau sa ti le spun pe toate. Suna oribil. Sincer ar trebuii sa mai citesti niste carti ceva ca sa iti dezvolti cultura genereala a a expresiilor. Partea gramaticala lasa de dorit.Descrierea este cat de cat buna.. Dar figurile de stil nu sunt cine stie ce. Oricum descrierea aici este aici numai este. Parca am fi la un curs de magie. La inceputul capitolului m-ai aburit cu trezitu..etc..Sti si tu foarte bine ce ai scris pe acolo. A fost plictisitor mai ales ca peste alte cateva randuri ai revenit din nou la aceea idee. Eu cred ca s-a inteles din prima ceea ce ai vrut sa spui.)
In rest ce pot sa iti mai spun, decat ca as vrea sa vad mai mult, mai multa maturitate dar sa ramana ficul cu o aura aparte.
Sper ca nu o sa te supere comentariul meu, dar trebuie sa te perfectionezi, ca sa nu strici ceea ce ai inceput, doar sa il faci mai bun.
Daca ai ceva impotriva, spunemi si nu voi mai posta.^_^.
Sper ca nu am fost prea dura....:-s.
Astept next-ul.
Multa inspiratie si succes in continuare.
Bye!:X
I wanna feel that i`m love.. ♥
I wanna feel you.. ♥
I`m laying down on the floor, ♥
I can`t believe I`m alone.. ♥
I`m begging you on my knees, ♥
Please come back, come to me ! ♥
I feel the beat of your heart, ♥
To stay away, be apart ! ♥
I want, I need you so much. ♥
All my love, all my love, all my love is on fire, ♥
Like the sun, like the sun, like the rain down on me ! ♥

#10
Mda, pai eu citesc foarte multe carti.Si nu carti de povesti sau poezii de copii sau altceva penibil.Eu citesc carti de viata.Sunt tot un fel de ficuri dar originale scrise de autori straini traduse in romana.Am multe volume si le citesc cu drag pe toate.Si daca m-as lua unpic dupa ele as face un fic super.Eu am foarte multe idei dar sunt alan-dala in capul meu si nu stiu cum sa le aranjez.Iar eu aici incerc sa multumesc pe toata lumea dar mai sunt oameni carora nu le convine aia, nu le convine aia si e greu sa multumesti oameni care sunt atat de critici.Pe mine una ma doare capul! dar oricum nu am vrut ca ficul asta sa fie asa de super.Pentru ca eu am vrut sa scriu ceva dar mi-a iesit altceva si nu stiu daca mai vreau sa il continui! defapt nu o sa il mai continui si voi face alt fic cu SasuSaku de data asta cat decat original!
În această lume, vampirul e doar un zeu întunecat, un copil al întunericului. El nu poate fi altceva. Iar dacă uneori el exercită o anumită fascinaţie asupra minţii oamenilor, este numai din pricina faptului că imaginaţia omenească e un loc tainic, plin de amintiri primitive şi dorinţe nemărturisite.
http://media.photobucket.com/image/sakur...t.jpg?o=57
http://media.photobucket.com/image/sakur...2.jpg?o=67[Imagine: 1721.jpg?o=172]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Floarea rosie [+18] Zuzy Is Angell 1 2.199 11-10-2011, 12:00 PM
Ultimul răspuns: Zuzy Is Angell
  Floarea de cires(sasusaku) Roney 12 7.529 13-08-2010, 03:25 PM
Ultimul răspuns: matzaplouata


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)