Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Exilul - Poveste original?

#1

#2
Buna Rinne^^ . Povestea ta este originala? Zic asta pentru ca este la sectiunea gresita... cel mai probabil ar trebui pusa aici: http://animezup.com/forum/Forum-Proza : 12. Fic-urile Originale se vor posta la sectiunea corespunzatoare: Proza, Proza Yaoy/Yuri/+18, Oneshots si/sau Poezie.

Si in legatura cu inceputul. Ar trebui sa fie asa ( eh nu mai gasesc regula aia... credeam ca o sa gasesc aici: http://animezup.com/forum/Thread-Reguli-...ion-CITITI care oricum se aplica pentru toate) :
Titlul original: (care este)
Varsta minima: (daca consideri ca este nevoie, daca nu: - )
Gen: (ce este, horror, romance, yaoi, yuri..s.a.)
Observati cu privire la continut: (Daca ai una)
Tipul de critica solicitat: (simplu sau avansat..cred ca asa era)
Am gasit in cele din urma :D
http://animezup.com/forum/Thread-Ghidul-...bligatorie
Sper ca-ti este de folos :)

In legatura cu textul , este scurt. Bine, poate fi cat de lung se poate sau la fel de scurt, asta daca poti spune ca este un fel de Prolog pentru ca este destul de bine conturat. Imi place ideea. Da, actiunea e grabita, dar am inteles care este ideea. Bine, nu ma bag eu peste gramatica :)) las spatiu si pentru altcineva avand in vedere ca ai scris "next la 2 comentarii" si nu adaug mai mult. Imi cer scuze daca am scris ceva ce te-a deranjat.
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#3
Am mutat topicul la sectiunea potrivita. Cat despre introducerea aceea schematica a povestii tale, ramane doar o sugestie, nu o obligatie, desi il ajuta pe cititor sa stie la ce sa se astepte si iti poate aduce, implicit, mai multi cititori, caci acestia se vor orienta dupa tipul tau de text, subiect si altele :) Feel free to do as you wish.
Iti recomand sa treci totusi pe la topicul cu regulamentul si sa citesti acel prim post, in special partea asta, apropo de incheierea postului tau:
Citat:16. Nu cersiti comenturi prin topicuri/profile [exista mesaje private pentru acest lucru] si nu amenintati ca, daca nu aveti x numar de posturi, nu mai postati continuarea. Scrieti pentru ca va place, nu pentru comentarii. Aveti voie sa anuntati prin profile ca ati pus capitole noi dar e de preferat sa o faceti prin mesaje private.

Cat despre textul in sine... apreciez ca scrii cu diacritice si nu am observat decat o scapare: "al Doi-lea R?zboi mondial" este, de fapt, Al Doilea Razboi Mondial. Lucrarea ta imi da totusi senzatia unui one-shot (sa imi spui daca e cazul, ca atunci nici asta nu e sectiunea buna). Practic ti-ai rezumat toate ideile in doar cateva randuri, idei care s-ar fi putut foarte bine intinde pe multe capitole, daca le-ai fi dezvoltat altfel. E interesanta conceptia despre acea creatura si interesanta povestea ei, pot spune ca ai o imaginatie bogata si te felicit pentru asta. Sugestia mea ar fi sa incerci a te desprinde putin de stilul asta jurnalistic, cronicaresc chiar. Incearca sa descrii mai multe, foloseste-te de dialog, imbina modurile de expunere, dezvolta-ti personajele: o poveste inseamna mult mai mult decat o idee initiala si sper ca pe viitor sa demonstrezi si asta.
Spor la scris in continuare! ^^
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#4
Dupa mine seamana ca un prolog. E foarte scurt, ma gandesc ca cel de-a doilea capitol are sa fie mai lung, cred... Referitor la comentarii, pai, adevarul este ca nu mereu vei primi pareri, fie pozitive, fie negative, insa asta nu trebuie sa fie o piedica in a pune urmatoarele capitole. Posteaza si scrie fiindca iti place. Ok, trecem peste asta, acum sa intram in ce ai scris aici. Cum am mai spus e scurt, sincer chiar seamana a one-shot, dar totusi fiindca este un fic, inseamna ca ar fi un fel de prolog, dar na, este primul capitol. Pentru inceput este interesant, adica ideile pe care le abordezi denota imaginatia bogata pe care o posezi. Chiar imi place ce ai scris, insa trebuie sa dezvolti mai mult prin descriere si detalii, actiune si dialog. Si asa, fiindca inca suntem pe la inceput, nu ma pot pronunta foarte mult, astept nextul sa vad ce are sa se mai intample.. Succes si spor la lucru! =)




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)