Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ti se pare o carte horror?
Nu prea
91.67%
11 91.67%
Mi se pare plictisitoare
8.33%
1 8.33%
Este horror
0%
0 0%
Total 12 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Dracula

#1
Eu sunt mare fana a groazei si a intamplarilor triste asa ca aceasta carte ma atrage. Pot sa spun ca nu mi se pare horror chiar daca asta ii este reputatia. Mi se pare frumoasa si in acelasi timp intrigata si Sf o face si mai adorabila.

Ce parere aveti voi?

#2
Horror e prea mult zis. E exagerat zis. Nici thriller nu merge. Pur si simplu cartea are o urma de mister si aventura, care te tine in priza pana la sfarsit si te face sa vrei cu adevarat sa sti ce se va intampla si ce este sau cine este cu adevarat Dracula. Asta e tot. Nu e horror, doar mister.
Oricum e o carte buna si o recomand
Cea mai reuşită semnătură.

#3
Cred ca autorul a pus mai mult accent pe ideea de morti-vii sugatori de sange decat pe groaza pura.Cum s'a zis deja,tensiunea si misterul sunt prezente de la inceput pana la sfarsit,ceea ce e mare lucru.Din aceasta cauza este inca un best-seller.Eu ma asteptam sa fie mai ingrozitoare,insa mi'am dat seama ca frumusetea cartii reiese din alte elemente.
Mi'a placut cum romanul e compus din jurnalele diferitelor personaje,astfel ele caracterizandu-se atat pe sine,cat si pe ceilalti protagonisti.
Reinfield mi'a declansat,cred,cele mai multe sentimente:repulsie,mila,dispret si tristete pentru sfarsitul sau.
Doctorul Van Helsing m'a impresionat prin darzenia sa si daruirea totala in distrugerea maleficului Conte.
In concluzie,as reciti'o cu mare placere cand voi mai avea ocazia.

"Do you really want me dead or alive/ To torture for my sins? "

Caz inchis, joc terminat, trage-ti fermoarul. Pana si un orb vede asta!
(George Rathbun)

[Imagine: 18m8pl.jpg]

#4
Am citit si eu cartea, dar nu mi s-a parut horror deloc. Nu se poate incadra la aceasta categorie, desi asa i s-a cam dus vestea ca e o carte cu vampirii din Transilvania, care te va speria si tot baliverne d'astea pentru marketing. :]] Ei bine, da , a fost o carte draguta , cu urme de mister pe alocuri. Dar nu horror.
Ei bine, in mare parte cartea mi-a placut. A fost o lectura placuta pentru vara trecuta, mai ales ca ma fascineaza aproape tot ce tine de SF , gen vampiri, varcolaci sau fantome :]].
Ei bine, e unul dintre clasicele cu vampiri, si pentru cei pe care ii intereseaza subiectul, e un must to read. 4
Life is not about finding yourself, is about creating yourself!

Blog :]
Nebunie in cuvinte! <3

#5




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)