Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Facultate!

#1
Desi poate posta oricine-si doreste, dar aici discutam mai mult despre viata de student sau ma rog, intelegeti voi. Am cautat in cele doua pagini sa vad de e un topic asemanator si nu am gasit, asa ca mi-am permis sa deschid unul 4
Banuiesc ca sunt cativa studenti pe aici, activi, poate chiar mai multi sau mai putini. Nu stiu, sunt inca noua 4
Erhm, cum e? Va descurcati? Lucrati, desi sunteti la zi/I.D?
[Imagine: mboi6o.png]

#2
o.O Chiar ma gandeam de ce 39 nu este nimic legat de universitate ca observ ca incet cu incetul intrecem numarul scolarilor de pe zup 21.
Eu .........hmmmmm39 sunt primul an la facultatea info si mate ( defapt ordinea corecta ar fi "mate si info" 71 dar info e mai interesant decat Teorema lui Weiestrass 22,si deci el trebuie sa fie primul ). Am noroc cu orarul pentru primul semestru, doar miercurea am 5 perechi(3 cursuri si 2 laboratoare) si e zi libera ........lucrez sambata pentru ea, doar jumatate de schimb. Lucram inainte ca o "asistenta" intr-o firma micuta de mobila......anul trecut am luat o pauza cu lucrul pentru a ma putea pregati pentru Bac.........si cum am ceva timp liber m-am reintors ca secretara. Cum ma descurc?..........Pana ce e bine, ma descurc desi sunt la zi o.O
[Imagine: aaaakip.jpg]

#3
Citat:Wow, matematica. Urasc matematica 21 si contabilitatea. Am fost la profil de contabilitate si de aia spun asta 24
Pai si eu o urasc 21 semestrul asta am facut atata matematica cat nu am facut 12 ani la scoala 46. Nu credeam ca voi nimeri la mate (manangement) pentru ca am ales o specilitate legata de chimie. Si, dupa cum nu am avut norocul sa intru acolo din cauza locurilor limitate si concurului prea mare 46......si ca sa nu raman un an.... am dat actele la alta universitate unde ramasera locuri libere la matematica si istorie.Well, cu istoria nu faci nimic .....am ales matematica o,o.Nu stiu , poate ma transfer 39 desi nu cred ca m-am adaptat deja la situatie.
Si referitor la serviciu ....cred ca norocul meu a fost sa invat cu copii parintilor "bogati"(acestia fiind jumate de clasa) si cu ajutorul unuia , acum lucrez 21
Sper ca iti vei gasi ceva de lucru 10
Si la ce profil esti ?
[Imagine: aaaakip.jpg]

#4
Facultatea de Medicina si Farmacie.Anu 1,,am intrat a 2 a cu 9:98,dah a intrat una cu 10 in cap si-n picioare21)
O sa vedeti voi astia care sunteti in generala sau in liceu cum e la facultate.Sincer,anii astia sunt cei mai frumosi dar e si greu.Mai ales la mine.Mult de invatat,timpu liber a cam fugit de tine...
Vara asta am decat o luna si juma' din ea.....22 Da,bah20( Sunt in practica in spital.
Rau si bine.Naspha si frumos.Viata....timpu trece,adio anii aia in care nu aveam nimic pe cap21 Nu tu bac,admitere....nimic.Offff....asta e.
Anii trec atat de repede.Bucurati-va de ''libertate''24)
Sa fi student e minunat8 O a vedeti voi.

#5
Haha... banuiesc ca pot sa ma alatur si eu 9 desi momentan sunt "somera" nici la liceu nici la facultate 21)
Dar sper sper sper din tot sufletul sa intru la Drept la Bucuresti... defapt sunt sigura ca o sa intru asa ca atunci cand voi fi "studenta cu acte in reglua" voi posta mai multe pe aici... pana atunci... maine vad si eu rezultatele la bac (nu ca ar conta... dar na... ambitie personala... si pe 20 mi se decide soarta)...
Abia astept sa vad cum o sa fie pentru ca sunt pareri impartite... unii zic ca cei mai frumosi ani sunt cei din liceu... pe care deja incep sa-i regret... ii cam vreau inapoi... iar altii spun ca nimic nu se compara cu studentia... dar cred ca astea sunt chestii subiective... in fine astept sa vad cum e pe pielea mea 15

#6
Am terminat prima facultate. Am luat si licenta dupa un semestru destul de tensionat. Si m-am inscris la a doua facultate, dar nu stiu cat o sa rezist. Ramane de vazut 21 nu privesc spre viitor, nu-mi fac sperante, pentru ca e destul de greu unde m-am inscris, total diferit fata de ce-am facut pana acum, dar am cantarit bine inainte sa iau decizia asta 21
Cum merge cu facultatea, dragilor? Deja a trecut o luna si aproape doua saptamani (curand, doua saptamani). Cum va descurcati? 4
[Imagine: mboi6o.png]

#7
Sunt si eu curios totusi.
De ce ai alege sa faci o a doua facultate, ciclu licential, in locul unui program de master in tara sau in strainatate? E in general mult mai usor sa te angajezi pe durata unui master, mai ales prin pleiada de programe pentru masteranzi.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#8
N-as suporta sa ma inscriu la o a doua facultate, iar daca as face-o, ar fi numai la distanta. Am avut de aface cu destui profesori tampiti si inchisi la minte cat sa imi ajunga pentru o viata intreaga. Ai zice ca la master e diferit, dar nu se simte.
Bine, sa nu exagerez. Sunt si unii la cursul carora merg cu placere, dar asta se intampla de prea putine ori comparativ cu momentele cand imi vine sa imi iau campii.
Iar secretarele sunt mereu niste scarbe. Parca am fost blestemata sa dau numai de acrituri.
Apropo, doua facultati nu te ajuta sa iti gasesti de lucru mai usor. Un master in schimb iti deschide mai multe posibilitati, dar fiecare cu gandirea lui/ei presupun.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#9
Da, obisnuitele replici pe care le-am primit de la multi, dar sunt libera sa fac ce vreau, ca oricare altul de pe pamantul asta 21
Motivele sunt personale si oricum nu le-ati intelege, pentru ca nu ma cunoaste nimeni de aici in realitatea. Deci, mi-as pierde timpul daca as sta sa explic. O sa vad ce iese din ce-am incercat sa fac, sunt cateva cursuri care-mi plac si de la care invat ceva (fiind nou pentru mine).
Daca nu merge treaba ma inscriu la un master si-mi continui serviciul. Am gasit doua programe de master care ma intereseaza, ramane de vazut unde voi apuca sa intru 4 Masterul nu ma prea tenteaza si oricum nu aveam de gand sa-l fac in strainatate, ci in Romania.
Serviciul se gaseste greu oricum, chit ca ai master sau n-facultati. Nu esti bagat in seama in Romania daca nu le faci pe plac 21 cunosc destule persoane care au doua, trei facultati si au un salariu mizerabil, dar mnoh. Asta-i Romania.
[Imagine: mboi6o.png]

#10
Si ca contraexemplu, o parte din masteranzii pe care-i cunosc, care si-au cautat posturi prin intermediul profesorilor si a ofertelor pentru masteranzi, au posturi destul de bine platite pentru un debutant.

Ma rog, fiecare cu deciziile proprii, eu eram doar curios.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)