Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Flavor of love

#1
[edit Aly]Tip Critica Permisa: Stil / Limbaj / Idei / Forma / Gramatica.

Bun... nu e sfarsitul lumii si nici n-am innebunit:)). Da, ceea ce vedeti e realiatea si da este un fan fic scris de mine. Stiu ca am neglijat unele chestii avand in vedere ca e primul fan fic, defapt capitol finalizat :blushing:, deaceea vreau sa fiu criticata foarte dur! Lectura placuta!

Intro

Gen: Shoujo, Romance, Drama, Slice-of-life
Story: Megu Yoru o adolescenta tipica mileniului trei, este sarutata in somn, la petrecerea fratelui sau, de un baiat care i-a facut in dar o ciocolata, Hiro Izumo. Megu afla ca ea si Hiro sunt colegi de liceu, dar tot nu stie cine a sarutat-o la petrecere, iar cand Hiro o saruta intamplator pe hol descopera ca el a fost cel care sarurtat-o in acea seara. Pentru ca Hiro era cu cineva, acesta o roaga [chiar daca si el era indragostit de ea] sa nu se-ndragosteasca de el, dar prea tarziu, Megu era deja indragostita, asa ca Hiro e nevoit sa-i dea papucii actualei iubite. Cei doi devin rapid un cuplu, dar vor intampina multe obstacole in calea fericirii lor.

Personaje

Hiro http://i157.photobucket.com/albums/t67/m...mohiro.jpg
Megu http://i157.photobucket.com/albums/t67/m...guyoru.jpg
Hideko http://i157.photobucket.com/albums/t67/m...hideko.jpg
Ken http://i157.photobucket.com/albums/t67/m...er/ken.jpg
Aimi http://i157.photobucket.com/albums/t67/m...minara.jpg

[align=center]Flavor of love
`Hiro-kun, you are always gonna be my love!`

- Capitolul I

#2
Ma che poso dire?
Eu stiam deja inceputul, dar chiar am fost uimita ca ai terminat capitolul atat de repede.
E un inceput bun dar ca toate inceputurile mai are nevoie de ceva descriere. Cum mi-ai spus si tu ai grabit actiunea. Poate ca era mai bine sa nu o faci si sa mai acorzi ceva atentie detaliilor. In rest, totul este bine. Sper ca nu te astepti de la mine sa iti comentez si greselile gramaticale :)) Mie nu prea imi plac apelativele gen "duso" , "blondo" etc. dar e ficul tau, e modern deci trebuie sa ma obisnuiesc.
Mai, ce pot comenta? Stiu deja ce se va intampla in restul povestirii, finalul contine si cateva idei de-ale mele. Dar deabea astept sa vad si restul ideilor materializate.
Succes in continuare!
>:D<

#3
Ce tupeu are :-w
Chiuleste de la mate O.o Eu daca as chiuli de la mate si ar afla profesoara, cred ca mi-ar da un 2 maree :)
Revenind la fic.
interesant. El o saruta pe ea, ii da inainte o ciocolata, si ea cerceteaza cazul. Dragut.
Atunci cand ea inchide ochii - cand erau in biblioteca - , ea astepta sarutul sau inchise ochii de disperare? Nu am inteles aici >.< So sorry :">
And, imi place stilul tau de a scrie.
Ai un + la reputatie >:d< See ya and succes la scris in continuare !

#4
Nice ...:love:...cand am citit inceputul nu prea am inteles cine era Ken, Hiro,Hideko, dar am aflat , interesant fic...astept urmatorul capitol...succes

#5
Citat:Stiu ca am neglijat unele chestii avand in vedere ca e primul fan fic

Si daca stii, de ce nu incerci sa indrepti acest lucru?!

Ca o prima chestie: Intro-ul ala a stricat tot suspansul. Adica ce rost ar mai avea sa citesc si fic-ul daca stiu deja despre ce e vorba? >.<

Si acum:

Citat:Era stresant! Era weekend, era invitata in mall

Era,era,era! O repetitie foarte deranjanta, si mai deranjanta pt ca fic-ul incepe practic cu ea >.> A fi sau a nu fi...aceasta este intrebarea.
Citat:Era weekend, era invitata in mall si ea trebuia sa ramana acasa impreuna cu niste tipi mai mari decat ea care erau si foarte vulgari, trebuia sa ramana la petrecerea fratelui sau pentru a-i asigura pe parintii lor ca Hideko nu va face din nou un dezastru.

Wow, wow! Stop! In 3 randuri ai bagat o gramada de actiune, si trebuie sa citesc de 2 ori ca sa pricep tot. Mai ia o pauza, respira adanc, numara pana la 5 :)) Incearca sa imbini actiunea cu descrierea pe parcurs si nu o grabi!

Well, trebuie sa spun ca mi-a placut partea cu ciocolata @.@ Chocolate fan here! Me! Me! Me! Cum se spune: dragostea trece prin stomac :X

Citat:In Tokio se afla un liceu foarte cunoscut datorita activitatilor extrascolare, a mediilor foarte bune la invatatura, dar si datorita consiliului elevilor care se implicau in toate actiunile si balurile de caritate. Numele liceului era „Liberty Shine”, iar consiliul elevilor era condus de naiva Megu Yoru, fata celebrei actrite si creatoare de moda, Orihime Yoru si a sotului sau, propietarul unei banci si a unei companii de mare succes, Renji Yoru, dar si sora idolului tuturor fetelor din Japonia, fotomodelul Hideko Yoru

Nu mi-a placut partea asta. >.< Chestia cu parintii sa zicem ca e acceptabila [ not ] dar daca zici ca si fratele ei e idol...hai te rog! E deja prea mult. Exagerat!

Sunetul stresant al clopotelului anunta ca orele incepeau-Sunetul stresant al clopotelului anunta inceperea orelor

Per total e ok, mai ales daca e primul tau fic. O cam dai in bara cu timpurile, iar descrierea e la limita acceptabilului. Te-as sfatui sa pui mana pe vreo carte,doua, sa-ti imbunatatesti stilul de a povesti. Deasemenea ai probleme cu imbinarea descrierii cu naratiunea, si pe alocuri actiunea o cam ia la fuga, dar deocamdata e bine :) Cu o lectura buna si putina experienta, se rezolva :P

PS: Sper ca te-am ajutat cu critica, daca mai ai nevoie, just ask! ^^
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)