Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bombardament

#1

Suflet închis

ferestre larg deschise ,
luminile aprinse ,
mă scol răzând din vise,
cu uşile închise.

un telefon uitat ce sună,
un strigat ce mă adună,
e noapte, văd o lună,
cred că sunt o mică zână.

râd când îmi dau seama că a fost un vis,
mă dau jos din pat pentru că aşa m-am decis,
la parter e o familie ce mă aşteaptă cu sufletul deschis...
ar trebuie să ştie că pe al meu de mult mi l-am închis.

Aştept comentarii/sfaturi/păreri/critici.

Peace.
[Imagine: DK__Why_So_Serious__by_Vincent552.png]


Any art communicates what you're in the mood to receive.

#2
o sa fie un comentariu mai sec, poezia nu e punctul meu forte, mai ales cad ii de comentat, dar ai scris ca astepti niste pareri deci am inceput sa scriu...
titlul postului, "bombardament" :)) e ciudat parca, destul de ciudat incat sa ma faca sa intru :D
titlul poeziei, e ok, unul destul de tipic, nu elaborat dar nici extrem de sec, l-ai ales destul de bine, nu ca ar fi mare filozofie :P
prima strofa, e cea mai buna din poezie, dupa mine, suna putin abstract. prufund, ma asteptam sa continui in acelas ritm dar nu ai facut-o
la a doua strofa, in afarsa de ideea incucata, ma enervat ultimu vers "cred că sunt o mică zână."- suna, oarecum fortat, mai bine in loc de "ca sunt" te limitai la un "ca-s", e mai flunt la citire...
"mica zana"- poate nu am inteles eu adevarata semnificatie a partii asteia, daar... nu-mi place, nu se potriveste cu restul continututului, nu stiu daca vroiai sa expui o stare de somnolenta sau nebunie asu doar ai scris asa, te-ai gandit la ce rimenaza si ti-a venit "zana" in cap..

ultima strofa, paai aici ma enerveaza ca versurile sunt mai lungi ca la celalalte, mai bine renuntai la rima si scriai doua strofe pastrand dimensiunile initiale ale randurilor...

aici cred ca ai incercat sa expui ideea poeziei mai clar, adica ideea ce o denota titlul, acuma nu stiu... dar ai grija, versurile trebuie sa curga cand le citesti
"mă dau jos din pat pentru că aşa m-am decis"- din nou, un vers, aaa, suna putin.. nu stiu, dar nu-mi place, zici ca e asa mare decizie sa cobori din pat :))

ma opresc aici, scz scz de comentariul meu lung si de critica in exces :D
sa nu te lasi de scris din cauza mea, mai bn ignori totul si-mi dai un calificativ dragut de "increzuta" decat sa stiu ca te lasi din cauza mea :D

ti-am mai zis ca-mi place prima strofa :)) hai ca nu mai insist
succes in continuare, sper sa vii si cu alte creati :P
4




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)