Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Blue Water

#1
Off topic: Un nou fik, non-yaoi si sper sa va placa desi e cam scurt primul capitol, multumiti-va cu el si luati-o incet cu asa-zisele "critici" desi cred ca sunt din plin la cat de bine scriu eu.

~Blue Water~

Cap. 1- Descoperirea

De cand ma stiu am fost la fel ca cei pe care-i cunosteam: un baiat simplu, nu foarte istet dupa parerea profesorilor, in special aprofesoarei de franceza care era asemanata cu o curca de catre elevii ei datorita atitudinii intepate pe care o adopta cu toti cei la care nu avea vreun interes anumit si printre care ma numaram si eu.
Nu eram considerat nici un baiat frumos: aveam ochii caprui, parul saten-spalacit ce devenea auriu in lumina soarelui ce-mi mangaia adesea pielea de un roz pal pe care se puteau observa usor emotiile cand obrajii imi deveneau trandafirii, culoare usor observata pe fondul deschis ce-mi acoperea tenul catifelat.
Astfel, nefiind mult prea deosebit nu aveam prieteni adevarati dar nici nu ma dureau soaptele si privirile rautacioase pe care le primeam din partea copiilor rautaciosi care desi erau jumatate de mine, nu se speriau ca in orice clipa as fi putut sa-i iau la bataie, corpul meu fiind destul de bine intretinut dar mintea mea fiind mult prea dezvoltata ca sa ma bat cu niste pusti de clasa a VIII-a ce erau cu doi ani mai mici decat mine.
Dar intr-o zi, mergand spre casa, am simtit pasi grabiti in spatele meu, ca si senzatia de a fi urmarit ce persista in simturile mele.
Mi-am intors capul si nu am zarit nimic dar apoi am auzit din nou pasii acompaniati de o bubuitura si apoi liniste totala in timp ce eu incercam sa-mi dau seama ce-a fost asta, doua siluete precum doua sageti au sarit rapid trecand intr-un minut pe acoperisul cladirii langa care ne aflam si apoi disparand mai departe in fuga lor.
Ce-a fost asta? m-am intrebat, ochii mei ramanand la cladirea la parterul careia se afla un bar al carei firme stralucitoare si impodobite cu beculete albastrui indica prin scris numele barului si anume Blue Water .
Am pasit inauntru nestiind ca aveam sa ma "leg" profund de locul ala pentru multa vreme.
Eram neincrezator, dar spre surprinderea mea l-am intalnit pe Raikou, un baiat cu vreo doi ani si ceva mai mic decat mine pe care-l stiam de ceva vreme.
-Hey, Murakami! Vino aici! ma striga el stand sprijinit de bar si parand total relaxat, ca la el acasa.
-Buna, Raikou! l-am salutat eu, obesrvand cand m-am apropiat ca era destul de transpirat si ca se racorea band o limonada rece.
-Ce te uiti asa ca la masini straine? Ia loc, Murakami-kun! imi spuse el invitandu-ma sa iau loc pe unul dintre scaunele barului.
-Ai venit de la innot? l-am intrebat.
El rase usor si imi raspunse apoi pastrand pe chip un zambet la limita dintre bucurie si seriozitate.
-Nu am fost la innot. Am fost ocupat sa...
Dar nu apuca sa termine si un glas de fata isi facu aparitia insotit de silueta unei persoane:
-Ray ai vazut tu unde....
Dar fata nu isi continua propozitia cand ma vazu ci ramase pe loc cu gura intre-deschisa, privirea ei uimita fiind acompaniata de o usoara roseata din obraji.
-Oh! Am uitat sa fac prezentarile! destinse Raikou atmosfera zambind degajat.
-Ah... da. Asa e! rostiram eu si acea fata la o sincronizare perfecta ce-l facu pe Raikou sa zambeasca jucaus.
-Ok, atunci! Murakami, ea este sora mea Mika si surioara, el e colegul meu de vestiar Murakami-kun.
In momentul salutului, cand mainile noastre s-au atins, am simtit cat de rece putea fi mana acelei fete si cat de ascutite ii erau unghiile desi apoi cand le-am privit pareau abia taiate.
Ciudat! am gandit apoi pentru ca era foarte frumoasa, ochii fiindui precum piatra onix si parul ei inchis la culoare si ondulat, iar formele si trasaturile fiindu-i cat-decat mature pentru varsta pe care cred ca o avea dupa spusele fratelui ei din timpul antrenamentelor.
Dar oare ce era atat de altfel la ea?
Ei bine, la inceput m-am gandit numai la prosti, citind prea multe carti cu vampiri in ultima vreme, iar Raikou era fratele ei si prietenul meu bun ce impartea totul cu mine, iar el nu era asa, ba chiar nici nu prea semana cu asa-zisa lui "sora".
Insa numai aventurile ce le voi trai vor arata adevrul pe care il cautam acum.
***
P.S. Nextu' va fi povestit din perspectiva fetei ca sa aflati si voi putin mai multe despre ea.

#2
De cand ma stiu am fost la fel ca cei pe care-i cunosteam: un baiat simplu, nu foarte istet dupa parerea profesorilor, in special aprofesoarei de franceza care era asemanata cu o curca de catre elevii ei datorita atitudinii intepate pe care o adopta cu toti cei la care nu avea vreun interes anumit si printre care ma numaram si eu.

Ai inceput cu o idee si ai terminat cu alta. Din prezentarea personajului ai dat-o pe atitudinea profei de fraceza, dupa care ai revenit in fraza a doua, ceea ce inseamna ca nu ti-ai pierdut ideea de tot. Era mai dragut sa termini descrierea,apoi sa zici de restul^^'
e mai simplu si nici nu risti sa incurci actiunile,verbele sau sa zapacesti cititorii:]

privirile rautacioase pe care le primeam din partea copiilor rautaciosi
ai repetat. Ai grija sa recitesti dupa ce scrii, asa observi greselile si repetitiile. Le poti inlocui cu diverse sinonime sau scurte descrieri, prin care sa reiasa aceeasi chestie,fara sa deranjeze pe cineva:P

-Ce te uiti asa ca la masini straine?
nu pica prea bine replica asta aici,desi inteleg faza cu limbajul asta relaxat

cat-decat-> cat-de-cat eventual

prosti-prostii

Insa numai aventurile ce le voi trai vor arata adevrul pe care il cautam acum.
eh, ai povestit totul undeva intr-un trecut apropiat,adica nu prea merge, ca povestesti din perspectiva unui personaj nu ca un autor omniscient :]

de idee nu prea am ce zice, dat fiind faptul ca ne-ai luat usor,cu prezentarile. As avea o idee,dar prefer sa vad cam ce se mai intampla si sa-mi formez o parere.
Descrie mai detaliat data viitoare :]

#3
Citat:De cand ma stiu am fost la fel ca cei pe care-i cunosteam: un baiat simplu, nu foarte istet dupa parerea profesorilor, in special aprofesoarei de franceza care era asemanata cu o curca de catre elevii ei datorita atitudinii intepate pe care o adopta cu toti cei la care nu avea vreun interes anumit si printre care ma numaram si eu.
Dupa cum a zis si ~Calandrinon~ , ai trecut de la o idee la alta..plus ca fraza e prea lunga.

Citat:aveam ochii caprui
Si acum nu'i mai ai?
Intr'adevar trebuie sa respecti timpul, insa in acest context, puteai sa folosesti prezentul.
fiindui- fiindu-i

Cand incepi o fraza, te lungesti cu ea si nu te mai opresti. Descrierea e usor seaca, cam inobservabila..
In mare ficul nu pot spune ca m'a atras...
Ai grija la frazele alea si fa actiunea mai palpitanta



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Blue Amethyst (+18) Wolves 14 6.122 03-07-2011, 01:51 AM
Ultimul răspuns: alexutzy97
  Into the deep blue ocean hiimera 5 3.329 01-06-2011, 10:41 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Blue Butterfly Hope:) 2 3.015 23-12-2010, 12:55 PM
Ultimul răspuns: cicudaf
  As the water .Anne 4 4.013 03-08-2009, 10:20 AM
Ultimul răspuns: Alisia-chan*


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)