Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

By Zapy

#1
Deci m-am gandit sa imi incerc norocul la poezii. Sunt cam primele incercari si chiar vreau sa va stiu parerea in legatura cu ele.


Lumea noastra

Lumea e din ce in ce mai rea,
Si crede-ma, nu vei putera ignora,
Chiar de orb, a fi, ai vrea,
Viata, nu o vei putea abandona.

Totul va fi mereu la fel :
Durere, tristete, crime,
Important, e sa ai un tel,
Sa nu devii complice la cruzime

Oare justitia va castiga?
Sau va disparea dintre noi?
Oare dreptatea va exista?
Oricum ar fi, asta depinde de voi.


Frica de moarte

Stau si ma gandesc,
Chiar daca-i deprisos,
Continui, continui sa traiesc,
Sperand ca voi gasi un rost.

In lume exista o frica,
La care unii se tem foarte,
Altii considerand-o mica,
Aceasta-i frica de moarte.




Sper ca v-au placut si astept pareri.

#2
hello
pai o sa incep cu o gresala de ortografie "deprisos- de prisos", nu-i nu stiu ce grava dar intr-o poezie strica destul de mult (mai ales in una atat de scurta e foarte vizibila)
versul "La care unii se tem foarte"- suna aiurea, o data cred ca era mai potrivit un "De" in loc de acel "La", oricum numi place deloc cum suna versul asta, ma zgarie pe creieras

pentru inceput sunt destul de bune poeziile, insa poezia nu e ceva usor, ai mult de munca daca vrei sa te ti de ea
cand alegi o tema, sapa pana in adancurile ei, si doar apoi alege versurile pe care sa le folosesti :P
altfel, o sa-ti iasa ceva sec, nimic care sa ma atraga, mai ales ideea de "frica de moarte" puteai sa mergi mult mai departe cu ea, plus ca doua strofe sunt foarte putine pentru asa o tema (oricum, aici ii alegerea ta)

cam atat am avut de spus, nu sunt tocmai cea mai in masura sa comentez poeziile altora, mai ales sa bag de vine dar in fine.. sper doar ca te-am ajutat cu ceva :P

bye bye
si sper sa te ti de poezi si sa evoluezi :P
4

#3
Helău diăr!
Primele încercări spui?
Pâi uite ai rimele forţate, crimi-cruzime, şi-n alte ocazii doar casă păstrezi o rimă ai pus orice ucvânt , adică aisacrificat logica, pentru o rimă.
Şi trebuie să fii coonstantă, să păstrezi aceeaşi rimă, ori împrecheată ori ăncrucişată.
Sincer pentru început mai bine te-aiaxa pe împerecheată că e mai uşor.
Şi încearcă să rimezi cu părţi de propoziţie diferite, exemplu: subst-verb, adj-adv, verb-pron, etc.
O să sune mai frumos, faţă de banalele versuri cu verbe puse laacelaşi timp şi mod:), sau aceleaşi pronume, "noi-voi".
Ai scris şi puţin,
Încearcă şi ritmul şi măsura :) Să ai o estetică mai bună.
Şi să nu-ţi mai sacrifici niciodată firul poetic de dragul versului, ori găseşti să sep otrivească ideea, ori o schimbi.

Şi aici la poezii contează mai mult diacriticele, încearcă să le pui, oricum nu e mult de scris, doar sunt poezii nu ficuri:)
Citat:Chiar de orb, a fi, ai vrea,
Viata, nu o vei putea abandona.
Ce haos ai creat aici, încearcă se reformulezi că nu se înţelege mai nimic.

Nu te descuraja! Bye!
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#4
Hey XD yup sunt un dezastru. Dar mi-am zis sa postez poezii fiindca nu am ce face. Umm... nu am diacritice la laptop si la pc nu mai stiu de unde fac rost de ele. Am mai facut o poezie si dupa aceasta voi incepe sa ma i-au dupa sfaturile voastre. Thx pentru comment XD

Prizionerul


Prizonier, atat pot sa spun,
Merg fara rost pe acest drum.
Aici sunt eu si voi ramane,
Fiindca speranta-mi nu apune.

Prizonier, inlantuit cu sentimente,
Merg pe strada cu ganduri demente.
Incerc sa ma opresc din nebunie
Dar totul ramane o fantezie.

Prizonier, de viata agatandu-ma,
Merg si castig chinuindu-ma
Nimic nu se va schimba,
Insa asta simte prizonierul acela?


Thx inca odata pentru comentari XD :bye:

Edit : Am rezolvat punctele :))

#5
Hey =] ahm, eu o să comentez doar ultima poezie, dacă nu ţi-e cu deranj :)) .

Titlul poeziei mi se pare potrivit ţinând cont de conţinutul ei, deci nu am ce-ţi reproşa, aici cel puţin. Conţinutul... mă enervează enorm faptul că ai folosit puncte de suspensie imediat după primul cuvânt al fiecărui vers, chiar e deranjant, nu vezi? După cuvântul "prizonier" s-ar fi potrivit câte o virguliţă, părerea mea.
Conţinutul în sine, firul ideii, îmi place, mi se pare... incintant :-??, în sensul de interesant .
Oh, and, n-am putut să nu observ acea greşeluţă "simpte" e de fapt "simte"...

So, cam atât am avut de comentat, mai lucrează puţin la semnele de punctuaţie, nu prea le foloseşti cum ar trebui dar te descurci totuşi destul de bine .

Baftă in continuare :* !


[edit] atâta = atât

aÅŸa, acum e gata commentul meu :)) .




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)