Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

First Love

#1
Stiu ca am mai postat-o o data , mai bine spus 2 capitole , sau cate erau . Am rescris-o , cu un story-line un pic mai aproape de realitate . La fel ca precedenta , povestea prezinta sentimentele mele si cateva dintre intamplarile ce m-au schimbat [ radicaal , as spun eu : D ] in ultimele luni . Astept critici , despre cum scriu , dar despre story-line nu prea , deoarece cateva capitole as vrea sa-mi scriu sentimentele , deci as vrea sa pastrez cursul evenimentelor .
Am incercat sa fac un fel de jurnal , in care personajul isi aduce aminte anumite momente din trecut . Stiu ca e cam scurt , dar inca nu m-am obisnuit cu stilul , deci imi trebuie putin timp sa-l transcriu in forma de jurnal ...


10 Aprilie 2oo9

Ciudat , am o stranie dorinta de a scrie . Cu cat ma gandesc mai mult , incep sa cred c-am luat-o razna . Dar totusi , simt ca vreau sa am creionul in mana , sa ma joc cu el pe hartie , sa colorez albul ei cu sentimentele mele , sa patez paginile cu lacrimile mele ... Insa nu stiu cum sa fac asta , nu stiu cum sa va spun toate astea . Imi amintesc acea zi , acele sentimente ce mi-au inundat sufletul .

- Jane , nu ma mai tine pe jar ! Daca tot ai adus vorba , spune-mi .
- Ok , ok ! strig eu .
Fac o pauza , ca si cum aerul ar fi acea doza de curaj de care am nevoie pentru a merge mai departe . Un drog ascuns intr-o gura de aer ... Chiar acum , il vad trecand pe langa mine , dar nu m-a zareste . Il privesc cu lacrimi in ochi , dupa care ii spun Dianei :
- El , zic eu aratand spre baiat .
Auzind astea , bruneta ramane impietrita . Ochii sai blanzi , asemenea unei caprioare , ma priveau fix , cautand un raspuns in adancul alor mei .


Cu timpul , si-a dat seama ca si pentru mine a fost un soc , unul ce a adus cu el o furtuna ce s-a instalat in sufletul meu , incapatanandu-se sa ramana acolo . Obisnuita cu lipsa baietilor din viata si mintea mea , nua crezut vreodata ca-mi voi incalca acea afirmatie . N-am nevoie de ei , baietii sunt niste imaturi ! strigam eu ca si cum as fi vrut sa ma conving de acest lucru . In ciuda acestei propozitii , cineva a reusit sa ma schimbe ...

In clasa , dezordine totala . Majoritatea colegelor stau pe banci , in timp ce baietii se intrec in materie de telefoane mobile . Langa mine , unul dintre cei mai draguti baieti din clasa , priveste plictisit scena ce i se desfasoara inaintea ochilor . Vazandu-ma cu castile in urechi , imi ia una , intrebandu-ma :
- Asculti Parazitii ?
- Nu , poate ai totusi noroc sa se fi strecurat vreo melodie . Poftim , ma doare capul , spun eu dandu-i aparatul .


Imposibil sa nu intervin , pentru a ma onora cu cateva comentarii legate de comportamentul meu , bineinteles. Poate va intrebati de ce am facut asta . Grea intrebare ! Daca ma gandesc mai bine , nici eu nu stiu raspunsul . Dar inca mai simt ceea ce m-a facut sa recurg la un asemenea gest . In acel moment , intreg corpul a inceput sa-mi tremure , un strat de sudoare mi-a acoperit pielea , in timp ce temperatura trecuse demult de cea normala . Zambesc cand asemenea sentimente imi inunda sufletul , la fel ca atunci . Rad de propria-mi experienta , prima de acest gen . A fost atat de ciudat , sa simt asemenea lucruri , sa fiu intimidata de un baiat .
Acea zi a continuat la fel , aceeasi genunchi ce pareau ca vor sa alerge in urma sa , aceeasi ochi ce-i urmareau miscarile , ce-l analizau mereu , pentru a-i descoperii chipul , pentru a-i zarii din nou zambetul , acel val de veselie ce-i acoperea ochii ... cele doua smaralde , atat de pretioase ...
Iar azi , zambesc gandindu-ma la acea eu , la acea latura a personalitatii mele ce rareori isi amintea sa zambeasca , ce doar uneori lasa rasaritul soarelui sa-i lumineze chipul si lumina lunii s-o calauzeasca atunci camd ochii nu reuseau . Inca nu pot crede cum el , un demon cu chip uman , a reusit sa scoata la iveala ingerul din mine ... Demonul ce inalta un inger , demonul care , prin simpla sa prezenta , prin cateva cuvinte aruncate in vant si un zambet fugar a reusit sa ma schimbe ...
De atunci , am inceput sa-mi traiesc propria poveste , sa cunosc acel sentiment ce m-a inaltat pana pe cele mai inalte culmi , ce m-a adus pana in euforie , ce mi-a indus o stare de fericire permanenta ... Dar am cunoscut , fara voia mea , ura umana , gelozia , invidia , toate aceste lucruri care nu ma lasau sa ma bucur pe deplin de ceea ce simteam . Plangeam cand il vedeam tinand-o de mana , dar imi repetam mereu ca e doar o scena din piesa de teatru a vietii mele si ca voi trece cu bine peste ea . Am incercat sa-l uit , sa nu-l mai las sa-mi invadeze gandurile , dar mi-era imposibil . Ii cautam zambetul in fiecare dimineata , il zaream mereu , oriunde priveam , il gaseam pe el ... In formele norilor , in culoarea cafelei , in tot . Apoi , incetul cu incetul , m-am oprit ... am incetat sa ma mai mint , sa-mi spun ca pot sa mi-l scot din minte , ca nu va reusi sa-mi controleze gandurile . Am incercat sa-i fiu alaturi , dar in acea zi rolurile s-au schimbat .
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic


#2
"2oo9" -> "2009" pe mass [de exemplu] se foloseste litera "o" in loc de cifra "0", insa acum nu este cazul
"nua" -> "nu a"
"camd" -> "cand"
"zarii" -> "zari"

deci...trebuie sa recunosc ca imi place foarte mult.
:x:X
imi place titlul, de asemenea si ideea.
nu`ti face griji, capitolul nu a fost chiar atat de scurt...(se intampla la unele ficuri sa fie mai scurte)
as avea si eu o mica intrebare: ai de gand sa faci tot ficul un...jurnal?:d
sau asta e pur si simplu o introducere cu ce s-a intamplat in trecut si fata o sa-si continue viata?:d

descrierea imi place foarte mult, insa dialogul a fost cam sec atunci cand ai citat micile conversatii.
in legatura cu greselile de tastare...nu e nimic grav, sunt sigura ca le-ai facut din neatentie...

astept nextul, si iti urez spor la scris!

bYe:-h
:x:X
kisses:*:*
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#3
Sincera sa fiu, ficul tau imi ramanea necunoscut daca nu-ti vedeam numele. Titlul asta, doar ca in romana (Prima iubire) l-am dat eu primului meu fic .

Asa... Ai un fel minunat de a scrie... De fapt, minunat e putin spus.
M-am regasit pe deplin, in fiecare sentiment de-al tau, in fiecare expresie indurerata sau vesela, in fiecare emotie. Parca ar fi fost scris anume pentru mine, pe placul meu.

Plangeam cand il vedeam tinand-o de mana , dar imi repetam mereu ca e doar o scena din piesa de teatru a vietii mele si ca voi trece cu bine peste ea . Habar n-am cum de ti-a venit in minte totul, dar m-a calmat, dupa ce imi rascolise atatea amintiri, atatea sentimente .

Sincer, este un fic extrem de bun, in care m-am regasit in totalitate, care m-a lasat uimita, intr-un fel atat de placut, ce imi intruneste , intr-un fel, povestea...

Sper sa postezi cat mai curand...

CHU!

#4
...deci...greselile de tastare din pacate au fost mentionate mai sus:o3...
ideea imi place:x:x
e primu` fic [gen jurnal] pe care l`am citit si pe care`l citesc, si imi place foarte mult!:x...defapt il ador:d...
descrierea e foarte buna, si trebuie sa recunosc ca este unul din punctele tale forte la scris.

astept continuarea [care sper sa o pui curand:-s]
chiar sunt curioasa sa vad ce se intampla:)

pha:-h
pwp:*:*:*

#5
pfiu ... e atat de bine sa stiu ca va place ceea ce scriu ! Dar incep sa devin presata , incercand sa nu va dezamagesc :D ...

Sunt singura in sala de clasa , schimbandu-ma pentru ora de educatie fizica . Liniste , doar asta aud , dar in gandul meu , deslusesc vocea sa , in timp ce ochii nu-mi arata altceva decat surasul sau. Apoi , ii aud glasul , dar pana sa-mi dau seama ca provenea din lumea reala , e prea tarziu .
- Hey ! Baieti , inca nu sunteti gata ?
Neuzind niciun raspuns , baiatul intra . Priveam in gol , ochii imi erau atintiti la el , dar eu vedeam imaginea sa in gandul meu ... Subit , ma trezesc la realitate si incerc sa-mi acopar goliciunea corpului realizand ca sunt doar in lenjerie intima . Se aproprie de mine , dar eu ma dau doi pasi inapoi .
- Ooo ! Ce fac porumbeii ? aud cateva voci .
Il priveasc , dupa care ne intoarcem amandoi , pentru a descoperi ca faptasii erau colegii nostri . Vazand asta , Danny imi ia hainele de pe podea in incercarea de a ascunde peisajul ce-i soca pe spectatorii nostri .
- Dispareti de-aici ! Hai , nu am toata ziua la dispozitie ! Voi chiar nu intelegeti , sau trebuie sa trec la forta ?
Reuseste sa-i sperie pe baieti , care o iau la fuga , uitand de tot . Ma imbtrac repede , dupa care ma indrept spre el . Pe bratul cu care a lovit peretele se strecoara un firicel de snage , o dara ce pata cu roseata sa pielea creola a baiatului .
- Sa mergem la cabinetul medical , spun eu .
- Nu e nevoie !
- Danny , sa nu aud vre-un comentariu ! spun eu impingandu-l pana la parterul scolii.
Albul ce ma inconjura , mirosul bolnavicios al medicamentelor imi inducea o stare nu prea placuta , alaturi de linistea enervanta ce se asternu peste incapere cat timp asistenta ii oferi ingrijirile necesare . Cu grija , ma asez pe unul dintre scaune , meditand la ce tocmai se intamplase .


Imposibil ca un baiat sa faca asa ceva pentru mine , imi spuneam atunci . Credeam ca e doar un vis frumos , ca va urma sa ma trezesc , sa dau iar de cruda realitate ...Incercam sa gasesc un motiv pentru care a facut asta . Pret de cateva minute , am trecut intr-un univers paralel , m-am detasast de mind insami si am devenit spectator al vietii mele . Am incercat sa ma transpun in pielea sa , sa gandesc asa cum el ar fi facut-o , sa rascolesc in adancul inimii sale pentru a descoperii ceea ce vroiam .

- Data viitoare incearca un sac de box , pun pariu ca e mai putin dureros , spuse asistenta privindu-l dojenitor .
Zambeste , ma priveste , dar eu nu pot lasa feiricirea sa-mi acopere chipul cand ma gandesc ca toate astea s-au intamplat din cauza mea .

Patetic ! Inca ma gandesc cum am putut fi atat de prostuta , cum am putut fi eu acea persoana care a rostit asemenea cuvinte . M-am schimbat de atunci , dar asta o sa vedeti pe parcurs...
Am incercat sa-mi cer scuze , gest care acum mi se pare deplasat . I-am spus ca-mi pare rau , iar el m-a asigurat ca totul este in regula . Imi este cam greu sa cred asta avand in vedere bandajul ce-i acoperea mana , dar atunci eram mult prea naiva pentru a vedea asa ceva . L-am urmat pana pe terenul de sport , unde comentariile nu au incetat sa apara ...

- Danny , ti-am spus sa nu stai pe langa ea ! E nebuna !
- Nu mai nebuna ca o catea ce se agata de orice baiat ii iese in cale , striga el exasperat .
Ochii albastri , ca de gheata ai blondei ma priveau , ura citindu-se in adancul lor . Ma bucuram ca in sfarsit cineva a avut curajul sa-i spuna ceea ce eu am vrut sa fac demult . I-am lasat in urma pe cei doi , indreptandu-ma spre terenul mic , cum ii spuneam noi , unde am stat de vorba cu cateva dintre colege .


Oricat as fi incercat sa nu-l privesc , da nu-l admir din umbra , nu am reusit . Ochii imi fugeau spre el , in timp ce vorbele colegelor nu ajungeau la mine , fiind oprite de vocea sa . Nu vedeam nimic , in afara chipului sau , nu vroiam sa aud nimic , decat glasul sau ... In acel moment exista doar el pentru mine ... Nu exista nimic decat doua smaralde stralucind in intuneric , ghidandu-ma tot mai aproape de el ...

- Fetelor , haideti sa jucam si noi ! spuse o colega indemnadu-ne sa ne alaturam echipei de fotbal .
Majoritatea au raspuns pozitiv , insa eu eram mai putin incatata , deoarece nu eram prea priceputa in acest sport . Cu greu , una dintre ele m-a convins. Imediat ce am descoperit ca nici ele nu-s familiarizate cu fotbalul am inceput sa ma destind , sa ating mingea , pana cand am reusit s-o pasez cuiva . Fiind mult prea concentrata asupra balonului , nu am observat la cine a ajuns acesta . Imi ridic privirea , incet , ca si cum mi-ar fi frica de ce urma sa vad . Danny marcase un gol si parea ca se indreapta spre mine .
- Bate palma ! spuse el mandru de performanta . Nu ma asteptam sa joci asa bine !
- Da , mersi ... spun eu balbaindu-ma .
- Jane , esti in regula ? Nu prea e stilul tau sa te balbai in fata unui baiat .
- Sunt in regula , o fi din cauza efortului , spun eu incercand sa ma comport normal .
Cu greu , reusesc intr-un final sa-mi stapanec bataile inimii , dupa care ma indrept spre casa . Totul imi pare mult mai frumos , ochii analizau fiecare detaliu , fiecare mica minune oferira de natura . Auzeama cantecul atat de melodios al pasarilor , il lasam sa ma imbate ... deveneam dependenta de el . Zambeam cand zaream vreo pasare zburand pe cerul atat de senin , radeam alaturi de copii mici , ma bucuram asemenea lor . Incepeam sa cred ca viata-i un miracol ...
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic


#6
"imbtrac" -> "imbrac"
"snage" -> "sange"
"mind" -> cred ca ai vrut sa spui "mine"
"Nu mai" -> "Nu e mai"
"da nu-l admir" -> "sa nu-l admir"
"stapanec" -> "stapanesc"
"Auzeama" -> "Auzeam"

asa cum ma asteptam a fost un capitol bun.
ba nu...a fost foarte bun!

descrierea ... a fost superba!
cu dialogul a fost mai bine...remarc o evolutie, lucru care este, de asemenea bun...

spor la scris!
astept nextul.

bYe:-h
:X:X
kisses:*:*
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#7
Hey am trecut siu eu pe aici si imi place foarte mult cap[itolul! In afara de greselile mentionate mai sus, ai mai avut 2 si anume:
oferira=oferita

radeam alaturi de copii mici = radeam alaturi de copiii mici^^

Cam astea au fost greselile tale, in rest eu nu am mai vazut nici una si nici nu cred ca ai mai avut!

Dialogul a fost mai bun ca in capitolul precedent^^

Descrierea a mai evoluat.

Naratiunea mi-a placut cel mai mult^^

So...atat am avut de spus...Chuu& Gambate& Kissu^^ Bye!!

#8
In ciuda celor intamplate in acea zi , totul a ramas la fel pentru mine , domnisoara timida , ce asteapta ca el sa devina un print pe cal alb care va veni sa o salveze . De ce ? ma intreb azi , privind in urma . Ar fi trebuit sa ma salveze de mine , de prostia mea ...
Mi-a fost frica de reactia sa in cazul in care i-as fi spus ce simt , asa ca am continuat sa-l admir din umbra . In acea zi , insa , norocul a facut sa nu fiu nevoita sa ma scund , deoarece ochii sai erau chiar langa mine . Incercam din rasputeri sa nu ma uit insistent la el , dar buzele sale ce erau arcuite intr-un zambet atat de copilaros nu ma lasau sa fac acest lucru . Vroiam sa cred ca zambeste doar pentru mine , ca veselia din ochii sai imi este dedicata mie , pentru a-mi lumina chipul . Ironia a facut ca cek care credeam ca-mi va aduce zambetul pe buze sa fie cel ce mi-l fura , fara pic de mila , fara ca macar sa stie asta .
Ochii-mi umbriti de genul lungi il priveau fugar , dar indeajuns de atent pentru a descoperi cel mai important detaliu . Bratul sau era patat de un nume , care a devenit singurul ce-mi provoca dureri de cap .

- Ce semnifica tatuajul ? intreb eu ca si cum nu as sti .
- E numele "gagicii" mele , Jull . L-am rugat pe Jon sa mi-l faca , dar urmeaza unul permanent .


A fost ca si cum ... M-ar fi dus pe culmile , pe cei mai inalti munti ai fericirii , ca mai apoi , cu sange rece sa ma arunce in abis ... privindu-ma cum ma prabusesc , cum corpul meu se pierde in negura ce-l acopera .

Deci o iubesti , imi spun in gand . E imposibil sa nu simti ceva pentru ea ... vrei sa-i porti numele , s-o sti alaturi de tine , s-o ai in sufletul tau . Dovedesti ca si-a pus amprenta asupra ta , prin acel nume , un simplu cuvant , cateva litere ce stau pe umarul tau .

Totusi , zambetul tau a dizolvat orice urma de tristete de pe chipul meu , transformand lacrimile in lumina ce-mi inveseleste acum privirea . Tu , demon cu chip de inger m-ai ajutat pe mine sa sterg orice urma de mahnire din sufletul meu , inlocuind-o cu un zambet omniprezent .
Te poti numi , tu , demon ? Oare ale tale aripi de smoala sunt cu adevarat ale unui demon ? Chipul tau , zambetul angelic si veselia din ochii tai , iti mascheaza caracterul ? Te poti numi , tu , inger ? Inger ce da aripi , ce te trimite in al noualea cer , sar acelasi inger ce frange vise , spulbera sperante cu un simplu gest ... Care dintre ele esti tu ? Care dintre aceste caractere e purtat de trupul tau , inauntrul caruia se da o continua lupta ?
Dar eu ? Ma pot numi , oare , inger ? Inger cu inima inundata de gelozie , sau demon , a carui suflet cunoaste dragostea ? In fiecare inger exista un demon , in fiecare caracter isi poate face simtita prezenta un inger ...
Atunci , insa , samanta geloziei care a ajuns in sufletul meu a umbrit dragostea ce ti-o purtam . Ura mea pentru acea fata , pentru ea , cea care te avea mereu aproape , a carui nume era inscriptionat pe bratul tau , a crescut ca o buruiana , ascunzand fara voia mea , trandafirul iubirii mele . Incetul cu incetul , am inteles ca erai fericit alaturi de ea , ca o iubeai cu adevarat si eu tineam la tine , de aceea nu interveneam intre voi . Imi sfasiai sufletul in mii si mii de bucatele atunci cand o tineai de mana , dar zambetul tau imi vindeva ranile asemenea unui balsam . Ma hraneam cu speranta , traiam visand ca intr-o zi vom putea fi mai mult decat colegi ...
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic


#9
"scund" -> "ascund"
"cek" -> "cel"
...ai mai avut cateva, dar nu le voi mentiona ptr ca nu sunt pre importante:-j

deci...capitolul asta e...PERFECT! (nu lua in calcul greselile de tastare:d)...
pur si simplu m-ai lasat fara cuvinte.

nu prea vrei sa-mi dai de lucru (sa las cine stie ce reply) :))...
astea fiind zise...nu mai am ce sa comentez:-s

astept nextul. spor la scris!

bYe:-h
:X:x
kisses:*:*
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#10
Dumnezeule ! E superb !

Ti-am mai zis si risc sa ma repet... Ficul tau e unul dintre cele mai apropiate, ca sa zic asa , de mine. Adica, e genul ala de idee in care te regasesti si care are o mica parte din lumea ta si ar fii imposibil sa nu-mi placa.
Daca ma prindeai intr-o pasa proasta, cred ca cinci zile nu ma opream din plans dupa ce citeam [noroc pe mine ca ma simt destul de bine] . E ilegal ca o fata sa sufere atat de tare , mai ales cand s-a indragostit pentru prima oara. Dupa ce a facut toate alea pentru ea, dupa ce a facut-o sa viseze, a ranit-o atat de tare . Si totusi, tu ai spus-o. Ai spus ceea ce eu nu as fi avut vreodata puterea sa spun : " Imi sfasiai sufletul in mii si mii de bucatele atunci cand o tineai de mana , dar zambetul tau imi vindeva ranile asemenea unui balsam . "...

Sper sa imi dezvalui cat mai curand si restul povestirii
Multa inspiratie ...

Chu !




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)