Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va place ?
Da, imi place foarte mult.
42.86%
3 42.86%
Ma lasa rece.
57.14%
4 57.14%
Il detest.
0%
0 0%
Total 7 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

[+18] Zero fidelitate

#1
L-am mai postat pe undeva, deci nu e plagiat.
Disclaimer: Nu detin niciun personaj din anime-ul/ manga-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor personaje.


Sasuke

Numele meu este... atat de cunoscut in satul meu incat toata lumea il spune, in special fetele. Imi place acest subiect, chiar daca nu avut pana acum o iubita, nici nu m-am dichisit sa cuceresc una, ma simt bine sa stiu ca ele ma plac. Ma face sa ma simt bine, admirat, frumos.
Ma imbrac repede cu un tricou albastru si pe spate cu semnul clanului Uchiha ai niste pantaloni scurti, albi. Ies pe usa si incep sa ma gandesc, neavand cu cine sa merg, ca sa pot ocupa mintea cu ceva, mereu ma chinui cu trecutul. Cladirile sunt mari, la fel de mari ca cele in care am stat candva cu familia mea, intr-un clan, cel mai puternic din sat, pana ce fratele meu ne-a omorat toate rudele.
Nu o sa inteleg niciodata de ce a facut asta. Simt atatea furie fata de el, nici nu pot sa explic asta. Dar nu acesta furie ma face sa-l urasc, ci faptul ca ma urasc pe mine din cauza lui. Ma detesc .. Nu suport ca-mi amintesc momentele frumoase din copilarie, cand fratele meu, Itachi, era cel mai bun de pe fata pamantului, ca ceva din mine tanjeste din nou dupa acea iubire. Din cauza asta eu nu am prieteni, nu vreau sa simt acea iubire, nu vreau sa-mi adancesc mai mult ura de sine. Nu vreau sa fiu din nou distrus.
Stazile sunt aglomerate si simt ca ma sufoc. Amintirile reapar. Vreau sa se opreasca !
- Buna Sasuke ! am auzit o voce, inconfundabila de altfel, care cred ca se afla la zece persoane distanta de mine, dar tot urla.
- Idiot. spun incet, cat pentru mine.
- Sasuke. a ajuns la mine colegul meu de echipa, Naruto. Avem o noua misiune.
- Altceva ?
- Tu trebuie sa fi mereu atat de nesuferit ?
- Dar tu trebuie sa fi mereu atat de idiot ?
Nu-mi place asta, comportamentul meu, dar nu vreau sa risc. Il admir mult pe Naruto Uzumachi, este un tanar energic, vesel, libertin, luptator, curajos, cam idiot, ce-i drept, dar e binisor. Nu i-am spus niciodata asta, in fata, dar nici nu am de gand s-o fac.
- Stai. blondul se pune in fata mea.
- Ce vrei, tampitule ?
- Trebuie sa mergem la academie, doamna Tsunade vrea sa vorbeasca cu noi...
- Nu am timp, trebuie sa ma intalnesc cu cinema.
- Cu o fata ? spune zambind. Sakura ? chipul i s-a intristat.
Naruto s-a indragostit de Sakura Haruno de cand a cunoscut-o, dar nu cred ca e un sentiment chiar atat de puternic si de curat. Cred ca e p joaca de copii. Sakura are parul roz si e foarte dulce, inocenta, mereu cu un zambet curat pe fata, respectuasa, inteligenta, dar fara curaj si putere. Mi-ar placea de ea, daca ar fi mai puternica. Dar eu nu vreau sa ma indragostesc, asa cum e Naruto, doar de dragul de-a avea o relatie, nu vreau sa pierd timp cu ceva ce nu merita. Ce pacat ca Sakura nu e mai infipta !


Sakura

Sasuke ar fi trebuit sa fie aici de mai bine de o ora. Unde o fi ? Sasuke este marea mea iubire, cel putin asta cred. Nu am mai simtit asta pentru nimeni, e ca o dorinta arzatoare, mor fara acea bucata de atingere. Dar lui nu-i pasa.
Sasuke apare intr-un final foarte furios si incepe sa urle la conducere. Inclasa nu eram decat noi, junini, cativa copii, dar chiar si asa, nu trebuie sa faca scandal.
- Sunteti o impocrita, domna Tsunade.
- Sasuke, cum indraznesti ? doamna mai avea putin si-l omora pe loc.
- Am aflat tot... Am aflat ca voi l-ati pus pe Itachi, fratele meu, sa-si omoare familia. Am aflat tot... Inteleg ca .. bine, clanul meu era periculos, va era frica, dar nu aveati nici un drep sa luati viata atator oameni.
- Sasuke, pot sa explic. Tsunade era speriata si palida, este si normal in situatia data.
Fratele lui Sasuke a fost pus sa-si omoare familia ? Saracul Sasuke, a trebuit sa lupte singur cu toate astea si nu e drept. Cred ca i-a fost greu sa creasca cu imaginea asta. Inima mea explodeaza dintr-o data, nu stiu de ce, dar simt ca nu am aer.
- Sunteti o impocrita... Cum ati indraznit sa va uitati la mine si sa-mi suneti ca o sa-l prindeti pe Itachi. Cu ce tupeu i-ati declarat moartea desi va facut treaba murdara.
- Sasuke... am spus incet, dar lui nu i-a pasat, ca intotdeauna.
- Mi-ati distrus viata. in sala s-a auzit un vuiet, aceasta remarca ne-a zguduit pe toti, iar eu am simtit apasarea si mai profunda. Puteam sa fiu fericit, sa am prieteni, dar tradarea nu m-a lasat. Toti anii astia am urat singura persoana care m-a iubit, pentru ca el a acceptat doar ca eu sa fiu in viata, si-a sacrificat viitorul pentru unu care nu a stiut sa-l aprecieze si sa-l iubeasca.
- Cu timpul o sa intelegi.
Nu pot sa cred ca mai are tupeul sa se scuze dupa cate a facut. Ma uit la Naruto si vad ca este de aceasi parere maxilarul ii este incordat si ochii ii tasnesc de durere si compatimire.
- Au murit copii care nu au vazut lumina zilele decat cateva clipe. Cu ce inima ati puut sa suportati asta ? Daca mai aveti. Sasuke s-a intors pe calcaie si a adaugat dur. Daca acesti copii- a aratat spre noi- ar deveni mai puternici ca dumneavoastra, ati pune pe cineva sa-i omoare ?
O groaza s-a simtit in randul nostru. Am inghetat cu nodul in gat si nu cred ca eram singura. Are perfecta dreptate, ne putem astepta la orice din partea lor.
- Va credeti mai buni decat Akatsuki, dar nu e asa, ei macar isi arata adevarata fata, iti voi purtati masca. mai face un pas si continua pe un ton filozofic. Doamne, fereste-ma de prieteni, ca de dusmani ma pazesc si singur.
A iesit din camera si am ramas doar cu un " Nu ne vom mai vedea" , cu asta si-a terminat monologul.
Nimic nu va mai fi la fel, aceasta poveste va ajunge peste tot si nu vor mai exista multi care sa creada in conducerea satului. Vin zile negre pentru sat, cat pentru mine. L-am pierdut pentru totdeauna !

#2
Hey!:). Observ ca nu ai niciun comment. Nu cred ca am mai citit vreun fic de-al tau , dar nu e prea tarziu sa incep , nu?:D. Despre fic... Nu stiu cat de originala este ideea , dar este doar primul capitol. Deocamdata nu este ceva iesit din tipare , dar sa vedem ce poti face din el. Si cred ca un pas spre un fic mai bun este sa incerci sa scapi de greselile gramaticale^^":
-"Buna Sasuke !"(Buna , Sasuke!)- "Sasuke" este un substantiv care se afla in cazul vocativ , deci sta intre virgule sau pui virgule inainte sau dupa el. Am vazut ca in alte cazuri ai scris corect.
-"Tu trebuie sa fi"(sa fii)
-"Naruto Uzumachi"(Uzumaki)
-"respectuasa"(respectuoasa)
-"junini"(jounini)-ai grija la numele si la expresiile specifice animeului.
-"Sunteti o impocrita"(ipocrita)
-"desi va facut treaba murdara"(v-a facut)
-"pentru unu care nu a stiut"(unul sau unu')
-"este de aceasi parere"(aceeasi)
Sunt curioasa ce poti face din ficul asta , asa ca te astept cu next. Bye!:*

#3
Interesant astept urmatorul, ai cateva greseli gramaticale, posibil de la tastare si oricum nimeni nu e perfect, iti urez succes si sper ca si urmatoarele capitole sa fie la fel de interesante ca acesta.

#4
Descrierea din punctul meu de vedere este putin cam absenta, doar ca descrii unele personaje prin cateva adjective, asta nu inseamna descriere, mai ai ceva de lucrat pe aceasta tema. Axeaza-te putin pe niste elemente.
Actiunea mi se pare putin, doar putin grabita. Incearca sa faci cele doua perspective din care narezi putin mai diferite, mai detaliate, mai mult suspans.
Pune accent pe idee, cu suspans, dialog, descriere, actiune, pentru ca din cate am observat in primul capitol este ceva oarecum nou, dezvolta totul intr-un mod armonios.
Oricum, imi place, succes, astept next. :*
Iei decizii, studiezi amanuntit, esti atent la fiecare pas, planuiesti din timp toate miscarile, ceri pareri, sfaturi, opinii. Ajungi pana in panzele albe, iar singura directie pe care o poti urma cand esti in varf este in jos. Inevitabil, esti constient, dar nu iti pasa, iti traiesti sansa pentru care ai alergat pe atatea drumuri, unde nu ai avut mereu un acoperis deasupra capului. :X:X:X

#5
Poate ca acum nu va atrage, dar actiunea o sa apara curand. Va promit. Stiu ca e mult dialog, dar fiecare relica are un secret ascuns.

Capitolul II

Sakura




Sunt la iesirea din sat, sunt sigura ca Sasuke va pleca, este si normal in situatia asta, iar eu voi fi aici ca sa... Nu stiu daca vreau sa-l opresc, la urma urmei mi se pare normal, si pentru pentru sufletul sau, sa se indeparteze de toti ce i-au facut rou. Dar nu vreau sa se indeparteze de mine, nu de mine. In concluzie sunt aici, dar nu stiu ce trebuie, vreau , sa fac.
Sasuke se apropie. Nu are nici un ghiozdan, poate nu vrea sa plece. Ma bucur, dar intr-un fel ma simt si vinovata, ca nu-mi pasa decat de ce simt eu, iar de ale lui, nu.
- Am crezut ca o sa pleci.
- Asta si fac. vorbeste diferit, nu cu raceala, parca meditativ.
- Dar nu ai nimic.
- Tu ai vrea sa iei ceva ce-ti face rau ?
Desi replica cuprinde sentimentele sale, nu am remarcat nici un gest, nimic care sa sugereze durerea.
- Cred ca nu.
Trece pe langa si face multi pasi. Noaptea asta este mai linistitoare ca toate celelalte, nimeni nu e, cerul parca ar fi nostalgic. In aceasta tacere pasii lui se aud atat de clar, pot simti treptat indepartarea, despartirea definitiva si irevocabila.
- Sasuke...
- Da
- Pleaca... Nu pleca...
- Ce ?
- Fa ce e mai bine pentru toti, nu doar pentru tine.
Era clar ce doream sa spun. Vreau ca el sa se gandeasca la mine, sa realizeze ca ma doare asta, sa se sacrifice.
- Sakura- se uita la mine- Nu te lasa schimbata, pasteaza-ti caracterul, nu renunta la feminitate pentru putere, si nici invers. Este o fata desteapta, puternica si frumoasa.
Am ramas pe loc, iar el in timpul asta s-a facut nevazut. A spus toate acele calitati ca sa ma inlemneze, a fost o strategie, nu le-a spus pentru ca astea crede. Dar eu vreau asta, asa ca o sa uit de ratiune si o sa le iau cum e mai bine pentru mine, ca sa nu sufar.
Nu vreau sa plece. Toata viata mea mi-am imaginat-o langa el, toate visele mele erau imbrazdate de imaginea lui. Cum as putea sa ma ridic daca tot ce am facut pana acum am facut-o pentru el ? Nu sunt destul de puternica cu el aici, fara el o sa devin o epava. Nu-l pot opri, sunt constienta de fapta lui, de sentimentele ce sunt acum in el, dar sunt prea egoista sa accept ca fericirea lui e departe de sat. Departe de mine.


Dupa trei ani

M-am schimbat foarte mult. Fara Sasuke lucrurile s-au schimbat, nu am mai visat la stele rosii si la o iubire imposibila, mi-am trait propriul vis. Ma antrenez zilnic, corpul meu fiind foarte puternic, am o conditie fizica foarte buna, parul mi l-am tuns, ma incomodeaza, iar caracterul este mult mai puternic. Nimic nu ma mai poate opri, nu exista motiv pentru care sa ma intorc din drum, acum tot ce fac este al meu.
Au trecut trei ani de la plecarea lui Sasuke si lucrurile merg din rau in mai rau. Povestea cu clanul s-a aflat in tot satul si unii au reactionat chiar violent la aflarea vesti. Unii oameni nu mai au incredere om sat- o replica de-a brunetului i-a socat, ceea in care o intreba pe Tsunade daca ar fi in stare sa omoare pa toata lumea- si din cauza asta ei au creat o noua organizatie care nu depinde de sat. Se numeste "Uchiha" - ce idee au avut si ei cand au ales numele, dar eu au crezut ac le datoreaza ceva lui Sasuke si din moment ce clanul lui a fost distrus sa aduca aminte de acea glorie prin el- organizatia are ninja, si paote chiar cei mai puternici, care nu participa decat la razboaie si nuau misiuni.
Astazi se aleg liderii, printre care sunt si eu... si Naruto. Blondul era un patriot convins, facea totul pentru sat, si-ar fi dat viata pentru orice cetatean, dar l-a pierdut pe Sasuke care era cel mai bun prieten a lui. Si la fel ca si noi, ne-am simtit tradati si in pericol sa fim distrusi.
- Sakura, spune Naruto, daca pierd, nu o sa ma supar.
- Reciproc.
Naruto nu prea era acceptat, dar oamenii stiau ca Tsunade tine la Naruto si de asta l-a lasat sa intre si acum la lasat sa fie ales. Sansele mele sunt bunicele, cand Sasuke a plecat Tsunade era mentora mea si o cunosc mai bine decat oricine, un plus de-al meu. Dar as vrea sa fiu aleasa pentru ceea ce sunt, nu pentru relatii.
- Putem incepe ? intreb cu putina emotie in glas.
- Mai trebuie sa vina cineva. ma intorc sa vad cine a spus asta si vad ca a fost usierul.
-Dar tu de unde sti ?
- Am fost anuntat.
- Dar de ce ar trebui sa-l asteptam ?
- O sa va dati seama...
Toti din incapere au inceput sa intrebe cate ceva, dar mie nu-mi pasa, sunt prea tensionata.
Dupa o ora *
Nu mai apare nimeni si oamenii incep sa se tensioneze. Naruto se duce la el, in calitate de posibil conducator, are dreptul sa intrebe. Daca nu-i raspunde cu singuranta incepem fara omul misterios.
Naruto cred ca aflat, zambest luminos, intr-un fel radiant. Starea lui mohorata s-a risipit, este bucuros. As vrea sa stiu cine vine. Chiar as vrea.


Sasuke





Au trecat cativa ani, nu foarte multi, dar ii pot simti... Atat fizic, cat si psihic.
Sunt mai inalt, fac polo deci mi se pare normal ca musculatura sa fie tonifiata, parul este la fel de sumbrum, nu mai am tepi la spate, este taiat mai scurt si lasat in voia sortii, ochii au aceasi noanta de negru, dar sunt mai blanzi. Fizic vorbin nu sunt aceeasi, starea de spirit nu-i face pe ceilalti sa ma recunosca, iar frizura nu le da nici un indiciu. Este cam ciudat sa am parul asa, lins, dar am o intalnire importanta si trebuie sa arat a barbat de casa.
Psihic sunt al om, am renascut. Sentimentele fata de sat nu s-au schimbat, simt neinteres ca inainte sa aflu adevarul, dar si ura dupa ce am aflat tot. Cred ca nu e un sentiment definit sau final, nu mai confruntat inca cu situatia ca sa aflu. Sunt numai intrebari.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)