Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ballet shoes

#1
[Imagine: untitled.jpg]

Ballet shoes

Filmul se desfăşoară în Londra anilor ’30.
Orfanele Pauline, Petrova şi Posy Fossil au fost adoptate de excentricul explorator Brown “Gum” şi crescute de nepoata acestuia, Sylvia. Înainte ca cele trei fete să îşi cunoască tatăl adoptiv, Gum dispare pentru mai mult de 10 ani. Din acest motiv, deşi este ajutată de loiala îngrijitoare Nana, Sylvia nu mai este în stare să se ocupe de întreaga familie şi se îmbolnăveşte. În final, din cauza lipsei de bani şi a numeroaselor datorii, ea decide să caute chiriaşi.

Printre cei care devin oaspeţi ai casei se numără profesoarele pline de viaţă Smith şi Jakes, instructoarea de dans Theo Dane şi retrasul Mr. Simpson. Membrii familiei deloc tradiţionali îşi dau curând seama că vieţile lor sunt pe cale să se schimbe în moduri în care nu s-ar fi aşteptat niciodată, odată cu venirea noilor chiriaşi.

Pauline, Petrova, şi Posy se înscriu în şcoala de teatru locală şi se hotărăsc să devină adevărate staruri de teatru. Dar îşi dau seama foarte curând că fiecare are propriul ei vis: Pauline îşi doreşte să devină o actriţă faimoasă, Posy o balerină graţioasă, iar Petrova vrea să cucerească cerul, pe post de aviator.

Distribuţia:

Pauline - Emma Watson
Petrova - Yasmin Paige
Posy - Lucy Boynton
Sylvia- Emilia Fox
Nana - Victoria Wood
GUM - Richard Griffiths

Regia - Sandra Goldbacher
Gen: Dramă.
Anul în care-a apărut: 2007
___
Părerea mea despre film.
Well, l-am văzut ieri pe la amiază când începuse să plouă. Neimportant să vă spun tâmpenii d-astea, dar trebuie să menţionez că filmul este ok şi că este bun de vizionat când plouă afară sau pur şi simplu nu ai ce face.
De ce spun ok?
Eu una aş fi văzut un alt sfârşit şi-mi pare a crede că Yasmin Page ( Petrova în film ) ar fi putut juca mai bine decât a făcut-o. Sinceră să fiu, am văzut filmul fiindcă mi-a plăcut la nebunie părul lui Posy şi fiindcă juca Emma Watson. Ok, am fost atrasă şi de numele acestuia. :]]
Deşi subiectul este unul clişeic, des folosit - trei fete sărace doresc să ajungă cineva pentru a- şi face bine îngrijitoarea - acest film a reuşit să mă surprindă într-un mod plăcut. N-a părut deloc clişeic sau ceva de genul, ba chiar superb şi foarte natural. So, mi-a plăcut extrem de mult cum a jucat Emma Watson. Reunosc, îmi place cum joacă în general, dar acest rol i s-a potrivit de minune.
Iar Lucy Boynton a jucat excepţional, a dat dovadă de-o ambiţie mare în film şi de-o voinţa de fier. Plus, i-am adorat buclele şi culoarea roşcată. <33
Mi-a plăcut şi de Yasmin Paige, dar tipa să spunem că nu-i genul meu. Ok, a jucat bine and stuff, eu una aş fi vrut să văd mai mult de la ea - deşi nu ştiu de ce. A fost drăguţică, plus, dintre cele trei surori Fossil, ea a fost cea mai generoasă şi netalentată, dar inteligentă şi bună, calităţi de admirat. :]

Recomand filmul tuturor cărora le plac dramele, baletul şi persoanele ambiţioase. ^^


XoXo, Mad Hatter.

[Imagine: tumblr_lvu3z0OC361qkx1cbo1_500_large.gif]
The Mad Hatter: Have I gone mad?Alice: I'm afraid so. You're entirely bonkers. But I'll tell you a secret. All the best people are.





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)