Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Duel la ......poezie

#1
Un schimb de replici de pe mess ne-a adus in locul asta >.>''

Duelistele: eu si You.!
Nu exista limita de strofe
Tema: Universul|Omul|Dragostea|Trecerea timpului
Perioada de postare: 22-25 septembrie
Perioada de votare: 25 septembrie-7 octombrie

PS:Creatiile noastre vor fi anonime 10

Edit: bafta You.! hug
[Imagine: aaaakip.jpg]

#2
Mda... dupa ce am intarziat cu postarea poeziilor, uitati-ma aici.
Cum a mai fost specificat va fi anonim.

Poeziile:

Moment

Alb infint.
LiniÅŸtea a semnat contract cu timpul.
Aerul sticlos îţi străpunge suflarea-
dezmembrată în gânduri.

Din necuprinsul eter aluneca;
spre noi o ninsoare seculară,
Ce anexeaza treptat coardele
sufletului rănit de lancea sarcastică
a memoriei infantile ce scandează departe,
lânga o răscruce fixată în goliciune.

Amintindu-mi de tine,voi eterniza viaţa,
înălţând-o pe imensa scară spre alte vieţi
învelind-o cu întreg universul.



Marioneta

Sfori ce ma ghideaza-n viata
Nu pot inainta...
Sunt doar o marioneta...
Ce papusarul nu mai are nevoie de ea
Vreau din nou sa aud rasete
Sa vad diferite fete

Vreau dinou sa prind viata

Daca as fi om as vrea sa simt...
Sa ating...
Sa stiu ca nu voi fi arsa
Cand fara folos voi deveni
Vreau sa vad cum este...
Cum este sa poti merge
Vreau ca acele maini...
Mainile tale sa atinga...
Acele sfori

Sa pot simti ca ma vei calauzi
Chiar daca "multumesc" nu vei auzi
Sa stii...
Ca acea inima...
Inima de lemn
Tot are sentimente.





Va rog ca votul sa inceapa chiar acum.


EDIT: Argumentati de ce ati ales acea poezie.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#3
Nici una dintre poezii nu mi-a lăsat o impresie foarte puternică, dar fie, ne raportăm strict la ce-avem.

Sunt obosită şi oarecum leneşă, prin urmare nu voi posta cine ştie ce comentariu literar privind cele două poezii.
Precizez încă de pe-acum că votul meu se-ndreaptă către prima lucrare, care-n opinia mea a fost cu mult superioară celeilalte.

Prima lucrare e bunicică, dar sinceră să fiu, mă aşteptam la mai mult.
Tema abordată de tine-i originală-ntr-o oarecare măsură, nu ştiu dacă pe deplin sau nu.
Îţi voi reproşa lipsa figurilor de stil, a imaginilor artistice şi, bineînţeles, a procedeelor artistice. Prezenţa eului liric e marcată doar de pronumele-alea personale şi-atât. În rest se poate spune că-i absent.
Ai încercat să transmiţi ceva, dar nu ţi-a prea ieşit. Nu-mi pot forma decât o vagă idee despre ceea ce-ai vrut să spui tu acolo.
Muzicalitatea lipseşte cu desăvârşire; n-ai măsură. Apreciez totuşi rima albă, căci pe bună dreptate, decât să-ncerci să foloseşti rima şi să nu faci altceva decât s-o tragi de păr, mai bine o laşi dracu' baltă.
Pesemne titlu-i ales pe sprânceană, iar dacă mă-nşel, atunci voi spune c-ai fost foarte neinspirată atunci când l-ai ales.

Citat:Din necuprinsul eter aluneca;
spre noi o ninsoare seculară,
Ce anexeaza treptat coardele

Punct şi virgulă? Fail; n-au ce căuta acolo.

Greşeli de tastare n-am văzut, dar nici n-am stat să caut.

A doua lucrare mi-a lăsat o senzaţie amară.
Tema aleasă a devenit deja uzată, asta s-o ştii de la mine.
Dacă-n prima lucrare nu există figuri de stil, imagini artistice ş.a., ei bine, aici lipsesc cu desăvârşire. Dar tu ştii despre ce vorbesc, nu?
Citindu-Å£i ÅŸi recitindu-Å£i aÅŸa-numita poezie, realizez care-i elemntul definitoriu: platitudinea.
Evident, muzicalitatea şi toate celelalte-s absente. Dar la ce mă puteam aştepta?
Şi dacă tot foloseşti punctele de suspensie, foloseşte trei, nu două, nu şapte; trei. Altfel strică estetica întregii lucrării, fapt pentru care ţi-am scăzut şi foarte mult.
Să nu mai spun că titlu-i incredibil de banal.
Ai avut şi greşeli de tastare, deci îţi sugerez să fi mai atentă pe viitor.

Iar ca sfat, ar trebui să mai citeşti câte ceva şi să-ţi dezvolţi vocabularul, şi-abia dup-aia să-ncerci să-ţi expui sentimentele, nu să-mi torni mie inepţiile-astea.

Cum spuneam, votul meu merge către prima lucrare.
Felicitări şi succes în continuare.
Edmond: [pauses, remembering what Fernand said when he asked why he betrayed him] It's complicated. Let's just say it's vengeance for the life that you stole from me.

#4
Prima lucrare
Nu-i rea, imi place imaginea cu care incepe "Alb Infinit", e singura imagine care chiar mi-a plcut din toata poezia si, dupa mine, la drept vorbind cea mai puternica.
Nu m-a prea impresionat, are unele lucruri dragute, dar nu mi se par puternice, sau, neaparat, transmitive.
Cuvinte aruncate si cam atat.
A doua mi-a amintit de "Pinochio", pe cat de ciudata si rigida pare povestea aceea e si pedeparte foarte trista, iar poezia mi-a placut mult pana a ajuns la
Vreau ca acele maini...
Mainile tale sa atinga...
Acele sfori

Sa pot simti ca ma vei calauzi
Chiar daca "multumesc" nu vei auzi

Partea asta nu mi-a placut, are imagini placute, dar modul lor de expunere mi s-a parut neplacut.
In fine, nu-s prea coerenta, tot ce pot spune concret e ca votul meu se duce la Marioneta
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#5
Duelul s-a incheiat ~
Multumesc lui Obsession pentru propunere si pentru experienta de la duel 10 ..............multumesc si celor care au comentat si au votat :].

Si conform voturilor voastre:
"Moment" - 2
"Marioneta"-1


Deci, conform rezulatelelor : eu sunt castigatoarea, Serqet ( si tu ai castigat 10)

PS: Obsession, astept premiul and for you hug
[Imagine: aaaakip.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)