Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dragon Ball Z

#1
[Imagine: 10272.jpg]

Alt title: DBZ, Dragonball Z

Producers: Toei Animation, FUNimation Entertainment

Genres: Action, Adventure, Comedy, Martial Arts, Shounen

Rezumat: Continuarea aventurii lui Goku. Luptele sunt mult mai intense, mizele mult mai mari si actiunea mult mai interesanta. Comedia este si ea acolo cand este nevoie de ea. Nu cred ca ar avea sens sa va fac un rezumat clar. Fie stiti deja tot ce exista fie mai bine sa il vedeti decat sa va spun eu

Sunet: Are unele dintre melodiile ce imi vor ramne in cap pana o sa mor. OP-urile japoneze sunt si ele superbe si merita ascultate singure

Video: Se vede progresul animatiei de la un cap la altul. Nu zic ca este un lucru rau. Este chiar unul de indragit pentru ca fiecare saga pare speciala in felul ei. A aparut recent si versiunea Kai, versiune ce a incercat sa imbunatateasca putin grafica (nu este un remake) si a scurtat din filere

Opinie: Personal consider ca este cel mai bun lucru facut vreodata. Dar chiar daca as fi mai obiectiv tot ramane un anime de o importanta majora in istorie. A fost un deschizator de porti pentru animatia japoneza in lumea vestica. Era intr-o vreme cel mai usor de gasit anime pe net si singurul atat de lung. A fost inspiratia principala pentru un al mare, Naruto, si pentru unul dintre cele mai bune jocuri, Chrono Trigger. A fost motivul pentru care eu si multi altii ne-am apucat de anime. E un clasic, ce poate nu se apropie de complexitatea multor altor lucrari de pana atunci si de atunci incoace, dar a avut una dintre cele mai mari influente in extinerea animeurilor pe glob.

P.S. acesta este al 100-lea post.......Yey
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#2
Cand eram mic si ma uitam pe TVR 2 la Dragon Ball... ziceam: best anime ever (desi nici nu stiam pe vremea aia ce e aia anime)... Apoi, pe RTL 2 DBZ... UAU! Ce chestie. Foarte misto. Desi nu intelegeam o boaba germana.

Dar am fost dezamagit fiindca Thien avea un rol mai mult decat marginal... episodic. Ok, pe vremea aia am trecut peste si l-am considerat bun.

Dar l-am revazut recent... si nu mi-am dat seama ce era asa fascinant la el. E destul de mediocru. Sigur ca grafica si luptele alea iti pot lua suflul, dar exagereaza intr-un hal nepermis pentru mine - cel de acum. Mai ceva ca Van Damme cand are belele ii Son Goku asta. Niste insi care traiesc ca sa distruga planete. Nimic interesant la ei. Vad ca e incadrat la comedie... e plin de umor involuntar. personaje bobastice. Si dramedie dusa la extrem. Dupa care apare Goku - se scoala din morti, mananca seminte magice, etc. si salveaza planeta jumatate distrusa. Bine ca au bilele alea ca s-ar fi stricat universul si nu mai aveau locuri de joaca Vegeta, Freezer si Picollo.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Dragon Ball Kai revine! Yondaime 0 2.634 19-03-2014, 07:06 PM
Ultimul răspuns: Yondaime


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)