Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

C.H.E.S.T.i.i

#51
Mersi Ulquiorra pentru comentariul cel lung. Am sa tin cont de sfaturile tale. *hug* Apreciez ca treci pe aici.
Hmm, am mai reusit sa mai lucrez putin in PS, nu foarte multe, dar nici nimic.
Nu prea am multe de spus. Enjoy!

Unu
Doi

#52
Pentru putin, hiimera. Vad ca nu ai stat mult si ai revenit cu doua noi lucrari interesante si destul de diferite una de alta prin modul in care ai ales sa le abordezi.

In prima imagine se observa ca ai incercat sa creezi un cadru mai omogen, mai legat, cromatica folosita limitandu-se doar la cateva culori, cu nuantele lor aferente, toate fiind deschise si calde, completandu-se reciproc foarte bine si dand intregului peisaj armonie si coeziune. De asemenea, apreciez ca ai folosit mai multa saturatie si contrast la culorile ce compun personajul feminin, punandu-l mai bine in valoare, cat si faptul ca ai redus opacitatea si ai marit transparenta acestuia in comparatie cu restul decorului (cel putin asa imi pare mie, s-ar putea sa fie doar o iluzie) , astfel incat sa avem o imagine mai diafana a acestuia. In plus, e minunat cum te-ai folosit de acele petale rosii din jurul fetei, very nice touch there, sporeste impactul vizual al acesteia. Chiar nu am ce defect sa scot in evidenta aici.

Cum am spus si la inceput, a doua lucrare este total diferita de prima, aici revenind oarecum la stilul tau inconfundabil de a lua mai multe elemente eterogene, care nu au neaparat legatura una cu cealalta si amestecandu-le laolalta creand un fel de colaj care sa ofere o imagine vizuala puternica. Eu unul recunosc, nu sunt un mare fan al acestui stil, mie imi place sa am o tema si o idee centrala si elemente secundare care sa o puna si mai mult in evidenta, daca consider ca mai este cazul, fara elemente surpriza sau contradictorii . Cu toate acestea, mereu am apreciat libertatea de exprimare pe care o astfel de abordare ti-o da si cum am spus si in post-ul trecut, cred ca in aceasta te regasesti si te simti cel mai bine.

Incheind marea parenteza si revenind la a comenta imaginea, si aici ai folosit 2 background-uri, dar spre deosebire de lucrarea din postul trecut acestea merg mult mai bine impreuna si nu iti mai sare in ochi. Culorile sunt dragute, elementele sunt amuzante si ludice, dand personalitate intregului cadru, insa totusi ar mai fi mers cateva floricele sau efecte mai dragute pe langa, deoarece avem in centru acea multitudine de obiecte, iar pe la margini mai nimic, iar aceasta discrepanta se observa si strica echilibrul imaginii. De asemenea, daca observi, parul fetei are 2 nuante de verde, una mai deschisa, alta mai inchisa, cea din urma probabil se datoreaza unei umbre venind de la un obiect sau a directiei in care ii batea soarele din scena de unde ai luat-o, dar aici nu avem nimic de genul acesta reprezentat, so poate ca ar fi fost mai bine sa aiba tot parul verde deschis? Cam atat as avea de subliniat si la aceasta, din punct de tehnic a iesit bine, dar artistic imi este greu sa ma pronunt tocmai pentru ca nu prea pot sa ma identific cu acest stil si imi este greu sa empatizez cu ideea din spatele lucrarii, prin urmare ii las pe altii sa comenteze acest aspect.

Umm, sper ca nu sperii lumea sa posteze aici cu aceste comentarii, dar din una dau in alta and well, you know how it is....
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#53
Ulquiorra, nu cred ca ai sa sperii pe nimeni, cel putin pe mine nu. *giggle*
Apreciez enorm de mult ca treci si lasi comentarii + sfaturi folositoare.
Iti multumesc din suflet! Si imi cer scuze daca iti pierzi timpul prin thread-ul meu.


Am mai reusit sa creez ceva, tot doua lucrari. Nu stiu cat de reusite sunt, iar de text nici nu mai spun, nu il pun fiindca nu ma pricep... Lucrarile le mai am postate si pe alte site-uri.
****
Not what it seems.
Yu Kanda.

#54
@hiimera Well, pe alte thread-uri oricum nu este activitate, so I'm thinking it's only fair to post where there is actually something happening.

In prima lucrare ai ales o tema mai minimalista, sa spunem asa, ceea ce nu am avut prilejul sa vad prea des in creatiile tale de pana acum , deoarece am observat ca preferi sa ai in imaginile tale culori cat mai diferite, cateodata chiar contrastante, cat si o multitudine de efecte sau elemente dinamice care au rolul de a imbogati si ornamenta cat mai mult intregul peisaj E laudabil ca ai incercat sa iesi din zona ta de confort si sa incerci si o astfel de abordare, care poate nu iti vine chiar natural sau poate nu ii gasesti frumusetea, iar asta poate numai sa te ajute sa te dezvolti si mai mult in gfx.

Mie chiar imi place simplitatea acesteia, cateodata mai putin inseamna mai mult in mod paradoxal. Totusi, din punctul meu de vedere, acel "21." poate ca nu ar mai fi trebuit sa fie prezent acolo, parca nu se potriveste cu tot cadru general si da impresia ca oarecum este din alt film sau in plus...ma gandesc ca nu ai stiut ce altceva sa mai adaugi pentru ca imaginea sa nu para prea rudimentara sau needitata, dar din punctul meu de vedere nu se punea problema de asa ceva, why fix something that really works? Ce ai fi putut face insa, dar asta e doar o idee, era sa te concentrezi mai mult pe ceasca de ceai, poate sa saturezi putin rosul acela al ceaiului, sa dai putin dinamism si sa adaugi niste efecte de aburi inaltandu-se din aceasta, iar daca stii cum, din acestia sa incerci sa creezi un text in dreapta imaginii.....s-ar fi potrivit perfect contrastul albului de la aburi cu background-ul negru/gri, oricum mult mai bine decat acel 21.

In a doua creatie revii la un stil mai propriu, foarte onamentat si colorat, care arata foarte bine, chiar imi place cum ai experimentat cu cromatica, mai ales cu teal-ul parului lui kanda care se reflecta si pe vestimentatia acestuia, background-ul ti-a iesit superb, very nice touch cu acele afise kanji din fundal. Singura lucru care ar mai putea fi adaugat este ceva text in dreapta, deoarece chiar daca gasim acel model ornamentat, gen broderie, parca totusi ar mai merge un element pentru a mai umple golul de acolo....zici tu ca nu te-ai pricepe la text, dar eu am totusi incredere ca ai putea gasi ceva frumos care sa se potriveasca.

Spor si imaginatie in continuare.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#55
Chestii noi, dar nu foarete multe.
Mersi din nou Ulquiorra, ca ai trecut.
1 2 3

#56

#57
A trecut ceva timp, insa tot ce pot aduce este un simplu edit.
Este recent, l-am facut astazi. : ))
Sfaturi, critica constructiva sunt mereubine venite.

Little Lady

#58
Hello there! Si revin cu o noua lucrare. Din pacate doar una, insa asta este.
Critici, sfaturi, sunt mereu bine venite aici!

timeless life

#59
New stuff, not much to say, just that i have them posted on other sites too.
De data aceasta am reusit sa aduc doua edituri si nu doar unul.

lost my soul
dead and gone

#60
Cred ca acum aduc prea recent lucrari. : ))
Insa am prea multe idei, dar voi icerca sa postez mai multe deodata.

alone in my world
here I am




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)