Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

De ce vizionati "slice of life" ?

#1
Mai...realitatea e plictisitoare, corect?
Avem razboi, foamete, politica, certuri, scandaluri, vedete, drame, melodrame, muzica buna si fracturi de glezne...printre multe altele. Dar sunt relativ banale de vreme ce ne sunt atat de familiare precum ne e dosul palmei.

Asadar...de ce doriti sa vizionati anime-uri care reflecta aceasta realitate? E alura unei alte vieti traite, intr-un alt corp, intr-o alta cultura?
Sau e doar perversitatea voyeuristica de care sufera intreaga societate ce trebuie sa stie ce face mandruta de peste deal la orice ora din zi sau noapte?
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#2
Hm, de ce vizionez slice of life? Pentru ca-mi place sa vad si alte situatii, in care eu nu m-am regasit pana acum. Si daca sunt situatii asemanatoare, sa compar reactiile personajelor cu cele ale mele.
Nu am vazut prea multe anime-uri de acest gen la viata mea, insa cate am vazut, mi-au placut. Unele sunt amuzante, altele dramatice, dar imi place ca oricine se poate regasi in personaje. Poate nu e cel mai interesant gen, dar este relaxant. Plus, imi place sa vad o situatie vazuta prin prizma mai multor personaje, deoarece slice of life are de obicei 2 sau mai multe personaje.
Si realitatea nu e plictisitoare, eu urmaresc cu placere acest gen de anime-uri. Personajele par mult mai reale - un plus din punctul meu de vedere- şi sunt silly. De-asemenea, nu se forteaza sa aiba un sfarsit concret si nu exista o actiune in general. Doar random things. Si iubesc asta.
She's wiskey in a teacup.



#3
(31-07-2012, 02:07 PM)CyBeR A scris: Sau e doar perversitatea voyeuristica de care sufera intreaga societate ce trebuie sa stie ce face mandruta de peste deal la orice ora din zi sau noapte?

In caul meu cred ca e ceva de genul asta. Pur si simplu imi place sa vad cum isi traiesc alti viata, cum reusesc sa o faca interesanta, desi urasc dramele in care se boceste prea mult iar la sfarsit se sinucide nustiu care pentru ca la parasit gagica, prefer un happy end and a happy life, dar chiar daca nu imi plac ma uit si la alea, deoarece sunt oarecum interesante...ce motive am si eu...
I hope the road you'ar beginning to paint little by little ... will become full of beautiful COLORS


#4
Imi place destul de mult genul acesta de animeuri deoarece gasesc in el momente/comportamente/gandiri pe care le-am avuteu sau le-am observat la altii. Faptul ca in anime sunt prezentate mai detaliat ma ajuta sa privesc respectivele situatii din mai multe unghiuri decat inainte, sa-mi dau seama de mai multe lucruri, sa trag concluzii mai precise.
Cred ca e un fel de a gasi noi perspective asupra evenimentelor din viata unui om, noi modalitati de a reactiona la diferite situatii, asta fara sa le traiesc eu sau sa cercetez in detaliu viata cuiva.
Si da, undeva pe acolo e si o curiozitate morbida de a trai in pielea altcuiva.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#5
Eu am o toleranta foarte mica pentru majoritatea seriilor slice of life tocmai fiindca imi par relativ false intre ele si nu prea reusesc sa ma conectez deloc cu acestea. Bine, sunt unele chestii precum Niea_7 sau Hachimitsu to Clover care absolut le ador pentru personajele incredibil de interesante si situatiile incredibile care rasar.

In rest, am auzit ca Nana e foarte bun in acest gen si ar fi potrivit pentru cineva caruia i-a placut Hachimitsu to Clover, asa ca probabil voi incerca aia in curand.
[center][Imagine: 315bbep.jpg][/center]

#6
Daca vizionez acest gen inseamna ca m-am blocat, undeva pe parcursul vietii. Vizionez anime din alte multe motive dar Slice of Life ma pune pe ganduri mai mult decat e necesar. Poate pentru ca personajele si problemele lor devin mai importante pentru un moment, o secunda. Toti cautam o iesire din viata de zi cu zi, dar de ce sa ne intoarcem la ea atunci cand gasim acea portita? Poate in acea adunatura de probleme prin care un personaj trece, o gasesc si eu pe a mea. E fictiune dar nu sunt destul de inteligenta incat sa nu ma inspir din ea. Dar cred ca intotdeauna va fi interesant sa urmaresti viata altcuiva chiar si cand a ta se prabuseste. De ce urmarim reality shows? Suntem curiosi de ce se intampla altundeva.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#7
Slice of Life este unul dintre genurile pe care le indragesc cel mai tare, pur si simplu datorita subiectelor abordate cu care rezonez intr-un fel sa altul. Desigur, asta daca e un slice of life bun, nu o chestie lipsita de realism si incarcata de ridicol. Uneori prefer un slice of life in defavoarea unui anime fantasy, pentru ca e mai aproape de sufletelul meu. Vizionez situatii de viata care imi sunt fie cunoscute, fie straine. Rememorez experiente sau incerc sa le inteleg pe cele pe care nu le-am trait inca. Mai inteleg cate ceva si despre felul in care gandesc si reactioneaza oamenii, despre trairile si complexele altora, despre alte povesti de iubire si evolutia acestora. E un gen care, atunci cand e bine exploatat, e mai degraba incarcat de emotie decat de actiune si de silliness in defavoarea situatiilor complicate.

Asa ca da, vizionez slice of life pentru a ma regasi, sau pentru a ma relaxa, atunci cand nu am dispozitie pentru vreun film/serial/anime care sa-mi dea foarte mult de gandit. Iar cand dau de un slice of life care sa ma emotioneze si sa ma lase si el pe ganduri, cu atat mai bine ^^
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)