Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Fantasy / Sci-Fi

#31
(05-09-2012, 05:39 PM)CyBeR A scris:
Citat:Claudiu (CyBeR) | 97 comments E intr-adevar o chestie foarte interesanta in Null-A. Si eu sunt interesat mai departe de restul seriei si o sa caut sa vad ce se mai petrece.

Am apreciat faptul ca nu te lasa pana la final sa ghicesti ce se va petrece. Absolut in nici un fel nu-ti permite sa treci cu un pas in fata lui Goseyn (imi place numele...versiunea de ebook pe care am avut-o avea prefata scrisa de autor), ci mereu esti limitat de informatiile sale. M-a tinut in suspans mult timp si am apreciat asta, ca a stiut sa fie economa cu informatiile si surprizele.

Nope. Mie mi-a placut cartea la vremea respectiva. Nush daca am votat-o pentru lectura lunii in cauza, dar de placut mi-a placut.

Vezi ca luna asta citim Old Man's War de John Scalzi.


Tin minte ca cineva de pe acolo nu parea prea incantat de lectura aleasa, nu stiu de ce am crezut ca era vorba de tine. Scuzele mele.


Eu am citit mult Pratchett in ultima vreme, reusind sa termin in sfarsit Reaper Man pe care a trebuit sa o iau de la capat fiindca uitasem mare parte din plot-ul cartii pana in punctul in care o lasasem. Am continuat cu Pyramids si Guards! Guards! pe care le-am citit dintr-o suflare. I found them very witty and quirky and downright weird in ways that heavily respond to my bizarre sense of humour.

Acum cateva zile am gasit intreaga serie Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events in calculator si chiar daca primul contact l-am avut cu cea de-a 8-a carte - care nu m-a convins prea tare, dar care mi-a oferit o detasare din zona de confort- am zis sa o iau de la inceput cu A bad beginning. M-a calcat pe nervi constant si il detestam atat de mult pe Count Olaf incat daca as fi citit o versiune paperback ar fi ajuns hartie de aprins focul in cel mai bun caz. Plus autorul exagereaza mult cu explicatiile multor termeni si ma simt privita ca un cititor idiot sau cel putin unul care nu e in stare sa gaseasca singur definitia unui cuvant pe care nu-l intelege. Pe langa faptul ca termenii explicati sunt unii de dificultate medie. Iar copiii, cu toata inteligenta lor, nu sunt practici deloc. Cum adica sa ii spui villain-ului ca i-ai descoperit planul si sa crezi ca o sa te lase sa il dezvalui cuiva pur si simplu? Am terminat-o, dar cred ca asta e ultima incercare de a parcurge seria.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)