Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Detective story

#1
nou fic , desigur de mine. cred ca ma complic prea mult cu doua ficuri da ma macina talentul >.<ok...deci titlul cred ca este destul de explicit. Detectiv sub acoperire. pasiunea mea. totul este la persoana I.

Cap.I:Prezentarea
Pe cer soarele stralucea si isi arunca razele lui jucause peste Pamant care , dintr-o data , se trezise la viata. Pe strazile orasului Tokio multi oameni meregau grabiti spre scoala sau locurile de munca. Si eu ma indreptam spre sectia de politie. Nu , nu este ce credeti voi. Nu am patit ceva si reclam la justitie. Eu sunt Bonnie Kiminure si lucrez ca detectiv. Pentru uni ar suna ciudat: o fata cu aceasta meserie? Ei bine , pentru mine nu este ceva neobisnuit. De unde vin eu este ceva normal. Ma indrept cu pasi relaxati spre centru. Nu trebuie sa ma grabesc , nu sunt tocmai o persoana punctoala si mereu am intarziat. Vantul cald de iunie imi sufla prin parul meu blond. Ochii mei erau negrii si plini de mister , mereu gata de un nou caz cat mai ciudat. Privesc lumea din jurul meu. Sunt amuzata de comportamentul lor. Stau mereu inchisi intr-un birou si vorbesc la telefon. Oare au gustat vreodata actiunea? Nu prea cred , si nu par genul. Imi permit sa ma laud , dar eu stiu acest ,,gust". Si dupa mine este delicios.

Tot mergand am ajuns in fata unei cladiri mari , albe. Deasupra usi mari , se afla o placuta pe care scria mare: ,,Sectia de politite Nr 23 Tokio". Intru cu pasi grabiti in centru. Toate privirile erau atintite asupra mea. Toata lumea ma cunostea , sau macar auzise de mine , din multe puncte de vedere: ma imbracam nu tocmai adecvat unei reprezentante a justitiei , mereu intarziam , si totusi eram una dintre cele mai mari detective. Daca vreti sa stiti cum ma imbrac , va pot spune: port un maieu roz , mulat , si o fusta scurta de aceeasi culoare. In picioare port o pereche de sandale negre cu un toc destul de mare. Ma prefac ca ii ignor , pastrandu-mi tinuta de ingamfata. Eu nu sunt deloc asa , dar meseria mea ma obliga sa fiu cine nu sunt. Sa-mi ascund sentimentele fata de toata lumea. Nu pot fi o persoana publica. Aceasta este viata unui detectiv. Sunt cunoscuta doar in sectie , mai mult nu. Am mers spre biroul detectivilor. Ce sa spun... Niste oameni care habar n-au ce-i aia justitie. Au ajuns aici doar pentru ca au dat bani sa treaca examenele de la facultate. Sunt asa de enervanti , mai ales cand se lauda ca au gasit nu stiu ce indiciu. M-am asezat la biroul meu , priviindu-i pe ceilalti fara sa scot vre-un sunet. Lor nu le pasa ca sunt si eu aici , prezenta mea nu este interesanta. Le place doar sa barfeasca si sa fumeze , nimic mai mult. Dar eu , niciodata nu ma bag in discutia lor , ii las in prostia lor.

______________________
cam atat...scz. daca acest cap. este scurt dar este doar inceputul

poze:
Bonnie: http://i184.photobucket.com/albums/x230/...Hinote.jpg

#2
Greseli de tastare:
uni -> unii
punctoala -> punctuala
mereu am intarziat -> mereu intarzii
Cam atat am vazut eu :d...

Imi place noul fic:x
O idee foarte interesanta.
Descrierea a fost OK.
Astept nextul!
:x
Spor la scris!:)

bYe:-h
:X:X:X
Kisses:*
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#3
mersi pentru comentariu,Ela-san.

Cap. II:Caz important
Atmosfera devenea din ce in ce mai plictisitoare. Ma ridic si deschid geamul din spatele meu. Afara este asa de cald. Ciresii infloriti din gradina sunt asa de frumosi. Ma sprijin in coate pe pervazul ferestrei. Astept sa ma cheme Myu , secretara , sa-mi dea un caz interesant. Stau asa o jumatate de ora , cand Fritzzy , cea mai ingamfata , ma baga si pe mine in seama-pentru prima data-.

-Connie , inchide gemul ala odata! Striga ea.
Mi-am intors privirea spre ea , si i-am spus calma:
-E Bonnie si tu nu poti sa-mi spui ce sa fac.
Ea ar fi vrut sa-mi mai spuna ceva , dar chiar atunci intra o femeie de statura medie , cu parul negru ca si taciunele , pana la brau , si ochii erau de un verde surprinzator de frumos. Era imbracata cu o fusta pana la genunchi , de culoarea albastra , si un sacou de aceeasi culoare. Era secretara. In mana tinea un plic , si imi zise: ,,Bonnie-san , am un nou caz pentru tine."
-Ah , mersi Myu. I-am raspuns , urmand-o pana afara din birou.

Imi da plicul si pleaca spre receptie. Eu ma uit pe hartia care mi-a fost data. Il citesc repede , si-mi ridic privirea spre ceilalti , incepand sa urlu de fericire. Adevarul este ca nu am mai primit un caz interesant de mult timp. Deabea astept sa incep. Ma uit in josul paginii sa vad adresa : Strada Tymo Nr. 23. Este chiar in josul strazii. Deci pot sa plec. Intru rapid in biroul din care am iesit si i-au de pe masa geanta de lucru. Am luat-o la fuga spre iesirea din sectie. Nu-mi pasa ca am dat peste toti. Am ajuns repede la destinatie. Acolo mai erau si doi politisti: o fata blonda si cu ochi albastrii si blanzi si un baiat brunet cu ochii negrii , plini de ura. Amandoi erau imbracati specific politistilor. Femeia se apropie de mine si lua o fata cat mai serioasa. Pot sa vad pe fata ei ca nu are ce cauta in politie , nu este ferma.

-Buna ziua , detectiv Bonnie! Imi spuse ea , pe un ton cat mai hotarat.
Am zambit , fara sa-i raspund. M-am uitat la casa din fata mea. Era o casa mica , cu un singur etaj. Parea a fi o casa in stil chinezesc , dar nu-mi pot da seama sigur. Mi s-a spus ca este vorba de o crima , dar este mascata. Eu va trebui sa caut indiciile si sa dezleg ,,misterul". N-o sa fie chiar asa de greu , nu? Am intrat in casa , cu grija. In urma mea mergeau cei doi politisti. Mi-am scos lupa , si am cautat ceva care sa ma ajute. Am cautat ce-am cautat , nimic. Mobila era curata , nici-o pata de sange. Pe usa la fel. Camera era destul de mare , dar nu am gasit nimic. M-am dus in dormitoare.


Cam atat

#4
da :-? e dragut, merge...
asa, vezi ca am invatat sa critic :)) so here we go! :)) :x

Prima problema e marimea, care nu ma incanta. Primul capitol era prea scurt, acesta tot scurt e. Si cand ma gandesc ca intre capitole trebuie sa se pastreze o oarecare "relatie" intre marimi. :-s Sper sa le mai dezvolti pe urmatoarele.

"Afara este asa de cald. Ciresii infloriti din gradina sunt asa de frumosi." - totul e asa frumos :)) e cald, sunt ciresi :)) ok ok, clasa a 2'a a trecut, nu? ;;)

Descriere :-? Vreau mai multa!!!

Si nu stiu :-? incearca sa nu mai faci propozitii simple. Leaga-le intr-un fel, fa-le fraze, adauga expresii, ar iesi mult mai bine, te asigur.
Din moment ce nu e romance-unde se explica sentimentele (cel putin deocamdata), cred ca ar fi nevoie sa explici mai multe despre caz, sa te pui in locul detectivului si sa ne prezinti cazul.

Cred ca ar fi fost mai bine sa ne spui mai multe despre fata, personajul principal, din cate vad. In capitolul urmator, de exemplu, te poti axa pe personaj, adica.. zici ca se schimba, sta in fata oglinzii sa-si aleaga haine si atunci o descrii.

"Fritzzy , cea mai ingamfata , ma baga si pe mine in seama-pentru prima data-." -Fritzzy, cam ciudatel numele :-? nu cred ca era nevoie de dublu "z". Erm, tu ai ales. Cred ca suna mai bine "cea mai ingamfata fata de pe acolo", sau ceva de genul, adica sa arati ca ii displacea ui Bonnie. Liniutele >.< scapa de ele, sau pui rareori cate una. Ma axez pe propozitia ta ca sa exmplific:
"Fritzzy, cea mai ingamfata, ma baga si pe mine in seama, asta fiind prima si, probabil, ultima data." sau fara "probabil, ultima data". ->sper ca intelegi unde bat :-"

Well, sper sa nu te superi pe mine pentru comentariu, sa nu te deranjeze/descurajeze si sa continui fic'ul, pentru ca mi se pare interesant, adica as vrea sa vad continuarea. :x
Succes, abia astept next'ul. :x Ja ne! :x Kissu' :*:*.

#5
puteam eu sa nu trec pe aici? neaaa!
dialog:X descriere:X naratiune:X
imi place muuuult sper sa il continui
astept nextu' si sa fie mai lung
chu & gambate & kissu' :*:*:*
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)