Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Courage the cowardly dog

#1
Curaj, câinele cel fricos (engleză: Courage the Cowardly Dog) este un serial de desene animate american nominalizat la Premiile Oscar, creat de John R. Dilworth, care a regizat fiecare episod. Serialul îi are ca protagonişti pe Curaj, stăpâna lui, Muriel Traistă (engleză: Bagge), o femeie bătrână cu origini scoţiene şi Eustache Traistă (engleză: Bagge), un fermier bătrân, împreună cu care locuieşte într-o fermă din mijlocul oraşului ficţional Nicăieri din Kansas.

Vai, mai tineti minte desenul asta de pe vechiul Cartoon Network? Vaiii ce dor mi-e de el<3. Voua?(PS: Imi placea mai ales Barbierul ala nebun)21
[center][Imagine: 140ae5t.png][/center]
Mersi Mimisor!
[center]Ahaha.Nu.
[/center]


#2
Zaa, deci iubesc desenele astea. Cand am vazut topicul, am zis ceva de genul: "Curaj, caine prost !", caci asa ii zicea Eustache cainelui. Deci cainele ala era penal, iar Eustache, frate ce tip21. Avea barbia lunguiata si ochelarii aceia, si acum mi`l imaginez. Mereu radea de Curaj. Avea camioneta aia verde si ruginita105
A da, si orasul Nicaieri21. Aveau casa pe un camp unde se aflau decat ei trei.
Tin minte ca atunci cand veneam acasa de la scoala, o rugam pe mama sa dea pe Cartoon Network, pentru a vedea pe Curaj caine prost21. Si ce mai radeam21
Iar Muriel, tipa era mult prea linistita si stiu ca prepara mereu prajituri21
Si numele lor de familie, Traista21
Eh, cred ca o sa`l revad pe net, imi este tare dor de el105

#3
Mi-e dor de Curaj , caine fricos =[[
Serios , chiar mi-e dor , a fost desenul copilariei mele si inca mai urmaresc niste episoade pe net xD Grafica este atat de banala si atat de ciudata , dar povestea este incredibila si amuzanta xD Acel caine seamana mai degraba cu un porc , avand trei degete o_o Zici ca e un carnat , zau =]] Mai e si roz xD
Mi-au placut absolut toate episoadele , mai ales cele noi , deoarece erau mult mai interesante . Pacat ca nu-l mai dau la televizor , l-as fi revazut cu mare placere , deoarece nu m-a plicitisit niciodata . Familia aceea era complet ciudata =]] Eustache era asa slab si mereu avea ceva cu cainele o_o Iar Muriel numai sa gateasca stia =]] Imi placea ca (,) Curaj rezolva mereu cazuri , ajutandu-se de calculatorul lui o_o Si ce mai calculator , ii punea intrebari si el raspundea =]]] Prea tare xD Chiar imi este dor de el , deoarece este unul dintre desenele mele preferate , la care am ras ore in sir xD
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#4
Cred ca asta era desenul meu preferat cand eram mai mica. As putea sa zic ca e primul film de groaza pe care l-am vazut. Nu era prea faina grafica (personajele erau chira urate) si nu era genul de desen din care sa inveti ceva, dar l-am iubit la nebunie. Era Muriel, batrana care-l iubea pe Curaj si-l apara intotdeauna, Eustache, cu mult cunoscuta lui fraza, "Caine rau, ma faci de ras!", calculatorul ala care ii dadea sfaturi si toate personajele alea creepy... Cred ca preferatul meu era ratoiul ala francez, cum il chema LeMac sau ceva in genul...
Oricum era un serial tare, cu persoanje faine si actiune interesanta, m-am uitat la el pana nu s-a mai difuzat si m-as mai uita si acum daca ar mai fi. Genul asta de serial nu se invechesc niciodata si nu esti niciodata prea mare pentru ele.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#5
Vaiii doamne ce te iubesc Sin pentru acest topic adoram serialul asta cand era difuzat..
Inca mai tin minte episoade intregi..Cand a racit Eustache si a racit si calculatorul si a intrat cu miuriel in pc...
Cand a gasit piatra aia veche si au venit lacuste si ape cum era in pedepsele alea din Egipt
Sau cand a fost inundat campul ala si Eustache nui dadea voie lu Curaj sa faca si el baie acolo..si era de vina un castor...

Imi placea ca era roz si avea nasul ala gigantic si dintii cu gauri prin ei 21 imi e asa de dor de el....
Si prostu ala de Eustache cu masca aia a lui Buga Buga Buga ...22

Foarte furmos serialul The besttt !!! Love it!!!
Samy fu` a`ci!

~Marele meu fratior mai mic: Stefuu~ :smart:
`Mica mea surioara mai mare: Wanna` :bv:
*Sora mea geamana: Me_Amy* :love:

#6
Courage! Shit, era desenul meu favorit când eram mic - yes, i loved CN. Îmi plăcea la nebunie câinele ăla roz cu gaura aia uriaşă şi oribilă în dinte. YES, so funny. Mă făcea să râd în fiecare moment al existenţei mele - mă rog, când mă uitam, ofc. Şiiii... Muriel şi E. erau aşa amuzanţi şi urâââţi de zici că erau scoşi dintr-un tomberon. OFC. Îmi plăceau mult episoadele, deşi pentru mintea mea de copil erau horror şi mi-au făcut copilăria astea trei personaje :]] . De asta cred că iubesc acum filmele horror.
But, astea sunt desene adevărate, nu Hannah Bannana sau cine ştie ce altă porcărie.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#7
Ah, scumpetea mea de căţeluuuş. Dunno, sinceră să fiu, i miss him. Pot zice, că pe lângă Tom şi Jerry, a fost desenul copilăriei mele. Deci, Courage e genial. Îi adoram acea pată neagră de pe el şi picioarele slăbănoage + blăniţa roz. Şi ofc, mă făcea de fiecare dată să râd.
Yăăp, am adorat desenele de pe CN, până au început să apară prostiile astea gen Ben 10. :]] Muriel după mine semăna cu o bunicuţă ciudată şi totuşi adorabilă. God, mereu mi-a plăcut de ea şi dunno, soţul ei, nenea Eustache mă enerva uneori. Dar nu ştiu de ce, nu mai ţin minte. Şi totuşi, desenul şi personajele ce le avea au reuşit să-mi aducă un zâmbet pe buze. :]
Eh, în opinia mea, ăsta-un desen adevărat.
[Imagine: tumblr_lvu3z0OC361qkx1cbo1_500_large.gif]
The Mad Hatter: Have I gone mad?Alice: I'm afraid so. You're entirely bonkers. But I'll tell you a secret. All the best people are.


#8
E micuț, fricos, roz, pufos și îl cheamă Curaj. Nu-i așa că-i adorabil ? Nu-i așa că a fost câinele copilăriei tale ?
A fost unul dintre desenele mele preferate.
Ah, și acum după atâția ani țin minte cât de mult îmi plăcea de Muriel. Era acea bătrănică simpatică căreia nu poți sa-i reziști.
Uhm, și nu am uitat nici de moșneagul Eustache cu replica lui tipică ”Stupid dog,you make me look bad” care l-a facut celebru. Când eram mică nu-l suportam, mi se pare înspăimăntător o.o !? Acum mi se pare un moșneag plcitisit de viață care nu îl suportă pe Curaj dar amuzant în felul lui. :]]
Miss you old CN!
[Imagine: tumblr_lmvc2mI9Fg1qcr1eb.gif]
Ohana means family. Family means nobody gets left behind, or forgotten.

#9
Vai, ce mai puteam adora desenul acesta! Pe lângă altele, şi acest mic căţeluş mi-a plăcut şi uneori eram speriată de câteva întâmplări. :]] Eh, eram şi eu mică.
Muriel era tare simpatică! Ziceai că e o mică bătrânică blândă, dar al naibii de ciudată. Şi soţul ei mă enerva, adică mă şi speria uneori. :]] Courage era drăguţ rău, cu blăniţa lui roz şi petele negre. :]]
Şi really, îmi e dor de vechile desene de pe CN. Păcat de ce s-a ajuns acum. ^^

Ruxi.
[Imagine: 887m.jpg]

Use your smile to change the world . Don't let the world change your smile

#10
Omg, Couraaa~ge! < 3 Câinele ăsta roz, fricos, superb l-am adorat, îl ador şi-l voi adora mereu. Este doar, întreaga poveste, fiecare episod pe care îl vizionam când eram mică era aşa interesant, unele mi se păreau chiar horror şi mai puneam mâna la ochi, probabil era datorită vocilor unor personaje şi a fizicului lor. : )) Îmi amintesc că era un episod legat de o tăbliţă, nu îmi amintesc exact rolul acesteia, însă care a declanşat blestemul unui faraon. Şi faraonul acesta mă înspăimânta cel mai mult ca aspect dintre monştrii ăia. Am revăzut de curând acel episod, dar uit repede faţa faraonului ăla. : ))
Din câte îmi aduc aminte dintre celelalte creaturi, îmi păreau puţin psihopate după voce şi aspectul feţei. Cât despre episoade, nu ştiu dacă atunci le dădeau pe toate pe CN, dar le-am văzut aproape pe toate. Din ultimul sezon nu am vazut prea mult, insa mi se par mult mai reuşite primele sezoane. Mi-ar plăcea să le revăd, poate în viitorul apropiat.
Ah, şi să nu uit de Muriel şi Eustace. La Muriel îmi place accentul la nebunie. Aici vorbesc de curând, pentru că atunci când eram mică le vedeam dublate, însă am mai urmărit pe youtube unele videoclipuri cu Muriel, accentul ăla mă omoară. : )) Şi la Eustace, Doamne, desenul nu ar fi la fel fără omul ăsta. În primul rând, e caracterul ăla, mereu ţâfnos, care îl face aşa amuzant. Apoi sunt replicile lui hilare, printre care şi "Stupid dog! You made me look bad!". Plus scenele în care Muriel îl loveşte cu făcăleţul peste cap.
Alte personaje notabile sunt comandantul ăla cu asistentul lui. Cât am putut să râd când apăreau ei doi şi se confruntau de fiecare dată, totuşi vorbindu-şi normal şi respectându-se uneori.
Anw, sunt mândră pentru premiile pe care le-a primit acest desen şi popularitatea acestuia, Courage merită din plin această atenţie. Cu siguranţă va rămâne desenul meu preferat pentru totdeauna. :3
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)