Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dragoste nemuritoare

#1
Ei bine...iata-ma cu un nou fic...
Nush ce m-a apucat dar mi-a venit o idee.Este vb despre un fic cu vampiri si este inspirat dintr-o carte,dar personajele sunt ale mele si la fel si viata lor,orasele s.a.m.d.
Este vorba despre o poveste de dragoste dintre o muritoare si un vampir.
Titlul reprezinta nemurirea dragostei lor si incercarea lor disperata de a o salva.





I.Sosirea


Cobor incet pe scarile aeroportului.Mintea mea zboara libera bucurandu-se de nefericirea mea.Va intrebati,poate ce s-a intamplat?Ei bine...tocmai m-am mutat din San Francisco intr-un oras neinteresant pe nume Dever.
Va intrebati,cine normal la cap ar da marele San Francisco pe un oras plictisitor precum Denver?Ei bine...raspunsul este NIMENI,cu exceptia mea.Tocmai am ales sa ma mut in acest orasel,pentru ''binele'' familiei.
Mama mea s-a despartit de tata cand eu aveam sase ani.Nu stiu din ce motiv,dar nu se mai intelegeau.M-a crescut singura luptandu-se sa ma creasca cat mai bine.Mama a stat singura zece ani,pana cand,intr-o zi l-a intalnit pe John.Un tip de treaba si muncitor,avocat la judecatoria orasului.A intalnit-o pe mama cand aceasta ii facea niste acte,ea fiind contabila.
Anul asta se casatoresc,iar eu nu am vrut sa le stau in cale si ca o fata draguza ce sunt,am vrut sa le ofer intimitate.Asa ca iata-ma imbarcata in avionul care duce in acest mic si plictisitor oras.
Spre deosebire de San Francisco unde gasesti bulevarde pline cu magazine de imbracaminte,unde se tin concerte si spectacole(nu ca m-as fi dus) si unde se intampla mereu ceva interesenat,in Denver nu aveai parte decat de barfele care se auzeau repede si de peisajul monoton.
Oricum....nu imi prea pasa vand in vedere ca in celalalt oras eram considerata o ciudata.De ce?Pentru ac nu am pelea bronzata,nu imi plac sporturile si nici nu stiu sa inot.Sunt o fata simpla si ciudata care trebuie as se integreze in peisaj,lucrul acesta fiind foarte greu.
Si acum...sa ma descriu.Sun destul de inalta,cu ochii caprui,bruneta parul meu fiind tuns ca la rokerite:in fata mai scurt si in spate mai lung,filat,cu breton pe ochi.Vreau as stiti ca nu sunt rokerita si cu atat mai putin emo.
V-am mai spus sunt o fata ciudata si simpla,care prefera sa se sacrifice mereu pentru binele societatii.Macar atat sa fac si eu.
Am fost prinsa atat de mult in gandurile mele in cat nici nu am observat ca ma apropii de iesire.Trag usor dupa mine trollerul negru ai ma opresc in fata usii.Afara ploua.Cerul era innorat si obosit plangand de cateva ore bune.
Intr-un colt,observ masina matusei mele.Am uitat sa mentionez ca la ea voi locui timp de cativa ani buni.Ea este redactora la ziarul orasului si isi petrecea mult timp la birou.Il considera copilul ei,existenta ei.
M-am indrptat grabita spre masina,picaturile reci facandu-ma sa tremur.Nu eram obisnuita sa ploua asa de des.Plus ca hainele mele sunt de vara,iar aici e o vreme de toamna,chiar si in cel ami calduros anotimp.
Matusa mea pe nume Silvia ma imbratisa calduros si ne-am urcat amandoua in masina,nemaiscotand nici un sunet.
Am stat cufundata in gandurile mele cel putin o jumatate de ora,cand Silvia(cum obisnuiesc sa ii zic) m-a intrerupt vesela:
-Ti-am cumparat o masina rosie.Sper ca te va ajuta sa mergi mai repede la scoala.Si nu trebuie sa imi dai nimic spuse ea parca citindu-mi gandurile,e un cadou din partea mea.
-Ce fel de masina?
-Pai...stii ca nu ma prea pricep la masini,dar e mica,cred ca e un Tico.
Am zambit multumita.Nici eu nu ma prea pricepeam al masini,dar aceasta era una perfecta.Am strans doi ani bani ac as pot sa imi iau una.Acum,ii pot folosi pe haine.Poate ca nu merge totul asa de rau.
I-am multumit de mai multe ori matusii si m-am afundat dinnou in acele ganduri.Recunoc.Imi este frica sa merg la noul liceu.Sunt sigura ca nimeni nu ma va placea.Voi fi o ciudata.
Peste doua ore de mers,ama juns in sfarsit in fata casei in care voi locui de acum inainte.Imi placea.Era alba cu doua etaje si cu acoperis verde.
Am intrat grabita in casa cu matusa ins patele meu.Era sa ma impiedic,cand am urcat scarile care duc la etaj,dar am reusit sa am redresez.Ca o vijelie.am deschis usa camerei mele.Nimic nu se schimbase de acum doi ani:patul de doua persoane,albastru statea in mijloc,insotit ed doua noptiere albe.Intr-un colt era biroul de aceasi culoare pe care statea un aclculator argintiu.
Pe jos erau covoare moi albastre cu alb.Intr-un colt era o masa din sticlasa si doua taburete albastre.Langa usa statea dulapul la fel de alb ca si usa,care avea doua o oglinda uriasa.
Aveam si un balconcu peredele albe,din voal.Imi placea camera asta la nebunie.M-am asezat ep marginea patului incepand sa despachetez.Eram tare obosita.Peste cateva minute,mi-am dats eama ca pe birou am programul pentru ziua de maine.La-am citit curioasa: istorie,biologie,sport,engleza si matematica.
Imi placea al nebunie bilogia si enleza,dar uram sportul.Mi-am luat noile mele carti pe care le cumparase matusa si le-am pus in geanta negra cu insigne mov si roz.Cineva ma striga de jos si nu putea fii decat Silvia.
Am coborat in graba ca sa vad ce dorea.Se pare ca pleca la redactie si mi-a spus ca vine tarziu.Am aprobat ascultatr,ducandu-ma in bucatarie sa afc de mancare.
Mi-am pregatit in graba o portie de spaghte si m-am gandit ac as putea sa fac un dus intre timp.Am intrat in baie unde am stat minute in sir,relaxandu-ma sub apa calda.Mi-am luat in graba un ytrening pe mine si m-am dus sa mananc.Imi era foame.
Obosita,m-am apucat sa spal vasele lasand o portie de mancare si pentru Silvia.M-am ''tarat'' pana sus si m-am aruncat pe patul moale.Desi eram obosita,nu puteam sa adorm,din cazua nelinistii.
Dupa cateva minute de incercari esuate,mi-am luat nervoasa Mp4 player-ul ascultand pana la epuizare muzica.In cele din urma am adormit cu el in mana.



Sper ca v-a palcut a fost o idee de moment!:zuppy10:

#2
Ma bucur din nou ca ti-ai pus ideea in aplicare
Imi place ca ai incredere in talentul tau la scris, si sa stii ca ai in ce avea incredere. Cat despre fic, e frumos, o idee interesanta
Sunt curioasa cum se vor desfasura lucrurile in continuare
E un fic destul de bun, cateva mici greseli de tastare, dar nu e nimic
Sper sa te poti descurca cu trei ficuri deodata
chuu si gambate :bye:
Leon Oswald Addiced=> My love, don't touch my boy, he's mine!!!



Fav quote: ''Maimutele cad din copaci, Leon cade de pe traprez''(Kaleido star)


[Imagine: chibi_1654.gif]
Miko, chibi-ul lui ayame_sasuke
- chibi and monkey

#3
Hmm...nu ma prea pricep la critici si de aceea nu prea comentez...(cred ca asta ai observat :99: )
Dar pentru ca ai zis ca vrei sa stii parerea mea...o sa fac o exceptie :blushing:
In primul rand imi place cum ai inceput, descrierea si cam tot ce tine de partea literara si estetica a textului.
Dar...(mereu un "dar" :...: ) am avut impresia ca nu ai fost atenta. Ai avut destul de multe greseli de tastare (no problem, se rezolva cu un edit ) si vreo doua, trei repetitii. De obicei, cand scriu mai recitesc o data (bineinteles, nu vad tot atunci, dar cateva le corectez asa)
Oricum, imi place cum ai scris, si ideea, imi aminteste oarecum de Twilight, dar sunt sigura ca poti s-o intreci pe Stephenie Meyer :thumbup:
Astept urmatorul capitol, caci m-ai facut curioasa.
Ciao!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)