Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Battlestar Galactica

#1

#2
Cylon-ii au fost creati de om, ei au fost creati pentru a usura viata oamenilor din cele doisprezece colonii.
Douasprezece colonii. "Colonie" e substantiv de gen feminin.

Cylon-ii erau roboti bine metalizati. Mai exact o nuanta de gri, ceea ce-i scoate in evidenta comportamantul sau solid caracterizat de multa putere exprimata si aratata, reiesind un respect si o hotarare in materie de cine este mai bun sau cine este cel mai tare.
1. Sigur voiai sa scrii "bine metalizati"?
2. Subiectul primei propozitii este la plural. Subiectul celei de-a doua propozitii este subinteles, deci tot la plural, iar tu vorbesti la singular.
3. Ce fel de putere? + Ce zici ca reiese? (intreb doar sperand ca ti-o parea si tie ca ceva nu-i in regula)

Ochii rosi ii scot in evidenta trasaturi ce tin mai mult de dorinta de a se razbuna sau a varsa sange.
Ochii rosii. Um, un ochi ros - doi ochi rosi, participiul trecut al verbului "a roade". Ma indoiesc ca le-a ros cineva ochii.

Dupa un razboi lung si sangeros, care a durat 40 de ani, a fost declarat un armistitiu, iar oamenii au fost trimisi in spatiu unde au descoperit doisprezece planete pe care le-au denumit colonii.
A fost incheiat un armistitiu. Armistitiile se incheie, nu se declara.
La inceput ai spus ca Cylonii au fost creati pentru a usura viata oamenilor din cele douasprezece colonii. Cylonii hotarasc sa-si omoare stapanii. Razboi. Armistitiu. Dupa asta, oamenii au fost trimisi in spatiu si au descoperit doisprezece planete pe care le-au numit colonii. Carevasazica cylonii au fost creati cu scopul de a ajuta oamenii din cele douasprezece colonii inca nedescoperite. Ghiceste unde-i problema! ^^

Insa din partea Cylonii-lor nu venea nimeni iar an de an emisarul se intorcea fara un raspuns din partea Cyloniilor. Nimeni nu i-a vazut sau auzit pe Cylonii timp de 40 de ani.
"Cylonii" e forma articulata, deci acolo articulezi de doua ori. Presupunand ca pluralul e "cyloni", corect e "din partea cylonilor"

repeta in gandul sau comandantul Adama. // - Comandorule Adama, daca-mi permiteti?
E comandant sau comandor?

insa nu orice pliot, (virgula) ci o femeie pilot cu un temperament foarte vulcanic si mereu dispusa sa duca lucrurile la extrem. + Pe una din placute era trecut numele ei, (virgula) iar pe cea de a doua numarul de identificare.
Inaintea conjunctiilor coordonatoare adversative (dar / iar / insa / ci) se pune virgula. + Cred ca voiai "de-a".

in timp ce i inmana comandantului un tablou unde era el impreuna cu fiul sau, (virgula) capitanul Apolo Adama, (virgula) in fata navei
"In timp ce-i" sau "in timp ce ii" - se pune cratima tocmai pentru a arata ca lipseste vocala i. + "capitanul Apolo Adama" e apozitie, deci se izoleaza prin virgule de restul propozitiei.

se distrau jucand poker
Avem si noi "pocher".

Dupa ce am citit "Comandantul era un om in varsta cam pe la cincizeci de ani", asta: "Edward era un om in varsta cam pe la cincizeci si cinci de ani", nu poate decat sa ma deranjeze. Apropo, "cam pe la cincizeci de ani" ar trebui pus intre virgule.

Avea o pereche de pantaloni de stofa gri si pantofi de piele neagra.
In picioare purta o pereche de pantofi din piele de culoare neagra frumos lustruiti.

Multumesc pentru grija, dar nu, nu uitasem de pantofii lui.

Bine ati venit la "Spotul..."programul nostru saptamanal de interviuri al oamenilor care fac stirile pe Caprica.
Um, cred ca interviurile sunt ale oamenilor, nu programul este al oamenilor.

unul din cei mai inteligenti oameni + de unul din membrii echipajului
Unul dintre. Se foloseste "dintre" atunci cand substantivul care urmeaza este la plural, iar "din" atunci cand substantivul care urmeaza este la singular.

Nu foloseste nici unui scop
Niciunui.


Chestii generale:

- ai multe greseli de tastare, ar trebui sa recitesti inainte sa postezi si sa corectezi
- ai probleme cu virgulele (ce-am pus eu mai sus nu-s toate)
- nu stiu cum alegi cand sa termini paragrafele, da' nu prea alegi bine. In partea I nu cred sa fi vazut vreun paragraf care sa aiba mai mult de doua fraze.
- nu vad rostul parantezelor, si bine-ar fi sa nu le explic eu existenta. Le poti pune ca note de subsol.
- folosesti prea des punctele de suspensie, prin locuri prin care n-au ce cauta
- ai repetitii suparatoare
- verbul "a spune" are o gramada de sinonime
- cum imi dau seama daca personajul spune "d-le" sau "domnule"?
- hotaraste-te daca scrii "cylonii" sau "cylon-ii", alege o varianta si foloseste-o doar pe aia

Spor la scris!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)