Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ea apare cand te astepti mai putin.....

#1
O zi noua la Liceul East High School ,unul dintre cele mai prestigioase colegii fiind cunoscut pe plan international.In curtea scolii isi face aparitia o fata in jur de 16 ani.Ochii albastri,parul brunet si lung,iar formele scoase in evidenta de fustita scurta si bluza decoltata suceau ochii fiecarui baiat.Se indrepta spre intrarea in liceu citind o revista cand,deodata ceva sau cineva o tranteste pe astfaltul prafuit
- Fetito,ai grija pe unde mergi
- Mai bine pune-ti ochelari BAIETELULE.spuse fata in timp ce se scutura pe bluzita
,, M-a luat de maini si m-a trantit pe trepte urcandu-se peste mine.La impactul cu solul am scos un geamat ce parea sa-l satisfaca,un zambet pervers i se ivi in coltul gurii.Parea genul de baiat rebel,avea parul brunet ciufulit si ochii verzi patrunzatori.Ma privea de jos in sus,oprindu-se asupra ochilor mei.��
* * *
,,Si eu care credeam ca numai are nimeni ochi ca ai mei.E atat de fina si buzele astea....��
- Chris,chris asa primesti tu colegii noi?? Aundrea ,nu?
Baiatul parea iritat de ceea ce pusese prietenul sau.Se ridica cu greu dupa fata,privind blondinul cu o oarecare ura.
- Si tu esti.......??zise bruneta raspunzand cu o intrebare
- Ce nepoliticos sunt.Ma numesc Daniel ,tatal meu este seful revistei Vogue,iar fratele meu ti-a facut pozele.zise baiatul privind-o pe bruneta,parca gustand fiecare bucatica din corpul sau.
Daniel,un baiat ce parea mai mereu plictisit ,blond,ochii negri,patrunzatori.Chris era singurul sau prieten ,fetele il considerau baiatul fatal insa nici una nu indraznea sa se apropie de el ,se temeau a fi respinse.Bruneta le zambi angelic amandurora intorcandu-se in cautarea salei de clasa.


- Ce te-a apucat ?De cand vorbesti cu o fata necunoscuta??tipa Chris mai nervos ca niciodata
- Auzi ,trebuia sa ii zic de unde o cunosc,nu-mi spune ca.....e de 10 minute in liceu raspunse blondinul uimit de tonul prietenului sau.
-Fi serios! Sunt vreo 125 de fete mai frumoase ca ea in tot liceul!
-Si tu ai fost cu toate,dar sa recunoastem ea e cea mai draguta


,,Dupa ce ca apar 2 fraieri acuma,mai intarzii si la prima ora��gandi bruneta
Profesorul isi facea in liniste ora cand,deodata usa se tranteste pana-n perete
- Domnisoara Montez,ai intarziat.zise barbatul cu o oarecare surprindere
- Ma scuzati!ii raspunse fata politicoasa
- Ai pierdut deja cursul asa ca la sfarsitul orelor vei face matematica cu mine.spuse barbatul cu un zambet pervers pe chip
,,Super ...materia mea preferata......2 ratati si un pedofil....mai rau de atat se putea��




tot eu:yada:......un alt fic:cry: .....stiu e prea scurta da mie imi place.:love:....o sa zic de pe acuma nu o sa schimb peronajele pentru ca asa vrea nu stiu cine.;|...:-j doresc critici in limita bunului simt:chuu:

#2
e prea scuuuuuurt.Mult prea scurt as spune. Parerea mea este ca ar trebui sa mai lungesti textu, ca altfel nu prea avem ce citi.draguta ideea, dar mult prea mult dialog. Incearca sa nu pui atata dialog si sa mai pui si descriere si naratiune. Nu am sa comentez primul capitol si pe urmatorul ca sa vad cum evoluezi.
-

#3
Ar trebui sa:
1) folosesti mai mult descrierea fiindca altfel ficul tau ar fi ca o casa fara acoperis
2) mai folosesti si figuri de stil, nu e bine ca acestea sa aiba vacanta tocmai cand scrii un fic
3) incerci sa folosesti dialogul mai putin
4) mai foloseste si naratiunea deoarece s-ar putea ca unele persoane sa inteleaga alceva
5) incerci sa ai cat mai putine greseli de tastare si aici ma voi lega de:
-"se ridica cu greu dupa fata"-se spune: de pe fata
- "isi face aparitia o fata in jur de 16 ani"- aceasta propozitie ar trebui modificata, dupa parerea mea
- din curiozitate pe fata o cheama "Aundrea" sau Andreea?
- " baiatul parea iritat de ceea ce pusese prietenul sau"- cred ca vroiai sa zici spusese
- " parca gustand fiecare bucatica din corpul sau" cred ca vroiai sa zici din corpul ei
- " se temeau a fi respinse" - mai bine zici : se temeau ca vor fi respinse
- " intorcandu-se in cautarea salei de clasa" mai bine spui: si pleca in cautarea sali de clasa
6) incearca sa scrii capitole mai lungi

Dupa aceste lucruri vreau sa spun ca ideea este buna, personajele par interesante.
Daca te vei stradui si vei asculta criticile pe care le primesti vei avea un fic foarte bun.
Spor la scriis si multa imaginatie!!!

#4
heey choko...am aterizat si eu cu parasuta :))
azi nu ma chef de vorba, asa ca sa incepem sa comentam...
ai cam de toate (includem si greselile de tastare) si nu prea ai....um...nu prea ai...*miky's reading* pai sa zicem doar ca nu vreau un capitol lung, dar unul cu siguranta mai lung decat al doilea :) nu te supara pe mine please :D
e ok ideea, nu a mai fost folosita doar de 1 milion de ori, dar acum, sa fim seriosi [trying to do this] nu conteaza originalitatea ideii, conteaza felul in care o interpretezi, lucru la care te descurci.
te rog eu, sa nu-mi trantesti niste capitole stupide in ceea ce urmeaza, sa macar anunta-ma daca faci asta [nu te supara, e preventiv; primele doua au fost ok]
dupa ce am scris de m-au durut mainile, nu fa nesimtirea sa nu mai continui :D
gambate si karma de la miky

P.S. daca totusi te-a deranjat ceva in post, trimite un PM, ok?
아름다운 미녀를 좋아하면 고생한다
Heart aches when you fall in love with a beauty...

[Imagine: 127954537375290.jpg]





#5
Aterizez pe aici :-bDescrierea iti lipsea din primul capitol, dar in al doilea capitol ti-ai mai revenit.Ai avut greseli de tastare - nu stau sa le specific: se observa automat - dar nu ai probleme cu ortografia, gramatica etc.Foloseste in continuare figuri de stil; dau fic-ului un aer mai interesant si mai elegant.profesorul s-a indragostit de ea odata cu chris din cate am inteles, nu? :-? Ce tareeee :x See ya and Merry Xmas!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Mai putin feminina. alex 0 1.536 14-10-2012, 12:03 AM
Ultimul răspuns: alex
  Viata unui ninja demonul tigru apare may-yamasi 6 3.584 02-09-2011, 09:28 PM
Ultimul răspuns: may-yamasi
  TE indragostesti cand te astepti mai putin(love story with sakura si sasuke) ralu_th7 8 7.120 16-12-2009, 03:09 AM
Ultimul răspuns: Bad Blood.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)