Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Sunteti de acord cu egalitatea dintre sexe?
Da , bineinteles.
80.77%
63 80.77%
Nu sunt de acord cu asa ceva.
19.23%
15 19.23%
Total 78 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Femei vs Barbati

#41
De demult,e adevarat barbatii munceau de dimineata pana seara iar femeile stateau cu copii acasa,faceau curat,faceau mancare etc.Ma bucur ca acest lucru s a schimbat.Ma bucur ca femeile au ajuns sa aiba dreptul la vot si dreptul la un job.Din punctul asta de vedere consider ca femeile si barbatii ar trebui sa fie egali.Cu toate astea mi s ar parea corect ca barbatul sa fie ..."capul familiei cum se zice" si sa stie sa se impuna,sa protejeze,sa rezolve.Vreau sa zic,cine ar vreau(cu voi vorbesc fetelor)un "molau" aproape?Cred ca femeia trebuie ocrotita.

Citat:Femeile sunt mai aiurite iar barbatii mai rationali

Cam asa e.Am citit si eu ca femeile sunt mai romantice iar barbatii mai rationali.Insa...am mai citit ca femeile sunt mai inteligente si mai mature(cu vro 2 ani...stiti povestea) cu toate ca barbatii sunt mai rationali.
[Imagine: tumblr_ljt9kkUjPo1qe6xr2.gif]

"An intellectual solve the problems,a genius avoid them"

#42
Citat:De femeile alea chinuite din Irak si asa mai departe . Burka parca se numeau. Sper sa ajunga si ele sa fie independente.
Da, nu numai din Irak, sunt femeile musulmane and uh I really don't want to get started with this shit pentru ca ma crizez 21 Da, se numesc "burka" costumele alea tampite pe care sunt obligate sa le poarte toate femeile. Sa isi obtina independenta? Well that's something I'd like to see. In ceea ce ma priveste, conceptiile datorate religiei lor nu se vor schimba ever pentru ca barbatilor prea le convine sa aiba sclave in bucatarie/pat si care sa nu conteze nici cat o ceapa degerata 23 In unele zone mai extremiste nici ochii nu li se vad, poarta viziera. Si noi cica traim in secolul XXI cand popoare primitive ca astia mai exista.. 22 Not to mention, ei pot sa faca absolut tot ce vor, sa se casatoreasca cu o femeie europeana sa zicem si automat ea este convertita la religia lor. Fetele lor sa faca asta? Stiu un caz in care o fata nascuta intr-o familie musulmana s-a indragostit de un baiat ortodox (sau ce naiba era, nu-mi aduc aminte, cert este ca nu era musulman) a fost omorata si ingropata in curte de propria-i familie 22 Tatal ei a comis crima iar cand au fost descoperiti mama i-a luat apararea lui spunund ca fiica lor era o nerusinata si pata onoarea familiei. Eh, si cate alte chestii nu se intampla in tarile lor si noi nu stim.. 78 numai din ce-am citit prin anumite carti am ramas uimita, revoltata si dezgustata :/

Teoretic egalitatea dintre sexe exista. Pe plan legal mai mult, in sensul ca avem aceleasi drepturi ca barbatii (and why the hell shouldn't we have them? Nu suntem animale :/)
Dar practic stim bine ca majoritatea femeilor se cred superioare barbatilor si vice-versa. Am spus majoritatea, nu toti, so don't get fired up. Nu pot sa spun ca ma cred superioara, dar cum unii scumpi baieti au sloganul lor "broes over h0es", mi se pare corect ca si eu sa gandesc "chicks over dicks" :] Dar asta doar cand vine vorba de cineva care si-o merita. Otherwise I don't brag about being a girl and being smarter than guys.
Love me or hate me. Either way I'm on your mind.

#43
Rivalitatea-lupta asta mi se pare la fel de stupidă ca alb vs negru sau cald vs rece.
S-a mai spus mai sus, că nu poţi fi deloc obiectiv pe tema aceasta. Toţi suntem subiectivi, fiesuntem bărbat-femeie ne apărăm sexul dăăăh..
Niciunul nu e mai bun că fiecare aredefecte, dar ceea ce realizează împreună să zicem că aremai puţine defecte65
Deşi e trist că de-a lungul mileniilor doar unul dintre sexe a dominat.
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#44
Voi va maturizati mai repede din punct de vedere sexual! Cand vine vorba de logica nu o aveti in cea mai mare parte a timpului. Si nu, nu e rautate gratuita, e ce am observat. Dupa ce atingeti o anumita varsta (variabila, in functie de ce si cum traiti cred) parca deveniti mai logice, dar tot aveti scapari. Si din moment ce n-am vazut nicio femeie care sa se planga de logica barbatilor... In schimb voi puteti sa exprimati sentimentele mai bine, chiar daca nu stiti exact care-s alea 21 In general va descurcati mai usor cand vine vorba de cuvinte. Noi comunicam mai concis, fara sa ne lungim. In 2 minute ti-am spus tot ce era de spus, important si relevant. Voi va pierdeti in detalii. Ar fi multe comparat aici, mi-e lene, n-am chef, poate unele lucruri o sa le vad altfel in timp. Ajunge atat ca sa am reactii gen "ne discriminezi ba!"
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#45
De ce femeile se casatoresc cu barbati mai in varsta? 21
O femeie se maturizeaza mai repede decat un barbat, si nu numai pe plan sexual. Si kashim, mi-ai spus odata ce varsta ai, vorbesti de parca ai fi un mos de 80 de ani( nu e o jignire) , pana la urma esti si tu un copil, dar vrei sa dai dovada de o experienta vasta.

Mi se pare o porcarie.
Mi-e foameee!!!

#46

Care frate sunt peste tot? tot bărbaţii conduc, tot bărbaţii ocupă poziţţile de top dep utere, în orice domeniu, care contează, aşa că nu te mai sufoca în propriile tale premise greşite.
Băieţi să se prostitueze? Astea-s cazuri excepţionale, ştii tu , ai tu prieteni măcar care au făcut asta?
Şi în ce sens o_o
Armata o văd condusă de bărbaţi, guvernul la fel, partidele politice la fel, instituţiile religioase la fel, fiscul la fel, marile companii la fel.
Dragonz fie eşti o ea sau un el nu contează, o_o ce "era femeilor visezi", poate vorbeşti de emenciparea femmeii din anii 20', când logic după primul război mondial nr bărbaţilor a scăzut şi femeile au putut să-şi ceară drepturile, că era nevoie de forţă de muncă. Tot sexul masculin domină pământul, nu ştiu ce va fi în viitor, dar da acum e mixt 99,99% bărbaţii,0,01% femeile, cam ăsta e raportul.
Încă nu am văzut femei să conducă instituţiile de mai sus.
sper că v-am lămurit.


Edit: uitasem Teh sorry 65
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#47
Citat:Da la ce gramatică ai mi-am făcut cruce şi nu mă miră ce crezi.

05. Nu criticati gramatica celorlalti utilizatori intr-un mod rautacios.
- este regula a 5-a din regulament pe care tocmai ai încălcat-o. Dă o fugă la "Regulament" şi mai citeşte odată ce scrie acolo. Nu te lua de gramatica altor useri.

Şi te rog să îţi controlezi limbajul.

Cât despre postul tău, îl consider misogin şi incorect şi nu mă obosesc să îl comentez. Ai grijă la reguli şi da, ăsta e un avertisment.

#48
omfg.
Paaai, sunt pro-pro-pro. Why ? Ei bine, urasc momentele cand un barbat spune ca o femeie nu poate sa faca...o casa ( spre exemplu ) . Gresesc amarnic cand ei cred ca ne sunt superiori. LOL. Nu sunt. Suntem egali, singurul lucru ce ne diferentiaza sunt trupurile si felul in care sunt construite. Eu una mi-am facut singura camera ( da ! ); de la lumina pana la parchet si n-am avut nevoie nici de tata si nici de mama. = P Stiu, exemplele date de mine sunt banale, dar sunt singurele care-mi trec prin minte in momentul de fata. Ok, nici noi nu ar trebui sa comentam ca barbatul nu stie sa gateasca sau lucruri din astea, casnice. Sunt unii care stiu. ^^
Ah, vine partea de servici, gen afaceri sau mai stiu eu ce. Si o femeie cu capul pe umeri, sigura pe ea si care stie ce vrea poate sa fie superioara unui barbat in afaceri sau in medicina sau...asa mai departe.
Asa ca suntem egali, nu inferiori sau superiori.


Ralucel was here.
I don't do drugs. I am drugs.

#49
oare nu putem trai noi in armonie? 21 acum imi dau raspunsul singura: sigur ca nu! fiindca fiecare sex se crede mai tare ca celalalt.
O femeie poate face o casa, un barbat poate gati. Eu mereu am fost cu egalitatea 65, desi si eu urasc superioritatea cu care unii barbati trateaza femeile!
Mi-e foameee!!!

#50
Bai,nu stiu ce sa zic.Barbatul a fost primul,din punct de vedere biblic,asa e,insa a fost creata si femeia cu scopul de a le fi alaturi,sa ii ajute,si sa-i consoleze cand au nevoie(Si baietii plang cateodata!),insa,nu o arata,sunt puternici si da,femeia cand nu poate sa-i dea un pumn in gura la cineva pe care e pe punctul sa o agreseze,rezolva barbatul21,joking,ei nu sunt buni numai la impartit pumni.
Sunt femeie,da recunosc,si nu,nu sunt de acord nici pe de o parte ca barbatii sunt mai buni,sau femeile mai superioare.Insa nici egali nu pot fi numiti106,e o tara libera,femeia poate sa munceasca pe santier,iar barbatul sa faca balet si nimeni nu va fi discriminat!Gen,baieti,recunoasteti ati fi niste gay daca n-ar fi femeile,iar din cate am cunoscut,voi aveti un orgoliu mai mare fata de iubirea intre barbati,si oricum femeia va satisface orgoliul indiferent de situatie,ca e nebuna ca va certati,ca vrea atentie.Asa suntem noi,Dumnezeule!Si va enerveaza acest lucru uneori,insa cine va este alaturi la bine si la greu?Faza cu gatitul si copii,deobicei asa se intampla,deoarece femeia este capabila cel mai bine in aceste situatii.Si nu numai in treburi casnice ci si in munca(pot fi medici,ingineri,arhitecti).Treburi pe care le faceti si voi.
Si am vazut mai sus,fete care erau controversate ca noi nastem si altele.Bai,dar si corpul nostru,pentru asta a fost facut.Am vazut multe cazuri in care unele femei nu puteau face copii,si au fost afectate foarte mult.Vorba lui maica-mea"Nimic nu e mai frumos cand iti vezi puiul in brate".E si normal,am fost create,e o nevoie fiziologica sa avem copii,ca de aia a fost creat Omul.Si nu stiu cine zicea mai sus,ca barbatii au parte numai de placere cand fac sex,dar asa cum zicea Kashim,si femeile au parte de placere fizica.Si au parte si de fericire emotionala cand sunt iubite de un barbat,si cand au copii.Asa ca trebuie sa recunoastem,nu putem ca noi(femeile),sa traim fara barbati sau invers.Just my oppinion
[Imagine: tumblr_mm2ycaxQz51r83pado1_500.gif]
[Imagine: tumblr_mm30ln52JV1souo92o1_500.gif]


Tadaaaaa.Boom:3




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)