Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Festivalul Kikuzuki Matsuri

#1
[Imagine: 25f0zde.jpg]

Sambata ,25 septembrie 2010, între orele 12 şi 16, la Universitatea "Dimitrie Cantemir" din Bucuresti, va avea loc prima ediţie a festivalului "Kikuzuki Matsuri".

Printre atractii se numara:
- standuri cu jocuri ÅŸi premii
- ateliere de caligrafie ÅŸi de origami
- un maid cafe
- mâncare japoneză.

Program:

12:00-13:00 Jocuri
13:00-14:00 Workshop (origami, kirigami, shodo, manga)
14:00-15:00 Maid cafe

La Universitate se poate ajunge astfel:
- tramvai (19, 50) - Statia "Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir"
- autobuze ( 323, 275, 133) - Statia "Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir"
- metrou - Statia "Timpuri Noi"

Pentru mai multe detalii, dati click pe poster, va fi afisat in marimea originala.

Surse: http://www.oitafermecata.org/2010/09/“...-cantemir/
http://www.facebook.com/profile.php?id=1...040&v=wall

#2
Java reporting!!!

Am fost astazi la fest... am facut ceva poze... cu mobilul, deci nu se intelege mare lucru din ele...

Sa incepem cu inceputul...

nu am gasit decat doua intrari disponibine... una in capatul opus al locatiei (pe unde am intrat eu si inca doi whom I stalked all the way to the place we could finally hear some voices), si una la locatia festivalului...

workshop-urile au avut loc in sali de clasa... kirigami si origami... n-am participat.

Interesante au fost micile si putinele standuri imprastiate, desi cel la care s-au vandut piese artistice a fost destul de dezamagitor... pe de o parte pentru ca niciunul din pandative nu continea imagini originale, ci 'confiscate' de pe net din picturi faimoase japoneze (prea faimoase din mom ce le cunosteam si eu). Iar la capitolul original art... ramanea mult de lucru... n-am sa zic nimic de portiunea origami a zonei pt ca nu stiu prea multe despre partea asta artistica...

poze: [x][x][x][x][x]

Unul din cele mai populare standuri a fost cel de anime-quiz... am realizat cu ocazia asta cat de saraca e cultura mea anime...

[x][x]

urmeaza standul meu favorit: nume scrise in jap. ^^ Am avut ocazia sa bag spaima in biata scriitoare cand am pus-o sa scrie Javaleen :ha:... pana la urma a scris Javali, dar macar a fost draguta sa recunoasca. XD

[x]

al doilea la popularitate a fost standul de poze personalizate... my copyright guardian senses tingled viciously but I kept them sealed... They were quite cheap I must say...

[x]

nu am gasit nici urma de stand de manga in scurtul timp petrecut acolo, iar maid cafe-ul a intarziat probabil mai mult decat am avut eu rabdare sa mai stau... ins schimb am avut atat maids cat si stafii which was a nice change of pace... ah, si o domnita in kimono...

[x][x][x][x][x]

si cel mai popular stand posibil (dupa teoria cum ca dragostea trece prin stomac), desigur, standul de mancare cu specific japonez, care a avut specific de cantina la care s-au vandut sushi, un soi de pilaf al carui nume nu l-am retinut, briose, tort si... inca ceva...

[x][x]

Bine ca a avut toata lumea unde sa stea...
[x]

Nu... st rea... erau scaune in toate cele 4 zari si zeci de laturi ale facultatii... am prins niste intruse mancand chiar si pe bancile facultatii... some people just can't leave school even in their spare time...

a mai existat undeva cineva suspect care facea portrete anime... daca stiam ca sunt asa de usor de facut zau ca imi faceam stand pe tema asta inca de anul trecut la Niji... sper ca banii au fost numai pt cartoanele dragute pe care le-a mazgalit 'artistul' cu pixul, pt ca altfel e caz de protectia consumatorilor... Nu vreau sa fiu rea, dar st momente in care nu se mai poate, iar acesta a fost unul din ele... that artist should die of his/her own ink!!!! N-am reusit sa prind pe nimeni in flagrant...


Siii... cam asta a fost, dragii mei... A meritat? N-a meritat? Well, acum stiu cum se scrie Javali in Jap, am doua rulouri de sushi tribut in frigider si, din nou, sunt cat se poate de constienta de golurile din cultura mea anime... asta, si o nevoie acuta de a bate un artist... deci... poate ca a meritat pana la urma. ^^
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Festivalul Filmului Japonez Flaw 0 2.700 13-06-2011, 11:05 PM
Ultimul răspuns: Flaw
  Festivalul "Michi Biraki" - editia a II-a Flaw 0 2.752 04-05-2011, 09:36 PM
Ultimul răspuns: Flaw
  Chochin Matsuri, Festivalul Lampilor Flaw 0 2.542 25-08-2010, 12:04 AM
Ultimul răspuns: Flaw
  Festivalul Michi Biraki Flaw 1 3.698 25-04-2010, 09:50 PM
Ultimul răspuns: Flaw


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)