Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cum sa faci...

#1
Nu stiu daca mai exista un astfel de topic... Daca mai exista va rog sa il stergeti si sa imi acceptati scuzele 4.

Asa cum spune si titlul, aici vom posta cum se realizeaza anumite obiecte de workshop care se pot face si acasa.

Deci... in acest topic Vom pune diferite chestii interesante de workshop, ce pot fi facute in casa.

Cum sa faci un Cristal

1. Fa o solutie saturata de sare, dizolvand sare obisnuita de bucatarie in apa calda. O sa stii cand solutia este saturata, fiindca daca mai torni, sarea nu se mai dizolva si va ramane pe fundul vasului.
2. Pune solutia intr-un borcan curat, umplandu-l cam o treime. Restul solutiei pastreaz-o la indemana.
3. Foloseste o bucata de sfoara de bumbac ca sa legi o pietricica spalata bine de mijlocul unui creion. Atarna pietricica in apa sarata, sprijinind creionul de marginea borcanului.
4. Lasa borcanul undeva la caldura, de pilda pe un pervaz unde bate soarele. Asteapta pana se evapora apa. Verifica in fiecare zi si mai toarna solutie in borcan, daca e nevoie, cat sa tii mereu pietricica acoperita.
5. Pe masura ce apa din solutia de sare se evapora, vor incepe sa se formeze cristale pe pietricica. Dupa vreo cateva saptamani, ar trebui sa ai un cristal frumos.
Nota: Ca sa creezi un cristal colorat, poti adauga cateva picaturi de colorant alimentar in solutia de sare.

Cum sa faci paine

1. Pune 225 g de faina alba intr-un vas si adauga o lingurita de sare si o lingurita de zahar.
2. Pune o lingura de margarina moale si amestec-o in faina, cu degetele.
3. Adauga un pachetel de drojdie uscata in vas si amestec-o bine cu restul, folosind din nou degetele.
4. Adauga 150 ml de apa calda in vas. Ai grija ca apa sa fie calda, dar nu fierbinte, caci nu va mai creste painea.
5. Amesteca totul cu o lingura de lemn pana cand incepe sa se ingroase. Atunci cand s-a ingrosat prea tare ca sa mai folosesti lingura, spala-te pe maini si incepe sa framanti alatul pana cand acesta se desprinde de pe marginile vasului, lasandu-l curat.
6. Acum vine partea cea mai grea. Presara faina pe o suprafata dreapta si aseaza aluatul pe ea. Va trebui sa framanti aluatul pana devine omogen si elastic. Foloseste podul palmeica sa impingi aluatul, apoi aduna-l inapoi intr-o minge, turtindu-l cu incheieturile degetelor, intoarce-l pe partea cealalta si repeta operatiunea. Continua astfel timp de 5 minute.
7. Intinde un pic de ulei pe aluat. Infasoara-l cu un prosop si pune pachetul undeva la caldura, cum ar fi raftul unui dulap. Caldura va actiona asupra drojdiei, care, la randul ei, va face aluatul sa creasca si sa se umfle.
8. Cand si-a dublat dimensiunile, impunge aluatul cu pumnii ca sa scoti aerul ( "a da inapoi aluatul" ), apoi aranjeaza aluatul in forma in care vrei sa ai painea.
9. Aluatul tau este acum gata de a fi copt. Incalzeste inainte cuptorul la 230 grade Celsius.
10. Scoate prosopul si pune aluatul pe o tava de copt unsa cu ulei. Tine-l la cuptor vreo 25 de minute. Painea este coapta cand capata culoarea galben aramie si suna a gol daca bati in ea.
11. Pune painea la racit pe un gratar, ca sa nu se inmoaie.[center]Pofta buna[/center]

Cum sa iti faci propriul gloss

1. Pune o lingura de vaselina intr-un vas pentru cuptorul cu microunde. Incalzeste-o o jumatate de minut, la temperatura moderata, ca sa se inmoaie.
2. Pune o lingura de apa fierbinte intr-un vas. Adauga niste praf de amestecuri pentru racoritoare cu aroma de zmeura sau capsuni, putin cate putin, amestecand continuu, pana cand praful s-a dizolvat complet in apa.
3. Adauga apa colorata in vaselina, turnand cateva picaturi, pana cand obtii culoarea dorita.
4. Toarna amestecul intr-un borcanel si lasa-l sa se raceasca.

Daca nu mai postati si voi, o sa revin cu un edit pentru mai multe activitati.

#2
(07-10-2010, 09:03 PM)Irukandji A scris: Cum sa iti faci propriul gloss

1. Pune o lingura de vaselina intr-un vas pentru cuptorul cu microunde. Incalzeste-o o jumatate de minut, la temperatura moderata, ca sa se inmoaie.
2. Pune o lingura de apa fierbinte intr-un vas. Adauga niste praf de amestecuri pentru racoritoare cu aroma de zmeura sau capsuni, putin cate putin, amestecand continuu, pana cand praful s-a dizolvat complet in apa.
3. Adauga apa colorata in vaselina, turnand cateva picaturi, pana cand obtii culoarea dorita.
4. Toarna amestecul intr-un borcanel si lasa-l sa se raceasca.

Daca nu mai postati si voi, o sa revin cu un edit pentru mai multe activitati.

:O Interesant ...39 chiar sunt de ajutor ;> Eu una nu stiu ce sa scriu -_-" scuze ;''> Dar daca vei mai scrie , sigur le voi citi 3

#3
Ok, probabil fac off topic, scuzele mele but eu nu am priceput ceva. Iru, tu ai spus că la glossul ăla se foloseşte vaselină; pufuleţii mei, m-am tot gândit "ce fel de vaselină?". Că eu una nu cred că e din aia pe care-o foloseşti la maşini sau mai ştiu eu, cred că ţi-ar ieşi bube la gură, nu ştiu ce să spun. Întreb doar pentru că m-a încântat ideea şi am vrut s-o pun în practică, dar vaselina asta m-a oprit. Nu ştiu dacă de unde ai luat tu erai specificat (dacă nu cumva aveai "reţetele" p-acasă or something), en fin. Nu ştiu ce să spun, dar pare destul de incomplet.
Plus, mai voiam să spun ceva; ziceai de cristalul ăla care se face cu sare de bucătărie. După ce se formeză într-un sfârşit cristalul (dacă se formează) are să se topească la un moment dat, nu? Doar e din sare.
Nu ştiu, contrazice-mă te rog, dacă greşesc.
Cam atât am avut de spus. :]

#4
(19-10-2010, 09:19 PM)Abbeh. A scris: Ok, probabil fac off topic, scuzele mele but eu nu am priceput ceva. Iru, tu ai spus că la glossul ăla se foloseşte vaselină; pufuleţii mei, m-am tot gândit "ce fel de vaselină?". Că eu una nu cred că e din aia pe care-o foloseşti la maşini sau mai ştiu eu, cred că ţi-ar ieşi bube la gură, nu ştiu ce să spun. Întreb doar pentru că m-a încântat ideea şi am vrut s-o pun în practică, dar vaselina asta m-a oprit. Nu ştiu dacă de unde ai luat tu erai specificat (dacă nu cumva aveai "reţetele" p-acasă or something), en fin. Nu ştiu ce să spun, dar pare destul de incomplet.
Plus, mai voiam să spun ceva; ziceai de cristalul ăla care se face cu sare de bucătărie. După ce se formeză într-un sfârşit cristalul (dacă se formează) are să se topească la un moment dat, nu? Doar e din sare.
Nu ştiu, contrazice-mă te rog, dacă greşesc.
Cam atât am avut de spus. :]

Teoretic exista si vaselina de uz medical, dar practic e cam aceeasi substanta... numai sa si grija sa nu fi bagat mainile cineva in ea inaintea ta, ca atunci probabil ca vei obtine efect botox. XD

Realizezi ca un cristal veritabil NU se face acasa, nu? E probabil vorba de cristale pt diverse scurte utilitati, gen cosplay sau mai stiu eu ce...

Sorry for the offtopic... nu-mi vine niciun how-it's-made in minte acum...
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cum sa faci o farsa la prieten: kidztv 0 2.178 22-11-2009, 12:11 PM
Ultimul răspuns: kidztv


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)