Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Black Cat] Black Cat

#1
as putea sa fac un copy paste thing de la wikipedia
dar nu fac si va zic cu vorbele mele:

Black Cat este un serial manga cat si anime creat de Kentaro Yabuki. Seria are 20 de volume in Japonia, din care 9 volume sunt deja traduse in engleza, cam atat despre manga...acum anime. A fost televizat, continand 24 de episoade.
Atentia povestii este centrata asupra unui tanar numit Train Heartnet care s-a retras dintr-un grup de assasin de elita numit Toki no Bannin, sau Chrono Numbers, spre a deveni Sweeper(cu alte cuvinte vanator de recompense).
In lumea lui Train, exista o organizatie secrete, Chronos, care domina o treime din lumea Underground si controleaza aproape orice tip de afacere. Spre a mentine echilibrul lumii, este nevoie de un personal ce sa ii protejeze pe acesti Chronos. Pe langa toti mercenarii obijnuiti(scuze de termen, nu am gasit altu mai bun; altfel zisi Erasers) exista asasini de elita special cu arme de tip Orihalcum, numiti Chrono Numbers. "Numerele cronologice" au propriul numar gravat(tatuat adica) pe corpul lor si pe arma lor. In total sunt 12 "Numere Cronologice", dar cand Train Heartnet, un pistolar de neintrecut, s-a alaturat "Cronologilor" pentru cauza lor, a fost gasit Numarul al XIII. Nimeni care a fost tintit de Train, asa zisul Kuro Neko(Black Cat,...cu alte cuvinte Pisica Neagra), prin aducerea de "bad luck" (ghinion), si prin miscarile sale incredibil de rapide, nu a supravietuit. Numele de Black Cat a fost cel mai temut dintre toti asasinii.
Obiectivul sau a fost "sa dea tot ce e mai bun". In una din misiunile sale, el a avut de omorat o tinta, dar copilul tineti era present la scena. Amintinndu-si de trauma sa din copilarie, Train nu a putut ucide tinta in fata copilului sau.
In cele din urma, el s-a intalnit cu Saya Minatsuki, care era la randul ei un Sweepe. Prin contactul sau cu Saya, Train s-a schimbat drastic, schimbarea culminandus-e cu plecarea de la Cronologi. Totusi, un om care il admira intr-un mod obsesive pe Train, Creed Diskenth, nu a acceptat ca un asasin de elita a fost schimbat atat de mult. Creed a plecat apoi sa o omoare pe Saya, cand Train nu era in preajma ei. Train a ajuns la scena prea tarziu si a incercat sa se luopte cu Creed, dar acesta a scapat.
Sase luni mai tarziu, Train este Sweeper, calatorind alaturi de partenerii lui Sven Vollfied si Eve (aidca Eva, asa mai poreclita de Train ca "Himechii"). Vietiile lor ca vanatori de recompense este pe cale sa fie schimbata cand presentul este invadat de trecut: Creed Diskenth, dupa 2 de absenta, el se intoarce. Acesta se intoarce din dorinta de a-l reintarni pe Train, cu propunerea de a-l face partenerul sau, alaturi de organizatia sa "The Apostles of Stars" (Apostolii Stelelor, practicanti de tehnici interzise, rpecum TAO ...si utilizatori de Nanotehnologie, e asemenea interzisa)

Personajele principale sunt Train Heartnet, Sven Vollfied, Eve si Rinslet Walker(o hoata de rang mondial acre frecvent se intalneste cu cei 3 de mai sus in timpul activitatilor ei)


bla bla bla..... multa vorbarie nu?

ma rog...e un serial action/adventure ce zic ca merita vizionat
mie imi palce la nebunie:w00t:
[Imagine: sd5setsunasekaisig1-icy2.gif]
"uhm... thanks for the help"
"don't mention it... to nobody!"
[Imagine: chibi_81.gif]
aia mica

#2
Black Cat
well: sa vedem ce putem sa zicem despre anime
Am remarcat la el o poveste bine conturata si care intr-un anume fel te atrage....daca urmaresti cu atentie anime-ul vei vedea ca povestea e geniala si bine conturata. Personajele sunt dragute, fiecare in felul lui, fiecare are ceva prin care se afce remarcat si cum am mai zis urmarind anime-ul cu mare atentie vei observa acest lucru.Despre grfica pot sa zic ca este acceptabila, imi place cum reprezinta peisajele, orasele etc. cat despre cea a omaenilor cam lasa de dorit...dar nu o pot zice ca e chiar asa de rea....are si ea cateva parti bune
††
You define The line beetwen human and divine
In this empty place intrinsic GRACE, SO necesary...
†Aoi†
you define
[Imagine: df.jpg]
There are times, {Aoi}, I wish I had never set eyes on you,
Because every look makes me fall in love with you more,
And make it so i cannot live without you.



#3
Etto,Black Cat...
O serie destul de captivanta , cu o poveste interesanta si personaje pe masura...
Din punctde vedere al originalitatii pot sa zic ca se situeaza destul de sus. Povestea o fi ea probabil luata si impletita cu mai multe, insa are un aer de complexitate.Actiunea incepe in forta, dupa care e mai mediu sa zic asa iarla final nici nu iti dai seama cand dintr'o data te ia din nou in forta.
Un mic minus sa spun asa...Nu mi'a placut k Train, din baiatul acela rau care era, s'a transformat in 2 episoade in ceva atat de "domestic", sa spun asa.Chiar si cu influenta Sayei, nu se putea shimba atat de repede...insa schimbarea a fost benefica.
Dupa cum am spus cu inceputul foarte in forta..insa dupa aceea, dupa infrangerea lui Creed nu credeam ca se mai poate intampla ceva in urmatoarele episoade, dar se pare ca m'am injselat. Sfarsitul a fost putin putin, cam prea grabit insa a fost okay per total.
Persoanjele care mai de care mai interesante, capteaza atentia mai ales prin infatisare...si personalitatea, absolut originala..
Sound'ul a fost si el bun...openingul m'a dat gata ["The beginning is always the same"]
Well per total pot spune ca e bun...
[center]Freakin' people out, counts as a skill?
[Imagine: Koku8.gif][/center]

#4
Anime-ul acesta l-am vazut din pura curiozitate.Si asta doar pentru ca m-a atras numele:"Black cat".Eu una sunt obsedata de pisici negre asa ca nu m-am putut abtine sa nu-l vad.Si ce pot spune?Am ramas placut surprinsa ^^ Animeul este unul dintre cele mai reusite,are actiune si comedie din plin,ceea ce mie imi place extrem de mult n.n Personajele sunt bine realizate si fiecare e ciudat in felul lui.Imi place Train pentru ca reuseste sa-si fac o alta viata si sa renunte la trecut si la cine e el cu adevarat.Plus ca e si super haios,mai ales cand devine copil sau cand apare pisica,e foarte amuzant.
Imi place de Eve pentru ca e o fire calma,calculata si puternica(I'm ossesed de puterea ei *___* si chiar imi pare bine ca Train nu a ucis-o..asta daca era posibil XD).
Oh si pot spune ca imi vine sa-l strang de gat pe Creed!Am vazut eu oameni nebuni dar nici chiar asa.Imi aduce aminte un pic de Light,dar totusi el imi place o.O. Si in plus chiar arata ca unul care are nevoie de psihiatru XD iar faptul ca a uciso pe Saya a fost foarte deplasat,cu toate ca nici eu nu o prea suportam XD
[center]† Feeding on chaos †
[Imagine: hiokj.jpg]
† Living in sin †
[/center]

#5
Inca ma intreb care a fost cauza principala a vizionarii anime-ului asta. Ciudat, nu pare sa imi treca nimic prin minte; numele? Nu cred ca sunt atat de superficiala, dar in fine. Mi-a placut si nu mi-a placut. Ca orice chestie isi are atuurile si minusurile lui.
Puncte forte,pucte forte. Pai am ramas socata de modul brutal in care a inceput anime-ul. Am zis "asta da intrare in scena". Trebuie sa recunosc ca inceputul a fost in forta, m-a impresionat, ma asteptam totusi sa se imbunatateasca pe parcurs nu sa se inrautateasca. Am fost si inca sunt marcata de prima replica a lui Train I came to deliver bad luck, genial ce sa mai. Pacatul capital fiind acela ca bad ass-ul din el s-a topit in doua episoade, aparent Saya a reusti sa il domesticeasca in totalitate. Cel mai mare minus al seriei. You can't go from bad ass to lame ass in just a couple of episodes.
Dupa infragerea aparentului rau, Creed, credeam ca o sa fie episoade de umplutura, fara absolut nimic palpitant in ele, dar aparent m-am inselat. Sfarsitul ca si inceputul a fost fenomenal de in forta, doar ca a fost grabit, mult prea grabit. Partea de final, cea mai captivanta a tinut cel mai putin.
Ca sound, totul a fost ales foarte foarte bine, n-am nici un mic comentariu de adaugat la capitolul asta.
La personaje insa as avea.Desi capteaza atentia si au o oarecare tenta de enigmatic, au fost dezvoltate foarte putin din punct de vedere al caracteristicilor morale. Al ceea ce le definea. Au fost de un secism sesizabil.Dar totusi, incerc sa imi induc ca se vroiau a fi de fapt misterioase.
Eh, per total, a fost relativ okay. E vizionabil, e ca un desert dulce-amarui.
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#6
Numai eu am fost iritat de faptul ca dupa primele 4 episoade povestea o ia pe coclauri si vreo 15 episoade nu se intampla aproape nimic care sa merite atentia?
Sau de faptul ca odata ce marele Black Cat schimba partea de care se afla, devina absolut incompetent in ceea ce face si adesea surclasat de niste neica nimeni?
Sau de faptul ca un personaj care daca apare 10 minute calumea in serie este marele catalist al transformarii spirituale a personajului nostru?
Sau de faptul ca in marea si interesanta lume creata pentru serie NU SE INTAMPLA NIMIC INTERESANT in general?
Sau de faptul ca marele rau final este scos aproape din posterior fara nici un fel de pregatire anterioara?
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)