Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Boboceii.

#11
Am si nu am emotii. Teoretic nu ar trebui sa am... eu o sa fiu calma pana in ziua intrarii in curtea liceului... dupa ma panichez... stiu ca asa va fi 21.
Va fi mai greu... cel putin la inceput pana te familiarizezi.. si spre oroarea mea, am aflat ca n-o sa invatam de dimineata... cum eram eu obisnuita...
O am pe cea mai buna prietena a mea si pe rivala mea din generala 21.
Sa ajung acolo mai intai 21.
Mi-e foameee!!!

#12
Deh, acum am văzut topicul xD. So:
1. Aveţi emoţii în legătură cu prima zi de liceu?
Am avut, chiar foarte multe şi doream ca ziua aia să se termine cât mai repede posibil. Era prea multă lume în curtea şcolii şi pur şi simplu nu mă simţeam în largul meu. Aveam un sentiment ciudat cum că toţi ochii ar fi fost aţintiţi asupra mea. oO

2. Cum credeţi că va fi la liceu în comparaţie cu generala?
La început, înainte să intru, credeam că va fi aiurea pentru că nu voi cunoaşte pe nimeni din noua clasă şi nu vroiam să-mi părăsesc vechii colegi; dar pe de altă partă îi auzeam pe ceilalţi, mai mari decât mine, că aduc laude despre acesta şi doream să văd cum este. Sincer, chiar e cum mă aşteptam că va fi. În comparaţie cu generala pot spune că e mai bine, dar na, sunt părţi rele oriunde, nu? xD

3. Aveţi pe cineva cunoscut în clasă?
Nu; dar mi-aş fi dorit tare mult. Am în liceu din fericire, la 9 E. ;3

4. Vă aşteptaţi să fie greu la liceu?
M-am aşteptat să fie greu, dar nu e extrem de greu. Îmi place. x3
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#13
1. Aveti emotii in legatura cu prima zi de liceu?
Sincer sa fiu am avut emotii in prima zi, din cauza faptului ca nu stiam mai nimic despre colegi - nu ca acum ar fi alta situatie - si prea putine despre diriginte. Mi-am facut griji pentru colectivul in sine, prima impresie despre clasa ca un tot si am avut ceva emotii si-n prima saptamana de scoala care tocmai a trecut - urma sa-mi cunosc profesorii de la toate materiile si sa vad daca voi avea parte de patru ani okay din punctul asta de vedere, sau dificili.

2. Cum credeti ca va fi la liceu in comparatie cu generala?
Pai, pana acum nu gasesc nicio diferenta intre liceu si gimnaziu - daca la asta se refera intrebarea - si nu ma astept sa fie diferit in vreun fel. Sunt colegi noi, profesori noi, alta materie... lucruri evidente pe care le intampini la fiecare schimbare de scoala sau trecerea in alta clasa de la un an la altul, nu ma astept ca-n patru ani de zile sa apara ceva extraordinar care sa catalogheze toata experienta ca fiind doar de liceu. Sper totusi ca liceul va aduce ceva nou pe langa gimnaziu, ceva care sa rupa monotonia de care am avut parte pana acum, sa se deosebeasca prin asta macar...

3. Aveti pe cineva cunoscut in clasa?
Neah, nu cunosc pe nimeni din actualul colectiv. Am intrat la clasa de filo fiind singurul din colegiu - deci ramas acolo si intrat la clasa respectiva. Restul sunt oameni nou veniti din toate partile orasului, de la toate scolile, imi e destul de greu sa ma acomodez, sa ma integrez printre ei... asta pentru ca sunt antisocial in viata reala.

4. Va asteptati sa fie greu la liceu?
Sincer... ma astept sa fie cel putin la fel de greu ca in gimnaziu. Daca o sa reusesc sa ma pastrez la acelasi nivel, sa am aceeasi motivatie si dorinta de a fi totul bine ca-n clasele 5-8 si in general, nu cred ca-mi va fi mai greu. Ma rog, e adevarat ca profesorii vor fi putin mai exigenti si toate acelea, dar presupun ca ma pot ridica si eu la nivelul lor. Va fi greu sa ma acomodez in adevaratul sens al cuvantului la liceu, atat cu colegii, cat si profesorii. Acum voi vedea...

#14
1. Aveti emotii in legatura cu prima zi de liceu?

Oh da, frate, si inca cum. Nu stiam pe nimeni din clasa mea, doar ce vorbisem cu cativa pe facebook/mess, ma uitam ca un copil confuz intr-un hipermarket proaspat deschis. Cu putina determinare, a doua zi am inceput sa socializez usor, iar pana acum vorbesc deschis cu jumatate de clasa cred, fiindca exista mici grupulete in unele locuri si URASC grupuletele.

2. Cum credeti ca va fi la liceu in comparatie cu generala?

Nu stiu, atata timp cat ma acomodez cum trebuie cu clasa si profesorii va fi minunat, dar, norocul meu absolut a facut ca sala mea sa fie la ultimul etaj in capat, e magnific, ce pot spune... Totusi mi-e un dor nebun de generala, de profesori, de colegi, chiar daca ma mai vad cu 2 prietene bune facute printre ei. In drumul spre liceu mereu trec pe langa scoala si am un impuls sa tot intru pe poarta, ma ucide pe dinauntru.

3. Aveti pe cineva cunoscut in clasa?

Nope, cum am zis si mai sus. Dar deja m-am imprietenit cu colega de banca, o parte din restul colegilor, deci e ok. Totusi as fi vrut sa vina o anume persoana cu mine, dar ea nuuu, "liceul ala e prea greu", blah. E usor sa cunosti oameni atat timp cat esti putin sociabil, in cazul meu clar e nevoie, clasa de stiinte sociale. Si tind sa cred ca suntem cea mai vorbareata clasa, prieteni din celelalte clase imi spuneau ca nu se aude nici musca acolo. 21

4. Va asteptati sa fie greu la liceu?

Mai greu ca in generala clar. Cel putin la romana, matematica, fizica si franceza. In rest, engleza o ador, la istorie am o determinare sa ma apuc serios de ea si geografia pare usoara la primele capitole, iar cat despre logica... n-am inceput inca lectiile. Restul materiilor imi sunt indiferente, ies cu 8/9 si sunt multumita.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#15
Am trecut in clasa a IX-a, asa ca mi s-a parut bun topic-ul. O sa vorbesc la trecut.
1. Aveti emotii in legatura cu prima zi de liceu?
Am fost foarta calma noaptea aceea, fiindca daca sunt agitata am nopti albe, si m-am gandit: "Oare chiar am trecut peste asta?!", dar pe naiba. Am fost asa de topaitoare si fericita de dimineata si dupa, cand eram in maxi-taxi, incepusem sa devin putin irascibila, iar cand am ajuns la liceu eram in culmea nervilor, injurand pe toata lumea si dracuind, iar cand am intrat si am asteptat in careu a fost si mai rau: injuraturi cu galeata, imitari si dezbatand cu tata ce statea langa mine despre fetele ce se imbracau ca niste curv* si se comportau ca unele, si despre dorinta mea de a le omor. Pana la urma a fost mai bine, imprietenandu-ma cu Simona (mi-a fost frica dupa sa nu fie vreo fata care sa te "traga pe sfoara", dar defapt e angelica, perversa, foarte de treaba si caruia ii pot zice despre crime, filme horror si cu tenta homosexuala fara suparare sau jena).

2. Cum credeti ca va fi la liceu in comparatie cu generala?
Credeam ca o sa fiu insociabila, in ultima banca, fara prieteni. Pana mea, m-am dat cam la trei baieti (toti trei de treaba, cu care acum m-am imprietenit) si am vorbit despe tot felul de filme homosexuale si macabritati. Chiar nu ma interesa.

3. Aveti pe cineva cunoscut in clasa?
Doua colege. Dar cu amandoua am avut probleme in generala si le consideram niste idioate. Acum ma inteleg mai bine cu ele, sau macar cu tipa cu care merg spre casa, dar poate e de nevoie.

4. Va asteptati sa fie greu la liceu?
Nu ma asteptam la cine stie ce, mai mult la relatii sociale. Ma gandeam ca o sa fiu ciudata din ultima banca, dar acum sunt tipa prietenoasa si draguta, I think.

@Aggie, vorbesc serios. Visul meu e sa ma fac criminal in serie si sa imi torturez victimele (am tinut prea mult in mine si tin si o sa imi faca placere). Daca vrei sa imi fi victima...
@Aggie, yay!
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#16
Anul asta am început si eu clasa a IX-a si pana acum pot sa spun ca imi place. :c

1. Aveti emotii in legatura cu prima zi de liceu?
Emotii? Au fost si de-alea. Surprinzator, m-am impietenit repede cu toate fetele din anul meu (care stateau stranse intr-un grup pe coridor, în fata salii, asteptandu dupa diriga care oricum nu a venit).

2. Cum credeti ca va fi la liceu in comparatie cu generala?
Acum, la inceput e mai greu pentru ca m-am atasat foarte tare de colegii mei din generala si le simt lipsa. Din clasa noastra au fost doar 3 care au plecat (cu tot cu mine). Pana acum orele se arata a fi placute si colegii de treaba :3

3. Aveti pe cineva cunoscut in clasa?
Hmm.. oarecum. O fata pe care am cunoscut-o in a VIII-a. Facem orele de specialitate cu aceeasi profesoara si am povestit mult cat am stat in sala de asteptare la aptitudini.. ^^'

4. Va asteptati sa fie greu la liceu?
Ma astept sa trebuiasca sa muncesc mult (foarte foarte mult). Deja am inceput si am sustinut un spectacol la Filarmonica Banatul. In seara asta vom deschide un alt spectacol, tot la Filarmonica. Dealtfel, e alergatura dintre clasele de studiu specializat, teorie, cursuri de cultura generala si toate cele. La astea se aduna stresul auditiilor, concertelor si concursurilor. Stressing.
Hi :3

#17
Citat:Chiar daca le-am zis despre cum vreau sa ma fac criminal in serie si sa ucid oameni si sa ii ard.

[Imagine: 20209153.jpg]

Edit:
Citat:@Aggie, vorbesc serios. Visul meu e sa ma fac criminal in serie si sa imi torturez victimele (am tinut prea mult in mine si tin si o sa imi faca placere). Daca vrei sa imi fi victima...

Sigur, mereu aici.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#18
eu am terminat liceul acum un an, deci o sa vorbesc la trecut
1. Aveti emotii in legatura cu prima zi de liceu?
ohoo, dar cate nu am avut, caci nu cunosteam decat pe diriga, ce fix in prima zi a inceput in forta, facand militarie prin clasa. Prima prietena pe care mi-am facut-o a fost o catelusa, apoi pe restul. Cel mai mult mi-a placut cand am zarit-o pe o fata cu care m-am "iubit atat de mult", incat ne-am batut incepand de la gradinita si terminand cu scoala generala. Si am continuat si in liceu si nici in ziua de azi nu ne suportam21

2. Cum credeti ca va fi la liceu in comparatie cu generala?
La vremea respectiva eram speriata, caci auzisem ca urma sa fie mult mai greu. Intr-adevar, asa a fost. Nu mai erau profii care ne cunosteau, nu mai era atata indulgenta, puteai ramane corigent usor, dar nici lagarul pe care mi-l imaginam eu. Sunt materii la care nu faci nimic, profi tonti cu carul, copiere, chiulit etc. La mate info se face carte, dar la uman....pauza totala (aici vorbesc de liceul meu doar)

3. Aveti pe cineva cunoscut in clasa?
Da. A fost un baiat doar. Nu prea aveam texte cu el. De fapt, nici nu ne cunosteam prea bine (era prieten cu tipa mentionata mai sus si na). Totusi, cu exceptia unor conflicte minore ("tu ai zis sa chiulim! eu? ba tu ai zis") ne-am inteles foarte bine.

4. Va asteptati sa fie greu la liceu?
M-am asteptat sa fie greu si multumesc lui Dumnezeu ca am plecat la mare si nu am dat testul pentru mate-info intensiv. Tot respectul pentru cei de acolo, e un profil foarte bun, dar nu pentru mine. Sunt paralela cu tot ce inseamna mate, fizica, chimie etc. Totusi, sunt si multe clipe frumoase, incomparabile cu generala. Iata doua exemple: serbarea robelor, cand va sunt inmanate diplome si purtati robe si bascalii de-alea cu siret, pe care le aruncati in sus la sfarsit si, in loc sa chiuti veseli, incercati disperati sa va puneti capatana la adapost, si balul de absolvire, cand beti in cinstea liceului. Sunt niste clipe pe care nu le veti uita si la care, daca sunteti fete, veti bazai la sigur.
mult succes bobociliorSmile
[Imagine: 542801ad9dfc3aa4d1590719e02db775.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)