Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cea mai buna manga...

#1
Faceti un top 5 a celor mai bune manga-uri pe care le-ati citit..

EDIT Lynn : Incearca te rog sa scrii mai normal cu fonturile alea si mai dezvoltat. No spam allowed kiddo. Thanks.
EDIT Dander: Also, nu vreau sa vad doar lista/topul -> scrieti si de ce ati pus pe locul X manga Y.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#2
1.Mars.
Romantic, dramatic, sensibil, slice of life and so on.
2. Akuma de Sorou.
Există şi o dramă taiwaneză pe care am urmărit-o, însă ador mai mult manga.
3. Love in the Mask
Still reading, is ongoing.
4. Bullet and Carnage
No comment. That was awesome xD
5. Cut.
Yaoiish but awesome.
-

#3
MPD Psycho
Mystery, Police, Psychological, Seinen

Becchin to Mandala
Action, Drama, Supernatural, Psychological

Bitter Virgin
Drama, Romance, School, Seinen

The Art of War - Sun Tzu
Action, Historical, Military

Kurosagi Shitai Takuhaibin (The Kurosagi Corpse Delivery Service)
Comedy, Mystery, Drama, Horror, Supernatural, Seinen

#4
1. Watashitachi no Shiawase na Jikan
A fost o manga foarte emotionanta care mi-a schimbat radical gandirea.
2.Kyou, Koi wo Hajimemasu
Mi se pare ca a fost prima mea manga de care nu ma puteam desprinde.
3.Dengeki Daisy
La fel, nu ma puteam desprinde nici de ea.
4.Nana
Cum putea lipsi? Pur si simplu am adorat manga-ul, pacat ca nu cred ca vor mai aparea capitole datorita autoarei care este bolnava.
5. Beast Master
Mi-a placut foarte mult ideea.
Ce pot spune... astea sunt dupa parerea mea niste manga-uri mai reusite. In general Shoujo/Romance ,desi mi se pare acest gen putin cam tras de par(uneori) dar eh, nimic nu poate fi perfect.Pana acum nici ca am incercat sa citesc alte genuri. Exista un inceput pentru toate.

#5
1. Yokan (Makoto Tateno)
2. Yokan 2 (Makoto Tateno)
3. A Bloody Kiss Tonight (Makoto Tateno)
4. Gerbera (Makoto Tateno)
5. Hero Heel (Makoto Tateno)

Pe toate cinci le-am procurat săptămâna trecută şi sunt geniale. Autoarea e genială. Sunt fana ei pe viaţă. Îmi place cum redă acţiunea, ştie să te pună pe jar. Şi grafica e superbă. Le voi reciti cu plăcere şi am de gând să cumpăr toate creaţiile ei, care sunt peste 30, cu prima ocazie.

#6
Cea mai buna manga pana acum mi s-a parut a fi Akuma de sourou. Este un shoujo care te captiveaza de la inceput pana la final. Am incercat sa vad si drama dar nu mi-a placut si am renuntat, mangaul acesta e prea epic pentru a fi adaptat..

Hana to akuma este a fost si va fi unul dintre shoujourile pe care, daca as avea timp, le-as reciti cu placere. Este un manga copilaros, romantic si foarte inocent ... chiar daca are tangenta cu iadul.

Tot din gama shoujo am ales pentru top si Koukou Debut. Un manga amuzant, energic, uneori dramatic ... are destule faze epice, unele iti dau senzatia ca e mai mult fantasy decat un real-life. Adolescenti, dragoste, scoala, frati si multe alte lucruri care nu te lasa sa o treci pe 'on-hold'.

Special A este tot un shojo, teoretic... din punctul meu de vedere, este cea mai tare comediie, fantasy cu unele evenimente din viata reala si din timpul scolii. Copiii aia pur si simplu sunt fenomenali!!!

Dogs a fost prima manga din genul seinen cred ... dar stiu sigur ca este prima care m-a captivat, de aceea acum citesc sequelul dogs: bullets and carnage.

Acestea sunt primele serii care mi-au venit in minte, sunt alte manga mult mai reusite, poate, dar care pe mine nu m-au impresionat astfel incat sa fie primele la care sa ma gandesc, dar cu siguranta si acelea intra in primele 10-20 dintre cele mai bune manga citite de mine!

ps: nu sunt clasificate 1-5, they're taking turns 10
[Imagine: Anime_Vector_Signature_by_iNegacion.jpg]

#7
1. Rosario + Vampire Season II
Nu m-am putut desprinde de ea si astept cu nerabdare urmatoarele capitole.
2. Hana to Akuma
Cum a zis si mariska, un manga romantic, plin de copilarisme, desi e vorba despre demoni. 21
3. AIKI
Un manga echi, cu cateva secvente "indecente" 21, cu niste faze de pici de pe scaun si razi 2 ore, in care este vorba despre un Maestru Karatist (imi scapa numele) care incearca sa-si recupereze toata puterea (100%) pe care tatal sau i-a izolat-o pentru ca era prea periculos.
4. Eden no Ori
Romantic, horror, "kinky", aventura, actiune -> tot ce vrei tu. Este vorba de nsiete elevi care, in urma prabusirii avionului in care erau, ajung pe o insula nemarcata pe harta (mare cat continentul Asia) in care inca mai traiau animale preistorice. Se impletesc si se distrug prietenii/aliante in acest joc al supravieturii. E fain 21

~ cam asta e topul meu 3 ~
[CENTER][Imagine: 351beib.png]
Mdeah. si atat !
Do you like Justin Bieber?
[Imagine: tumblr_lasqkk4ZAt1qa7vou.gif]
[/CENTER]

#8
Hmmm m-ai pus pe ganduri rau de tot cu topicul asta. Omoshiroi ^^
Here is my "weird" favourite top 5 mangas :

Number 5: Vagabond
Scrisa de Inoue Takehiko, care relata viata lui Miyamoto Musashi, legendarul samurai.

Number 4: Crows
Scrisa de Takahashi Hiroshi, este o manga despre delicventii din liceele din Japonia. Are multa actiune si mult umor.

Number 3: Worst
Scrisa tot de Takahashi Hiroshi, este continuarea povestii din Crows dupa 2 ani in manga.

Number 2: Bartender
Scrisa de Joh Araki si Nagatomo Kenji, este o manga, dupa cum ii spune si numele, despre un bartender. Este manga datorita care am ales sa incep sa fac si cursurile de barman, asa ca o mica paranteza.

Number 1: GTO (Great Teacher Onizuka)
Scrisa de Fujisawa Tohru, este pentru mine cea mai buna manga. Multa actiune, umor,suspans, si putin echi din cand in cand.
The best quotes are written by unknown people .
BlackER

#9
Top 5 cele mai bune mangauri citite huh?Pai la mine ar suna asa:
Nr.1-Great Teacher Onizuka(just read it!)
Nr.2-The Breaker:New Waves(continuarea de la The Breaker)
Nr.3-Detroit Metal City(o comedie foarte tare despre un tip care vrea sa cante muzica pop dar ajunge sa cante intr-o formatie de underground metal)
Nr.4-Giant Killing(povestea unei echipe de fotbal care este preluata de catre un fost star al lor acum manager si tipul care i antreneaza)
Nr.5-Naruto(cred ca toata lumea stie de Naruto...)

#10
1. Beast Master
Mi-a placut foarte mult, mai ales ideea si numele m-au atras. Pe urma nu m-am mai putut opri din citit... Mult prea super 4

2. Hiyokoi
Nu stiu ce m-a atras la ea, poate numarul mic de capitole care erau pe atunci. E inca on going, pacat ca se adauga capitole cam greu. E foarte draguta si are un story dupa care sunt înnebunita.

3. High School Debut
Dap... Recomandat de una dintre prietenele mele. Am zis, de ce nu? Oricum aveam timp berechet 4 A avut si momente amuzante si emotionante si romantice... Mi-a placut mult.

4. Kimi ni Todoke
Hm... Daca ma gandesc mai bine, ar fi la egalitate toate, dar tot trebuie un top, deci.... Mi-a placut mult ideea. Sawako ca si Sadako si tipul dragut care se împrieteneste cu ea... Ah, de ce nu exista asa baieti si in realitate? Este foarte sweet

5. Fairy Tail
Dap, celebra Fairy Tail. Dee ce? Mi-a placut numele si ideea .... Mai ales cu Lucy si cheile care deschid Portile Zodiacale sau cum vreti sa le ziceti.... Eu citesc in engleza si mi-e lene sa caut traducerea 4 Si nici Natsu nu e prea rau, dar mie imi place de Gray.... He is so hot 21

Majoritatea sunt shoujo/romance.... Clasice pentru mine 4
She's wiskey in a teacup.






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)