Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cartierul blestemat !

#1
Bună. Acest fic e facut de mine si astept sa-l cititi si sa comentati.

Capitolul I : Povestea cartierului “NordUra”

Cartierul “acela” toţi îl urăsc.
“La inceputul vacanţei de vară când toţi copii,adolescenţii terminau şcoala o nenorocire avea să se întâmple. Se auzea din vorba oamenilor că băieţii,majoritatea din clasa a 10-a aveau în plan să drogheze “boboacele” apoi să le ducă într-un cartier, unde nici Dumnezeu nu le poate apăra. Nimeni nu scapă din mâna lor ! Nici o fată nu a reuşit până acum. Pentru asta,cartierul a fost blestemat şi i-a fost dat numele “NordUra”.


Toţi elevii păşeau cu drag în incinta şcolii. Un an nou pentru toţi, plin de bucurii şi fericire.
-Haide Ayamii ! Suntem a 9-a ce naiba să fim mai precaute. În plus am un plan. Vrei să îl ştii?
-Nu, că tu ai numai planuri stupide şi ai creierul cât o păpădie.
- Ştiam eu că vrei. Dacă întârziem, când profesorul va face prezenţa şi ajunge la numele meu intru in clasă repede şi zic : “Cangurul naşte” iar tu zici “Ne scuzaţi că am întârziat, colega mea a luat un Parasinus spart”. Ai inţeles ?
-Da cauciuc stricat am inţeles.
-Okay. Am ajuns in faţa uşii şi ora se pare că începuse. Profesorul strigă catalogul.
Profesorul: Ellie Trixeen? Prezentă?
-Deschid uşa şi intru alergând “Cangurul naşte la pământ”, ah si prezentă.
-Ne scuzaţi că am întârziat.Colega mea a mâncat un hipopotam uns cu miere si cu un măr in gură. Numele meu este Ichinoki Ayamii prezentă.
Toţi se uitau miraţi , dar in acelaşi timp râdeau. Se uitau la noi ca la maşini Ferrari.
Ora trecuse. Toţi ieşiră şi se îndreptase-ră spre cantină.
-Ayamiii, n-ai spus cum trebuia. Trebuia sa zici “Parasinus spart” nu “hipopotam uns cu miere şi cu un măr in gură. Baka[idioată] ce eşti.
- Ce mai contează? Pastilă sau animal tot aia.
Fiecare clasă are masa ei. Ne-am luat prânzul şi ne uitam după colegi.
-Elllieeeee, Ayamiiiii aici suntem !

TO BE CONTINUED. Publicitate.
I need your love
I'm a broken rose ! :[



#2
Data viitoare 40 de rânduri comform regulamentului;

EDIT : @Little Star : Ma refeream la ceva mai lung decat un fragment :P
-

#3
Alice. - Scuze dar cred ca gresesti! In regulament, la aceasta sectiune nu se mai aplica regula, cel putin eu asa am citit si asa stiu! Iarta-ma, te rog, daca am gresit!
Multumesc!

Revenind la aceasta poveste...
Hmm, ceva original inca nu vad, doar o idee stearsa care sper sa se dezvolte si sa devina mult mai plina de suflet!
Nimic din ceea ce eu zic, nu spun cu rautate, ci o spun cu sinceritate! Nu vreau sa te demoralizez, insa ai mult de muncit si sper ca pe viitor sa citesc ceva mai mult sentiment, mai multa pasiune.
Nu ma intelege gresit prin ceea ce zic, imi place, insa mai ai de muncit, sper sa accepti si critici [ fiindca din punctul meu de vedere ele ajuta mult --- atata timp cat ele sunt constructive, bineinteles --- ]
In aceasta prima parte trebuia sa adaugi mai mult suflet, sa incerci sa atragi cat mai mult atentia cititorului, sa-l faci sa stea cu ' sufletul la gura ' ...
O poveste originala nu vine doar din ideea sa in sine, ci si din felul de-a scrie, din stilul pur creat pe parcurs. In felul tau de a scrie, de a povesti si de a parcurge aceasta poveste.
Actiunea mi se pare prea rapida, parca este prea mult dialog si foarte, dar foarte putina descriere. Nu ai reusit sa le combini, sa le faci sa fie in armonie, insa ai timp pentru asta pe viitor.
Incearca sa te axezi mai mult pe descriere, dar in acelasi timp nu uita de dialog ...
In cele din urma, eu iti doresc succes! Astept sa citesc urmatoarea parte, care sper sa fie mult mai buna si daca nu o sa mai vrei sa comentez povestea sa ma anunti, nu am sa ma supar!
Succes

Edit --- Scuze Alice. , insa ai spus conform regulamentului si din aceasta cauza am inteles gresit! Imi pare rau, nu te supara, nu am vrut sa zic nimic cu rautate! ---



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Blestemat aurelyon 2 2.239 31-07-2011, 11:37 PM
Ultimul răspuns: aurelyon
  Blestemat aurelyon 0 1.780 28-07-2011, 11:29 PM
Ultimul răspuns: aurelyon
  Cartierul blestemat ! Ely14 1 2.069 02-04-2011, 09:15 PM
Ultimul răspuns: Eclair.
  Jurnalul blestemat [+16] Splendora Cromwell 21 12.291 26-03-2010, 08:25 PM
Ultimul răspuns: Splendora Cromwell


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)