Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ati citi Cronicile Lumii Pamantene?
Da.
100.00%
7 100.00%
Nu.
0%
0 0%
Nu stiu.
0%
0 0%
Total 7 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Cronicile Lumii Pamantene (Ligia Troisi)

#1
Am citit toate cele 3 volume si o ador.
Personajul principal e Nihal,o fata jumatate elf care ajunge Cavaler al Dragonului.Trece printr-o multime de intmaplari.Se indragosteste de un Cavaler al Dragonului,Fen,dar acesta o iubeste pe alta.Pana la urma este omorat in lupta.
Nihal are si un partener,dar la inceput era mai degraba dusman.Fata asta e un pic mai baietoasa si e singuta fata din Academie.Pana la urma se indragosteste de partenerul ei,Sennar.
Vi-o recomand tuturor iubitorilor de fantasy si adventure.
Soarele-i felinar ascuns printre stele
Ce straluceste in visele mele.
Iar carte-ai regina,cu parul de aur,
In ochii de gheata ascunde-un tezaur.

Fantana-i oglinda ce-n somn a cazut
Cand regele vulpe cu oaste-a trecut,
peste mosia lui cioara-mparat
Caruia viata el i-a crutat
.

Dincolo de adevar:
http://animezup.com/forum/showthread.php...407&page=1
KatieÈš;
http://animezup.com/forum/showthread.php...569&page=1

[Imagine: chibi_5539.gif]
Iasym

#2
Parca mai era un topic. In fine, poate ca memoria imi joaca feste.
Revenind. Cartea e una buna si am citit-o acum ceva timp fiindca eu sunt un fan al povestilor cu elfi si fantasy. Mi-au placut destul de mult volumele. Au fost interesante. Mi-a placut de Nihal fiindca era ambitioasa si nu s-a dat niciodata batuta. O adevarata luptatoare. Also, Sennar mi-a placut. Nu stiu de ce, dar am savurat momentele cand el era ranit sau disparut, iar Nihal isi facea griji : )) . Cavalerul de care s-a indragostit Nihal, Fen, nu il puteam suporta. Nu stiu, avea ceva ce ma scotea din sarite : )) . Totusi, personajul meu preferat a fost Magister. Hah, am eu o pasiune pentru personajele rele : )) . Oricum , mi-a placut „istoria" lui ( chiar a fost interesanta ) .
Well, cartile sunt chiar bune si merita citite.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#3
O carte exceptionala! Le-am citit anul trecut. Primul volum tin minte ca l-am terminat in cateva ore. Mi-a placut mult curajul lui Nihal, si ambitia ei. Nu mi-a placut la Academie ca toti se purtau urat cu ea pentru ca era fata, desi ii batuse pe toti "dusmanii" ei dati pentru promovarea la Academie. Si de asemenea nu mi-a placut cand l-a zgariat pe Sennar, desi era ingrijorat pentru ea.
Tin minte un citat de la sfarsit dupa ce s-au casatorit cei doi:
" Pare asa de ciudat, viata mea e legata strans de un talisman, iar el umbla in carje" Parca asa era 39 In fine, mi-a placut mult seria :X
[Imagine: zo71ux.jpg]

Zambeste cand viata pare sa nu iti mai ofere nimic. Cine stie ce apare peste un minut?

#4
Wow, nu pot sa cred ca exista fani Licia Troisi pe aici! XD
Eu am citit cartile acum mai multi ani, pentru ca le-am luat din Italia. Primele 3 volume le am intr-o singura carte, si sincer am cumparat-o pentru ca aveam nevoie de o ocupatie, si cand am vazut coperta am zis ca neaparat trebuie s-o am <3 si incetul cu incetul a inceput sa-mi placa foarte mult, mai ales povestea din Nihal si Sennar. Pana i-am vazut impreuna am crezut ca innebunesc, era clar ca el tinea atat de mult la ea dar ea era oarba 22 Asta nu-mi place la personajele Liciei, fetele sunt atat de blind cand vine vorba de dragoste si de cine le iubeste. Asta mi se pare singurul defect, mie cel putin mi-ar placea sa fie putiiin de tot mai feminine.

SPOILERS AHEAD~
Pentru cine nu stie.. mai sunt doua serii in continuarea cronicilor 4 (n-a aparut nimic in romana). Mai sunt 3 volume din "Razboaiele lumii pamantene" (care mi-au placut foarte mult, apare si Sennar prin carte, dar Nihal e moarta.. buuut they have a son! eh cine are ocazia sa le citeasca in italiana sau engleza poate sa descopere) si dupa aceasta trilogie mai urmeaza una, din care au aparut doar doua carti (le am si pe astea, dar n-am apucat s-o citesc decat pe prima xD). In aceasta ultima trilogie personajele din prima serie s-au cam pierdut (eh you know, batranetea.. e o diferenta de 40-50 de ani intre toate seriile am impresia) dar pare promitatoare seria (repet, am citit doar prima carte)

Am devenit mare fana Licia Troisi dupa ce am citit Cronicile si cum iese ceva nou de ea, imediat cumpar ^^
Love me or hate me. Either way I'm on your mind.

#5
O ador! Mi-a placut atat de mult, am citit toate cele 3 volume si chiar m-au impresionat^^ Am afltat de ea rasfoind o brosura de la Rao, trebuie sa recunosc, coperta a fost cea care mi-a atras atentia pentru prima data, apoi am citit descrierea si mi-am zis *asta trebuie sa o am neaparat!* Nici mie nu mi-a prea placut ca a trebuit sa asteptam pana la cel de-al treilea volum ca Nihal sa-si dea in sfarsit seama ca il iubeste pe Sennar si el pe ea desigur, putea fi uneori atat de naiva. Nu mi-a placut deloc ca Laius a murit, era unul dintre personajele mele favorite, dintr-un fricos si un las a devenit curajos si chiar si-a dat viata pentru prietenii lui.
[Imagine: grellslutcliffbyhowling.gif]


♥ Live Every Second Like It Was Your Last One ♥


[Imagine: mukurosignbynaladrield3.png]

[Imagine: sigg3.jpg]


#6
Wow, nu pot sa cred ca am citit cartile. Le-am lecturat cu placere cand eram inca in liceu. O colega le citea si fiind interesata de fantasy, le-am cerut imprumut. Sa vedem ce imi mai aduc aminte.
Well, in nici o alta carte nu am mai ajunt de jumatate-elfi. Asta a fost ceva nou inca de la inceput. Imi amintesc cat eram de amuzata de faptul ca Nihal nu se calma atunci cand ii spunea tatal ei. Ah si am ramas socata cand a ales sa isi faca tatuajul. Si chiar nu ma gandeam ca putea sa imblanzeasca dragonul. Sunt multe detalii pe care pot sa le amintesc daca ma gandesc mai bine, dar nu vreau sa fac prea mult spoiler pentru cei ce vor sa citeasca. Oricum, merita savurate.
[Imagine: ak8THBQ.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)