Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Avatar: The Last Airbender

#1

#2
Chiar ma gandeam sa ii fac un topic aici, vazand ca nu exista deja unul. Mi se pare un must pentru toti fanii anime (si nu numai), exact cum ai zis si tu, desi are origini americane, creatorii sunt atat de influentati de stilul japonez incat initial am crezut ca este vorba de un anime. Ulterior, cand am inceput sa urmaresc episoadele, am vazut si trasaturile specifice personajelor americane.
Ce pot spune? O gura de aer proaspat. Desenul este atat de bine realizat, din toate punctele de vedere, incat readuce la suprafata Nickelodeon. Nu stiu ce sa zic mai mult decat a fost zis deja, are de toate, are povestea care sa te faca dependent, are personaje foarte frumos realizate cu peronalitati diferite bine evidentiate, are grafica excelenta, are conflicte exterioare si interioare, momente haioase, serioase, romantice. Contine tot.

Avatar are 3 sezoane si cred ca sunt 60 de episoade. Stiu, suna mult, dar credeti-ma, chiar te prinde. Un episod are cam 20 de minute, deci in maxim 4 zile l-am vazut pe tot, poate chiar mai putin.

Ar mai fi si The Legend of Korra, dar nu l-am vazut. Mi-a placut prea mult The Last Airbender si mi-e ca TLoK este doar o continuare fortata.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#3
Am vazut si Legend of Korra, si e decent, doar ca au fost niste probleme pe partea executiva [nu stiau daca o sa le aprobe un alt sezon] din cate stiu, si au aglomerat putin primul sezon, dar nu pot sa zic ca m-a deranjat prea mult. Oricum, inca nu se ridica la nivelul lui Last Airbender, dar cum a fost reinnoit pentru inca cel putin un sezon, astept sa vad. Daca n-ai ce face, ai putea sa-i dai o sansa [o sa fac un topic si pentru Korra, probabil, doar ca acum mi-e lene].
Episoadele, tocmai am verificat, sunt 61 la numar [primele doua sezoane au cate 20 si al treilea 21]. Dar nu sunt chiar atat de multe, si si-au meritat cu varf si indesat timpul investit.
Also, multumesc pentru completare, @Batsy , am presupus ca am uitat sa zic niste chestii, dar speram sa apara cineva sa adauge daca e nevoie 4

#4
L-am vazut cand a aparut ultimul episod. Unul dintre cele mai bune seriale de animatie din vest. Unul dintre putinele ce are o continuitate pe tot parcursul seriei, nu doar pe cateva episoade. Faptul ca s-au oprit unde planuisera de la inceput si nu au continuat in ciuda popularitatii este un lucru uimitor. Ma bucur ca eu facut Korra in loc sa mai continue cu Aang. In felul asta seria originala este asigurata.

Cati ati vazut si filmul? Putea sa fie mai rau, dar nici foarte bun nu a fost. Cel mai probabil am gresit eu asteptandu-ma sa fie epic ca seria, in loc sa realizez ca un film de 2 ore nu poate sa cuprinda foarte bine un sezon. Acestea fiind zise, daca se face al doilea sezon cu siguranta ma voi duce. Mai pregatit de data asta.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#5
(25-03-2013, 08:43 PM)Soda A scris: Am vazut si Legend of Korra, si e decent, doar ca au fost niste probleme pe partea executiva [nu stiau daca o sa le aprobe un alt sezon] din cate stiu, si au aglomerat putin primul sezon, dar nu pot sa zic ca m-a deranjat prea mult. Oricum, inca nu se ridica la nivelul lui Last Airbender, dar cum a fost reinnoit pentru inca cel putin un sezon, astept sa vad. Daca n-ai ce face, ai putea sa-i dai o sansa [o sa fac un topic si pentru Korra, probabil, doar ca acum mi-e lene].
Episoadele, tocmai am verificat, sunt 61 la numar [primele doua sezoane au cate 20 si al treilea 21]. Dar nu sunt chiar atat de multe, si si-au meritat cu varf si indesat timpul investit.
Also, multumesc pentru completare, @Batsy , am presupus ca am uitat sa zic niste chestii, dar speram sa apara cineva sa adauge daca e nevoie 4


au zis ca planuiesc sa faca din fiecare sezon cate o aventura separata spre deosebire de prima serie, de la inceput, asta nu neaaparat din ratiuni financiare, ca faptul ca in formatul asta e mai prietenos catre public nou
Raspunsurile sunt usor de gasit.
Trebuie doar sa pui intrebarea potrivita.
[Imagine: Paroh_Phantasy_by_motionwind.png]
Fetele vor converatie placuta. Baietii vor *ahem**cough**cough*
Ne mai miram ca nu ne intelegem unii pe altii?

#6
Din nou, inima mea! In viata mea nu cred ca a existat un cartoon/ cu tente asa anime, parca, dar tot cartoon este, care sa ma faca sa plang din anumite motive. L-m vizionat in decembrie 2013 (anul cesta care a trecut) pe tot. Nu m-am oprit din el, chit ca aveam scoala. M-a captat de-a intregul. Mi se pare foarte bine realizat, personajele sunt superbe din toate punctele de vedere. Iar Aang este genial. Doamne, baiatul asta m-a pus pe jar! Asa de rau mi-a parut cand l-am terminat. Este un cartoon care cu adevarat merita urmarit pana la final. Din foarte multe motive: tema, personajele, actiunea, totul. <3

#7

#8
L-am terminat de curand, primul sezon nu mi-a placut in mod special insa sezoanele 2 si 3, pff, le-am vazut pe ambele intr-o zi si noapte lol, nu sunt obsedata k? Cum a mai spus cineva, are de toate, are o poveste buna cu actiune, comedie si romance.

Totusi ma asteptam ca in Legend of Korra sa fie o aceleasi persoane doar ca mari, something like Shippuden.
Momentan am terminat sezonul 2 si astept sa se termine sezonul 3 ca sa-l vad si pe acela intr-o zi de la cap la coada. Oricum, pot spune ca prima serie, Avatar, mi s-a parut mult mai buna decat a 2a, desi s-a pastrat actiunea si comedia, romance-ul duce deja spre drama si nu prea imi place.

Cat despre film, cred ca am sa-l vad si pe acela zilele astea. ^ ^
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#9
Nu recomand sa vezi filmu', honestly, mai bine iti citesti comicurile care au loc intre seria originala si Korra (The Promise/The Search/The Rift), really cool stuff.

Sezonu' 3 din Korra este pretty much cel mai bun dintre toate 3, mai ales fata de sezonu' 2, care a fost in mare parte meh. Daca nu ma insel vinerea viitoare iese ultimul episod, and I'm actually kinda sad about that.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)