Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Butonul rosu

#1
New game... E o versiune mai evoluata a unui joc pe care l-am gasit pe un alt forum... Cineva va spune sa nu apasati pe un mare buton rosu care se afla [undeva]. Voi va straduiti sa nu il apasati, dar intr-un fel sau altul il apasati si se intampla...ceva. E complicat de explicat, dar jocul e destul de simplu. Uitati exemplul:

Persoana 1: Eram in vizita la un muzeu de pictura si langa un tablou care reprezenta o turma de antilope se afla un buton mare, rosu si stralucitor. M-am apropiat de el ca hipnotizata si am dat sa il apas, insa in clipa urmatoare un paznic de la muzeu mi-a spus ca apasarea butonului este strict interzisa si se pedepseste crunt. Eu am luat mana de langa buton si m-am indepartat, speriata de avertismentul gardianului. Dar pe cine nu tenteaza un mare, rosu si stralucitor? In continuarea vizitei ma gandeam doar la butoane mari, rosii si stralucitoare. Erau butoane mari, rosii si stralucitoare peste tot in capul meu! Nu mai puteam rezista si m-am intors la tabloul cu antilope si am apasat butonul inainte sa ma vada gardianul!

Persoana 2: Dupa ce apesi pe buton, intreaga turma de antilope sare din tablou si te calca in copite pana devii un covor de sters pe picioare. Dupa ce ai denit covoras, gardianul te ia de jos si te pune la intrarea in muzeu... Urata soarta.

Mergeam pe strada si pe langa mine a trecut o femeie in varsta cu un catelus in lesa. Catelul avea un ibuton rosu prins de coada.
-Ce e cu butonul acela? am intrebat.
-Nimic, draga! Nu-l lua in seama! Si nici sa nu te gandesti sa apesi pe buton, e periculos!
Ca eu si o ascultam pe doamna aia, butonul era prea tentant. Am apasat pe buton.

Si tot asa...Povestea nu trebuie sa fie nici prea lunga, nici prea scurta, depinde ce inspiratie aveti...

Start game! (urmatorul user sa spuna urmarea povestii cu catelul)

#2
Dupa ce ai apasat pe buton, catelusul dragut s-a transformat intr-un elefant, apoi un cangur, o pisica alba, un strut, o meduza, si in alte animale. La sfarsit s-a transformat intr-o balena roz cu o fustita stramta pe ea, care avea o lesa la gat cu butonul rosu, si ti-a spus:
-Apasa-l, apasa-l, apasa-l, apasa-l!

Next: M-am trezit si m-am dus sa incalzesc laptele si sa-mi fac cu cereale. Dupa ce l-am pus in cana, una din cereale era rosie si semana cu un buton. Nu am bagat-o in seama si am inceput sa mananc, dar dupa aceea micul cerc a ramas pe fundul canii. Era mult prea tentant asa ca mi-am apropiat mana si l-am apasat.

#3
Dupa ce ai apasat nu s-a intamplat nimic. Ai stat si ai stat. Te-ai uitat pe geam; nimic diferit. Pana la urma te-ai intors in camera. Atunci ti-ai dat seama ca mobilierul nu era alb. Ce s-a intamplat? Te-ai uitat peste tot. Si acolo un buton si dincolo... Te-ai dus la geamul camerei tale: navete spatiale, gladiri suspendate. Erai in alta dumensiune. DE CE A TREBUIT SA APAS?! Cand m-am dus inapoi unde era butonul, el disparuse. O urma verde era de la masa spre usa. Ai urmarit-o stangaci... dincolo se auzeau bipaituri. Ai dat inapoi si te-ai gandit ca poate e doar un vis, culcandu-te.

La ora de chimie dirigintele m-a chemat la tabla. Mi-am zbatut capul sa imi dau seama care e chestia cu formula!, insa nimic! Zbatandu-ma am putut sa observ ca dirigintele de chimie avea pe spate un buton mare, rosu. Seamana cu cheita de la o papusa. Dirigintele inca strangea fisele de pe catedra, nevazandu-ma ca ma apropiam de el. (Optional: Cand am apasat el s-a oprit din ceea ce facea.)
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)