Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Business district

#1
Disclaimer: Nu detin nici un personaj din anime-ul/manga-ul Naruto care apartin lui Masashi Kishimoto. Si nu profit de pe urma acestor personaje/intamplari.

Capitolul I:Inceputul

Lumina orbitoare,sunete asurzitoare,fum de tigara,miros de alcool si pitipoance la tot pasul.Aceasta este definitia unui club din suburbiile orasului Tokio.Un baiat cu parul negru,ochii negri si patrunzatori,cu o fata perfect relaxata statea in fata barului.Era in mediul lui.Avea in fata un pahar aproape gol de tequila cand cinci matahale se apropiara si se asezara in jurul lui.
-Vreo problema?intreba Sasuke foarte senin
-Hei,pustiu'!Te bagi la un pocker?
-Nu mersi,raspunse el indreptandu-si privirea spre pahar.Il goli,dar cand vru sa plece,noii lui prieteni ii taiara calea.
-Ce,te grabesti?Sau ti-e frica?
Sasuke nu il lua in seama si vru sa isi continue drumul,dar unul din tipi il impinse inapoi.El se enerva si ii articula una.De aici nu fu mult pana la un scandal.Totusi,Sasuke reusi sa evadeze.
Iesi din club si se indrepta spre o casa din apropiere.O singura lumina era aprinsa,la parter.Sasuke nu mai batu,ci intra ca o furtuna si se duse in bucatarie.Naruto,in pantaloni scurti si tricou,isi lua cina putin intarziat.Cand il vazu pe Sasuke in usa se ineca.
-Trebuie sa vorbim!
-Stii,s-a inventat ceva numit ciocanit.
Sasuke se intoarse si ciocani in usa bucatariei.
-Fericit?
-Perfect?Ce e?
-Am dat de belea.
-Iar,mah?Cum?
-Nu e timp de explicatii.Ma urmaresc vreo cinci matahale,o sa ajunga imediat,deci ar fi cazul sa o stergem.Imediat!
-Ok,ok...Facem ca tine.Hai sa plecam!
Iesira impreuna pe usa din spate.Incepura sa alerge,dar dupa un timp Naruto se opri dezorientat.
-Auzi,da' noi unde ne ducem?
Sasuke se opri la fel de dezorientat.
-Pai...
Se privira tacut,cand lui Naruto ii veni o idee.
-Gata,stiu.Vino!
-Unde mergem?
-O sa vezi!

#2
"matahale" , "mah" , "pitipoance" realy?
E un fanfic naruto asta? Sau cum ca nu-mi dau seama oricum ceva de genu' ar suna o povestira spusa la colt de bloc.
Adica aud opere din astea,spuse exact in acelasi fel in fiecare zi de la diversi,nu inteleg ce ai vrut sa faci si mai ales de ce ai terminat actiunea(capitolul) tocmai aici.
Si cu asta comentez si eu la un fic sau sai zic barfa
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#3
Nu am o introducere sclipitoare, deci o sa spun un ceau! si trec la subiect. -^^-
In primul rand ar trebui sa stii ca ficurile fan - naruto, bleach, etc, inspirate din filme sau carti nu se pun aici, mai sunt inca doua sectiuni speciale pentru asa ceva, din moment ce tu nu ai scris yaoi sau yuri ar fi trebuit sa postezi ficul la Anime/Manga/Bands/ etc - Naruto fics. si fiindca sunt noi reguli cand vine vorba de postat la fictiune, ar trebui sa treci pe la Gidul Incepatorului.
De lamurit sper ca am lamurit asta, acum sa trecem la capitol.
Normal trebuia sa fie mai lung, nu mai stiu exact maximul de randuri 20 si ceva... oricum la tine nu se poate numi capitol, trebuia sa dezvolti mai mult idea secundara a acestui capitol.
Actiunea este foarte grabita si nu prea se intelege ideea, ar trebui sa o iei usor si sa descri cateva detalii legate de spatiul inconjurator, de personaj, cateva gesturi de ale sale, ganduri, iar legat de modul de desfasurare al actiuni, pai aici am inteles cum sta treabam dar trebuia la fel sa dai volum de substanta scenelor, luptei, urmariri.
Dialogul e destul de mult si sec, puteai spune in continuarea lui ce face persoanul in timpul vorbiri, ce reactii are, cum se manifesta. Pe langa asta puteai sa nu te opresti asa, sincer nu creezi suspans, puteai sa mai adaugi cate ceva, idei noi.
Oricum, in mare trebuie sa dezvolti si descrierea si dialogul si actiunea si sa nu te grabesti cand scrii, asa totul se amesteca si nu ne putem da seama cand citim.
Succes in continuare si multa inspiratie.

#4
-O sa vezi!
O luara spre marginea orasului,iesira,apoi mai mersera un timp si se oprira in fata unei case mari,retrasa si alba.
-Ce e locul asta?intreba Sasuke confuz.
-E casa unui prieten.
-Ce fel de prieteni ai tu?
-Unii care ne pot scapa de probleme.Hai!
Se apropiara de poarta,cand o voce din intuneric ii opri.
-Cine sunteti voi?
-Suntem prieteni cu Nagato,raspunse Naruto simplu
Un ras strident il intrerupse.
-Nu zau?!Prieteni cu Nagato!Si te astepti sa te cred?
Naruto il privi perplex
-Ce?Dar spun adevarul!
-Cara-te!
-Nu,trebuie sa vorbesc cu Nagato.Lasa-ma!incepu sa tipe si sa faca scandal.Atunci se aprinse o lumina intr-o parte.De acolo veni un baiat,cu ochi somnorosi
-Ce naiba se intampla?Ce e cu galagia asta?
-Domnule Sasori!Nu e nimic.Doar niste pusti,dintre care unul zice ca-l cunoaste pe Nagato.O sa-l dau afara.
Sasori il studie atent pe Naruto,apoi spuse:
-Omule,asta e verisorul lui Nagato,Lasa-l sa intre sau o sa avem probleme.
Paznicul deveni livid la fata.Deschise poarta.Naruto se apropie de el si scoase limba.
-Vez?Ti-am spus eu...
-Veniti!spuse Sasori si o lua inainte.Sasuke,care pana atunci statuse tacut,se apropie de Naruto si il intreba:
-De cand esti tu verisor cu tipul asta?Cu ce se ocupa,ca are o casa foarte mare...si paznici?
-Nu stiu.
-Cum sa nu stii?Nu e..?
-Ba da,dar nu am avut niciodata curaj sa il intreb.
-De ce?
-Cand o sa-l cunosti pe Nagato o sa vezi de ce.Nici tu nu ai avea curaj,crede-ma!Oricum,mi-a spus ca atunci cand am probleme sa vin la el.Si cum tu esti bagat in belele si imi esti prieten,sunt si eu bagat cu tine.E perfect logic!
-Da..
Intre timp ajunsesera in fata unei usi enorme.Sasori se opri.
-Asta e biroul lui Nagato.Intrati.
Pasira intr-o camera pe masura usii,enorma.In spate era o fereastra,iar langa ea era un birou mare,de lemn.Se indreptara spre el ,drumul pana acolo li se paru foarte lung.In spatele biroului,aplecat peste niste hartii,statea un baiat cu parul rosu si foarte serios.Isi ridica privirea,iar ochii lui mov stralucira surprins.
-Ah,Naruto!Dragul meu verisor!Cu ce ocazie pe la mine?
Vocea lui era prietenoasa.
-Pai...se fastaci Naruto,am..am dat de necaz.El a dat-sopti,aratand spre Sasuke.
-Am inteles,ai probleme.Ce ai mai facut?
-Ce?Nu eu.El.Eu nu intru in belele.
-Serios?intreba Sasuke si Nagato in acelasi timp
-Ei,nu de data asta.Acum a fost vina lui.
-Bine,bine.Eu am incurcat-o,dar fara sa vreau,spuse Sasuke.
-Deci?Care e problema?
-Ma urmaresc niste tipi.
-Atat?Ok,rezolvam.Ce-ar fi sa dormiti la mine in seara asta?.Vedem dimineata ce e de facut.Sasori,da-le baietilor doua camere.Le vreti apropiate?Probabil ca da.Te descurci,nu?
-Sigur,Nagato,ii raspunse Sasori
Cei trei plecara.Sasori ii conduse pe fiecare in camera lui,anuntandu-i ca la noua trebuie sa fie la micul dejun,in sufragerie




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)