Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Avatar

#11
Pfffffff. crazy M-am uitat la filmul asta doar datorita propagandei care s-a facut geeen "uau frate x s-a sinucis dupa ce a vazut filmul asta" "da man si multi oameni au intrat in spiiiiital au vomaattt man si au avut depresii.diuuuuud this movie is so damn good" mna si am zis ca ba poate chiar e asa de fain cum pare.Pe masura laudelor aduse la film s-au facut si o gramada de critici destul de auci.
Avatar e un fel de Dances with the wolves futurist sau Pocahontas albastrui.
Intradevar efectele speciale.grafica este "foarte tare frrrrate" dar firul epic/povestea/scenariul/sirul desfasurarii actiunii or uateva nu e cine stie ce as i said este o copie albastruie a filmului Pocahontas. Check this out:
[Imagine: 60399163.jpg]
Mda 21. Ah si chestia aia cu toti nerzi care invata limba na'vi.Diud cat timp liber poti sa ai?haha adica la cinema erau unii in spate si aveau o conversatie gen [pe langa obisnuitele "ba ce buna na'vi asta38] Baaaa am invatat sa zic "salut ce faci" in limba na'vvvvvvviiiiii uite aici "FAFsa sf#%@#%#@EVfsasa" tare, nu?4" 21
Filmul e o promovare la "iubeste mediul inconjurator,fii mediul,simte mediul,ai grija de mediu" cam asa.Nu neeeg faptul ca are niste efecte speciale foarte tari dar cred ca mai trebuia lucrata povestea si dialogul. I mean frate generalul ala [nu imi amintesc numele si mi-e prea lene sa caut pe google] era chuck noris or wtf?se descurca Sully [hahah cum sa te cheme Sully?24] cu 4532523 de soldati dar fix la general are probleme.Yeeeeeh,right.
Si ca sa aiba filmul si un punct culminant au bagat toata prostia aia de cearta dintre Sully [again.cum sa te cheme sully?24] si Neytiri ceea ce e total aiurea.Mai intai tipa [ma rog.tipa..the alien] e extrem de revoltata impotriva lui Jack pe sistemu "arzi in iad junk sa nu te mai vad cat oi trai" si dupa 5 minue "oh Sully.esti zeul meu praise".
Anyway mi-a placut ideea de lume perfecta.Unde copacii se lumineaza cand calci pe ei ca si in Michael Jackson-Billie Jean 21.Ahhhh da, sfarsitul e prea happy. A fost ok ideea cu modernizare naturii si blaa bla dar era mai realist daca stricau putin sfarsitul pentru ca daca se va continua cu distrugerea naturii bla bla nu va fii un final chiar asa de optimist.
Nu stiu cat de grozav e,cert e ca sunt filme mult mai bune ca astea doar ca nu au atata reclama,fara reusita acelor efecte nu stiu daca mai erau batraneii tinerii si copilasii asa incantati de film.
Cheers.


P.S: cred ca in loc de soundtracku' pe care l-au ales ei mai bine mergea Im Blue Eiffel 65,I bet for it 21
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#12
Eu una nu prea ma uit la asa multe SF-uri... dar m-a luat unchiu' la cinema cu el sa-l vada cu cineva, ca nu avea cu cine 21) si eu am acceptat.
Sincer, ma asteptam sa fie ca toata SF-urile, cam boring si prea aiurit xD [scuze daca sunt fani al filmelor SF pe aici]. Defapt am ramas placut surprinsa! Mie una mi-a placut foarte mult, e un film bun si se vede ca e facut de-un regizor si mai bun.
Eu zic ca a iesit destul de bine pentru un SF, in plus efectele au fost superbe! La fel si ideile...
A meritat oricum sa-l vad, deci mai nou 'Avatar' a urcat in topul filmelor mele favorita, fiindca mie una chiar mi-a placut :"D
Don't deny our r2Ï€.
[Imagine: ri935j.png]




#13
O prietena m-a invitat la un film asa ca eu am acceptat......Am fost surprinsa ca mie una nu prea imi plac Sf-urile...A fost un film foarte bun facut de un regizor si mai si.Am fost deasemenea atrasa de acele efecte.........cred ca daca as mai merge o data l-as mai vedea cu siguranta^^

#14
Am vazut si eu filmul astazi.Nu am vrut sa il vad de prima data in 3D ,asa ca l-am vazut ,pentru inceput clasic.Povestea mi-a placut ,si realizarea efectelor speciale.
Poate ca sunt prea critica,dar pentru mine,ca fan „Star wars„ nu mi-a parut a fii extraordinara...lupta finala chiar a semanat putin cu lupta populatiei ewok cu imperialii in „Intoarcerea cavalerului Jedy„,dar la un plan mai inalt.
Am sa merg sa il vad si in 3D,pentru ca sigur merita.Abia astept.

#15
La cata reclama i s-a facut filmului, ma asteptam sa fie ceva mai bun ( cu toate ca nu ma incalzeste cu nimic faptul ca e regizat de cel ce a regizat si 'Titanic'). E povestea clasica cu oamenii de pe [strike]Marte[/strike] Pandora, doi indragostiti, efecte speciale *SUCCES SUCCES*. Nu pot sa zic ca a fost un film prost, dar nici extraordinar.
Initial ma uitasem la diferite secvente din film *acasa* si l-am inchis, iar apoi m-am dus la cinema sa-l vad 3D . Nu aveai nicio sansa, oricum ( pentru ca toti tipau si aruncau cu popcorn - Romania )

[fail] Avatar [/fail]
[Imagine: 1fw7j9.jpg]
it's not too late, it's never too late!

#16
Sincer, n-am crezut niciodata ca ar putea sa imi placa un SF atat de mult. M-am dus sa-l vad la cinema doar pt ca o gramada de persoane mi-au spus ca e foarte bun si pot spune ca nu m-a dezamagit chiar deloc acest film.
Efectele speciale si peisajele m-au impresionat, mi-ar place sa traim si noi intr-o lume atat de frumoasa. Bineinteles, ar trebui sa si avem grija de ea, nu sa o distrugem... Filmul a atacat un subiect sensibil pt oameni, distrugerea naturii, lucru pe care uneori nu toti il recunosc.
Foarte draguta povestea de dragoste dintre Jake si Neytiri, el a si renuntat la viata de pamantean si a ramas cu ea. 8 De la inceput era evident ca vor fi impreuna, pt ca ea trebuia sa stea tot timpul cu el si sa-l invete cum sa fie un adevarat Na'vi, cum sa se descurce si cum sa se comporte cu natura, cum sa o respecte. La inceput, nu il suportam pe Tsu'tey pt ca facea pe gelosul si se baga intre ei. Oricum, casatoria lui cu Neytiri era doar ceva aranjat, nu era pt ca aveau sentimente unul pt altul. Mi-am schimbat parerea despre el atunci cand a trecut de partea lui Jake si mi-a parut rau cand a murit. 2
Sfarsitul pe care il are sugereaza un nou inceput. Asa ca eu astept Avatar 2. 10
[Imagine: sig_reinoir.png]

#17
Ador filmul asta. Avatar l-am vazut de vreo 5-6 ori, nu ca nu l-am inteles ci pt k mi-a placut muuult prea mult. Imi place foarte mult dragostea dintre cei doi porumbei. Jake e un suuuuper frumos tip:d nu am ce sa comentez la el decat dac as sta 120 de ani k sa zik cat de superb e. Ca moral Jake Sully este Un om care stie ce vrea, sh pt k era foarte indragostit a renuntat sh la viata de om pt a fi cu tanara fata Neytiri. Mi-a placut mult de tot
[Imagine: p_wall1x-2337629b24-1.jpg]

Nanairo no kaze ni fukarete tooi misaki wo mezashiteta
Yoake mae kikoeta MERODII
Sore wa totemo natsukashii uta

#18
Nu stiu cum de n-am postat pana acum.xD Am vazut si eu Avatar.:x Nu ma pricep la chestii legate de realizarea filmului (gen efectele speciale), stiu doar ca mie mi-a placut la nebunie filmul si tot ce a tinut de el. Povestea, personajele, efectele, soundtraks. Chiar m-a marcat, m-am gandit multa vreme la ce se intampla in film.
In timp ce il vizionam, ma treceau fiori.xD Ma gandeam cat de tare ar fi sa ma aflu si eu pe o creatura de-aia zburatoare si sa simt vantul and so on. 8-> Nici macar nu am m-am simtit amortita cand am plecat de la cinema. :))
Mi se pare genial, il recomand, si in fond, nu pierzi nimic, nu? (doar trei ore din viata, dar nu le consider pierdute :-j )
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#19
E clar de la inceput ca efectele sunt intr-adevar maiestruoase.Aici nimeni nu are ce comenta.Divergentele in pareri apar cand vine vorba de povestea din Avatar.Intr-adevar povestea la baza ei nu este ceva foarte original , insa conteaza si foarte mult cum reusesc scenaristii si regizorul sa ''imbrace'' aceasta poveste si s-o faca mai originala decat este.Aici au intervenit efectele pentru Avatar si actorii . Trebuie sa admit ca ramai mult mai marcat de acest film cand il vezi la cinema [ vazut in 3d ] pentru ca ti se pare mai grandios si asa e, ai rata multe daca l-ai vedea online sau direct la TV.Eu l-am vazut in nijte conditii de cacao......vecinul din dreapta gras manca la nachos de ma dureau creierii iar tinerii din stanga faceau caterinca [ ca orice copchii ''smecheri'' ] la orice scena din film.Ce m-a lasat pe mine O.O tot filmul au fost efectele,caci din nefericire,povestea am cam ghicit-o de la inceput,desi nu ma pot plange ca a fost prost organizat totul.Dincolo de poveste sunt si niste mesaje foarte importante in film , in special >>>ce poate face omul cand isi baga coada in natura pasnica .Daca reusesti sa vezi dincolo de faza cu story line-ul , Avatar este un film frumos , dar care totusi nu merita chiar asa multa reclama si mediatizare,cum i s-a facut.
Partea a doua e deja clara dar din ce am aflat am inteles ca nu ar fi o continuare directa....hmm...well oriq sunt curioasa,filmul merita.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#20
Logic că l-am văzut. E, într-un fel, pe lista celor mai bune filme văzute de mine.
Nu pot să comentez efectele speciale, chiar au fost foarte bune. Iar actorii aleşi - cred eu - au ştiut să-şi joace rolul aşa cum trebuie.
L-am văzut la cinema, norocul meu şi m-am holbat la acel ecran mult timp. Am avut fericirea de a merge cu nişte prieteni care n-au scos o vorbă tot timpul filmului. Şi, spre uimirea mea nu m-am plictisit timp de trei ore - atâtea au fost, cred .
E păcat că a fost aşa comercializat. Dar deh, nu am ce să spun atâta timp cât mi-a plăcut. Replicile, grafica şi toate celelante au fost epice. Chiar foarte bune.
Deci, părerea mea e că Avatar a meritat văzut.
[Imagine: Skate_Signatur_by_nineeO.png]

Skate or die.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)