Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Esti imaginea de langa cerneala paginii mele

#11
Hello~
Am venit in sfarsit, dupa o luna si ceva, si eu cu next-ul... Scuze de intarziere si spor la citit!
Nu ezitati sa comentati, parerile voastre ma ajuta nespus de mult~ ^^

@yzyy: Multam' de comm, nici nu stii cat a insemnat pentru mine~ M-a facut sa vreau sa postez cat mai repede si iata-ne aici ^^ Ma bucur ca iti place acest fic; sunt noua in toate astea si ma gandeam ca stilul meu nu o sa atraga atentia cititorilor. Anyway, si mie imi pare rau ca nu ne-am cunoscut inca, insa avem tot timpul pentru asta si imi va face mare placere. In legatura cu plicul... pai, contine o urma a trecutului *atat pot zice*.

Capitolul 5

Aria?? P.O.V


Off??e-am facut de ce patesc numai eu asta?! Ce zi perfecta era: am terminat manuscrisul, am provizii de ciocolata cat pentru intreaga saptamana, am o tona de mancare pe care tin sa o termin neaparat pana la sfarsitul saptamanii??Nu puteam sa ma bucur si eu de o zi linistita, stand acasa, pe canapea, si jucand Remy sau Macao cu Milo -pisicul acela trebuie sa invete sa nu se mai dea in pene, ma rog, in blana, daca a castigat unu sau doua sau treizeci de partide de poker-?! Ce mare lucru?! Nici macar nu am jucat serios. In fine, revenind?? Azi am invatat ca o pot uri si mai mult pe Sher decat o faceam pana acum. Din cauza ei si a pozelor acelea blestemate ,si bineinteles din cauza constiintei mele -stiam eu ca nu trebuie sa am incredere in ea- am ajuns sa fac pe Barbie pentru asa-zisul profesionist, spaima tuturor angajatilor, cel care se crede cel mai tare, Kevin. Pacat de numele asta frumos si de infatisarea sa; nu pot sa neg faptul ca arata destul de ok, dar doar atat. Tipul , in rest, e un ciudat din cap pana in picioare. E atat de ciudat incat sa imi sarute mana si sa ma mai si intrebe daca pot fi seducatoare. Eu, seducatoare?! E cumva Pamantul plat si nu am aflat eu inca? Pfff??aiatul asta ma enerveaza asa de tare ; abia ma abtin, si asta cu greu, sa nu ii zic vreo doua.
- Cum sa fiu seducatoare? intreb exasperata .Nu am nicio id???e cum sa fiu seducatoare! De la nervi incep sa vorbesc intruna si repede; asta e obiceiul meu, ce pot zice.
Incheand propozitita, il fixez atent cu privirea, asteptand ca tipu??sa scoata o alta gama de reprosuri care nu prea intarzie sa apara, ca doar la asta se pricepe cel mai bine??
- Nu pare sa iasa ceva cu tine! Domnul fotograf ofteaza usor dezamagit si se aseaza pe scaunul din imediatul sau orizont apropiat, continuand cu intrebarea tampita, adresata pe un ton ironic: Alte fete de mainuta mai ai?
Asta e prea de tot! Crede ca poate sa ma ia peste picior si sa scape fara niciun ochi vanat?! Idiotul??Daca as fi in locul lui mi-as alege cu atentie cuvintele pentru ca, pana la urma, eu sunt cea care am decis sa binevoiez sa-l ajut sa isi castige niste bani cinstiti; el e persoana care are nevoie de mine.
- Huh? incep eu sa zbier ca dupa autobuz. Stai, stai, stai! Sa spuna Sher ca nu incerc sa ma controlez. Ok ,iti dau cinci minute, ba nu, sase minute ,ca tu esti mai greu de pus in functiune, ca sa fugi. Altfel ajungi la trei metri sub pamant! Alegerea e a ta.
Domnul foto, cred ca i-am dat o mie si una de porecle pana acum si presimt ca voi mai inventa si altele, a inceput sa??rada?! De ce rade? La naiba, de ce tine sa ma scoata din pepeni?
- Sa te vad! Rosteste si se ridica in picioare; mai apoi sunetul scos de aparatul de fotografiat rasuna peste tot in incaperea plina de fire. Imi facuse o alta poza??nca una care se mai adauga altor zeci de poze facute azi. Oare cand o sa inceteze sa faca asta?!
- Te-am prins, altceva? Vocea lui era mandra, mai bine spus superioara. Incerca sa ma impunga cu fiecare ocazie, cu fiecare cuvan; toate gesturile sale erau calculate intrucat sa ma faca sa mor psihic in chinuri.
- Pfff, chiar ma enervezi! Erup ca un Vulcan si imi ciufulesc parul cu ambele maini, stricand astfel orice urma de aranjament. Iar, cu scopul de a face un final frumos, tipu??adauga, ranjind ca un lup cand vede o oaia vulnerabila :
- Stiu! Acum fii fata cuminte si mai da-mi un zambet !
Aparatul sau era din nou indreptat spre mine, pregatit de actiune, cand, deodata se aude cum cineva deschide usa camerei. Amundoi ne-am indreptat privirea catre persoana care a indraznit sa incalce porunca lordului si sa paseasca pe teritoriul interzis al incaperii de tortura. Spre surprinderea mea, aceea persoana ce tocmai se indrepta spre noi, era nimeni alta decat Sheryl - o Sher super nervoasa si agiata pana peste cap.
- Aria, ce faci aici? Te caut de ceva vreme si cred ca o sa innebunesc. zise gesticuland din maini si uitandu-se la mine cu aceea privire ai ei.
- Nu realizezi ca suntem ocupati? Replica veni din partea lui Kevin, care destul de nemultumit de prezenta lui Sher, isi daduse ochii peste cap.
Imi intorc capul spre el si il privesc in toata splendoarea sa. Wow??u ma asteptam sa intervina, dar se pare ca azi e ziua miracolelor. Cel putin nu mor singura, nu?!
- Salut, Sher! Intervin pentru a mai destinde admosfera. Pai, imi omor si eu timpul pe aici.
- Vad asta, apropo frumoasa rochie. Stati! Ocupati cu ce?
- Cu camera, raspunde Kevin aratandu-i aparatul. Tu ce credeai?
- Ce treaba are Aria cu camera de fotografiat?! il priveste Sher nelamurita si
asteptand un raspuns care sa o ajute sa inteleaga. Probabil, sau nu, mai mult ca sigur, nu vedea nicio legatura intre mine si camera. Normal doar??/align]
Ochii lui Kevin - nu ma mai obosesc sa mai ii dau porecle- erau acum atintiti asuprea ??ntrusului??
[align=justify]- Este modelul meu, adauga calm, propozitia sa facandu-mi corpul sa tremure, Chiar nu imi place idea asta, e mult prea ciudat.
Se pare ca si lui Sher i se parea la fel; parea atat de surprinsa de parca a r fi venit dimineata de Craciun si a uitat sa cumpere cadouri. Se uita atent spre fotograf ca sa poata sa vada daca vorbeste serios sau nu, ca mai apoi linistea din camera sa fie spulberata de rasetul ei zgomotos.
- N-n-nu credeam ca va v-venii si z-ziua in care sa o vad pe Aria m-model, reusi sa indruge printre chicote.
- De ce razi? Vocea lui Kevin se facu auzita din nou. Acesta s-a apropiat de ea si i-a atins umarul cu mana libera coboarand usor apoi pana la incheietura ei. Acolo ii lua degetele intre ale sale, privind-o calm. Nu crezi ca este frumoasa? Bine, nu la fel ca tine , si cu asta ii saruta mana pentru as intari spusele.
Huh? Frumoasa? Cine si ce, unde si cum?! Actiunile si spusele lui chiar ma fac sa ma intreb daca a baut ceva inainte de asta. Macar am avut dreptate cand am spus in sinea mea ca tipul e un afemeiat din toate punctele de vedere; merita apreciat insa ca nu se straduieste sa ascunda asta
- Pai, nu pot decat sa iti dau dreptate! E bun la ceea ce face daca a facut-o pe Sher sa roseasca sisa murmurea asta??- P-asta ar cam trebui sa o iau personal! ridic din sparnceana si imi pun mainile in sold.
- Ai vrea sa imi faci placerea de a-ti imortaliza chipul tau frumos? ii sopteste seducator Kevin. Sincer, daca mai continua asa cred ca voi da la rate cat de curand. Saracul meu stomac, pe langa faptul ca e gol, mai e si intors pe dos. Oare e gresit sa sper sa cada, din greseala, o nicovala din cer fix, dar fix in capul lui?! Chiar nu cer prea mult.
- Aaaa??.grozav, incepe Sher sa se balbaie. Wow, chiar ca te pricepi la a vraji o femeie, expira si isi da o suvita de par dupa ureche. Dar se pare ca nu ai noroc azi, Romeo. Am o multime de lucruri de facut, se intoarce spre mine, Aria mi-ai adus pozele?
- Normal! Si vezi prin ce chinuri am trecut eu ca sa ti le aduc?! Afirm aratand cu mana dreapta spre Stapanul Lumii, replica mea facandu-l sa surada. Este extraterestru sau ce?
- Cine a zis asta? Kevin se intoarce cu fata spre mine si, banuiesc pentru a-mi face in sac, imi mai face o poza . Chipul asta il vreau ,adauga zambind sincer .
- Ahhh, ce ma enervezi! Dupa, ii arunc o privire patrunzatoare.
Sher, vizibil surprinsa probabil de cat de bine ma inteleg eu cu colegul sau, admira calma toata scena.
- Aria, asta este numele tau? Din nou surase asa cum numai el stie sa o faca. Precum ploaia, continua apropiindu-se de mine, persoana in cauza, si scotand din buzunar o carte de vizita.
- Cam asa ma striga mama la masa, deci cred ca e logic ca asta e numele meu! Si in legatura cu asta, referindu-ma la cartea sa de vizita,, nu mersi! Pastreaz-o! Ziua e lunga si pun pariu ca o sa mai gasesti si alte fete la care sunt sigura ca o sa te dai si sigur o sa ai nevoie de ea.
Clar, e dus rau! La ce i-am spus mai inainte , oricine s-ar fi enervat macar un pic, dar el nu. El zambeste mai senin ca soarele cand rasare de dupa furtuna. Serios?
- Bravo, iar apoi ma trezesc ca imi cifuleste parul. Un raspuns destept! Isi lasa camera pe o masa din apropiere, apoi ma fixeaza iar cu privirea. Speram sa iti vrei pozele. Kevin se aseaza pe un scaun si incepu sa se uite la fotografiile facute, timp in care reusesc sa remarc fata lui Sher ce se potriveste perfect cu fata castigatorului X Factor de anul asta.
- Aria chiar a pozat?! Si uite-o ca vine! Wooooaai! Chiar trebuie sa vad pozele alea!
Aleg sa imi mut privirea in alta parte numai inspre ea nu, pentru ca ma sperie. Nu stiam ca ochii oamenilor pot stralui asa cum stralucesc ai ei in momentul de fata.
- Haide, Sheryl! Tu chiar nu ai de lucru? Incerc, desi fara sorti de izbanda, sa o fac sa nu se uite la pozele alea. Cine stie ce catastofe au iesit, iar cosmaruri noaptea nu mai vreau.
- Inca nu vei veda pozele, replica tipu' privindu-ma iar. Aria, vrei sa le vezi prima?
Tocmai ce mi-a spus pe nume sau am auzit eu gresit?! Da, mi-a spus pe nume. Hmm...cand am devenit asa de apropiati?!
- Nu cred ca vreau. Oricum nu au iesit bine. Mai degraba, sterge-le, spun adoptand din nou atitudinea mea nepasatoare.
- Cum nu?! Si iata glasul lui Sher ce imi bucura timpanele. Unde mai pui ca aproape ma si ia la suturi.
Deodata, Kevin se ridica in picioare si ii inmana aparatul foto prietenei mele, zicandu-i sa faca o poza.
Ce poza? Iar fotografii? Eu, una, m-am saturat! Dar ce conteaza dorintele mele, eu nu am dreptul sa ma impotrivesc??Domnul Foto vine spre mine si ma prinde de mana; in secunda urmatoare, intorcandu-ma usor spre el.
- Esti chiar draguta! Atat am putut auzi inainte ca acesta sa ma ia de mijloc si sa isi lipeasca trupul de al meu. Ce crede ca face?! Cred ca nici nu vreau sa aflu.
Cat timp eu ma gandesc la cum sa il torturez pe fotograf, Sher face ce ii poruncise acesta, dand nastere unei alte fotografii.
- G-g-gata! Biata de ea nici nu stia ce sa mai zica. De frica ca o sa il pocnesc pe tip, ii si tremura mainile pe camera. Defapt ce zic eu aici, ce biata de ea?! Biata de mine! Acum am inteles de ce unii oamenii cer ordin de restrictie pentru altii.
- Urasc persoanele care cred ca nu sunt suficient de frumoase ca sa arate asta, alta filozofie de a lui isi face intrarea. Deja am obosit sa ma prefac ca il inteleg, lucru pe care nu l-as putea face vreodata.
- Frumoasa? Draguta? Mi se pare doar mie ca tu te dai le ea? concluziuona Sher. Amice, cred ca o cauti cu lumanarea. Sau esti nebun. Dupa, sute de cuvinte pe care debea daca le intelegeai, si-au facut loc printre rasetele copioase ale ei. Se pare ca Sheryl chiar se distra aici. Iar eu , tot ce am putut sa fac era sa oftez si sa ii ascult balivernele.
- Crezi ce vrei, eu ti-am zis ce vad, spuse serios el, oprind-o pe Sher din prostit. Pentru asta va trebui sa ii multumesc. Nu-ti face griji, nu-mi pierd timpul cu tine, nici macar nu esti genul meu, continua. Tu, mai prinde niste cadre!
Domnul Foto isi plimba mana prin parul meu blond si isi apropie fata de a mea. In fine, daca tot am stat pana acum, nu ma mai ostenesc sa il imping, mai ales ca Sher parea ca se implica sufleteste in treaba asta. Am stat cat am stat, am zambit, am suportat felul in care se uita la mine, dar deja incep sa ma plictisesc. Ma eliberez din bratele lui, brate destul de puternice, si maresc distanta intre noi. Acesta, bineinteles, observa si se dadu iar pe langa mine, punandu-si mana dupa umerii mei si soptindu-mi:
- Sunt doar poze!
- Doar poze? Ce mult isi iubeste munca.... Sunt sigura ca a ales meseria asta doar pentru a-si mari lista cu fete pe care le da pe spate.
- Cum zici tu! Tonul meu rece si privirea urata pe care i-am aruncat-o cred ca l-au facut sa se prinda macar putin ca sunt la limita autocontrolului meu.
- Tu, se uita la Sher, fii atenta! Pe urma se apleca si... ihhh, mi-a sarutat obrazul!
Poftim?! Ce ar fi vrut sa insemna asta si in ce lume?
- A-a-a-aaaa.... asta a fost tot ce am putut; parca cuvintele mi-au fost furate. Nu stiu ce sa zic si mai ales, nu stiu ce sa fac. Nu... nu am mai lasat pe nimeni sa faca asta de atunci si pana acum.
Kevin, cat timp eram eu in lumea mea nemaiputandu-ma misca sau gandi, se duse multumit spre Sher si isi lua inapoi ceea ce ii apartinea de drept, zicand ca am terminat si ca acum putem pleca. Sheryl veni in spatele meu si isi puse ambele maini pe umerii mei, impingandu-ma usor spre iesire si tot tipand la Kevin ca vrea neaparat fotografiile.


[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#12
Aha!! Deci amenintarea mea a avut efect!! Hehehehe,doar glumesc!! Da,exact asa cum ma asteptam,scris bine,captivant si cu o descriere detaliata a sentimentelor Ariei. Fiinta,care de altfel,e nemaipomenita!! Da`,serios acum,Kevin chiar nu s-a prins ca Aria nu e model? Sau stie,da` nu-l intereseaza prea tare aspectul acesta?? Si referitor la plicul acela,offf doamne,plicul ala...da,banuiesc ca e ceva tenebros,din trecutul lui,daarrr....nu mai am rabdare!!! :)) Eh,nu ma baga in seama,aberez si eu,uneori!
Te pup si te astept cu next-ul!
P.S.Categoric ai talent,asa ca sa continui sa scrii,ar fi pacat sa lasi ideile sa se risipeasca!! Pup!!
Moving like the speed of sound
      Feet can`t keep on the ground
                        Can`t stay in one place
                              Keep moving like a bullet train...

#13
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#14
Hello~ So... this is it.
P.S: Multe multumiri celor care au trecut pe aici, fie asta si in fuga.

Capitolul 5

Aria's P.O.V


Ce-am facut de ce patesc numai eu asta?! Era, pur si simplu, o zi perfecta : am terminat manuscrisul -pentru care am muncit de nu am mai stiut pe ce lume traiesc-, am o tona de mancare pe care tin sa o termin neaparat pana la sfarsitul saptamanii...Nu puteam sa ma bucur si eu de o zi linistita, stand acasa, pe canapea, si jucand Remy sau Macao cu Milo -pisicul acela trebuie sa invete sa nu se mai dea in pene, ma rog, in blana, daca a castigat unu sau doua sau treizeci de partide de poker- ?! Se pare ca nu...
Azi a trebuit sa invat ca o pot uri si mai mult pe Sher decat o faceam pana acum. Din cauza ei, a pozelor acelea blestemate si a constiintei mele -stiam eu ca nu trebuie sa am incredere in ea- am ajuns sa fac pe Barbie cea pretentioasa pentru asa-zisul profesionist, spaima tuturor angajatilor, Kevin si oricare i-ar fi numele de familie. Pacat de prenumele asta frumos si de infatisarea sa, pentru ca, na'... nu pot sa neg faptul ca arata destul de ok. Dar doar atat! Tipul , in rest, e un ciudat. E atat de ciudat incat sa imi sarute mana. Mie...
Imediat dupa ce buzele sale au facut un lung contact cu pielea mea, a rostit:
- Poti sa fii seducatoare acum?
- Seducatoare? Eu?! intreb socata. Nu am nicio idee despre cum sa fiu seducatoare! Nu sunt programata sa indeplinesc aceasta actiune, mai ales la ordinul sau.
Incheand propozitita, il fixez atent cu privirea, asteptand ca tipu sa scoata o alta gama de reprosuri care nu prea intarzie sa apara, ca doar la asta se pricepe cel mai bine...
- Nu pare sa iasa ceva cu tine! Domnul fotograf ofteaza usor dezamagit si se aseaza pe scaunul din imediatul sau orizont apropiat, continuand cu intrebarea tampita, adresata pe un ton ironic: Alte fete de mainuta mai ai?
Ok, chiar crede ca voi suporta asta sau ca poate sa ma ia peste picior si sa scape fara niciun ochi vanat?! Idiotul...Daca as fi in locul lui mi-as alege cu atentie cuvintele, pentru ca, pana la urma, eu sunt cea care am decis sa binevoiez sa-l ajut sa isi castige niste bani cinstiti; el e persoana care are nevoie de mine. Ar trebui sa stea si masuta de cafea pentru mine.
- Huh? incep eu sa ridic tonul. Stai, stai, stai! Sa spuna Sher ca nu incerc sa ma controlez. In regula, uite cum facem...iti dau cinci minute, ba nu, sase minute ,ca tu esti mai greu de pus in functiune, ca sa fugi. Altfel ajungi la trei metri sub pamant! Alegerea e a ta. Mie nu prea imi pasa care, de altfel...
Domnul foto, cred ca i-am dat o mie si una de porecle pana acum si presimt ca voi mai inventa si altele, a inceput sa...rada? La naiba, de ce rade?
Aria, asta tine sa te scoata din pepeni!
- Sa te vad! Rosteste si se ridica in picioare.
Mai apoi sunetul scos de aparatul de fotografiat rasuna peste tot in incaperea plina de fire. Imi facuse o alta poza...inca una care se mai adauga altor zeci de poze facute azi. Oare cand o sa inceteze sa faca asta?! E cumva dependent?
- Te-am prins, altceva? Vocea lui era mandra, mai bine spus superioara. Incerca sa ma impunga cu fiecare ocazie, cu fiecare cuvan; toate gesturile sale erau calculate intrucat sa ma faca sa mor psihic in chinuri.
- Pfff, chiar ma enervezi! Erup si imi ciufulesc parul cu ambele maini, stricand astfel orice urma de aranjament.
Cu scopul de a crea un final frumos, tipu' adauga, ranjind ca un lup cand vede o oaia vulnerabila:
- Stiu...Acum fii fata cuminte si, da-mi un zambet!
Aparatul sau era din nou indreptat spre mine, pregatit de actiune, cand, deodata se aude cum cineva deschide usa camerei. Amundoi ne-am indreptat privirea catre persoana care a indraznit sa incalce porunca lordului si sa paseasca pe teritoriul interzis al incaperii de tortura. Spre surprinderea mea, aceea persoana ce tocmai se indrepta spre noi, era nimeni alta decat Sheryl - o Sher super nervoasa si agiata pana peste cap- .
- Aria, ce faci aici? Te caut de ceva vreme si cred ca o sa innebunesc, striga gesticuland din maini si uitandu-se la mine cu aceea privire ai ei. Oh, nu! Nu acea privire de zici ca ori va izbucni in plans ori va omora pe cineva...
- Nu realizezi ca suntem ocupati? Replica veni din partea lui Kevin, care destul de nemultumit de prezenta lui Sher, isi daduse ochii peste cap.
Imi intorc capul spre el si il privesc in toata splendoarea sa. Chiar nu ma asteptam sa intervina, dar se pare ca azi e ziua miracolelor. Cel putin nu mor singura, nu?!
- Salut, Sher! Intervin pentru a mai destinde admosfera. Pai, imi omor si eu timpul pe aici.
- Vad asta, apropo frumoasa rochie. Stati! Ocupati cu ce? Se incrunta uitandu-se ba la mine, ba la el. Daca prin creierul ei micut trece cumva ipoteza la care cred eu ca se gandeste, atunci sa-I fie rusine...
- Cu camera, raspunde Kevin aratandu-i aparatul. Tu ce credeai?
De indata cum auzi raspunsul si visele sale stiintifico-fantastice se spulberara, sprancenele ii revenira la locul lor de drept si, nelamurita, scoate pe gura cea mai inteligenta chestier posibila:
- Ce treaba are Aria cu camera de fotografiat?!
Are dreptate! Ce treaba mai am eu cu aparatul fot?! Probabil, sau nu, mai mult ca sigur, nici macar ea nu isi mai poate inchipui vreo legatura intre mine si obiectul respective. Normal doar mi-am incheiat afacerile cu el de cand...
Ochii lui Kevin - nu ma mai obosesc sa mai ii dau porecle- erau atintiti in continuare asupra "intrusului".
- Este modelul meu, adauga calm, propozitia sa facandu-mi corpul sa fie cuprins de un scurt tremur. Chiar nu imi place idea asta...
Se pare ca si lui Sher i se parea la fel. Parea asa de surprinsa de parca a venit dimineata de Craciun si a uitat sa cumpere cadouri. Se uita atent spre fotograf ca sa poata sa vada daca vorbeste serios sau nu, ca mai apoi linistea din camera sa fie spulberata de rasetul ei zgomotos.
- N-nu credeam ca va venii si ziua in care sa o vad pe Aria model, reusi sa spuna printre chicote.
- De ce razi? vocea lui Kevin se facu auzita din nou . Acesta se apropie de ea apoi ii atinge umarul cu mana dreapta, coborand pana la incheietura ei. Ii ia, mai apoi, degetele intre ale sale, privind-o calm. Nu crezi ca este frumoasa? Bine, nu la fel ca tine. Si cu astea spune, ii saruta mana lui Sher pentru a-si intari spusele.
Frumoasa? Cine si ce, unde si cum?! Actiunile lui chiar ma fac sa ma intreb daca a baut ceva inainte de asta. Dup ace ma chinui o ora cu ordine stupide, acompaniate de cuvinte mai putin dragute, ma complimenteaza? Stiam eu, tipul e un afemeiat din toate punctele de vedere si din cate se pare, nu se straduieste sa ascunda asta.
- Pai nu pot decat sa iti dau dreptate! Rosteste Sher magulita.
E bun. Daca a facut-o pe Sher sa roseasca, e chiar bun!
- Ai vrea sa imi faci placerea de a-ti imortaliza chipul tau frumos? ii sopteste seducator Kevin.
Sincer, daca mai continua asa, cred ca voi da la rate cat de curand. Saracul meu stomac, pe langa faptul ca e gol, mai e si intors pe dos. Oare e gresit sa sper sa cada din greseala o nicovala din cer fix, da' fix, in capul lui?! Nu cer prea mult.
- Aaaa...grozav, incepe Sher sa se balbaie. Wow, chiar ca te pricepi la a vraji o femeie. Insa, Romeo, nu am timp pentru asta azi. Lasand asta la o parte, Aria mi-ai adus pozele?!
In sfarsit ii vine si ei mintea la cap si isi aduce aminte pentru ce a venit.
- Normal! Si vezi prin ce orori am trecut eu ca sa ti le aduc?! zic aratand cu mana dreapta spre Stapanul Lumii, desigur, replica mea facandu-l sa surada.
- Cine a zis asta? Kevin se intoarce cu fata spre mine si, banuiesc pentru a-mi face in sac, imi mai face o poza . Chipul asta il vreau!
- Ma enervezi! ii arunc o privire patrunzatoare dupa care o zaresc prin peisaj pe Sher ,aceasta fiind din nou vizibil surprinsa de cat de bine ma inteleg eu cu colegul sau.
- Aria, asta este numele tau? din nou surase asa cum numai el stie sa o faca. Precum ploaia, adauga apropiindu-se de mine, persoana in cauza, si scotand din buzunar o carte de vizita.
- Cam asa m-a strigat mama la masa, deci cred ca e logic ca asta e numele meu, oftez eu. Si in legatura cu asta , spun coborandu-mi privirea spre cartea sa de vizita, nu. Mersi!
Pastreaz-o! Ziua e lunga si pun pariu ca o sa mai gasesti si alte fete la care sunt sigura ca o sa te dai si, probabil, o sa ai nevoie de ea. Dupa, ii zambesc larg.
Iar el, iarasi, imi demonstreaza acelasi lucru. Si anume, ca e dus rau! Pur si simplu, prin faptu ca zambeste mai senin ca soarele cand rasare de dupa furtuna, arata ca nu e normal. Cum poate zambi asa?
- Bravo, iar apoi ma trezesc ca imi cifuleste parul. Un raspuns destept! Isi lasa camera pe o masa din apropiere, apoi ma fixeaza pentru a mia oara cu privirea. Speram sa iti vrei pozele. Kevin se aseaza pe un scaun si incepu sa se uite la fotografiile facute, timp in care reusesc sa remarc fata lui Sher ce se potriveste perfect cu fata castigatorului X Factor de anul asta.
- Wooooaai! Chiar trebuie sa vad pozele alea!
Aleg sa imi mut privirea in alta parte numai inspre ea nu, pentru ca ma sperie. Nu stiam ca ochii oamenilor pot stralui asa cum stralucesc ai ei in momentul de fata.
- Haide, Sheryl! Tu chiar nu ai de lucru? incerc, desi fara sorti de izbanda, sa o fac sa nu se uite la pozele alea. Cine stie ce catastofe au iesit si cosmaruri noaptea nu mai vreau...
- Tu inca nu vei veda pozele, replica tipu' privindu-ma iar. Aria, vrei sa le vezi?
Tocmai ce mi-a spus pe nume sau am auzit eu gresit?! Phmm... cand am devenit asa de apropiati?!
- Nu cred ca vreau. Mai debraba, sterge-le... Oricum nu au iesit bine, spun adoptand din nou atitudinea mea nepasatoare.
- Cum nu?! Si iata glasul lui Sher ce imi bucura timpanele. Botnita-i trebuie, jur.
Kevin se ridica in picioare si ii inmana aparatul foto prietenei mele, spunandu-i sa faca o poza si sa aiba grija surprinda cadrul potrivit, sau ceva de genul...in fine. Oricum, iar fotografii? Owww...M-am saturat, ce naiba?!
Domnul Foto se apropie rapid mine, nelasandu-I timp niciunui eventual protest din partea mea, si ma prinde de mana, intorcandu-ma usor spre el.
- Esti chiar draguta!
Atat am putut auzi inainte ca acesta sa ma ia de mijloc si sa isi lipeasca trupul de al meu.
Habar n-am ce face si nici nu cred ca vreau sa aflu...Doar, sper sa se termine odata totul, altfel, nu voi raspunde de actiunile mele.
Cat timp prin minte imi treceau tot felul de moduri pe care as putea sa le folosesc, pentru a-l tortura pe fotograf, Sher face ce ii poruncise acesta. Da nastere unei alte fotografii.
- G-g-gata! Se balbaie, lasandu-si privirea in jos.
Ok, deci ori este intimidate si ea de Adonis, aici de fata, ori ii este frica ca o sa il pocnesc pe tip si de aceea ii si tremura mainile pe camera. In mod normal, as zice: "Biata de ea"; dar in situatia de fata, mai potrivit ar fi: "Biata de mine". Eu, care abia acum am inteles de ce unii oamenii cer ordine de restrictie pentru altii.
- Urasc persoanele care cred ca nu sunt suficient de frumoase ca sa arate asta. Alta filozofie de a lui isi face intrarea. Ce lagatura are asta cu cele intamplate? Pfff... deja am obosit sa ma prefac ca il inteleg, lucru pe care nu l-as putea face vreodata.
- Mi se pare doar mie ca tu te dai le ea? Adica frumoaso, draguta...concluziuona Sher, apoi continua, de indata ce isi dadu seama ca nu va primi vreo replica din partea lui Kevin. Daca nu mi se pare si chiar o faci, atunci, amice, cred ca o cauti cu lumanarea sau esti nebun. Dupa, sute de cuvinte pe care debea daca le intelegeai si-au facut loc printre rasetele copioase ale ei. Se pare ca Sheryl chiar se distra aici. Iar eu, tot ce am putut sa fac era sa oftez si sa ii ascult balivernele.
- Crezi ce vrei, eu ti-am zis ce vad, spuse serios tipul oprind-o pe Sher din prostit. Pentru asta va trebui sa ii multumesc. Nu-ti face griji, nu-mi pierd timpul cu tine, nici macar nu esti genul meu, continua el, dupa spunandu-i lui Sher sa mai faca inca cateva poze.
Domnul Foto isi duse mana prin parul meu blond, care nu inceta sa ma mire prin faptul ca inca statea cat de cat aranjat destul de simpatic, si isi apropie fata de a mea. Daca tot am stat pana acum, ce rost mai are sa ma mai ostenesc sa il imping, mai ales ca Sher parea ca se implica sufleteste in treaba asta?!
Dupa vreo zece cadre, de-a lungul carora am stat, am zambit si am indurate, plictisita din cap pana in picioare, ma eliberez din bratele lui si maresc distanta intre noi. Deja era mult prea obisnuit cu corpul meu si asta nu imi prea placea. Acesta, bineinteles ca observa si, incapatanat din nastere, nu se lasa si veni langa mine, punandu-si mana dupa umerii mei si soptindu-mi usor:
- Sunt doar poze!
Doar poze? Ce mult isi iubeste munca... E ca si cum as zice ca manuscrisul meu e doar o adunatura de litere...Hphmm...Acum sunt si mai sigura ca a ales meseria asta doar pentru a-si mari lista cu fete pe care le-a dat pe spate.
- Cum zici tu...Tonul meu rece si privirea urata pe care i-am aruncat-o cred ca l-au facut sa se prinda macar putin ca sunt la limita autocontrolului meu. Chiar uram ca lasam un afemeiat sa ma atinga cu mainile lui murdare, ce era asa de greu de inteles? Trebuia sa o scriu?
- Tu, se uita la Sher, fii atenta acum! Zise grabindu-se si se apleca inspre mine. In secunda urmatoare, fara niciun fel de retinere, imi saruta obrazul!
- A-a-a-aaaa... atat am putut murmura. Parca toate cuvintele imi fusesera furate. Nu stiam ce sa zic. Nu stiam ce sa fac. Nu... nu am mai lasasem pe nimeni sa faca asta de la acel incident si pana acum...
Kevin, cat timp eram eu in lumea mea, nemaiputandu-ma misca si gandi, se duse multumit spre Sher si isi lua inapoi ceea ce ii apartinea de drept, rostind cuvintele mult asteptate de mine: "Am terminat!"; si ca acum, eu si Sher putem pleca.
Sherii urma ordinele pana la capat si veni imediat in spatele meu. Punandu-si ambele maini pe umerii mei, ma impins usor spre iesire, tot tipand la Kevin ca vrea neaparat fotografiile.
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#15
Capitolul 7


P.O.V. Aria

Inca o data, Sher ma aduce la pierzanie. De data asta, nu s-a putut abtine si ni l-a adus pe Domnul afemeiat la masa.Cum se poate una ca asta?! Sincer ,incep sa cred ca tipul are puteri supra naturale de se nimereste mereu pe langa mine. In fine,deoarece azi este ziua amicei mele,nu ma lasat inima,ca doar am si eu una, sa i-o stic si sa incep sa ma injur ,sau sa fac mai stiu eu ce, cu afurisitul asta,asa ca m-am decis sa il ignor. Cum se izce: ?????Indiferenta la putere!????? ; Dar el e prea de tot.Ma provoaca sa il iau la suturi cu fiecare ocazie si cu fiecare cuvant rostit.Am acceptat si am indurat cat a fost,chiar daca se distra copios pe seama mea aducandu-mi aminte de pozele alea tampite. Din cate stiu eu , ii spusesem sa le stearga,dar na????? te pui cu Desteptul desteptilor?!Iar ca tacamul sa fie si mai complet de atat,baga pe un ton al naibii de pervers si faza cu ?????sarutul????? dintre noi doi. Ce sarut viseaza asta? Imi venea sa ii dau una in zona sensibila dar figura lui Sher suparata imi aparuse in minte si ma facuse sa ma mai calmez un pic, asta cel putin pana inervantul de fata se trezeste sa abereze din nou .
-Stiu ca le vrei,spuse surand,referindu-se la buzele sale. Eu tanjesc dupa ale tale???????
Wooow,imi vine sa dau la rate! Gata! Mi-a ajuns, las????? ca Sher mai are destule viitoare aniversari in care sa se bucure de liniste, caci in asta ii promit solemn ca nu va avea parte .Ma ridic de pe scaun nervoasa la culme si ii zic ridicand tonul la acesta:
-Iti bati joc de mine,incepatorule ? Nici daca ai fi ultimul baiat de pe planeta nu s-ar intampla asta. Cine se crede da se tot da in splectacol?! Du-te ,nene, acasa ca ti-e somn!Dau sa-I mai spun cate ceva dar o vad pe prietena mea cum ma priveste dezaprobator,astfel doar un cuvat iesindu-mi pe gura. Baie,am zis si m-am indreptat catre toaleta femeilor.
In spatele meu se auzea cum Cooper ii spusese lui Sher sa vina dupa mine si totodata incerca si sa imi scuze in fata tuturor mica iesire, spunand ca nu prea imi place sa fiu provocata .Ma rog???????Asta e el, e prea amabil uneori. Eu una nu pot decat sa il injur pe inervantul ala.
Cand dau sa intru pe usa toaletei simt cum cineva ma prinde pe la spate de mana si ma trage inauntrul incaperii. Eram suta la suta sigura ca e Sher asa ca nu am ripostat,insa ,spre marele meu nenoroc, aceea persoana ce se afla langa mine era nimeni altul decat Kevin.Am avut senzatia ca mi-a picat tavanul in cap cand l-am vazut.Tipul asta nu isi stie limita bunului simt,adica scrie mare si colorat pe usa ?????FEMEI????? si el da buzna aici.
Cum ma trezesc din ganduri, imi si trag bratul din stransoare lui si ii arunc o privire de sarpe cu clopotei care vrea sa isi insface prada .
-Iesi pana nu te omor ,spanzurandu-te de unde apuc cu hartie igienica! il amenint nemaibagand in seama legea nu stiu care ,de la paragraful ?????n????? ,dintr-o carte al carei nume nu imi trece acum prin minte.
-Indrazneste,zice iar apoi ,facand o fata superioara ,se apropie de mine . O,nu! Iar incepe sa o faca pe nebunul.Si ,desi am un presentiment rau in legatura cu asta, nu pot sa ma las intimidate de unul ca el.Intreaga mea reputatie ar suferi pe urma acestui fapt. Hmm???????e cand imi pasa de reputatie nu stiu.
-As face-o dar nu vreau sa ii stric lui Sher seara mai mult decat ai facut-o tu! Ok,Aria,calmeaza-te si ia-o incet! Ufff! De ce ti tot timpul sa ma calci pe nervi? adaug cu o voce destul de bland ape care el sigur nu o merita dar ce sa fac daca doar asta am putut sa scot.
-Pentru ca imi place, iata ca apare isi raspunsul sau idiot. De ce oare ma asteptam sa zica asta?! Ha,e mai rau ca un copil mic ce se baga peste adulti,iar asta imi aminteste de cineva. Da, de el imi aduce aminte.
-Esti o pacostre, stii?! oftez si incep sa chicotesc. probabil de la faptul ca,chiar imi aduce aminte putin de aceea persoana.E prea complicata treaba,dar daca tot vrea atentia mea,o- Acum am aflat de la tine. spune si isi duce o mana in spatele meu atingand peretele. Si iti place ,adauga pe urma putin arogant apropiindu-si buzele de urechea mea.Hmm, se pare ca se incing lucrurile.
- Cum sa nu? afirm ironica.Cand o sa ii placa unei pisici sa o calci pe coada... Tonul meu a luat o nuanta usor superioara ca doar trebuie sa ii arat cine e seful. Apropo,daca asa te dai tu la fete,asta explica de ce nu ai inca iubita.... Chiar sunt curioasa cum va reactiona acum.
Pot observa cum ii rasare un zambet in coltul gurii. Interesant baiat,dar prea ciudat pentru mine.Daca as fi in locul lui as face stanga imprejur si as pleca acasa cu coada intre picioare caci eu am sa castiga aceasta infruntare si nimeni altu?????.
-Ce te face sa crezi ca nu esti diferita de restul,zice si face o pauza in care isi concentreaza atentia pe gatul meu, expirand tot aerul cald pe acesta ,fetelor. Normal ca nu s-a putut abtine si a accentuat ultimul cuvant astfel incat sa continue sa ma provoace.
-Pai eu am macar putina farama de ratiune care ,acum, urla din rasputeri sa te arunc de la etaj.Hmmm,tipul chiar ma face sa rad. Bietele sale foste iubite,imi si imaginez ce viata grea au dus cu arogantul asta.In fine...
Observ deindata cum Kevin se indeparteaza putin,dar doar putin de mine.Ce pot sa zic, actioneaza dupa principiul ?????Prea mult strica?????.
-Serios? se preface el surprins ,probabil uitand ca nu ii iese cu mine.Chiar m-ai arunca de la etaj?continua incepand sa se joace cu unele fire din parul meu. Daca ar fi fost alta persoana cea care facea asta ,sigur i-as fi dat una in ce are ea mai scump ,dar Kevin nu merita efortul asa ca tot ce pot face este sa rad.
-Categoric! De la ultimul etaj al celui mai inalt zgarie nori din NY,ii raspund la intrebare foarte zambitoare. Se vede clar ca are prea multa incredere in asa-zisul sau sarm....Nu imi vine sa cred ca se presupune ca femeile ar trebui sa le cada in mreje unora ca si el. Sa ma las impresieonata macar un pic de catre acesta mi-ar scadea respectul de sine cel putin la jumatate.
-Bun.Eu te-as otravi ca pe un sobolan! Hai ,nu mai spune! Ar face el asta pentru mine?Ha! Ce personalitate draguta are. Nici un criminal in serie nu ar putea sa o spuna mai bine.Trebuie ,insa, sa il felicit.Asta a fost o replica maxima, de nota zece si nimic mai mult sau mai putin.
-Ma bucur! Sentimentul e reciproc ,zic avand acelasi ton superior ca de fiecare data cand vorbesc cu el. Nu m-a lasa constiinta sa nu ii ridic mingea la fileu.
Dupa ce aude replica mea, Kevin ma apuca de nas, spunandu-mi ca nu sunt o actrita foarte buna,mai apoi incepand sa rada.Hai,nu zau! Daca spune Maria Sa... Logic ca i-am raspuns inapoi ca-s mai buna dcat el la asta,referindu-ma la a ma preface.
-La a spune rautati, cap de dovleac? baga superior fraza si imediat isi apropie fata de a mea. Nu prea cred ! Nu prea crede,huh?Da????? ce, suntem la biserica?Ok, asta mi-a ranit orgoliul si tipu????? merita doua vorbe din inima de la mine.
-Asculta aici, Bevin,Nevin sau cum o fi, nu incerca sa pari mai interesant decat esti .Si mai ales nu face asta pe teritoriul meu. Sunt mandra de mine ca am putut sa scot aseamenea lucruri pe gura ,pe un asemenea ton rautacios,pana la urma tot o sa de desunfle si ego-ul sau urias.
- Nu este teritoriul tau ,se da el iar mare si imi da ,apoi, parul dupa ureche. Gresesti cand crezi ca vreau sa fac pe interesantul . Voiam doar sa te cunosc .Tonul sau asa de bland si de calm m-a facut sa ma intreb daca vorbeste serios.Adica chiar vrea sa ma cunoasca?Pe mine?Ha, nu am mai auzit pe cineva spunand asta de asa mult timp ,poate prea mult , si nu ma asteptam sa aud cuvintele astea venind din partea unuia ca el.
- Nu mai spune! incerc sa imi dovedesc din nou superioritetea prin vocea mea. Si ma rog, de ce te-ar interesa pe tine de mine?Ok,am fost cam rea de data asta dar tipul o merita.Nu stiu de ce dar tot ce scoate pe gura ma fac putin confuza,iar asta ma enerveaza si mai mult.
- Pentru ca imi place sa iti fac fotografii ,spune bagand mainile in buzunar si evitandu-mi privirea.Stiu asta si stiu ca stie si el ca stiu ca ii place sa imi faca poze,asa ca m-am asteptat sa bage ceva nou. Dezamagitor.
- Slab raspuns. Ma asteptam sa depui mai mult efort dar se pare ca m-am inselat.,zambesc larg catre el si continui ,privindu-l in ochii : Iti dau un mic sfat, gaseste-ti alta careia pe care sa o fotografiezi caci pe mine m-a lasa rece asta. Wow, se pare ca ,desi nu vrea sa o arate, asta l-a enervat pe Domnul Foto.Bravo mie,ce altceva pot sa mai adaug....
- Si uite cine face pe interesanta,imi intoarce replica,incepand sa fluiere cu scopul de a ma enerva. si il mai aud cum adauga ca se astepta la altceva din partea mea si ca sunt le fel ca si celelalte fete ce incearca sa se dea in petice cand cineva le acorda atentie.
Da,asta a fost o lovitura sub centura! Acum sunt mai nervoasa ca un taur intr-o camera cu peretii vopsiti in rosu si nu ma straduiesc sa ascund asta. Kevin devine din ce in ce mai insuportabil si nu promit ca o sa il las sa iasa teafar din incaperea asta.
- Tine pentru tine astfel de remarci, pe mine nu ma intereseaza,Domnule frustrat.
- Spune vrei, dar tu esti ceea frustrata si arunci vina pe alti ,spune serios. Ce este in sufletul tau?
Ha! Am inceput sa innebunesc sau el m-a intrebat pe bune ce este in sufletul meu?!Ce intrebare idioata.Dar la ce ma asteptam de la el, in niciun caz sa scoata ceva inteligent,ca doar nu a venit Sfarsitul Lumii.Ma gandesc ce o sa mai abereze in continuare.
- Huh?!Suntem la genul acela de emisiune in care participantii se plang de viata lor celorlalti carora nu le pasa nici macar un pic? ii raspun la intrebare cu o alta intrebare fiind si un pic ironica.
Nu am zis ca nu-mi pasa . Nici ca este ceva rau, ci intr-un fel parca semanam .,bereaza acesta apropiindu-se iarasi de urechea mea si soptindu-mi: Am avut aceasi soarta?
-Pe langa afemeiat,mai esti cumva si clarvazator?iNu stiu prin ce ai trecut tu si nici nu imi pasa. Si pe urma imi dau capul putin intr-o parte pentru ca ma irita al naibii de mult spatiul mic dintre noi.
-Vrei sa incetezi sa-mi mai zici afemeiat, ma zgarie pe creieri ,zice putin suparat.Si pe mine ma zgarie multe pe creier dar nu eu am inceput sa il atac pe el. Stiu ca nu-ti pasa, nici nu vreau sa afli . Bun,iar vrea sa fie filozoff, ce sa ma fac cu el?!
Dupa ce termina de spus si ultimul cuvant, ii simt mana cum poposeste pe umarul meu, ca mai apoi sa ma trezesc ca ma....m-ma p-p-pupa usor pe obraz. Nu din nou!Urasc cand face asta si urasc privirea sa de dupa, ochii sai uitandu-se la mine parca triunfatori.
-Inceteaza sa mai faci asta! spun vizibil suparata si il imping putin pentru a reusi sa maresc distanta dintre noi doi . El se multumeste oftand si dupa ce imi mai ofera o privire specifica lui,aduga :
-Sa nu-l uiti pe asta .
Cam asta e tot ce am auzit inainte ca una dintre mainile sale sa imi cuprinda talia,cealalta urcand ceva mai sus si ajungand exact la ceafa, el aplecandu-se pe urma mult,foarte mult si ....de aici mi s-a rupt firul. Buzele sale erau acum presarate peste ale mele, Kevin sarutandu-ma. In momentul acela, am simtit ca s-a rupt ceva in mine. Ciudat,dar parca toata supararea ,frustrarea si frica acumulate in timp,de-a lungul acestor ani, au disparut ,acum ramanand doar linistea. Era precum...da, precum as fi fost eliberata de lanturile ce ma tineau in trecut.Brusc,pieptul meu fiind incarcat la maxim de toate emotiile posibile.Nu mai stiam cum sa reactionez, nu stiam cum sa imi explic cat mai logic posibil cea ce se intampla si un lucru si mai apasator era ca nu imi puteam inchipuii ca el,tocmai el, imi face mintea sa zboare asa de departe.Nu imi mai pasa de nimic,nici macar de sunetul scos de usa toaletei care se deschise.Mintea mea era invadata de....el.
Kevin isi indeparta buzele de ale mele, si ,inainte sa ma sarute iarasi ,reusesc sa deslusesc cateva cuvinte pe care acesta mi le soptise usor,facandu-mi stomacul sa sa stranteze :
-Sunt dulci...ca mierea.
Dar se pare ca si altceineva auzise soaptele sale, camera fiind umpluta de un raset cunoscut mie.Era rasetul lui Sher ,ce se uita socata la noi si bolborosind ceva de sampanie si de visat lucruri.Prezenta prietenei mele in baie,il facu in sfarsit pe Kevin sa rupa conexiunea dintre noi si sa se departeza de mine.
-Sa ai grija sa fie mereu asa.
Cuvintele sale reusesc sa ma scoata un pic din soc ,iar la intalnirea cu realitatea, ridic mana la nivelul fetei lui si ii dau o palma de toata frumusetea si din toata inima ,punandu-mi in ea intreaga forta pe care am putut sa o am in acel moment,iar dupa liniste... Ma asteptam sa strige,sa se supere sau sa zica ceva rau,dar nimic.Kevin se indeparta si mai mult si in cateva secunde,iesi pe usa parand destul de suparat,cel putin asa mi s-a parut mie.
Dupa asta , m-am dus langa Sher ,care ma privea destul de uimita dar si ingrijorata.
- Vreau acasa,atat a putut elabora creierul meu inainte sa plece din nou in vacanta.
[Posturi unite]
Stiu ca fac dublu post, dar colega a pus capitolul gresit si acum ar fi venit randul meu sa postez.
Capitolul 8


P.O.V. Kevin


Nu-mi vine s a cred ca mare tampenie am facut. M-am facut vinovat pentru ce i-am putut sa-I fac. Nu mai gandesti omule? Scuze, vorbeam cu mine insumi, am un obicei ciudat. Nici nu am gandit, am vrut si am facut, i-am simtit buzele ei carnoase peste ale mele. De ce nu am nici un regret ca i-am atins buzele? De ce ma simt atat de bine cand ea sufera acum? Simt cum inima incepe sa bata cu putere in piept, eram speriat si intr-un fel fericit ca am facut-o.
-Kevin, opreste-te! Ii aud strigatul de disperare al lui Vlad.
M-am oprit si l-am privit, am privit in urma, dar nu indrazneam sa ma intorc. Am plecat in graba, nici macar o explicatie nu am putut sa le dau celor de la masa. Tacerea a fost ca un mormant pentru mine.
-Vlad, am facut cea mai mare tampenie, ii spun punandu-mi mana pe frunte oftand
-Cat de rau este? Intreaba el printre gafaituri.
-Am sarutat-o, ii raspund scurt si privind in alta parte.
Ce puteam sa comentez, nimic. E mult prea ciudat si pentru mine. Uneori ma scoate din minti, ce uneori, este a doua oara cand ma intalnesc cu ea si am senzatia ca sunt jupuit.
-Ce ai facut? Interaba el uimit.
-Am sarutat-o, ce nu intelegi din ?????am sarutat-o????? ?!! Ridic vocea la el deja simtitnd cum sangele mi se urca in cap, pulsa cu putere prin vene.
-Eh, spune el oftand. Putea fi si mai rau.
Cand il aud parca imi venea sa ii dau in cap cu ciocanul. Cum sa fie mai rau cand deja este. Simteam ca inebunesc. Pana la urma l-am ignorant si am mers acasa, insa el a venit dupa mine ca un caine credincios. Nu un caine, am exagerat eu, cum fac de obicei, dar imi este un prieten adevarat si ii multumesc pentru asta.
-Ea cum a reactionat? Intreaba scotand celalat plic cu poze.
-La inceput era socata, dar cand am sarutat-o a doua oara???????
-A doua oara? Il aud pe el radicand tonalitatea vocii de surprindere.
-Vrei sa nu mai tipi?! Ii spun iritat. Da, a doua oara, i-am zis sa isi pastreze buzele dulci, iar pentru asta am primit o palma.
-Asa iti trebuie cand esti nesimtit, spune calm.
Ma imbufnez cand il aud. El cu cine tine? Nu trebuia sa ma sustina pe mine? Adica, stiu ca am facut o prostie, dar nici sa imi arunce vina in fata far nici un pic de constiinta. Ca venii vorba de asta, acum ma simt ingrozitor. Ma simt rau ca mi-a placut, mi-a placut mult. Nici nu stiu ce vreau, dar pe ale ei le mai doresc o data. Intr-un fel sau altul ma simteam atras. Nu stiu cum sa explic asta. E ceva ce nu poti zice, ci doar simti fara ca cineva sa sesizeze asta in cel mai mic detaliu. Ce a fost in capul meu sa ii zic ca are buzele dulci ca mierea? Nimic, pur si simplu mi-au placut. Cumva am simtit o atractie, chimica, trupeasca, nu stiu, dar ceva a fost si sunt curios sa aflu. Deja este mult prea ciudat.
-Si, spune Vlad calm uitandu-se printre pozele mele cu ea. Ti-a placut?
-Foarte mult, spun lingandu-mi buzele precum pisica si asta fara sa realizez ce zic.
Nu zice nimic, doar surade, iar eu cand realizez ce mare tampenie, dar adevarat, am zis ma ridic panicat de pe fotoliu. Am inghitit in sec si m-au cuprins toate transpiratiile. Eram agitat si nu stiam cum sa controlez asta.
-Sunteti chiar frumosi in pozele astea, continua sa spuna asta calm ignorandu-mi gestul de acum.
Cum se face ca atunci cand vreau sa ma critice, sa-mi zica daca fac bine sau nu, nici un cuvant nu-mi zice. Doar cand nu ii cer parerea o face involuntar si-mi spune ce gandeste. Ma framanta extrem de mult acest gand, iar cand sa imi pun capul pe pufoasa mea perna imi apare in gand sarutul si imi pun involuntar degetele pe buzele mele. Parca si acum ii simteam parfumul. Atat de fermecator si de seducator astfel ca i-as cadea in brate, bine nici sa-I fac vreo fractura ca sunt greu, doar metaforic vorbind, atat.
Cu greu am putut dormi simtitndu-ma vinovat pentru nefericirea ei. Cred ca merita un scuze si probabil o cutie cu bomboane, iar eu a-s fi meritat o vaza sparta in cap cu cel mai mare drag, dar mai apoi iertat.
In cele din urma dimineata a venit, iar eu eram un pic obosit. Nu prea dormisem gandindu-ma cum sa fac sa ma ierte Aria. Nu voiam sa pierd un model, un om cu calitati exceptionale. Chiar si eu am ramas surprins chiar la prima fotografie cat de bine poate arata si cata expresivitate are in ochii ei. Am ramas fascinat de aceasta raritate. Era ceva din ea ce scotea la iveala frumusetea interioara stralucind in cea exterioara.
M-a cam afectat aceasta treaba aproape toata ziua, aproape. Doar toata diminesta pana sa am hotarasc sa il sun pe Cooper si sa ii spun ce s-a intamplat ca mai apoi sa ma sfatuiasca cum sa fac sa ma ierte. Totusi ce-mi pasa asa de tare ce crede ea, oricum ma uraste , ce rost mai are sa ii spun ca nu am facut-o intentionat. Faptul este consumat, daca mai am ocazia sa vorbesc cu ea poate am sa-mi cer scuze altfel nici nu am sa ii mai zic ceva.
Gata, m-am hotarat, nu ii voi cere scuze. De ce? Pentru ca sunt sincer cu mine si nu am de ce sa o fac, mie , personal mi-au placut buzele ei si intr-un fel nu regret ce am facut. In plina mea agitatie in dimineata asta, am zarit idn nou plicul acela ce imi este frica sa-l deschid. L-am luat de pe masa si m-am uitat la el. Am stat ce am stat si apoi imi suna telefonul. Era Cooper, am invita la o cafea.
- Mersi pentru invitatie, spun privindu-mi ceasca cu cafea. Tu cum o mai duci? Il intreb indreptandu-mi privirea spre el.
- Eh,nu intreba, surade. Aria imi face zile fripte ca nu ii convine sa scrie intr-un termen mai scurt de timp sau ceva de genul, ofteaza. Tu?
- Sunt un pic ingrijorat, raspund scurt si la obiect.
-Ce este? Ma inteaba el avand tonul lui parinteste.
- Este legat de ea, ii raspund inca gandindu-ma la Aria.
- De Aria? Ma interaba din nou de data asta afisand fata lui mirata. Ce s-a intamplat ?
- Am sarutat-o, ieri , spun evitandu-i privirea.
El a cascat gura larg fiind surprins. Ma asteptam la asta, la fel cum a reactionat Vlad, bine, el nu o cunoaste direct pe blondina, dar tot surprins a fost. Fata lui Cooper schita si un fel de ?????nu te cred????? , dar intr-un alt mod, ?????cum se poate asa ceva??????.
- Serios?!!!Adica ...Atunci ramane fara cuvinte, iar eu aveam de dat explicatii.
- Mai grav este ca nu regret ca am facut-o, oftez fiind dezamagit de mine.
Atunci incepe sa chicoteascaincercand sa ma inveseleasca, dar tot cu capul in pamant am ramas.
- Nici nu pot sa ii cer scuze pentru ca nu-mi pare rau, adaug serios.
- Ce crezi,iti place de ea? Intreaba devenind serios si totusi o spune pe un ton bland.
Interbarea asta mi-a picat cu tronc si am reactionat si eu ca atare.
- Mie? Spun fiind surprins. Ea...sa-mi placa?! Continui pe un ton ironic. Nu, fiind ultumul cuvant spus astfel incerc sa par dezgustat.
- Esti sigur?Imi zambeste. Pentru ca intuitia mea tipa ca te minti singur.
- Ti s-a stricat intuitia, atunci, spun morocanos. In fine, imi dreg vocea incercand sa schimb subiectul. Voiam sa-ti dau si celalalt plic.
Ia plicul de pe masa si il desface. Ma priveste un pic suspicios si scoate pozele. Se uita la cateva apoi iar ma priveste.
- Uite-te la ele, mi le arunca sa le vad si eu. Eu unul , daca nu v-as cuoaste as zice ca sunteti impreuna de cel putin doi ani, continua pe un ton serios.
- Le-am vazut deja, adaug si eu pe acelasi ton ca el. Nu ne potrivim, nu mai spune prostii, continui fiind iritat.
-Ok,ok! Am prins idea, ridica mainile ca si cum s-ar preda, dar mai apoi se uita calm la mine. Eu am zis doar ceea ce cred, sau mai bine zis, am spus cu voce tare ceea ce pozele astea incearca sa iti transmita tie, imi zambeste parinteste.
- Ma bucur atunci, surand multumit ca a inteles.
Oare avea dreptate? Sincer sa fiu, cu mine, nici eu nu stiu ce am. Am incercat sa caut raspunsul ieri, dar de fapt mie imi pasa mai mult de frumusetea ei artistica. Ma simt legat de ea ca si cum mi-ar fi o muza.
- Sa ii dai plicul, spun luand o gura mai apoi din cafea. Eu nu indraznesc sa dau ochii cu ea
- Vrei sa pari un las in fata ei? Ma intreaba aparandu-i un zambet in coltul gurii. Da-i-le tu. Nu poti sa eviti la nesfarsit sa dai ochii cu ea.
-Da, mormai. Sunt un las, oftez mai apoi. Este singura care nu m-a placut, ma opresc putin realizand ceea ce spun, iar apoi continui: din prima clipa.
- Aria e o fire mai, se opreste gandindu-s ela un cuvant potrivit apoi adauga: ...unica, imi zambeste. Trebuie sa o iei mai usor fata de restul fetelor.
- Bine, imi dau ochii peste cap ignorand ceea ce spuse. Lasa-mi adresa si ii le duc...ma opresc putin: candva.
Ofteaza si scoate din sacou un pix si incepe sa scrie pe un servetel adresa continuand sa vorbeasca cum face el de obicei. Oare cand se va oprii?
- Candva,mai precis cand? Peste cativa ani,cand ea poate deja o sa isi gaseasc pe altcineva?
Gata, a inceput sa filozofeze cum face el de fiecare data cand ma intalnesc cu el. De data asta fiind o alta tema decat ceea de obicei.
- Nu m-am indragostit niciodata, spun serios. De ce a-s face-o acum?
- Pentru ca a venit in sfarsit vremea sa o faci? Ma intreaba fiind ironic. : Daca ai primit sansa asta, eu te sfatuiesc sa nu ii dai cu piciorul, continua fara sa mai fie intrerupt de mine.
Intr-un fel ma saturasem ca si el si Vlad sa imi zica doar de dragoste. Dar ce, nu poti traii si fara ea? Parca ar fi sfarsitul lumii si trebuie sa apuc sa-mi bag o verigheta pe deget.
- Ok, prin absurd, a-s fi indragositit de ea, oftez facandu-i jocul taurlui ca daca nu e ca el face taraboi. Ea ar simti acelasi lucru pentru mine?
- Nu stiu, da din umeri. Tocmai asta trebuie sa aflii tu, imi zambeste. Nu ai de unde stii ce se ascunde in inima ei, incearca sa ma incurajeze.
- Iti spun ce se ascunde acum in inima ei, izbucnesc eu iritat. Ma uraste asa ca eu de ce a-s iubio? Ridic tonalitatea vocii simtind o tensiune in aer.
- Unu: Ura e un cuvant greu, imi rade in fata. Si oricum,nu stii sigur asta, ma priveste parca reprosandu-mi concluzia. Iar doi, continua la fel de amenintator. O iubesti pentru ca...., iar se opreste sa se gandeasca: e speciala.
- Mai rau, nu-mi pot lua gandul de la ea de cand mi-a lipit o palma dupa ce am sarutat-o, incepe partea mea trancanitoare, nici nu am realizat prea bine ce am zis.
Mi-a suras la asta, iar eu mi-am astupat gura cu mana. Trebuia sa fiu azi foarte vorbaret. Mai bine taceam si filozof ramaneam.
- Daca te ajuta la ceva, pot sa iti spun ca daca i-ai fi fost indiferent total , nu s-ar fi obosit sa te plesneasca, spune relaxandu-se. Stiu ca suna ciudat, dar eu cred ca ai sanse sa o faci sa se indragosteasca de tine.
Sa o fac sa se indragosteasca de mine? Si sa aiba aceasi soare? Ma bine nu...
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)