Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dark Shadows

#1
Da! Dark Shadows, cel mai nou film a lui Tim Burton si Johnny Depp. Am astepta cu nerabdare sa vad filmul asta, dupa ce am vazut trairelur. Mai ales ca e prima colaborare a lui Tim Burton, Helena Carter si Johnny Depp in ultimii doi ani. Da, eram entuziasmata sa vad filmul. Nu conta daca e dublat in rusa! In fine, am astepta sa va dfilmul online in engleza. Da! Prima data a aparut in rusa21Si sincer, m-a dezamagit total. Dar total. Scenariul era mult, mult prea nehotarat, un scenariu care ar fi puttu fi scris de mine, si daca nu as fi stiut puteam sa jur ca l-am scirs eu. Adica IMPRASTIAT! Da. Foarte imprasiat, foarte dezordonat, fara vreo idee a povesti, si dacut dupa un serial celebru.
Chiar nu-mi place sa-l critic de rau pe Tim Burton, care e un geniu al cinematografiei, din moment ce, datorita lui mi-am descoperit pasiunea pentru filme...da`...mai Tim m-ai dezamagit rau de tot. Ti-ai dezamagit in general fanii, si asta nu e bine.

A avut cateva momente amuzante, care au constat in introducerea lui Barnabas Collin in secolul XX. Scenele dintre Barnabas si iubirea vietii lui au fost putin patetice, si il faceau s apara pedofil, din moment ce actrita nu parea sa aiba mai mult de 15 ani. Nu stim o gramada de fire ale povestii si ne infunda cu cadre si secrete ale personajelor pe care noi NU AVEM DE UNDE SA LE STIM (da, mi-am invatat lectia. N-o sa mai fac niciodata scenarii dupa seriale),. Daca n-ai vazut serialul dupa care e facut filmul nu prea ai sanse s ail intelegi. Eu una nu l-am inteles. Momentele cand fatuca aia, care se vroia iubirea de-o viata a lui Barnabas, vorbea cu fantoma, cand a aparut fantoma mamei baiatului si cand fiica (fostului fierar Fanica) familiei Collins a aparut din cer sub forma unui varcolac adolescent (fara nici macar un filler de 30 de secunde sa ne dam si noi seama ce-o fi patit). Au fost si scene ingenioase, cum ar ciobirea lui Eva Green sau ce ii s-a intamplat, si scenele dintre Eva Green si Johnny Depp. Atat!
Eu inca vreau sa cred in Tim Bruton. Tim Burton care odata a fost pe culmile gloriei. Tim Burton, care l-a adus pe Johnny Depp unde e acum, eu il vreau pe acel Tim Burton care a facut Edward Scissorshand, Beetlejuice, Ed Wood si Charlie and the Chocolate factory. Acel Tim Burton care mareu ma facea sa ma simt cine sunt si sa zambesc prin filmele lui.

Totusi, se pare ca ecranizarea unui intreg serial in doar 120 de minute la intrecut si pe Tim Burton. Acel regizor minune, acel geniu al filmelor care era odata. Mi-am dat seama ca asta a fost doar o joaca a lui Tim cu Johnny, care s-au nimerit ca in copilarie sa aiba acelasi serial preferat. Probabil doar i-a apucat pe amandoi melancolia si au vrut sa renvie o poveste veche. Exact asa cum facema si noi cand eram mici in fata blocului si ne prefaceam ca suntem tot felul de personaje (de la spioane, la shamani si la ninja). Da, cu siguranta a fost doar un joc, pentru ca eu refuz sa cred ca Tim Burton s-ar putea lasa de regie. In plus, cei doi doar au bagat un cutit in fund mass-mediei care incepuse sa scrie ca cei doi ba s-au luat la baie, ba s-au jicnit si certat, ba au aruncat cu bani unul in altul, ba nu vor mai colabora niciodata. Jalnic, din nou mass-media strica tot ce e bun. Il inteleg perfect pe Tim Buton, pentru ca de zeci de ori si eu fac scenarii prostesti dupa seriale care imi plac, incerc sa constrag cateva zeci de episoade in doar 100-200 de pagini, si desigur nu iese nimic bine.

PS: Serialul Dark Shadow a avut 1225 de episoade21

Oricum, il consider un film dragut, amuzant, dar care nu urcpe culmi ideea de Burton-Depp-Carter, care a urcat in topuri inca de la prima aparitie. Si sper, ca dupa acest film Tim Burton si Johnny Depp sa ne mai uimeasca inca odata.
[Imagine: universul1.jpg]

#2
Si eu abia am asteptat sa vad filmul, din trailer parea chiar dragut. Nu imi faceam prea multe griji pentru ca nu e primul film vazut cu triunghiul Burton - Depp - Carter. Si totusi! Dezamagirea a fost crunta. Umorul filmului mi s-a parut extrem de simplu, elementele vulgare m-au scarbit sincer, iar cel mai mult mi-a displacut amestecarea aceea fara sens a multor creaturi magice. Sper sincer ca simtul macabrului nu a luat-o atat de razna si ca nu a fost ideea lui Tim Burton. Parerea pe care mi-a lasat-o ( in special in momentul cand fetita aceea se transforma in varcolac si spune ceva asemanator cu "I'm a werewolf, deal with it, woolf woolf" - that was one big, cold shower! ) a fost de disperere. Ca si cum toata lumea era disperata sa obtina un efect macabru, dramatic, infiorator.

(24-07-2012, 03:13 AM)hero1hero A scris: Scenele dintre Barnabas si iubirea vietii lui au fost putin patetice, si il faceau s apara pedofil, din moment ce actrita nu parea sa aiba mai mult de 15 ani.
Oh, yeah, big time!

Refuz sa dau o nota asa cum fac de obicei la finalul unui post despre un film, pentru ca nu ar fi o nota buna. Pentru mine filmul a fost o mare dezamagire.
River! Make her blue again!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)