Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Credeti ca Light face ceea ce e bine?
Cred ca ceea ce face Light e gresit si nu sunt de acord cu el.
20.83%
15 20.83%
Eu sunt sigur/a ca ceea ce face Light e foarte corect.
34.72%
25 34.72%
Light curata lumea, da nu e bina sa ucizi oameni. Nu stiu sigur daca e bine sau nu.
44.44%
32 44.44%
Total 72 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Credeti ca ceea ce face Light este bine?

#11
Light a facut o treaba destul de buna atata timp cat s-a tinut de pedepsit RAUFACATORI... daca se tinea pe pozitie si nu incerca sa-i omoare si pe cei care-l cautau, ar fi dus-o mult mai bine... la urma urmei, cine si-ar putea imagina ca poti omora doar scriind numele cuiva intr-un caiet?

deci nu, ceea ce a facut Raito nu e bine in totalitate... guess that makes him perfect :chuu:
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#12
Citat:.Si daca faza cu 'omor doar pe criminali ' era adevarata..atunci L,tatal lui ,watari , reproterita aia care era indragostita de el, etc...erau toti criminali?...cred ca raspunsul e evident.
Intr'un fel era necesar sa'i omoare si pe ei..
Hey, sti cum se zice: pe cine nu omori, nu te lasa sa traiesti...si acum vorbesc la propriu.

Light nu a procedat corect, el nu a dorit binele lumii. Pentru el era doar un orgolio, vroia sa stapaneasca tot din mandrie, din dorinta sadica de a cuceri si a manevra pioni.

Probabil ca daca ar fi fost intr'adevar pro bine, balanta ar fi inclinat usor spre a doua optiune.

Pe'atat de istet, pe'atat de mandru si inconstient...

#13
Mie mi se pare ca ceea ce face Light este bine. E o idee buna sa elimine toti raufacatorii si sa ramana o lume perfecta, doar cu oameni buni. Dar cum perfectiunea se zice ca nu exista pe Pamant, atunci sigur nu va reusi sa curete in intregime lumea de raufacatori, ptr ca intotdeana vor mai aparea altii noi. Si bineinteles cand ucizi asa de usor, scriind doar numele persoanei pe care vrei sa o omori si gandindu-te la cum arata ea, poate deveni periculos ptr ca iti poti face un hobby din asta, adica poate deveni simplu si placut. Light s-a lasat purtat de val si a inceput sa ucida chiar si oameni nevinovati. Dar nu il invinuiesc ptr asta. Cand ai parte de o astfel de putere, sa poti controla pe cine omori, uneori e greu sa te stapanesti. Asa ca eu cred ca e bine ce face el, si nu vad nimic rau in asta. Doar ca ar trebui sa fie putin mai atentpe cine omoara, in rest, l-as ajuta si eu daca as putea sa curete lumea de raufacatori, sarlatani, etc. xP Si nu am nimic impotriva ca dorea sa ii omoare pe cei care vroiau sa il prinda. Adica daca toti puneau mana pe carnet si incepeau sa se certe ptr el cine sa il pastreze [ptr ca banuiesc (,) ca le-ar fi convenit sa faca ce face Light] si fiecare scria cate un nume in el, unde ajungea lumea. 22
[center][Imagine: Orochimaru-tongue.gif][/center]
[center]大蛇丸[/center]

#14
poi eu sunt deacord cu light...fara uni oameni lumea ar mult mai linistita .... bn ar fi si mai bn daka s-ar putea face ceva fara sa omori .... politia nu va putea face nimic niciodata cu acesti infractori... si nici nu cred ca le pasa asa de mult ... cel putin celor din romania....deci...oricum .....crima mi se pare oribila...dar cum se spune ochi pt ochi si dinte pt dinte....si daka alta cale nu exista ..... e adevarat ca light e putinnn(mai multicel du)s ...dar daka am avea puterea ... daca am detine carnetul mortii atuncii sunt sigura ca majoritatea ar face ceva nebunesc cu el.... aceasta putere nu trebuie sa o detina oamenii.... nu au cap sa gandeasca ...deci oricum ....sa revenim la subiect ... sunt deacord in mare parte..

#15
yes , of course, imi place modul de ucidere al lui Light :X
he eu cred ca face totul bine, daca Dumnezeu nu omoara oamenii rai si ii lasa sa faca ce vor ei atunci Light ii va omora el.
totusi daca exista criminali poti fi ucis si nevinovat, asa ca e mai bine ce face el, sunt total de acord cu el
Imi place acest personaj si mia placut si acest anime :X

:bye:
Orcine ar fi spus că aşa e Sfârşitul
Credeam c-o să fie cumplit, dureros
Când colo, sfidând la amurg răsăritul
Fu cum nu se poate mai pur, mai frumos . . .


[Imagine: 590860ruyjz7bfx6.gif]

[Imagine: chibi_2356.gif]
Tanya, chibi-ul lui SaKu_AnGeLs_SaSu

#16
Sa incepem.

1. Inceputul nemaipomenit. Desi, parerea mea, in inchisoare poti pedepsi mult mai bine un infractor decat sa il omori usor.
2. Sa lasat dus de putere si a inceput sa faca greseli. Nu ca s-a dat de gol sau ceva asemanator, doar ca el ar fi trbuit sa fie ingerul pazitor, nu sa omoare si oameni " obisnuiti "
3. Spre sfarsit mi-a fost mila de el. Geniul lui putea fi folosit intr-un scop mai bun.

Per`total sa zicem ca a fost ok.

P.S. Il urasc pe " L ", chiar este genul de om ce-l urasc cel mai mult. Nu stiu cum au reusit. Dar asta nu inseamna ca imi place neaparat de Kira.

#17
Well...il admir pe Light dintr-un singur motiv, acela ca nu a inebunit, decat la final. Daca as fi fost in locul lui nu cred ca as putea sa scriu in carnet numele cuiva fara sa am constiinta incarcata. Ceea ce facea Light nu era bine. Normal scopul e de admirat, o lume mai buna, dar nu asa se procedeaza, chiar daca asa ar fi cel mai rapid mod. Plus ca Light mai omora si oameni nevinovati si se folosea de multi pentru as atinge scopul. So, sunt de partea lui L 3



[Imagine: 28223o2.jpg]
My manga list



[Imagine: chibi_1290.gif]
, chibi-ul lui anonim_alex

Feed, cum il cheama p`asta? Asta de sus 5



[Imagine: mkdlaw.jpg]

#18
bine poate nu sunt o experta Death Note , dar ma bag cu un com
e bine ca incearca sa curete lumea de crimineali pentru viitor, se considera un fel de justitiar . Dar a inceput chiar sa isi piarda controlul si sa exagereze ( probabil de aceea nu are nimeni posibilitatea de a lua vieti , inafara de Dumnezeu , am face abuz de putere . oricine s-ar gandi si la scopurile lui )
poate ca Light are un scop nobil sa zicem , dar mie nu mi se pare ca a ucide pe cineva e o solutie
Totusi scopul scuza mijloacele , nu ?

#19
nu situ ce sa zic....

adica sa scapi de criminali e bine mai ales daca politia nu se ocupa deloc de ei... dar ca sa omori niste oameni care pana la urma nu au nici o vine, sunt doar inconstienti, si care daca stam si ne gandim.. vor fi la un momentdat judecati de dumnezeu... deci nu sunt deacord cu light... adica dumnezeu nea dat pe lume ca sa intampinam fericirea... dar si tristetea.. sa simtitm dragostea... dar si ura... si tot asa..

in concluzie... deci.. nu sunt deacord cu light...4
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#20
SIncer sa fiu , Light a inceput sa faca lucruri bune , dar apoi a fost orbit de puterea ce i-o conferea Carnetul . A inceput sa se creada cel mai puternic si a inceput sa omoare oamenii nevinovati .
O lume fara criminali sau oameni rai nu mi-ar placea . Lucrurile perfecte n-au fost niciodate frumoase . In opinia mea , viata e asa de frumoasa deoarece nu este perfecta .
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.





Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Light vs L dark_anime 27 25.574 15-09-2015, 11:47 PM
Ultimul răspuns: Florence Iris Winter
  Light VS Kira Coyote Stark 22 16.246 05-08-2014, 12:45 PM
Ultimul răspuns: scarllette
  Light-viu?! Zyklon 3 4.244 25-04-2014, 10:41 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Light/Kira/Raito(Death Note) Flaw 14 14.134 01-11-2012, 08:53 AM
Ultimul răspuns: angelxp
  If You Met Light In Person o0o-ayame-o0o 5 4.339 23-01-2011, 06:58 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)