Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Copii Lampii Fermecate

#1
Umblam prin birou si am gasit cartile care le'am luat de la biblioteca si mi;a trecut din cap sa va zic si voua de ele.
Seria de romane se numeste "Copii Lampii Fermecate" de P.B.Kerr care..ei bine e autor de romane politiste dar acum l'a lovit inspiratia sa scrie ceva pentru copii.Ei bine,seria i;a iesit foarte bine.
In carte se ia in prim-plan ideea djinilor,sau a duhurilor magice ca cel din "Lampa lui Aladdin".Toata lumea se imparte in 3->djini,oameni si ingeri.Djini sunt cei care stapanesc sansa,adica norocul.Acestia se impart in 6 triburi,3 bune si 3 rele.
Toata actiunea se leaga de familia Gaunt si rudele apropiate.Mama este djin,tatal om si cei doi gemeni ai lor,o fata si un baiat,ambii djini.Acestia sunt ajutati in aventurile lor de catre unchiul lor,fratele mamei,Nimrod,un djin foarte puternic si majordomul acestuia,un englez-sadea Groanin.Acestia se plimba prin toata lumea si reusesc sa invinga raul si ghinionul restabilind homoestaisul,adica echilibrul dintre noroc si ghinion.
Cam atata despre...parerea mea e una foarte buna,si v'o recomand tuturor :bv:
:help: Zuppy25 :cold:
[Imagine: sig13.jpg]

#2
Am citit-o cand eram mai mica, doar primul volum...nu mi-a placut indeajuns incat sa continui cu toata seria...La inceput a fost foarte interesanta, exact genul de carte pe care o prefer, actiune, adventure, mister, dar la sfarsit m-am can plictisit, oricum..cartea e ok3
[Imagine: grellslutcliffbyhowling.gif]


♥ Live Every Second Like It Was Your Last One ♥


[Imagine: mukurosignbynaladrield3.png]

[Imagine: sigg3.jpg]


#3
Si eu sunt de parere ca nu este doar ok, am citit primele 3 volume acum vreo doi ani, si desi nu m-au impresionat, au fost ..interesante. Misterul creat si curiozitatea m-au impins sa ajung la volumul trei, desi in timp ce asteptam ca al 4-lea sa apara tradus, am schimbat radical genul de carti si nu m-am mai intors la aceasta serie.
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)