Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

DA-Vara..NU-Vara

#1
Salut!
Dupa cum stit...a venit VARA (in sfirsit Smile ), iar acum uni dintre noi avem sentimentul ala de "mama!!! ce o sa mai fac si vara asta",dar dupa 2 saptamani ne trezim cu o plictiseala de ne vine sa ne omoram.
Deci..pentru a evita aceasta plictiseala avem nevoie de niste idei Smile
Ce recomandari aveti pentru petrecerea timpului in aceasta vara???
[Imagine: 1402125491-times-free-named-bleach_367763.jpg][/php]

#2
Well, eu am cateva planuri si sper sa nu sfarsesc asa cum zici tu, dupa doua saptamani sa ma dau cu capul de pereti. In primul rand, ce e sigur, ma angajez. Am trei luni la dispozitie si oricat de mult as prefera sa devin un couch potato, am nevoie de resurse. M-am gandit sa recapitulez materia de anul asta de studiu. Am vreo 10 serii anime in plan si pe langa asta sper sa am timp sa ma apuc si de o manga gigant pe care tot o evit. Mi-am propus sa citesc mai mult si sa imi cumpar un sac de carti de la anticariate cu o parte din banii pe care o sa ii fac. Am cateva seriale de care vreau sa ma apuc. O gramada de cafea si putina miscare ar trebui sa ma tina in priza si asta spun mereu dar odata ce te loveste moleseala nu mai ai chef de nimic. Anyway, cam asta e planul meu briliant. Daca e vorba de iesiri & co., nu sunt adepta. Poate la un film cu niste prieteni si seara prin parc. Sper sa mai vad cateva idei pe aici.

Edit: Yooo, am uitat, cum am uitat de cochiliile mele de melci. Am vreo zece adunate pana acum si sper sa ajung sa le pictez intr-o zi. Iarasi, poezii, vreau sa scriu o gramada, vreau sa desenez mai mult si vreau, vreau sa invat si sa stiu sa recit Enciclopedia Criminalilor in Serie pentru ca am asteptat dupa ea toata viata, simt. Hmmm.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#3
Cand m-am gandit sa incep topicul asta..aveam in cap decat plimbari cu bicicleta si pc...acum ca am citit propunerile tale..daca stau sa ma gandesc...niste bani de buzunar nu ar strica.
Chiar m-ai ajutat cu propunerea asta 4,m-ai ambitionat sa ma straduiesc sa imi gasesc un loc de munca pe timpul verii si poate ma apuc si de un sport nou..am vazut meciul de Rugby Romania-Uruguai si romani nostrii sunt chiar tari.Pacat ca prin zona mea nu exista decat cluburi de footbal....
Thank again for you idea 3
[Imagine: 1402125491-times-free-named-bleach_367763.jpg][/php]

#4
Nu stiu ce ispiratie se trage din programul meu pe vara asta, dar eu una mi l-am facut, imi e tare drag (partial) si sunt convinsa ca va fi iar o vara incredibil de plina... daca o va intrece pe aia de anul trecut care a fost apogeul, vom vedea. Bine intai trebuie sa scap de BAC, deci se duce vremea pana la inceputul lunii viitoare, apoi am trei saptamani de program intensiv de invatare pentru admitere, unde nu stiu NIMIC. I am not overreacting, tot ce am facut a fost sa-mi conspectez un capitol maaare din cele doua care se cer si atat, yaynot. Dupa 23 insa scap si am timp liber finally <3 pe care mi-l voi petrece recuperandu-ma numai bine, intai de toate cu niste iesiri, because I miss ma people din Bistrita terribly ._. Sper ca pana la finalul lunii aleia sa imi termin si dosarul si sa aplic in Olanda si - worst case scenario - sa fac niste pregatire de un IELTS sau Toefl daca nu imi vor accepta Cambridgeul.

Pentru ca dupaia vine august si in august PLEEEC. Provided I get the visa, but I'm overly excited anyway ^^ Vizitez niste rude din Canada vreo luna jumate si am multe multe excursii in plan pe acolo. Asta pe langa tona de carti pe care mi-am propus sa o citesc, mai ales ca librariile alora sunt geniale. Am si niste anime-uri de pe lista de to watch in plan, sa ajung la zi cu serialele care s-au terminat si cu care am ramas tare in urma din cauza scolii si sa ma apuc de altele care mi-au facut cu ochiul de mult timp (mostly "House of Cards" si "My Mad Fat Diary" ma tenteaza cel mai tare, desi cred ca mai erau cateva). Ahhh si vreau sa scriu. Sau, ma rog, sa ma apuc de research. Am decis ca vara asta e momentul in care imi iau in serios in sfarsit ideea care ma chinuie de doi ani de zile si pentru asta e nevoie de timp pentru cercetare, sa ma informez cum se cuvine despre toate. Merge bine cu relaxarea si macar ma voi simti productiva, facand ceva ce-mi place ^^

Dupa ce ma intorc in tara planuiesc sa imi vizitez (acum fosta) colega de banca in Bran, sa continui cu scrisul, sa ies in oras cu bistritenii mei dragi si sa ma apuc de lucru intens la costumul de Niji. Also, sa invat sa jonglez, ambitia asta de vara nu stiu pe unde se va strecura, dar e neaparata. Tare as vrea sa mai prind macar o saptamana de lucru la terasa, dar ma tem ca pe la finalul lui septembrie va fi prea tarziu ca nu va mai avea mult si se va inchide, iar atunci nu mai e nevoie de oameni in plus *sigh*. Singurul meu regret din vara asta e ca din cauza plecarii nu mai pot merge cu fetele la mare (amintirea de anul trecut e inca vie and I absolutely loved it), dar sunt sigura ca recompensez cumva.

@LaZy , ca slujba de vara recomand oricui ospataria ^^ Asta daca nu te deranjeaza interactiunea umana si sa ai oaresce de lucru. Daca gasesti un loc cu un program care sa iti convina, e absolut genial pentru ca ajungi sa cunosti multa lume, nu te plictisesti niciodata (clientii se schimba constant, in definitiv) si castigi si bine (the tips are worth it imo).

Also, sunt singura bagata in ceata de titlul topicului? Initial am crezut ca va fi o dezbatere pe tema "ce va place, ce nu va place la vara" o.O
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#5
Well, la mine depinde daca voi reusi sa imi iau licenta sau nu in iulie. Daca nu voi fi gata cu proiectul de licenta pana atunci va trebui sa o las pentru la toamna, so probabil voi mai lucra la ea incercand sa o perfectionez cat mai mult pe perioada verii. De asemenea, imi propun sa imi reiau cursurile importante de fizica si matematica studiate in facultate pentru a fi cat mai bine pregatit pentru admiterea la masterul unde doresc sa intru, inscrierea se va termina dupa sustinerea licentei din toamna, prin urmare nu va fi niciun pericol in a-l rata.

De asemenea, ma gandesc la randu-mi sa fac rost de bani pentru a-mi castiga in sfarsit independenta financiara, dar ma indoiesc ca voi gasi ceva pe domeniul meu de studiu, deoarece nu am fost nici pe departe un student model, iar in cercetare e greu sa iti gasesti un post, daca nu ai o medie foarte buna. De aceea imi pun toate sperantele in acest master pe care vreau sa il urmez ce imi poate deschide oportunitati clare de angajare pentru proiectul ELI (Extreme Light Infrastructure) de la Magurele. So, ma gandesc sincer sa incep sa ma reapuc de online poker, deoarece in trecut am avut foarte mare succes castigand sume destul de bunicele. Va trebui totusi sa reinvat din nou teoria si strategiile de joc, dar macar voi "lucra" de acasa, sper doar ca flerul, dar si norocul intr-o anumita masura (in ciuda perceptiei generale, sansa nu joaca un factor decisiv in poker, cel putin nu in varianta Texas Hold'em) sa nu ma fi parasit in toti acesti ani in care nu am mai jucat. Daca nu voi avea succes, voi trece la planul B (pe care momentan nu il am 21 )

Un alt obiectiv de-al meu ar fi sa citesc cateva materiale si carti de dezvoltare personala care sa ma ajute sa cresc atat intelectual, cat si comportamental, deoarece inca simt ca imi lipsesc anumite aptitudini utile care sa imi permita sa urc pe scara sociala, mai ales in interactia cu oamenii. Alt lucru care imi doresc sa fac vara asta este sa ma reapuc ori de arte martiale, ori de sala, deoarece chiar duc lipsa unui efort mai sustinut si intens. Bine, in acest moment nu trece zi fara a-mi face plimbarea de aproximativ 10 km prin oras, insa imi lipseste adrenalina si acea senzatie de euforie imbinata cu extenuare dupa terminarea unui antrenament intens. De asemenea, nu m-ar deranja nici o dragoste de-o vara cum se spune, insa nu o mi-o propun in mod special, daca va fi, va fi. Nu sunt sigur daca o sa merg la munte sau la mare vara asta, depinde daca voi gasi un anturaj cu care sa ma aciuez, so still pending with this one.

Cat despre anime si manga, am in plan sa urmaresc toate filmele lui Makoto Shinkai si Hayao Miyazaki plus sa termin manga si anime la Dragonball.

Hmm, s-au adunat ceva, se pare ca voi avea ce face vara asta ^^.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)