Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Brokeback Mountain

#1
Brokeback Mountain (2005)

Brokeback Mountain este o poveste de dragoste americana. In peisajul incantator al statelor Wyoming si Texas, filmul spune povestea a doi tineri - Ennis Del Mar (Heath Ledger) si Jack Twist (Jake Gyllenhaal) - care se intalnesc in vara anului 1963, si care vor avea o legatura pe viata, ale carei complicatii, bucurii si tragedii sunt dovada rezistentei si puterii dragostei.

Intr-o zi, in zori, aflati in Signal, Wyoming, Ennis Del Mar si Jack Twist se cunosc in timp ce stau la rand pentru a obtine o slujba la fermierul Joe Aguirre (Randy Quaid). Lumea in care s-au nascut Ennis si Jack este o lume care se schimba rapid si care totusi evolueaza greu. Amandoi par siguri de ceea ce pot obtine acolo, in centrul tarii - o slujba stabila, o casatorie si o familie - si totusi tanjesc dupa ceva ce nici ei nu pot defini. Cand Aguirre ii trimite sa lucreze ca pastori pe maiestuosul Brokeback Mountain, ei devin mai intai camarazi, iar apoi ajung la o intimitate mai profunda.

La sfarsitul verii, cei doi trebuie sa coboare de pe muntele Brokeback si sa se desparta. Ennis ramane in Wyoming si se casatoreste cu iubita lui, Alma (Michelle Williams), cu care are doua fiice. El traieste de pe azi pe maine. Jack, in Texas, se indragosteste de regina rodeo Lureen Newsome (Anne Hathaway) si se casatoreste cu ea. Din relatia lor se naste un fiu. Jack are o slujba, implicandu-se in afacerile socrului sau.

Trec astfel patru ani. Intr-o zi, Alma ii aduce lui Ennis o ilustrata de la Jack, care este in trecere prin Wyoming. Ennis il asteapta nerabdator pe prietenul sau, iar cand Jack soseste in cele din urma, intr-o clipa este clar ca trecerea timpului nu a facut altceva decat sa intareasca atasamentul dintre cei doi barbati. In anii urmatori, Ennis si Jack se lupta sa pastreze vie legatura lor tainica. Se intalnesc de cateva ori pe an. Chiar si cand sunt departe unul de celalalt, se confrunta cu vesnicele intrebari privind fidelitatea, atasamentul si increderea. In cele din urma, singurul element constant din viata lor este o forta a naturii - dragostea.
(sursa: cinemagia)

Tocmai am vizionat acest film - desi incepusem sa il vad acum cateva saptamani, insa il vizionam in compania unei alte persoane care, in cele din urma, nu a agreat ceea ce se intampla si sa zicem ca nu era prea "into gay stuff", though she wouldn't mind if they'd kiss, but they did other stuffs to. So she was off. I was on and I told myself: I ought to see this friggin' movie. Si astazi mi-am amintit de el si de faptul ca il descarcasem acum cateva zile cu gandul de a-l viziona and... I've seen it and damn it was so nice.

First of all, I really like Heath Ledger ( because of 10 things I hate about you and all that shit ) and I really enjoyed his playing si am stat cam tot filmul sa imi amintesc de unde il cunosteam pe Jack Twist ( adica pe Jake Gyllenhaal, al carui nume nu pot sa mi-l amintesc de nicio culoare, like... niciodata or something ) si apoi mi-am amintit, chiar dupa ce s-a terminat filmul si l-am adaugat in lista mea on this site, mi-am amintit ca il vazusem jucand in Love and other drugs, some days ago when I'd watch the movie.
The thing is, I liked him like... somehow, but didn't really love him. I don't DIE for him actually. Like I like Heath Ledger for instance * droll *

In orice caz, a fost prezenta in film si Anne Hathaway desi nu a avut un rol principal, mie mi-a placut ( and now nu sariti sa spuneti ca mie imi place intotdeauna, chiar daca... well, it's right! ) dar mi s-a parut ca si-a jucat bine personajul and it is just me or she plays only the mad/crazy/friggin' hot characters or something? meh, the thing is, she was good as that business type of wife that seems crazy in bed but with a cold heart that's actually a nice(evil)woman who's just a little bit harsh and all. Mi-a placut de ea, de fapt, la finalul filmului cand a vorbit la telefon cu Ennis Del Mar ( I mean, Heath Ledger ! ) si ii spunea despre "cenusa" lui Jack. It was awesome, I guess, I liked her.

Mi-a placut enorm povestea prezentata in film, cat si modul cum a decurs totul, cum au evoluat lucrurile si cum a decurs filmul in general, de la inceput pana la final. Mi se pare un film foarte reusit, cu actori ce se potrivesc perfect in rolurile lor si per total a iesit chiar un film ca lumea ( care, presupun, nu este atat de popular din pricina faptului ca este cu homosexuali si oamenii sunt "retinuti" -?- cu privire la acest subiect (?!) or something. but that's quite stupid actually ).
Filmul nu este doar o amestecatura de genuri si chestii fara sens, mai degraba fiecare are sens si are o intensitate destul de remarcabila - poate si datorita actorilor but I'd say the production and all it's really good, I liked it.
Si soundtrack-ul a fost destul de okay.

I'm into Western stuffs sometimes ( one thing I like about Western stuffs and all it's the accent. I mean, ma omor dupa accentul ala si chiar imi place la nebunie, lol, ma repet, in asa fel incat ma prostesc singura prin casa incercand sa il imit, though nu iese nimic bun, I just like the shit ) si povestea centrata in acea perioada mi s-a parut geniala.

Cat despre relatia dintre Ennis si Jack... huh, mi se pare ca este destul de bine, daca nu foarte bine conturata. Au fost multe momente pe care le-am adorat in film. Ca atunci cand erau la inceput si Jack se uita la Ennis ca si cum urma sa sara in orice secunda peste el si sa il manance; se vedea de la un km ca i se scurg ochii dupa el ( chiar daca exprimarea mea scartie de asta data ) iar Ennis avea alte preocupari, desi probabil ca inauntrul lui fiiiierbeeeea. But the characters were different and that's the shit about it, it was gorgeous.
Apoi au fost tot felul de momente faine, cand s-ai vazut ei peste acei 5 ani si au inceput sa se sarute like some madmen and... omfg Ennis's wife saw 'em! it was epic, one of the best moments and I really loved that kiss.
As putea spune ca au avut o relatie intensa si ... dramatica si chiar daca am urat mustata aia pe care si-a lasat-o Jack intr-un anumit moment din film, in rest totul a fost perfect.
Si ce m-a... atins, sa zic asa, a fost partea aceea cand Ennis ii povestea lui Jack ce i-au facut unui homosexual, a thing he'd saw when he was 9 or something si acea scena a fost destul de "marcanta" - i like those stuffs actually, dar ma gandeam ca astfel de lucruri chiar se intamplau in trecut, and that's sad - lol.

In orice caz, au fost si cateva replici dupa care am murit. Actually, am extras 2-3, din cauza faptului ca mi-au placut atat de tare * big smile*

Hell Jack you know me. About the only travelin' I ever done is around a coffee pot looking for the handle

All them things that I don't know about would get you killed if I come to know them
* my favorite *

Why don't you just let me be, huh?
It's because of you, Jack, that I'm like this.


So what we go now it's Brokeback Mountain

You have no idea how bad it gets.
And I'm not you, I can't make it on a couple of high altitude fucks once or twice a year...


I wish I knew how to quit you

Ennis, girls don't fall in love with fun.


Si ce mi-a mai placut a fost cum ii zicea Ennis lui Jack: Jack Fuckin' Twist - it was epic. Si cum spunea "huh" tot timpul, it killed me!

Povestea este foarte frumoasa si trista, I guess, cuz of the ending but it didn't really touch me, I just like it that's all si productia mi se pare foarte buna. Per total, filmul e foarte reusit si entertaining si... people should just see it!

Any of you folks seen it?

Celalalte commuri sunt okay, mai trebuie eu sa mi-l editez si vreau sa postez din nou, but that ain't a problem...

#2
Yup, l-am vazut acum un an, cam asa. Auzisem de el pe la TV, se facea mare valva cum ca ce si de ce si cum si m-am gandit ca nu strica. Bineinteles, imediat dupa ce am terminat eram ceva de genul, no 'effing way.
Mi-a placut la nebunie, sfarsitul a fost extraordinar de frumos, mi-au dat lacrimile. Ma intrebam, chiar pot doi barbati sa se iubeasca atat de mult, atatia ani? WoW, just wow.
Pe langa asta, cred ca rolurile s-au potrivit manusa cu actorii, jos palaria pentru modul in care au jucat. Imi pare rau ca nu e mai popular, oricat ar fi deja, merita mai mult, mult mai mult decat alte filme romantice si straight merita. So much more.
Sa fiu sincera, sincera, la unele scene chiar am ramas socata, probabil nu eram chiar asa obisnuita, adica eram fana yaoi dar anime-urile si realitatea, o diferenta de la cer la pamant. Cel putin aici. Anywho, sorry ca bag anime-urile aici dar am vrut sa precizez. In special prima lor, sa zic asa, noapte. I was like, no way, they are really doing it?! OMFG, does it hurt? Si asa mai departe. Am vrut sa vorbesc cu unele colege ceva mai deschise la minte despre film dar m-au privit ciudat deci am renuntat.
In fine, un film de nota 10, fara alte multe comentarii.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#3
Heh... ._. Cred ca a fost cel mai - nu gasesc un cuvant atat de profund si de frumos pe care l-as putea pune aici - film pe care l-am vazut vreodata. Nici acum nu stiu cum am inceput sa-l vad si de ce mi-am dorit asa de tare. Am aflat de Brokeback Mountain... defapt, am gasit acest film intr-un top 50: cele mai bune filme gay. Era si este situat pe primul loc. In momentul in care am vazut titlul mi-am zis ca trebuie neaparat sa vad filmul cat de repede cu putiinta.
Mereu am fost into Western si mereu am iubit tipul asta de filme. Oricum, ceea ce am vazut acum a fost special, damn special. Intrece orice western pe care l-am vazut pana acum, si nu neaparat pentru ca e diferit de celalalte filme de genul asta din cauza ca nu e clasica poveste de dragoste intre o femeie si un barbat, ci pentru ca totul a fost asa de profund si asa de emotionant.
Fiecare secunda a filmului a fost la locul ei - totul a fost trait din plin si cat se poate de adevarat. Nu a existat nicio ezitare in film, din cate am vazut. Asta a facut totul mai perfect decat perfectiunea. Personajele mi s-au parut jos palaria, iar actiunea din film si povestea, de asemenea, de nedescris - superbe!
Nu am ce sa mai comentez. Nu pot sa mai comentez ceva. Pentru mine, cea mai emotionanta scena a fost atunci cand Anne Hathaway i-a zis lui Heath Ledger ca Jack a murit si all that stuff cu cenusa. A fost pur si simplu de nedescris. Aproape ca intram cu fata in monitor. Nu mai respiram - nu mai puteam sa respir. Aveam cel mai cumplit nod in gat pe care l-am avut vreodata.
Apoi, scena in care Heath a mers acasa la parintii lui Jack, I suppose, si cand doamna i-a zis sa mearga in camera lui... Well, momentul ala cand a gasit camasa aia cu sange si a inceput sa o miroasa... Asupra mea a avut un impact sfasietor, din nou. Spre finalul filmului incepeam sa ma scurg incet de pe scaun, rapus de atata suspans, emotie si traire care era in film.

Finalul.. finalul a fost perfect. "Jack, I swear..." Ultimele cuvinte inainte sa se termine filmul au fost asa de dulci... Of course, dupa chiar nu m-am mai putut abtine si m-am trantit pe pat, mi-am pus perna pe cap, am inceput s-o starng si sa plang - sa plang cum n-am mai plans de foarte, foarte mult timp. : )) I mean, eram ceva de genul... ai fi putut zice ca am exagerat putin, dar nu. M-am descarcat complet pana la ultima picatura. Am plans pana cand am ramas fara lacrimi si fara sa ma gandesc ca sunt un dobitoc melodramatic. Nu m-am putut abtine sub absolut nicio forma. N-o sa regret niciodata ceea ce-am facut. A fost un film superb... M-as reuita la el si de un milion de ori.
Nu exista ceva ce as putea sa reprosez filmului... sau actorilor... absolut nimic!

O sa revad filmul asta de cate ori am ocazia. Ar fi putin spus ca totul a fost de zece. Ar fi putin spus ca totul a fost superb. Uneori cuvintele nu pot descrie sentimente - chiar nu pot...
Tare rau mi-a fost sa aflu ca Heath Ledger a murit pe 22 ianuarie 2008. Nici nu stiu exact de ce - am fost total bulversat. Se zice ca e de vina o supradoza de dorguri... cred. Dar erau prescrise din cate stiu. However, ramane un mister daca supradoza a fost intetionata sau nu. Eu tind sa cred ca NU. Multe guri zic ca a fost un accident faza cu supradoza.

Oricum, exista si poveste scrisa pe care s-a bazat filmul. Se numeste "Brokeback Mountain" si e scrisa de Annie Proulx. Daca o sa pun vreodata manile pe ea o sa fiu cel mai fericit om din lume.

Filmul l-am terminat de vazut acum aprox. douazeci si trei de ore... MERITA, merita sa-l vedeti. Vi-l recomand din toata inima!!! (Chiar ma gandesc sa scriu si-un fan fiction bazat pe filmul asta in semn de repsect si de iubire...but anyway. Not to be off the subject)
Ma duc din nou in micul meu coltisor sa ma gandesc la el.

#4
Daaa... Am vazut filmul. Cand am dat de numele topicului (caci mai dadeam o raita prin sectiunea asta) am simtit cum inima mi s-a oprit in loc si am revazut inconstient o parte din minunatele scene. L-am vazut acum apropae un an in vacanta de vara cu o prietena si am ramas placut surprinsa. M-a captat tare mult inceputul, dar si actiunea in sine a celor doi protagonisti: Ennis si Jack.
Momente de dragoste, peisaje minunate, accent amuzant de texan, drama... Toate m-au lasat placut surprinsa.
Recunosc, am si plans putin, dar chiar a meritat. Nu-mi aduc aminte exact numele si celorlalte personaje, dar pentru mine tot E. si J. au ramas in centrul atentiei. Felul cum s-au intalnit, cum isi vorbeau/priveau, cum nu s-au mai vazut... cum s-a incheiat totul. Nu pot spune ca mi-a placut sfarsit, faza cu 'bad news' sau cu camasa patata cu sangele lui, nu pot spune ca mi-a placut in sensul acela, ca am fost fericita, insa mi-a placut fiindca am simtit ca urmaresc un film bun care merita revazut. Am numai cuvinte de lauda pentru acesta.
Cu toate ca nu prea urmaresc ca si gen Western la filme, chiar nu m-a deranjat deloc.

Cum a spus si DeDal N., filmul chiar merita sa fie mai popular fiindca este mult mai bun ca alte romanceuri straight.

#5
De un an si ceva tot incerc sa ma uit la el, dar mereu pot vedea doar jumatate. Stiu cum se sfarseste si sa fiu sincera a fost primul meu film de genu' (recomandare de la una dintre prietenele mele cele mai bune). La inceput nici nu ma gandeam ca ar fi si altii care se uita la acest film, in special fiindca prezenta un timp vechi, insa am fost surprinsa placut prin review-uri si comentariile de pe diferite site-uri.
Pentru ca Heath Ledger a jucat in film, a fost un must see dupa ce ma indragostisem de el din Batman: The Dark Knight. La inceput, crezusem ca el il joaca pe Jack, dar defapt era Ennis (I started to fangirl over an article when I realized that Ledger is not a bottom, but a top).
Jack chiar imi place, scena din camioneta cand incepe sa planga e... realizezi cat ii pasa, ca il iubeste pe Ennis cu adevarat.
Jocul actoricesc e foarte bun. La toate personajele.
Arata si partea buna, si partea rea a unei relatii intre doi barbati sau doar in generalul unei relatii. Ne povesteste putin si despre acea epoca; cum cei ca ei ajungeau sa sfarseasca.
Poate, impreuna cu inca vreun prieten, o sa reusesc sa vad intreg filmul.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#6
[Imagine: sig_reinoir.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)