Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Death Game

#11
Ok...eu sunt la rand:D Iata capitolul doi! Sper ca o sa fie mai bun ca primul :D !


Capitolul 2 : Prietenie neasteptata...


Ikki fiind uimita de materialul acela, il priveste intens. Observa petele de sange care au ramas de atunci, intrebandu-se daca asa era materialul sau daca erau pete adevarate , ale cui erau. Fetita promise ca va face o papusa din acel material. Fiind obosita de la atatea ore de mers cu masina, fata ia materialul cu ea si il impacheteaza frumos. Iese din beci ducandu-se la tatal ei si spunandu-i ca nu a gasit nici o printesa sau vreun print, dar a gasit acel material. Tatal ei nu o intreaba de unde este acel material, spunandui doar ca sa aiba grija sa il spele intai fiindca era murdar. Fata dadu din cap in semn ca a inteles. Il pune in poseta ei roz si merge in casa. Dupa ce mai cerceteaza putin colturile camerelor, se duce si isi alege camera care va fi a ei. Era o camera frumoasa cu ferestre mari si decorate cu modele foarte interesante din lemn de brad. Camera era destul de spatioasa, ca celelalte incaperi binenteles, fata crezand ca este un conac din vremurile antice. Patul era unul micut dar destul de incapator pentru Ikki. Deasupra patului erau perdele roz cu floricele iar pe pat era o haina veche si prafuita. Fetita se apropie incet , se aseaza langa acea haina si incepe sa o intoarca ba pe fata, ba pe dos , numai-numai sa afle ce este. Nici nu apuca sa o studieze prea bine , cand apare mama ei chemand-o la masa. Ea a lasat acel material langa haina gasita pe pat si pleaca spre bucatarie. Ajunsa acolo tatal ei o intreaba:
-Ei? Cum ti se pare casa? Este destul de incapatoare?
-Da! Este cea mai frumoasa casa din cate am vazut pana acum. Ma voi distra de minune in noua mea camera. raspunde Ikki cu zambetul pe buze.
-Intr-o saptamana sau chiar mai putin este ca si terminata. Apropo de asta, Ikki ai vazut gradinita din spate? Si lacul acela frumos de dupa casa? spune mama ei.
Fata dadu din cap si spunandu-i mamei sale ca nu a vazut acele locuri,dar ca va merge sa le vada imediat ce termina de mancat. Ikki, imediat ce terminara, ii spuse tatalui ei ca merge afara. Iesind, mai priveste odata spre casa, ramanand cu ochii atintiti spre camera pe care a ales-o ea. Vedea la geamul ei un material asemanator ca acela pe care l-a gasi in beci,dar nu ii dadu asa mare importanta. Se duse apoi in spatele casei unde gasii parca amenajata curtea. Iarba era mare dar la acelasi nivel si florile dintr-o gradinita mica erau vizibile de departe. Mai incolo, era un mic lac care spre fericirea ei nu era adanc. Dupa ce le priveste cu uimire observa cat de repede a trecut timpul. Intra in casa si vazand in camera ei patul facut, fata intelese ca era ora de culcare. Se imbraca in pijamale, pune materialul din beci si haina gasita pe pat intr-un sertar si se culca.
Dimineata pe la ora 8, soarele incepu sa intre prin fereastra ei, razele jucause atingandu-i fata delicata. Ea se trezeste cu un zambet delicat pe fata spunand in gandul ei " Buna dimineata soare! " Se schimba repede de haine si coboara cu nerabdare la bucatarie sa ia micul dejun. Dupa aceea merse cu mama ei sus la etaj, in camera fetei si incepura amandoua sa faca modificari. Zugravul chemat pentru a zugravii casa, vopsi peretii camerei intr-o culoare galbena iar tavanul in roz deschis. Patul il asezara langa perete cu fata spre ferestre, canapeaua langa pat si in fata ei televizorul. Dulapul cu haine il aseza la un metru departare de usa iar posterele cu vedetele ei favorite pe peretele ramas, deasupra biroului. Dupa ce aseza patura si pernele pe pat si dupa ce au pus perdeaua frumos colorata la geam mama fetei rasuflara usurata pentru ca au terminat.
Era pranzul. Ikki ia masa impreuna cu parintii ei. Dupa o ora de stat la masa, fata se indreapta spre baie spaland acel material gasit cu o zi in urma in beci. Apoi se asezara pe canapeaua din camera ei incepand sa coase si sa taie acel material. Dupa doua ore de lucru intens fetita terminara in sfarsit papusa. Era de aproape 30 de cm si umpluta cu vata. Fata era mandra de creatia ei si o purta peste tot. La masa, in curte, dormea cu ea si alte lucruri ca acestea. Fiind in gradina zareste mai departe o fetita care se joaca singura langa lac. Merge la ea, o saluta politicos si incepe sa o intrebe ce cauta aici, unde sta si daca vrea sa fie prietena ei. Fata fuse foarte bucuroasa ca are o prietena care sta aproape si care ii imprumuta jucariile ei pentru a se juca impreuna. Fiind vara, Ikki si Akira, noua ei prietena se jucau si in apa si pe iarba , stateau intise la soare sau la umbra copacilor si toata ziua erau impreuna. Ikki era bucuroasa ca avea o noua prietena.

Sper ca va place ! :P Astept critici si pareri!

#12
nu ma voi mai apuca sa mai insir greselile desi existaaa....
:-"
greseli de gramatica, ai grija la semne de punctuatie...etc...
a fost cam...aiurea capitolu` asta...
cum de nici nu o cunoaste pe fata aia si gata sunt prietene? totusi...mai mult realism!
descrierea a fost cam...inexistenta?! puteai descrie muuult casa, ce au vorbit fetele, etc...
ah...intrebare: cum arata fata aia??
dialogul a fost cam sec
asteptam o evolutie in legatura cu ceea ce s`a comentat la celalalt capitol, insa nu prea am vazut`o.
inca astept sa va imbunatatiti!
spor la scris.

bYe:-h
kisses:*
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#13
greseli am vazut si eu, si inca sunt grave cele gramaticale.
de ce o numesti/ numiti prietena pe fata aia? am o intrebare pentru autoare: voi stiti ce inseamna prietenia??
si...puteati sa dati si voi...macar un nume! nu credeti? o varsta, orice detaliu legat de fata aia ar fi fost mai folositor decat nimic. ah...sau o cheama cumva Prietena? asta-i numele ei? ca nu i`ai/ i`ati zis altfel.
nu prea am observat nicio evolutie.

astept continuarea si astept evolutia, astept sa ajungeti la alt nivel.
pha:-h
pwp:*

daca v`a deranjat postu` meu...pm!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)