Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Denying myself

#1
O sa incep sa le pun in ordinea in care le-am scris . Avertizez ca sunt foarte foarte incepatoare deci nu consider ca sunt foarte bune . Totusi sper sa va placa . Pareri ajutatoare as aprecia . Enjoy .

Amintiri



Lucruri care încă mai există
Ţinute departe de frică .
Sunt gânduri înlănţuite
Pe un ÅŸirag de stele chinuite .
Se spune că sunt amintiri
A unei vieţi de vii trăiri .
Nu vei crede însă asta
Pentru că tu eşti soarta
Unei întregi lumi moarte .
Te uiţi , te învârteşti şi mergi
Răspunsul la întrebare n-ai să-l găseşti .
Totul se află în adâncul tău
Aşteptând să se dezlănţuie ca-ntr-un hău .
Amintirile sunt ceea ce cauţi
Dar nu vei găsi , nu , vei uita
Până mâine care era viaţa ta .
Ce ai să faci atunci ?
Când faptul că eşti singur te va aduce aici
Lângă mine vei sta
Alături de ea .
Ai pierdut ca şi restul rostul vieţii
Rătăcind printre nesfârşitele cioburi .
Sticle colorate tăiate de moarte
Reunite într-un zâmbet al singurătăţii crude .
Cântec de pian care aduce pace
Amintire veche a unei vieţi îndepărtate .
[center][Imagine: sunsetsig.png][/center]

[center] My Anime List[/center]

#2
ok, o sa fiu "evil" si o sa incep cu indicatiile(sfaturile,criticile..etc,tot aia) de care ai tu nevoie.

1. Unei întregi lumi moarte . versul acesta ori e in plus, ori iti lipseste unul dupa el..una din doua...personal as prefera varianta a doua, deoarece daca il scoti, va trebui sa modifici si versul dinaintea acestuia.

2.
Ce ai să faci atunci ?
Când faptul că eşti singur te va aduce aici
daca nu ma insel atunci cu aici au grad de rudenie de gradul III in ceea ce priveste rima...te sfatuiesc sa nu le mai folosesti,nu dau bine la ureche si ceva ce nu da bine" pe sticla" e faptul ca al doiea vers din astea doua e de doua ori mai mare...dar deja intram la estetic...si mai ai de munca pana acolo;)).

3.
Ai pierdut ca şi restul rostul vieţii
Rătăcind printre nesfârşitele cioburi .
Sticle colorate tăiate de moarte
Reunite într-un zâmbet al singurătăţii crude
inca ma mai gandesc daca tu ai vrut sa faci poezia cu rima sau fara...pe viitor sa te axezi doar pe una din aceste doua cand scrii poezii (ma refeream la faptul sa nu le mai combini in aceeasi poezie--personal, eu scriu numai cu rima)

4. Poezia a inceput promitator...dar de la jumate in jos deja incepe sa scartaie.

P.S: felicitari pentru incercare, ai de facut imbunatatiri si astept imbunatatiri in urmatoarea:)
God?...I've surpassed him long ago....

#3
Este prima si dap cam scartaie stiu bine . Tocmai de aia le pun aici si astept comentarii pentru a ma imbunatati . Multumesc foarte mult , voi incerca sa schimb sincer . Am vreo 10 scrise cam asa si daca le pun ti se va parea ca nu ti-am ascultat sfatul , dar crede-ma cand voi scrie din nou le voi avea in vedere . Multumesc foarte mult >:D< . Sper sa le citesti si pe urmatoarele si sa-mi spui ce crezi .


Aripi frânte



Nimeni nu pare să ştie
Ce înseamnă să fii vie .
Zi de zi , noapte de noapte ,
Oamenii merg spre moarte .
Totul pare rupt în lumea asta
Dar niciunul nu vede furtuna
Ce ameninţă până şi luna .
Aripi frânte de vântul prea rece
Se întind acum spre soare
Sperând să nu fie renegate .
Viaţa ne pedepseşte pe toţi
Fără să îi pese de rugăminţi
Pentru că a traversa oceanul
Nu înseamnă că vei atinge întotdeauna malul .
Ne-am pierdut fără drum de regăsire
Dorind doar ceva care cere împlinire .
Aripi frânte de picături de ploaie
Nu vom mai vedea niciodată nepăsare .
Vom dispărea încet
ÃŽn negrul deÅŸert .
De sentimente nu mi-e frică
Vreau doar singurătate cruntă .
Mă înfăşor în aripi rupte de gânduri
Sperând să dispar înainte de alte învelişuri .
LiniÅŸte lucie ÅŸi dulce
Îmi pătrunde acum în minte
Transformând-o în durere
Pentru că aşa i se cere .
Aripi frânte de tine
Se ridică acum sus , tot mai sus ,
Fără a se uita înapoi la nemurire .
Aripi frânte , odată triste
Se prefac pentru totdeauna în batiste .
[center][Imagine: sunsetsig.png][/center]

[center] My Anime List[/center]

#4
ok, acum e invers, ai inceput mai slab,dar sfarsitul ti-a iesit mai bine. Spui ca e poezie veche, asa ca o iau in calcul asta.

Deci here I go:

1.Ce înseamnă să fii vie . mai degraba a fi vie.

2.Zi de zi , noapte de noapte ,
Oamenii merg spre moarte
. suna mai artistic/literar Oamenii pasesc spre moarte si de asemenea se evita un usor disconfort in timpul citirii.

3. Totul pare rupt în lumea asta ..asta e in plus pe acolo.

4.Aripi frânte de vântul prea rece
Se întind acum spre soare
Sperând să nu fie renegate .
Viaţa ne pedepseşte pe toţi
Fără să îi pese de rugăminţi
aici e haos...adica ori ai facut intentionat partea asta fara rima,sau iti place sa ma faci sa scriu mult. ideea din ele persista si fara rima nu asta e problema,dar trebuie sa te hotarasti de la inceput ce tipar folosesti.

5.Aripi frânte de picături de ploaie
Nu vom mai vedea niciodată nepăsare.
imi cer scuze aici dar o sa imi permit sa modific cu o versiunea de-a mea, pe care ia-o doar ca pe o alternativa,nu neaaparat de buna:

Aripi frante in picaturi de ploaie
Vom inchide nepasarea-ntr-o foaie


6. De sentimente nu mi-e frică
Vreau doar singurătate cruntă .
same old story from above

7.Mă înfăşor în aripi rupte de gânduri
Sperând să dispar înainte de alte învelişuri .
LiniÅŸte lucie ÅŸi dulce
Îmi pătrunde acum în minte
sincer mi-e mila de cuvintele astea. Ai putea face atat de multe cu ele....dar am impresia ca eziti sa faci rima...sper sa fie doar impresia mea.

8. Transformând-o în durere
Pentru că aşa i se cere .
Aripi frânte de tine
Se ridică acum sus , tot mai sus ,
Fără a se uita înapoi la nemurire .
Aripi frânte , odată triste
Se prefac pentru totdeauna în batiste .
la astea no comment. As indrazni sa spun ca esti iertata pentru toate greselile de mai sus numai pentru frumusetea astora. Dar n-o fac, nu te ajuta cu nimic.

9. Felicitari...idei excelente, cuvinte la fel...mai ai de lucru la dexteritatea gandirii.

P.S: o astept pe urmatoarea
God?...I've surpassed him long ago....

#5
Eu nu sunt critica . . . nu ma pricep deloc la poezii si , Invictus a spus cam toate parerile care te-ar putea ajuta sa evoluezii in ceea ce scrii .
In unele parti exista rima in altele , nu . Unele strofe ar putea sa fi fost mai bine formulate ca sa nu necesite ' taierea ' altora . Unele cuvinte / strofe nu prea isi au rostul - parerea mea .
Ai spus ca mai ai poezii si vad ca vrei sa faci astfel ca poeziile sa fie pe placul tutoror , admir asta . Pentru o incepatoare sunt reusite .
Inteleg, uneori e cam greu sa faci rime si altele cand nu iti vine nimic in minte . Incearca sa scrii doar cand ai inspiratie , un vers azi maine unul si tot asa .
Iti doresc multa inspiratie si spor la scris . Nu trebuie sa te lasi demoralizata de cateva fleacuri de commenturi .

Ja ne '
Sper sa pui urmatoarea poezie.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#6
Invictus - Thank you so much . Pentru simplul fapt ca ai atata rabdare cu mine , iti sunt de o mie de ori datoare , sincer . Imi pare rau , inteleg greu , dar pe cuvant sa ma straduiesc . Recunosc ca uneori vreau parti fara rime , alteori scriu doar chestii ciudate si categoric fara sens , dar pot sa spun ca incerc sa fie bine . Sfaturile tale chiar ma ajuta , si o sa modific poezia pentru ca cred ca incep sa realizez unde gresesc . Avertizez ca si celelalte sunt cam ciudate...sper sa ai in continuare rabdare cu mine >:D< . Multumesc din suflet .

LoveStory - Multumesc foarte mult si tie , din acelasi motiv , pentru ca ai rabdare . Nu ma las demoralizata , de fapt cel mai mult apreciez criticile sincere si categoric dure . Pentru ca stiu clar ca am o groaza de munca asta este si unul dintre motivele pentru care pun aici poeziile pentru a invata chestii noi de la voi >:D< . Repet , nu sunt foarte experimentata , de aia astept parerile si criticile voastre pentru a evolua . Sper sa ai in continuare rabdare cu mine . Multumesc din suflet :* .


Chemarea pianului




Clapele vieţii se mişcă încet
Pe ritmul cântecului din deşert .
Zgomot de paÅŸi pe duÅŸumeaua rece
Trezeşte noaptea ce parcă nu mai trece .
Însoţită de o vioară fără arcuş
Umbra neagră prinde aripi depline
Dorind mereu ziua de mâine .
Lună crudă şi sidefie
Lasă-mă să visez cu tine
Un sunet de pian
Pentru totdeauna gravat
ÃŽn sufletul unui renegat .
Pleoape închise , adormite ,
Plânse şi înlăcrimate
Cerşesc lumina albă
De-a pururi binecuvântată .
Departe de aici există
Exilată de dorinţă
O singură fiinţă
A întunericului stăpână .
O clapetă sună
Adio pare să spună
Marginii de fereastră
Spartă de o vie minciună .
Deschide ochii acum
Priveşte în jur
Spune-mi ce vezi
Cântă-mi ce crezi
Despre dansul prafului pe tavan
Aruncat de pe divan .
Clapele pianului , vie miÅŸcare
Într-o viaţă lipsită de culoare .
[center][Imagine: sunsetsig.png][/center]

[center] My Anime List[/center]

#7
Nu am sa te critic, am sa spun ce imi place. Ai nevoie si de incurajari, nu? :P asa cum am primit si eu, de la oamenii care mi-au apreciat poeziile, si carora le sunt recunoscatoare. E frumos sa stii ca poti face un om fericit. Deci, cel mai mult imi place, cum vrei sa combini cuvintele, cum exprimi ideile, nu mi se pare deloc sec. Mi se pare ca esti creativa, ceea ce e bine, iti place sa stii ca ceea ce exprimi suna armonios, insa ai grija cu rima fortata, sau cum sa ii zic. Exprima liber ceea ce simti, chiar daca iti va iesii ceva fara rima. Vei vedea ca vor fi prezente alte elemente, cum ar fi ritmul si masura. Si iti dai seama ca va suna melodios. Iti urez mult succes in continuare si o evolutie cat mai placuta pe acest plan. >:D<

#8
Nu ai pentru ce sa imi multumesti . Desigur , o sa am toata rabdarea cu tine .
Revenind la poezie .
Titlul e unul frumos , continutul poezii se potriveste . Versurile mi se parea ca pe undeva pe acolo scartiau sau mi se parea mie :-?? .

" Lună crudă şi sidefie
Lasă-mă să visez cu tine "

Aici poate ar fi fost bine " langa tine " sau alceva . Asa mi se pare . . . - nu imi gasesc momentan cuvintele .

Dap , si cu incurajarile poti evolua dar mai bune parca sunt criticiile constructive ce au ca scop a te ajuta sa evoluezii :-? .

Nu mai stiu ce sa zic . :-?
Iti urez multa bafta , and so . . . incearca sa transmiti cititorului sentimnetele , gandurile , ceea ce esti tu prin poeziile tale . Nu pot sa iti cer sa faci o poezie de nota zece daca esti dea bea la inceput . Nimeni nu cere imposibilul , tu doar fii mandra de ceea ce scrii , cat timp tie iti place e cel mai important lucru .

Ma bucur ca nu te lasi doborata de critici dure , ma bucur [ again ] ca le intelegi rolul .

Noapte buna :P - poate nu te mai prind de aia iti zic acum ;)
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#9
first of all si off topic ma simt rau, asa ca daca sunt mai acid, etc,te rog sa ma scuzi....

asa...iar ma pui sa scriu(mai putin de data asta ce-i drept)...

1. eterna problema a rimelor...si, daca ai gand sa le modifici, ai 3 variante.
i. Stergi versurile in plus(desi nu toate sunt asa...deci nu recomand varianta asta)

ii.Le integrezi acolo unde se rupe firul, exemplu:Un sunet de pian
Pentru totdeauna gravat
daca le-ai fuziona,ar deveni Un sunet de pian pentru todeauna gravat impreuna cu ÃŽn sufletul unui renegat . asta ti-ar cam rezolva problema. Singurul discomfort s-ar crea oarecum la marimea versurilor pe care le fuzionezi.

iii.Mai adaugi versuri acolo unde nu ai rima. Dar ai grija sa nu strici intelesul poeziei...

P.S: poezia e mai reusita decat celelalte in ceea ce priveste constructia ei. si ideea e genuine. Cat despre cuvintele care le folosesti...nu-mi place sa ma repet,asa ca te uiti la postul de la poezia anterioara.
God?...I've surpassed him long ago....

#10
Cătă - Multumesc foarte mult pentru faptul ca ai avut rabdare cu mine precum si pentru faptul ca ma incurajezi , inseamna foarte mult pentru mine desigur . Sper sa citesti si in continuare , raman datoare >:d< .

LoveStory - Multumesc foarte mult din nou , chiar ma bucur ca ma ajuti . Si desigur , critica constructiva ma ajuta foarte mult , imi pare rau daca va enervez sau ceva de genul . Chiar apreciez faptul ca iti faci timp sa ma corectezi acolo unde crezi tu , chiar ajuta . Multumesc foarte mult >:D<. [noapte buna gomen ca nu am raspuns >:D<]

Invictus - Multumesc foarte mult pentru faptul ca ti-ai facut din nou timp si pentru mine , inseamna foarte mult faptul ca ma sfatuiesti . Incerc sa ma corectez , sper sa reusesc , dar atata timp cat ma ajutati ceva ceva tot va iesi . Sper ca urmatoarele poezii sa arate o imbunatatire , daca nu , ei bine asta inseamna ca va trebui sa muncesc mai mult . Multumesc mult >:D< .

Sper sa va placa si urmatoarea poezie . Multumesc inca o data tuturor pentru rabdare >:D< :


Copil al apusului

Copil al apusului , te-ai rătăcit ?
Departe de cer ai fugit ?
Nu poţi urma sunetul de paşi ?
Al mamei tale strigăt laşi
În van să se audă ?
De ce te îndepărtezi ?
De ce nu vezi ?
Că a lumii nepăsare
Doar pe tine te doare ?
Crede în tine , nu mai spera
O minune în mod sigur nu se va întâmpla .
Eşti în viaţă şi asta contează .
Agaţă-te de mine
Eu pe tine
Te voi învăţa
Ce înseamnă singurătatea .
Uite , a început să cadă stropi de ploaie
Cerul plânge a ta plecare .
Dar tu vei uita pe dată
Că le aparţii , rămâi aici , în casă .
Copil al apusului , nu ştii că eu
Te voi face pe veci al meu ?
Stai aici şi te joacă
Cu mine pe terasă .
Vei vedea că te va căuta
Doar până ce seara se lasă
Atunci va uita
Că a pierdut
Pe cineva .
Copil al apusului , tu vei fii
O biată amintire printre vii .
[center][Imagine: sunsetsig.png][/center]

[center] My Anime List[/center]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)