Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cea mai buna manga...

#11
Primul loc: Count Cain si Count Cain-GodChild
Le-am pus pe amundoua fiindca au acelasi personaj, actiunea continua in volumul doi, doar ca se numeste diferit.
Mi-a placut enorm de mult :3. Yuki Kaori este una dintre putinii mei autori preferati. Ceea ce imi place este ca imbina foarte usor istoria cu horror-ul, misterul cu romanta, si supernaturalul cu umanitatea.
Recomand<3

Al doilea loc: Ludwig Kakumei si Doll star
1. In mare este aceeasi idei, dar! Yuki imbina povestile copilariei intr-un mod absolut minunat. Rasuceste, intoarce firele epice initiale si creeaza unele noi, originale. NU am putut prezice ce se va intampla in niciun capitol. In timp ce in Count Cain se pune accent pe loialitate, aici e vorba despre iubirea pura (care are si partile sale amuzante dar si tragice). Mi se pare un pic mai complex decat primul loc, yet il plasez pe 2.
Recomand<3
2. De ce nu? Oricum, nu judecati cartea dupa coperta. Mi-a placut foarte mult ideea cum ca o simpla papusa poate citi temerile oamenilor si le poate reproduce. Totodata ea era modul in care protagonista isi ascundea personalitatea de lume. Foarte interesant.
Recomand<3(ma intreb de ce nu il pun pe 1Smile )

Al treilea loc: After School Nightmare
Mi-a placut tema subiectului foarte mult! Este unul dintre cele ami complexe manga-uri pe care le-am citit. E chiar un MUST. Personajelor li s-a dat sansa sa renasca :3 castigandu-si insa viata noua.
]Recomand<3

Al patrulea loc: Ai hime ai to himegoto
It made me cry. Este unul dintre cele mai bune shoujo-uri pe care le-am intalnit so far. E ca un dulce basm :3. Mi-a placut foarte mult inocenta tipei si ambitia, daca o pot numi asa, si sacrificiile tipului. Merita, merita =D.
Recomand<3 shoujo fans

Al cincilea loc: Boys next door si High School Debut
1. Well este pentru fanii yaoi. Mi se pare o poveste inspirata din realitate. Trebuie sa recunosc ca s-a inspirat dupa Jack Spintecatorul Smile dar iar intr-o varianta putin schimbata. Deasemenea m-a facut sa plang.
Recomand celor pasionati de yaoi<3

2. Amuzament? Aici! Motivul manga-ului mi se pare foarte interesant si original [no spoilers]. L-am citit acum ceva timp si m-a incurajat destul de mult. Nu era vorba de poveste ci de caracterul Harunei. Era foarte mult ca ea. De asta mi-a placut. Tipa chiar a luptat [la propriu si figurat] pentru relatia ei.
Recomand<3 fanilor shoujo :3


[Imagine: furroxana.png]
~set facut de Aikad<3, multuuuuumesc~

#12
Cred ca topul asta o sa fie sub inspiratia momentului.

1. Vagabond (Inoue Takehico) - Singurul minus la manga asta ar fi ca este ongoing (sau cel putin era ongoing la momentul cand am lasat-o eu sa mai acumuleze ceva capitole). Recent am inceput sa cam urasc mai toate manga-urile care intra in categoria asta. Plusurile sunt, cum ar spune un clasic in viata, fara numar. De la povestea captivanta si grafica detaliata, pana la personajele extraordinar construite. S-ar putea sa ma insel, dar mi se pare ca este o adaptare a romanului Musashi, de unde se explica si complexitatea.
2. Berserk (Miura Kentaro) - Poate este doar din cauza nostalgiei, fiind vorba de primul meu manga, dar Berserk ramane pentru mine undeva destul de sus in top. Din pacate, la fel ca toate lucrurile bune, este trasa de par in ultimul hal. Singurul lucru care salveaza manga asta de ura mea eterna sunt personajele, care mi se par de-a dreptul fascinante. Povestea la fel, a mers o buna bucata de vreme foarte frumos, pana undeva cand s-a cam rupt firul, si au inceput sa apara diverse fillere.
3. Jiraishin (Tsutomu Takahashi) - Acum ca ma gandersc la ea, parca imi vine cheful sa o recitesc. Este o manga politista foarte interesanta care cred ca ar placea oricarui iubitor de seinen. De fapt, cam tot ce scoate Tsutomu Takahaschi este undeva la un nivel foarte ridicat.
4. Bokurano (Kitoh Mohiro) - Daca m-ar intreba cineva ce manga a reusit sa-mi smulga o lacrima, as spune ca Bokurano a reusit asta. Are o poveste originala, si mai ales personaje veridice construite foarte atent, fiecare cu o poveste a lui.
5. Liar game (Kaitani Shinobu) - Una din rarele manga citite de mine care se bazeaza pe jocuri psihologice si de inteligenta. Apreciez la ea ca fiecare arc a fost gandit pana la detaliu si ca personajele se completeaza foarte bine.

Acum ca ma uit la topul asta facut pe moment, imi dau seama ca din 5, 3 sunt inca ongoing din pacate. Probabil ca nici numerele din fata titlurilor nu sunt foarte relevante, dat fiind ca este destul de greu sa fac diferente intre ele. Ar mai fi de mentionat ca mi-a fost destul de greu sa restrang totul intr-un top 5. Simt ca am exclus unele titluri care ar fi meritat apreciate si ele, cum ar fi Bio-meat: nectar, Hellsing, Psyren, Claymore, Battle angel alita, Blue Heaven etc.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)