Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Endagered Japan

#1
Nu stiu daca este locul potrivit sa postez asta dar am descoperit un clip foarte interesant dupa pararea mea un MUST WATCH care descrie cateva situatia tensionata dintre Japonia si Korrea de Sud. Nu pot sa imi dau seama daca e doar probaganda sau nu doar unele chestii sunt bine bazate be dovezi. Enjoy.



#2
Ma amuzat atat de tare prostia acestui videoclip. Din clipa in care a inceput cu iPhone vs Samsung nu am putut decat sa consiter ca acest clip este un troll sau daca este serios atunci sa imi para rau pentru creator si ignoranta lui.

iPhone vs Samsung. In primul rand Samsung a produs piese pentru iPhone la primele modele. In al doilea rand iPhone-ul nu este marea inovatie ce a ridicat lumea din intuneric si Samsung nu este atat de diferit de htc sau alte telefoane android. Si lucrul care ma face sa cred ca cel ce a facut clipul este un ignorant este faptul ca in Japonia Samsung a castigat judecata.

Pentru partea cu jocuri, manga, anime din cate stiu eu acestea apar doar pentru ca in cultura Koreana este interzis sa difuzeze chesti facute in japonia. Manhwa-urile in general sunt foarte diferite de Manga-uri in structura lor. Ca si cum ai zice ca comic-urile sunt aceasi chestie cu mangaurile.

Ce m-a facut sa rad a fost faza cu capsunile. Serios? Daca asta e o crima in cazul asta China are dreptul la toata mateasea din lume. Sa fim seriosi.

Originea copacilor. Cui ii pasa? Cu exceptia celor cei ce traiesc acolo cui ii pasa de unde au venit copacii?

Despre partea istorica sincer ma indoiesc ca are toata informatia. Trebuie doar sa ma uit la relatia intre romani si unguri si este evident ca istoria e scrisa ca sa ii favorizeze pe cei ce o scriu. Cum creatorul clipului evident tine cu japonia ma indoiesc ca informatia lui a fost luata cu o vedere neutra. Istoria e subiectiva.

1. Copying a thing
2. Adding some alterations
3. Changing the name
4. Claiming that they invented it

Majoritatea progresului uman a fost facut pe aceste principi. Tot ce exista acum este o imitatie a unu sau mai multe lucruri.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#3
Sunt de aceeasi parerea, capsuni? who cares.
La arte martiale, pai daca stiu bine multe dintre discipline se bazeaza pe acelasi principiu mai mult sau mai putin si au tehnici comune.
La partea cu kendo omu pare sa aiba dovezi concrete, la fel si la partea cu ninja, videoul care personajul mentinut(chosunninja) si-a scos videoul care sustinea cu tarie ca ninjutsu a originat din Koreea de Sud, dubios hmm.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ask a guy that's been to Japan anything. George 1 3.245 26-10-2020, 02:51 PM
Ultimul răspuns: Katana


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)