Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ca o stea

#1
Cap.1.


Este seara,iar eu ma uit din nou la steaua mea,acea stea e mama,care a murit intr-un accident de masina la fel si tata,acum eu locuiesc numai cu sora mea Sharon,care este o scorpie si mereu eu sunt ultima in ochii ei,desi a promis mamei si tatei inainte sa moara ca o sa aiba grija de mine mai presus de orice,nu i-a pasat ca nu isi tine promisiunea,si traieste fericita in vila ei personala,iar pe mine ma pus sa stau intr-o cocioaba,dar mie mieste foarte bine si asa,nu imi trebuie lux cand il am aproape pe catelusul meu Pufy.Desi uni nu isi tin promisiunile eu mi-am tinut promisiunea mea,sa am doar note mari si sa fiu cuminte,am doar note de 10,dar totusi mie dor de mama si tata,ei ma iubeau nu ca Sharon,care ma pune sa ii fac temele,dar cand o sa ajung mare o sa o detronez pe tirana.Mi-a facut atat de multe,mi-a furat primul prieten,pe Larry.Baiatul ala e super,este un baiat cu suflet libertin,nimeni nu il poate cotrola,face doar ce vrea,este bogat,dar asta nu conteaza,este un blond cu ochii albastrii,pur si simplu te pierzi in ochii lui,are un comportament demn de pus la panou,dar cel mai mare defect al lui este atractia lui pentru fete.
Sharon,este o fire mai nustiu cum sa zic,mai sarita de pe fix,tot ce faceai nu ii comvenea,dar nu arata ca un monstru,este draguta la infatisare si totusi comportamentul ei este de scorpie.Sharon este blonda cu suvite roz,este o fitoasa de doamne fereste,dar parul ei este frumos,are ochii caprui,iar la corp este supla ca o balerina.Ma puneam la culcare cu gandul la frumosul meu Larry,dar ma resemnam cu gandu` ca la-m pierdut in favoarea surori mele.Uneori mai si pierzi in viata,dar conteaza cum sti sa pierzi.Asta era un lucru ce ii lipsea la blonda,nu stia sa piarda,si acest lucru era pentru` ea punctul slab sa zic asa,m-am pus in patul meu micut,dar confortabil,ma-m intins usor,iar Pufy se asezase langa mine.Insa dintr-o data am sarit din pat,speriind catelul.
- Pufy,am uitat sa ma uit la steaua mea!
Dupa ce am zis aceste cuvinte,ma-m trezit in fata geamului,oftand..
- Ce nas,da sa fi langa mine mama,sau macar sa poata vorbi catelul meu,ma simt asa de singura intre blestemati astia de pereti !
Dupa ce am terminat fraza,am fost uimita de rezultate.
- Nu trebuie sa te simti singura Diana,eu sunt cu tine si datorita,stelei tale pot sa vorbesc cu tine !
Am ramas muta la aceste` cuvinte,dar ma-m trezit la realitate si am spus:
- Da asa este,chiar mia fost dor sa vorbesc cu cineva drag mie.
- Eu de mult timp vrea sa iti zic ca sunt cu tine,numai ca doar acuma am putut sa vorbesc.
- Dah..
- Te iubesc Diana!
- Si eu Pufy!
Dupa ce toate s-au spus,ne-am pus in pat.S-a facut dimineata,nici nu ma-m trezit bine ca Sharon,avea draci pe mine,din nou!
- Hey! Trezirea,trebuie sa plec si am de facut un referat la romana,de 100 de pagini,ocupate!
- Sharon,nu sunt sclava ta,sti suntem surori si nu sunt obligata sa iti fac tie temele ca sa ai numai 10!
- Bine,nu imi face tema,doar ca o sa iti vand cainele!
La auzul acestor cuvinte am zis:
- De caine nu te atingi ! despre ce trebuie sa fie referatul?
- Asa ma gandeam si eu ! pai trebuie sa fie despre o Tara,alege tu una si scrie ce gasesti,iti las laptopul meu,vezi ca trebuie sa contina 100 de pagini,neaparat!
- Ok,numai ca trebuie sa imi promiti ca nu te atingi de Pufy!
- Daca faci ce zic eu,nu ma ating de el! a, si inca ceva,nu te mai apropia de Larry,pentru ca este doar al meu!
- Ok,daca zici tu..
- Suntem impreuna de mult timp,si no sa las pe nimeni sa mil ia,mai ales pe un purice ca tine! hai treci la treaba,mergi in vila si lucreaza,aici e prea multa mizerie!
- Uau! te preocupa unde stau si eu ? macar o data in viata..
- Taci din gura,ma iau toti draci cand te aud! acuma eu ma duc in oras cand vin,sa fie gata.
- Bine..!
La auzul acestor cuvinte,blonda parasise incaperea,iar eu la-m luat pe Pufy,si ne-am dus in vila.Am luat laptopul si am inceput sa lucrez,iar catelu` se uita prin imprejurimi.Statea atent in fata unei cutiute din portelan,simtea ca era ceva important inauntrul ei.Cu boticul lui umed,a incercat sa deschida cutia,dar nimic,nu se deschidea,nici macar nu se clintea.Era lipita de o piatra rosie,stralucitoare.Am incercat si eu sa o deschid,dar nimic,am tras mai tare de ea,si ditr-o data..
- Wow ?! cine esti ?
- Eu ma numesc Diana,dar tu cine esti?
- Sunt un duh care a fost inchis in cutia asta de cand au murit parinti tai,de acum 15 ani.
- Dar, de ce esti inchis aici?
- Sora ta malefica m-a inchis!
- Dar de ce?
- Pentru ca vroiam sa salvez sfletele parintilor tai! si am reusit,seara daca poti observa,este o stea lucitoare.
- Da,aceea este steaua mea ! in ea imi regasesc parinti.
- Ei bine,aceasta stea este speciala,orbeste pentru 2 minute persoanele care se uita la ea,mai putin pe aleasa.
- Pe mine nu ma orbeste,eu toata seara stau si ma uit la ea,e magnific,si seara trecuta,mi-a indeplinit o dorinta..
- Daca tu esti aleasa,inseamna ca dorinta indeplinita este sigur cu un scop,parinti tai nu vor ca tu sa fi neprotejata,si eu stiu de dorinta,doar eu sunt prietenul tau`de acum poti sa imi spui tot ce ti se intampla,eu o sa te ajut si nu o sa las pe nimeni sa te raneasca.
- Multumesc! dar tu vei locui in cocioaba cu mine acum?
- Doar daca ma primesti.
- Desigur,doar ca acum trebuie sa scriu referatul asta pentru blonda.
- O sa se faca singur acum,haide sa mergem.
- Dar cum te cheama?
- Ma cheama Merlone.
- Acum haide sa mergem.
La auzul acestor cuvinte,am luat cutiuta cu duhul si ne-am dus toti 3 la cocioaba in care locuiam eu si Pufy.S-a facut seara din nou,eu tot cu privirea la steaua mea sunt,iar catelul si duhul dorm dusi.Pana la urma ma-m pus si eu la culcare.Era o noapte de vis,am visat ce bine radeam cu parintii cand eram mai mica,iar apoi visul s-a prefacut in scrum.
[Imagine: RUASOVNNHBNQMBJBJES.jpg]
Noo` sa renuntz nici macar o fractziune de secunda8
fiindca totdeauna pierzii,dak renuntzi la lupta 8!!
Soo` bye bye pupic

#2
Scuza-ma, dar tu numesti asta fic?
Zici ca este o compunere de clasa a IV-a. Ai avut un inceput banal. Ca sa stii, un capitol nu se incepe cu "Era seara...". Folosesti expresii de ma ia durerea de cap. Termina cu acele cuvinte si expresii lipsite de orice ratiune si esenta. Nu mai folosi "`" intr-un fic, arata inestetic, poti folosi la fel de usor "-" sau nimic, caci la sfarsitul cuvintelor nu se adauga "`". Inca ceva, nu exista cuvantul "ma-m", ci "m-am". Si inca ceva de adaugat, dupa orice semn de punctuatie te-as ruga sa pui space [tasta lunga de jos].
Treci de la un subiect la altul prea repede. Nu ai descriere deloc. Nu ai descris niciun sentiment si nici macar lucrurile sau locurile. Cel putin o descriere la acea stea ar fi schimbat multe. Ai fi facut acolo o descriere foarte buna, asta daca ai fi avut o vorbire cat de cat literara. Citeste carti sau alte ficuri si ai sa vezi diferenta.
Dialogul este in exces, plus ca este sec si neatractiv. Deasemenea si acesta este plin de expresii urate. Nu folosi "Hey" sau "Wow" intr-un fic, arata inestetic si daca tot voiai sa folosesti aceste cuvinte, puteai scrie usor "Hei" sau "Uau".
Naratiunea este un amalgam de cuvinte prost aruncate pe acolo. Crezi ca asa se face un fic? Amesteci tot felul de lucruri care nu isi au locul acolo. Este o harababura totala.
Pufy- asta ti se pare tie a fi nume de om? Asa o cheama si pe catelusa mea:)).
Fi atenta la ce am mentionat si reciteste capitolul si sigur vei observa greselile. Cum spuneam, citeste carti sau alte ficuri si imbogatesteti vocabularul, iar asa vei putea face descrieri cate mai elaborate.
Sper ca vei continua ficul si vei tine cont de cele spuse. Astept capitolul urmator si sper sa vad o evolutie.
Succes!

#3
Pai sa incepem.Cu figurile de stil stai foarte prost.Descriere nu e.Dialog foarte sec,iar naratiunea ai facut-o praf.Ai grabit actiunea.
Vad ca ai foarte multe greseli (ex: ma-m).Reciteste capitolul inainte de a il posta.
- Dah..-arata inestetic,puteai folosi "Dar..."
- Wow ?! cine esti ?-iar inestetic.Puteai folosi "Uau"si la sfarsit puteai incepe cu litera mare.
-Hey!-puteai folosi doar "Hei".
Nu imi place cum ai inceput.Si da, pune dupa fiecare semn de punctuatie space.
Astept contiunarea si sper ca vei tine cont de sfaturile noastre.
Spor la scris!
Bye>:D<


[Imagine: iloveyouanimesign.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Iubirea dintre un Uchiha si un Trandafir stea Shadow. 18 13.918 19-06-2010, 11:56 AM
Ultimul răspuns: Shadow.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)