Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cosplayer-ul vostru favorit

#1
Obisnuiam sa apreciez cosplayul separat, sa admir imaginile si un cosplay anume in functie de personajul pe care il cautam, fara a da mare atentie persoanelor care se gaseau in spatele respectivei costumatii, cu atat mai mult fara a le urmari intreaga lor munca. Odata cu EECC insa, unde am avut ocazia sa asist la panelul a trei cosplayeri cunoscuti in lumea aceasta, mi s-a schimbat putin viziunea asupra artei si am inceput sa ma interesez mai mult de persoanele care o practica, citind despre evolutia lor, despre numeroasele lor proiecte, despre cum e sa ai un asemenea hobby pe care sa il practici la nivel profesional (si pe care sa il transformi chiar in ceva mai mult decat un simplu hobby) sau pur si simplu despre diverse obstacole care apar in calea unui cosplay reusit.

Sunt curioasa, asadar, daca mai sunt persoane care sa urmareasca cu interes anumiti cosplayeri. Care este cosplayer-ul vostru favorit in momentul de fata? (sau, daca sunt mai multi, atunci care sunt acestia?) Ce va face sa admirati respectiva persoana? Ce va atrage la ea? (personaje alese poate, stil, atentie pentru detalii etc.)

Momentan, eu am doi cosplayeri favoriti, desi poate ar trebui sa le numesc cosplayerite sau vreun alt derivat deminin al cuvantului ^^'
Prima este Kamui, din Germania, pe care am intalnit-o anul acesta la EECC si care pot spune cu mana pe inima ca m-a lasat cu adevarat uimita. Kamui este specializata in armuri, asa ca marea majoritate a costumelor ei sunt inspirate din personaje care poarta armuri sau cel putin elemente de armura. And big props, yep, that too. Pe langa asta, ea face parte din categoria cosplayerilor care si-au transformat pasiunea atat intr-o activitate permanenta, principala, cat si intr-o sursa de venit, scriind si punand in vanzare numeroase carti pe diverse subiecte: armor making, props making, armor painting (acestea sunt cele despre care stiu eu cel putin). De utilizat stiu ca prefera un material numit Worbla, care se modeleaza la caldura si se intareste mai apoi, fiind foarte potrivit pentru a confectiona armuri.
Honestly, nu credeam ca sunt genul de persoana care sa se dea in vand dupa armuri atat de tare, dar dupa ce am descoperit-o pe Kamui, am ajuns la concluzia ca m-as putea uita ore in sir la operele ei. E indrazneata si iti propune proiecte spectaculoase intr-un timp scurt, lucreaza eficient si lucreaza cu pasiune (ca sa nu mai vorbesc ca are si o importanta sustinere din partea sotului ei, care ii picteaza armurile... now that's what I call teamwork). Abia astept sa imi pot pune mana pe cartile ei si sa ii urmez sfaturile in proiectele viitoare.

Cea de a doua este ceva mai recent descoperita, datorita interesului meu pentru Sora din Kaleido Star, si anume Calssara, tot din Germania (nice coincidence there). Nu va puteti imagina ciuda care m-a cuprins atunci cand, tot citind despre ea, am descoperit ca a fost la Otaku cu putini ani in urma, si eu habar nu aveam, nefrecventand respectivul festival T_T. Oh well. Calssara se departeaza de interesul meu pentru armuri, fiind o dragalasenie de fata (seriously, she's gorgeous in a really adorable way @_@) cu o diversitate destul de mare in ceea ce priveste costumele pe care le are la activ. Ceea ce imi place foarte mult la ea este atentia pentru detalii (si colaborarile cu Elffi, her finnish boyfriend, whom I really envy because his baldness makes it really easy for him to wear any wigs ._.). Asta, si her extremely useful tips. Tot stalk-uindu-i pagina de facebook, am citit niste chestii foarte folositoare despre cosplay posing, despre detaliile unui costum sau despre cum sa iti imbunatatesti reprezentarea unui anume personaj. Plus ca obisnuieste sa posteze si comparatii dintre poze ale aceluiasi costum la cativa ani diferenta, explicand anumite diferente si imbunatatiri. Pentru cineva aflat abia la inceput care nu are habar de multe lucruri, her kindness and ideas are very useful.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#2
Sincer, nu pot spune ca am un cosplayer preferat (sau mai multi) ci mai degraba faptul ca imi place cate ceva la mai multe persoane.

Cum a spus si DreamGirl, Kamui este o inspiratie foarte mare cand vine vorba de Worbla and armor costumes. Si eu ii urmaresc proiectele pe facebook si pot spune ca am invatat destul de multe de la ea, si din posturile de pe facebook dar si din videourile de pe youtube.

Pot spune ca apreciez cuplu Calssara-Elffi, defapt, chiar ii invidiez pentru ca intotdeauna mi-am dorit sa fac un couple cosplay, sau cel putin group cosplay. :<

Pe youtube mai urmaresc o tipa din SUA, nu neaparat pentru ca ar fi foarte cunoscuta sau pentru ca ar avea un sifonier intreg cu costume, ba din contra, are cateva costume dar alea sunt foarte bune. Imi place tipa pentru ca este open-minded, vorbeste mult si filmeaza tot ce face, here is her youtube channel - https://www.youtube.com/user/KellaxProductions/videos

Un alt cosplayer care lucreaza foarte mult cu Worbla ar fi Lightning Cosplay, deasemenea are niste tutoriale foarte folositoare pe youtube, am sa las aici si channeul ei in caz ca este cineva interesat - https://www.youtube.com/channel/UCBQJdDx...OUA/videos . Care si ea la randul ei este ajutata de logodnicul ei cu diversele proiecte. Ei doi (spre deosebire de Kamui) mai fac si cosplay impreuna. :3

In revista Cosplay Gen nr. 7 era un articol despre doua surori gemene care fac cosplay impreuna, Yuuri-C and Yuuri-K, care mi-au placut atat de mult incat m-au facut pentru o secunda sa-mi doresc sa am si eu o sora geamana.

De asemenea, imi place foarte mult de Tasha and her Queen of Blade (from Starcraft 2) costume is absolute... asdfghjkl;' ma rog, nu numai Tasha, in general imi place intreg grupul Spiral Cats din care fac parte Tasha, Tomia, Ren and Miyuko.

Apreciez la Reika faptul ca are niste costume care la inceput par foarte greu de realizat, apoi cu cat stai si analizezi mai mult costumul iti dai seama ca nu e chiar atat de greu si apoi mai stai putin si iti dai seama ca desi nu e greu, sunt multe, foarte multe detalii care daca n-ar fi nu ar arata deloc bine cosplayul respectiv.

Momentan nu mai imi vine nimic in minte, desi sigur mai sunt. ^ ^""
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#3
Well din punctul meu de vedere pot spune ca cosplayerii mei favoriti sunt Reika si Kanama dat fiind faptul ca m-au impresionat cu costumele lor la Otaku 2014, dar pot sa spun si ca Peggy din Singapore mi-a atras atentia cu stilul ei de cosplay. In orice caz aceasta a fost cam prima intalnire a mea cu vedete de cosplay si pot spune ac m-au impresionat foarte tare felul in care au venit si felul in care au fost imbracati in ambele zile ale festivalului. Stiu ca nu este mult, dar cam asta pot spune legat de acest subiect, iar cand voi vedea mai multe voi da un edit la acest post pentru a comenta legat de noi cosplayeri preferati Smile
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

#4
Nu prea sunt pus la punct cu actualitatile din acest domeniu, dar asemenea lui @Jorji-kun, am fost si eu placut impresionat de cosplay-urile lui Kaname si Reika de la Otaku 2014. Mi s-au parut ca au intrat foarte bine in personajele lor si au fost amandoi atenti la cele mai mici detalii estetice pentru a se aseamana cat mai mult cu cei pe care i-au imitat. Cu toate acestea, vazand inainte de eveniment pe website-ul Otaku prezentarea lor impreuna cu cateva poze de cosplay, nu pot sa nu afirm ca totusi ma asteptam la si mai mult de la ei doi. Asta arata cat de mult ajuta Photoshop-ul si un fotograf profesionist pentru a pune si mai mult in valoare un cosplay bun care sa fie mai aproape de perfectiune. Din punctul meu de vedere live-ul a fost cu un nivel sub ce am vazut in poze, ceea ce nu e neaparat un lucru rau, deoarece asta dovedeste ca totusi sunt si ei oameni obisnuiti, nu personaje anime innascute cu trasaturi fizice perfecte, iar pentru un potential incepator in arta cosplay-ul care poate fi deznadajduit de faptul ca nu va putea vreodata sa atinga acel standard reliefat in pozele photoshopate, poate reprezenta o incurajare pentru a continua sa progreseze, deoarece isi va da seama ca aceste cosplay-uri nu sunt chiar de inaccesibile si ireale pe cat a crezut.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#5
Cum au spus si anumite persoane de mai sus, Reika si Kaname au o frumoasa cariera in spate~ Fiind deja trecuti de 30 de ani acestia au avut timpul necesar de a se perfectiona si de a lucra impresionante costume.

In afara de acestia 2 ii urmarec cu placere pe Hana si Baozi din China. Le place sa abordeze personaje in voga si nu inceteaza de a ma uimi cu frumusetea lor. Nu cred ca as putea sa aleg un singur cosplay facut de ele fiindca se vede cu ochiul liber ca au pus suflet in toate costumele. >///< Pe viitor sper sa avem si noi parte de Hana si Baozi la conventiile ce vor urma.
But never never never never regret,
It's my life, my life, my life, my life to live
-- One ok Rock - Decision

#6
[Imagine: UNwqFr7.jpg] [Imagine: 34]
[Posturi unite]
am gasit cele mai tari peruci de cosplay




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)