Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Expozia de la Cernobal. :|

#1
Doamne, deci eram pe youtube si ma uitam pe acolo si am dat peste niste video-uri legate de explozia de la Cernobal din 26 aprilie 1986. Saeracii oameni ! Au fost evacuate aproximativ 336.000 de persoane si mare parte din norul radioactiv s-a oprit peste Belarus unde a provocat dezastre. Adica oamenii aia au fost pur si simplu chinuiti si condamnati sa se nasca cu anomalii pe care nici macar nu ni le imaginam.
La liceu, in saptamana scoala altfel [ la fizica] am vazut un film, o reconstituire pas cu pas a exploziei si a dezastrelor de dupa si la intrebarea : " Ce a fost dupa ? " pusa chiar de mine mi s-a raspuns ca nu cine stie ce. Ca o perioada au fost oamenii bolnavi, dar a fost absolut catastrofic.
http://www.youtube.com/watch?v=ncCVAfpZz...re=related
Uita-ti aici un video cu anomaliile produse si alte cateva informatii.

Ce se poate intampla ?! ^.^
Love me baby !
Love youuuuu ! >.<
Incert ! >.<

Blogul pisicii.

#2
Ma amuza oripilarea si socul la 26 de ani dupa, mai ales ca nu inteleg ce anume se dezbate aici. Descoperirea ta tarzie? Cernobyl este o veche obsesie a mea din punct de vedere stiintific si istoric, si literar de altfel, dar nu prea inteleg ce ar trebui sa incepem noi userii sa facem in threadul asta. Sa plangem, sa fim socati de lucruri pe care le stiam din cultura generala de la 7 ani? Ca nu stiu daca are rost sa vorbim de reactoarele de tip RBMK, instabilitatea lor, eroarea umana sau coeficientul pozitiv al vidului.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#3
e amuzant cum din Cernobyl s-a facut atractie turistica
http://www.youtube.com/watch?v=qQBqS290IZ4
sau cautati pe youtube orice inseamna cernobyl tours
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#4
(16-07-2012, 02:41 PM)Arya A scris: Ca nu stiu daca are rost sa vorbim de reactoarele de tip RBMK, instabilitatea lor, eroarea umana sau coeficientul pozitiv al vidului.
Well ar fi interesant de explicat in termeni mai generali ce zici tu acolo. Dar poate transformam mai bine topicul intr-o dezbatere pe tema folosirii energiei nucleare: avantaje contra riscuri, etc.
Cine stie poate explica ce e un reactor RBMK, LWR, cum se face fisiunea, racirea, etc...
Mie mi-e lene.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#5
Daa, si eu faceam un dus cand am auzit la radio de tragicul incident, nu m-am uitat pe youtube, dar am vazut pe antena 3 la stirile de la ora 23 ca a avut loc o explozie la Cernobil, cara va afecta inclusiv partea de nord a romaniei, la granitele cu Ucraina. Se preconizeaza ca multi copii se vor naste cu malformatii si aproape toata lumea din zona va dezvolta cancere benigne ce le vor fi fatale.

Eu zic sa dezbatem daca se merita sa traim cu riscul de a avea loc un dezastru nuclear, doar pentru a avea parte de confortul zilnic oferit de curentul electric. Daca ar fi dupa mine, acest intreg mecanism electronic ar trebui antrenat de mori de vant. Macar pe ele nu le doboara numai Quijote..
[Imagine: iK6og.jpg]

#6
(05-09-2012, 01:53 AM)CuSO4 A scris: Daa, si eu faceam un dus cand am auzit la radio de tragicul incident, nu m-am uitat pe youtube, dar am vazut pe antena 3 la stirile de la ora 23 ca a avut loc o explozie la Cernobil, cara va afecta inclusiv partea de nord a romaniei, la granitele cu Ucraina. Se preconizeaza ca multi copii se vor naste cu malformatii si aproape toata lumea din zona va dezvolta cancere benigne ce le vor fi fatale.

Cu riscul de a spama inutil, dar:
[Imagine: 2433304-just_read_super.jpg]
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#7
(05-09-2012, 01:53 AM)CuSO4 A scris: Daa, si eu faceam un dus cand am auzit la radio de tragicul incident, nu m-am uitat pe youtube, dar am vazut pe antena 3 la stirile de la ora 23 ca a avut loc o explozie la Cernobil, cara va afecta inclusiv partea de nord a romaniei, la granitele cu Ucraina. Se preconizeaza ca multi copii se vor naste cu malformatii si aproape toata lumea din zona va dezvolta cancere benigne ce le vor fi fatale.

Eu zic sa dezbatem daca se merita sa traim cu riscul de a avea loc un dezastru nuclear, doar pentru a avea parte de confortul zilnic oferit de curentul electric. Daca ar fi dupa mine, acest intreg mecanism electronic ar trebui antrenat de mori de vant. Macar pe ele nu le doboara numai Quijote..

Ai auzit un spit mare cat un bloc zgarie nori ca sa nu vorbesc urat. ACCIDENTUL DRAGA FLEET A AVUT LOC IN `1986. Daca nu cumva ai calatorit in timp cred ca ai auzit prost, foarte prost.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#8




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)